Maassluis laat zijn burgers pr aten Verbouwing nieuw gemeente-archief kost 176 mille meer Winter-werk Wam Natuurvrienden naar „wilde in Broekpolder 'ÉB; Spreekrecht wel gebonden aan veel strenge regels Oplichters gepakt GEEN BLOKJE ROND Beheerder dieren tehuis vertrekt Oost wil zekerheid over wijkcentrum Paard tegen auto RIJNMONO Spreekrecht Opening waarschijnlijk in het komende voorjaar Franken aan het orgel Eerste paai Maaslands scholencomplex mom GSsiraas DONDERDAG 14 AUGUSTUS 1975/ Als eerste gemeente in het gebied Nieuwe Water weg-noord heeft Maas sluis een spreekrecht voor burgers ingesteld. Elke ingezetene van Maassluis mag enkele minuten de leden van de gemeenteraad toespre ken over een onderwerp dat later - als de burger weer op de tribune zit - door diezelfde raad zal worden besproken. Het instellen van dit half uurtje burgerpraat" is een proef die zes maan den zal duren. Pas daar na wordt besloten of het een definitieve zaak zal worden. Tijdens de proefperiode hoopt men te weten te komen of er belangstel ling voor is. Immers, de bans is groot dat er tij dens het spreekrecht- halfuurtje alleen maar vragen worden gesteld die net zo goed tijdens spreekuren van b. en w. of door middel van bete re publieke voorlichting hadden kunnen worden beantwoord. Optimisten zullen menen dat op dit moment veel burgers met onbeant woorde vragen blijven zitten omdat zij een drempelvrees hebben. Het zomaar het stadhuis binnenwandelen of een raadslid opbellen is er nog steeds niet bij. Het spreekrecht zou daar verandering in moeten brengen. Die kans is ech ter wel geringer ge maakt nu de drempel is verlaagd maar de deur tegelijk kleiner is ge maakt. Om te mogen spreken tot de dames en heren gekozenen moet diezelfde burger nu eerst een ter inzage gelegde raadsagenda gaan bekij ken (op het raadhuis of in de openbare biblio theek), daarna moet hij een briefje schrijven naar de burgemeester en tenslotte moet hij „voor de leeuwen" zijn zegje doen- Het gevolg zal ongetwij feld zijn dat alleen de echte politiek-gè'interes- seerden gebruik zullen maken van het spreek recht. En vaak zijn hun meningen (via de krant of via ingezonden brie ven aan de raad) allang bij de raadsleden be kend. Binnen elk democratisch spel moeten er regels zijn. Dat geldt ook voor het instituut spreek recht Maar de vraag in dit geval is wel of die regels zo streng moeten zijn dat het beoogde ef fect (verkleining afstand kiezer-gekozene) verlo ren gaat. Maassluis Met ingang van 1 september wordt in Maassluis het spreek recht voor burgers in de gemeenteraad inge voerd. Dit betekent dat al op 2 september tij dens de raadsvergade ring gebruik gemaakt kan worden van dit recht, dat voorlopig bij wijze van proef voor een periode van zes maan den is ingesteld. Het spreekrecht is aan strenge regels gebonden. In totaal wordt niet meèr dan een half uur spreektijd vóór de aanvang van de gewone vergadering ver leend. Eern ander punt is dat men spreektijd drie maal 24 uur vóór de raadsvergadering schriftelijk moet aanvragen. Een briefje naar de burgemees ter, Govert van Wijnkade 30 te Maassluis met daarin naam, adres en het onderwerp waar over men wil spreken. Elke spreker krijgt maximaal vijf minuten en de onderwerpen In sommige gevallen is er wel waarover men wil praten moe- eens een aanvullende raadsa- ten betrekking hebben op de genda en als er burgers zijn die agenda van de desbetreffende over die nieuwe voorstellen wil- raadsvergadermg. len praten, dan kan men zich tot vier uur voor de vergade ring opgeven. Tijdens de „burgerpraat" is bet verder niet toegestaan om te spreken over keuzen, voor drachten of aanbevelingen van personen en over de ontwerp- gemeente- en bedrijfsbegrotin- gen. In de regel worden in Maassluis de raadsvergaderingen gehou den op iedere eerstedinsdag van de maand. De bijeenkom sten vinden plaats in gebouw De Ark aan de Rembrandtlaan 2. Men begint om half acht. De voor de tweede helft van dit jaar geagendeerde vergaderin gen zijn gepland op 2 septem ber, 7 oktober, 4 november en 2 december. De behandeling van de begroting is vastgesteld op maandag 8 en woensdag 10 december. Tijdens deze verga dering is er geen spreekrecht voor burgers. De raadsagenda ligt altijd ter in zage op de gemeentesecretarie en in de openbare bibliotheek aan de Uiverlaan 18 (Konings hof). S hiedam De verbouwing van de panden aan de Korte Haven waar eind dit jaar of begin volgend jaar het gemeente-ar chief naar verhuist, blijkt meer te kosten dan aanvankelijk werd gedacht. De dienst ge meentewerken gaat op de ko mende raadsvergadering boven de reeds gereserveerde 520 mil le een extra-krediet aanvragen van ruim 176.000 gulden. Als oorzaak worden de loon- en prijsstijgingen aangewezen. Schiedams garagebedrijf trapte er met in Schiedam De Schiedamse poli tie heeft twee Hagenaars aan gehouden die ervan worden verdacht dat zij in de regio van Botterdam en Den Haag veer tien garagebedrijven hebben opgelicht. Per keer maakten de 29-jarige vertegenwoordiger K.V. en de 51-jarige H.G. zon der beroep een bedrag buit van twee- a vierhonderd gulden- De Hagenaars leverden telkens een nooit opgegeven bestelling af. De garagebedrijven die hier voor toch betaalden kwamen na de afrekening tot de ontdek king dat zij een paar honderd gulden hadden betaald voor slechts een paar slangklemmen, verdeel kappen en een valse af leveringsbon. Het duo werd aangehouden toen zij in de jeneverstad een vierde slachtoffer wilden maken. Het bedrijf Van Gorp aan het Nieuwlandplein was echter door de politie voor dergelijke praktijken gewaarschuwd, na dat het benzinestation aan de Vlaardingerdijk, de firma Uni que aan het Stationsplein en de firma Van der Kamp aan de 's-Gravelandseweg reeds waren opgelicht. Bij drie andere be drijven in Schiedam kwamen zij niet verder dan een poging tot oplichting. De gearresteerde Hagenaars wor den waarschijnlijk morgen voorgeleid aan de officier van justitie in Rotterdam. Vlaardingen - Op het Oranje-ca rillon wordt morgenavond tus sen half acht en half negen muziek gemaakt door Wïm Franken uit Amersfoort Op het Vlaardingse carillon speelt hij onder meer Noorse volksliedjes en Engelse dans melodieën. Het concert vormt een onderdeel van het zomer- avondprogramma- De panden Korte Haven 31 en waar tot voor kort het Admini stratie en Dokumentatie Cen trum (AJD.C.) in was gevestigd, hoopt archivaris G. van der Feijst uiterlijk het volgend voorjaar in gebruik te nemen. Hij is reeds met de planning voor de verhuizing begonnen. Aannemer Leenderts die het kar wei onder handen heeft, ver wacht dat het in nemen mis schien al eind dit jaar kan ge beuren, ook al heeft hem het uitbreken van diverse kleine kamertjes veel tijd gekost. Van der Feijst, nu nog op het archief aan het Oude Kerkhof, is best tevreden met de nieuwe ruimte; „In de nieuwe behui zing kunnen we twee en een halve kilometer papier kwijt Dat is zelfs meer dan dat we op dit moment hebben. Voorlo pig kunnen we dus eventjes vooruit". Het tweede voordeel van de nieu we behuizing is het feit dat de bezoekers meer de ruimte krij gen. In de studiezaal aan de Korte Haven zullen ongeveer achttien bezoekers terecht kun nen. Aan het Oude Kerkhof kan er nu al zowat geen stuk perkament meer worden uitge rold wanneer er slechts zes be zoekers binnen zijn. De gemeente weet nog steeds niet precies wat ze met het straks leegstaande pand nabij de Gro- te Kerk aan moet Het staat op de monumentenlijst en kan dus moeilijk worden afgebroken, hoewel nog een kleine mogelijk heid bestaat om het van de lijst af te voeren. Maasland - Morgenmiddag om half drie zal burgemeester J. van den Brink de eerste paal slaan van de nieuwe rboms- katholieke kleuter- en lagere school aan de Pcstlaan. De oude basisschool die vroeger op deze plaats stond is gesloopt De leerlingen hebben hun in trek genomen in de leeggeko men lagere land- en tuinbouw school aan de Kerkweg. De kleuters verblijven nog in het houten gebouwtje aan de Post- laan. De stichting Katholiek Onderwijs Maasland verwacht dat de nieu we school met ingang van het schooljaar 1976—1977 in ge bruik kan worden genomen. Maassluis - Vanaf woensdag 3 september is Maassluis een groot warenhuis rijk: die dag- opent burgemeester Van Dijke om drie uur 's middags de nieuwe vestiging van de Ven- det in Koningshoek in Maas sluis-West, Bemanningen van schepen die langs de Vlaardingse Maasboulevard varen zien daar zo plotseling een kleurrijk gebouw. Het lage gebouw is beschilderd door de Vlaardingse kunstenaar Jan de Winter. De kunstschilder heeft eerder de dode muur aan het einde van het Liesveldviaduct bij de Markgraaflaan creatief beklad. De bewoner van het pand aan de Boulevard vond het zo leuk, dat het bedrijf Pietersen Electriciteit nu ook is opgefleurd dankzij De Winter handen. Schiedam - De beheerder van het dierentehuis aan de StAnna- zusterstraat Boerma heeft bij het bestuur van de afdeling ont slag genomen. Boerma, die meer dan vier jaar in dienst van de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren is geweest, vertrekt wegens ge zondheidsredenen. Per 1 november zal een nieuwe beheerder worden aangesteld. Het bestuur van de afdeling Schiedam is op zoek naar een plaatsvervanger. Deze week staat er in de krant geen blokje rond. De hond die vandaag in de dierenrubriek zou verschijnen is inmiddels opgehaald door de eigenaar. Er was in het asiel geen andere hond die de plaats kon overne men in blokje rond. Komt er op de plaats van het wijkcentrum aan de Dr. 2a- menhofstraat een kleine sporthal? SSJBafK Schiedam Bewoners van de Schiedamse Oost wijk willen zeker heid over de toekomst van het terrein van het huidige wijkcen trum aan de Dr. Zamenhofstraat Een werkgroep, bestaande uit vertegenwoordigers van het Christelijk Jeugd Verbond, het wijk centrum, de bewoners- en wijkve ren] ging en de Kohn sta mm school hebben hierover schriftelijk een onderhoud met wethouder Van der Wiïk van Wethouder Zijdeveld verzekerde ons echter reeds eind vorig jaar dat het voor 99,9 procent zeker Qe nieuwe ruimte voor het Schiedamse gemeente-archief; plaats voor twee en een was dat het zou blijven staan. halve kilometer geschiedenis. Men wil weten wat de gemeente precies met het gebied van plan is nu het contract voor de vesti ging van het wijkcentrum bijna is afgelopen. Vlaardingen Met opgespo ten gedeelte van de Broek polder, op het eerste oog een ruig stukje wildernis, is nog altijd het doel van de natuurvrienden onder ons. In de wilde planten is op botanisch gebied tel kens weer wat nieuws te ontdekken. Ook de fauna is interessant genoeg om hier in de vroege morgen of tegen het vallen van de avond eens een kijkje te nemen. In het enigszins geaccidenteerde terrein vinden hazen en konijnen voldoende dekkingsmoge lijkheden. Hun natuurlijke vijanden, de wezel en de bunzing, leggn zich hier in hinder laag om zodoende hun da gelijks kostje binnen aan- valsbereik te krijgen. Het is dan ook geen wonder dat de KNNV in haar ex cursie-programma voor zaterdag 17 augustus een collectief bezoek aan de Broekpolder heeft opgeno men. Hoewel de kleine velddieren ook de nodige aandacht krijgen in deze speurtocht is deze excur sie vooral gericht op de hier regelmatig vertoeven de vogels. Ornithologen van de vogelwerkgroep zijn tot de ontdekking ge komen dat vooral na een fikse regenbui, waardoor het terrein doorweekt raakt, tal van vogelsoorten de Broekpolder als een waar dorado beschouwen. Na de stortvloed van eind juni zagen ze hier zo'n vijftig kemphaantjes bij een, prachtig getooide mannetjes die zich goed* lieten bekijken. Wat ver der voor de kijkers kwam waren veel bergeenden, tureluurs, witgatjes, win tertalingen en een groen- pootruiter. Ook worden bruine kiekendieven gesig naleerd, twee vrouwtjes en een mannetje. Het is voldoende bekend dat verschillende soorten vo gels de nacht doorbrengen waarze overdag plegen te fourageren. Andere soor ten overnachten elders waaronder de z.g. „gezel schapsslapers" zoals spreeuwen, duiven en kraaien. Tot de in groepen slapende vogels behoren ook wulpen en meeuwen waarvan kolonies in de Broekpolder de nacht doorbrengen. De vogel werkgroep is voornemens om hier het gedrag van de meeuwen te gaan bestude ren. Facetten van dit on derzoek rijn: het bepalen van de afstand tussen slaapplaats en fourageer- gebied; de aanvliegroute naar de slaapplaats; aan tallen totaal en per soort Verder de tijd van aanvlie gen ten opzichte van zons ondergang en vaststellen of de weersgesteldheid hierbij van invloed is. Te vens kunnen waarnemin gen worden verricht over het gedrag van de meeu wen op de slaapplaatsen tegenover soortgenoten en eventueel andere hier ver blijvende vogelsoorten. Het onderzoek komt onder leiding te staan van Bertus de Vette die hiervoor de nodige assistenten op roept Hij woont Gedemp te Biersloot 28 B, in Vlaar dingen en is per telefoon te bereiken. (010—344644). Voor de excursie van zater dag vertrekken de voge laars om 9 uur vanaf het Kolpabad.* De leiding be rust bij de heer P. W. M. Boon. Enige tijd geleden waren er nog plannen van gemeente-ambte naren om op de plaats van het houten noodgebouw een kleine sporthal en een drieklassige kleuterschool te bouwen. Met het oog op deze plannen vormde opbouwwerker De Vries ruim een half jaar gele den een werkgroep die zou gaan onderzoeken welke ver enigingen baat hebben bij een nieuw centrum. Bovendien zou nog een geschikte plaats moe ten worden gevonden. Dit on- derzoek is nog in volle gang. Maasland - Op de Slot de Houve- laan is dinsdagmiddag een paard in botsing gekomen met een auto, bestuurd door de Maasland ers NB. Ter hoogte van de brandweerkazerne wilde de automobilist het paard met zijn 14-jarige berijdster Elt- C.S. inhalen. Tijdens deze ma noeuvre is het dier vermoede lijk geschrokken, want plotse ling stapte het paard voor de auto. Zowel paard als berijd ster kwamen te vallen. De laat ste bleef ongedeerd maar de viervoeter liep een fikse wond aan het achterbeen op. RESTAURANT BARBECUE INN VOOR DE SNELLE TREK Ook om mee te nemen. TEL. 264191 DAM 22-SCHIEDAM fWELEENS *U GEZETEN ?V.' bóf bodega iiedarnte}a!0-2622ó0j BROERSVEST 119 Probeer 't eens in Nieuwlandplein 12 Tel. 706066

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1975 | | pagina 4