11 e: rde aansluiting op rijksweg voor eigen rekening „The Great Gatsby" als tijdsbeeld in broze tinten voor Maassluis Tuinfeest kinderen Oorzaak brand nu bekend Noordzee vangst binnen niet voldoende Huidige reconstructie Van Toledo: „Politiekorps hoger intelligentie peil" CarillonconcerJ Wagen weg VRIJDAG 15 AUGUSTUS 1975 3 fjjpa Maassluis - Ook al is de westelijke aansluiting van Maassluis op Rijksweg 20 klaar (eind van dit jaar is dit het geval) dan nog is het wegennet ontoerei- - kend om de in de toekomst te verwachten verkeers- _stromen te verwerken. Dit werd twee jaar geleden al geconcludeerd in de nota's structuurnota binnenstad en J Hoofdwegenstructuur 1985, een verkeersstudie voor de gemeen te van het Technisch Adviesbu reau der Vereniging van Neder landse Gemeenten. De oplos sing werd gevonden: van een aantal varianten voor het we gennet werd een derde aanslui ting op Rijksweg 20 via de Dijk- polder de beste mogelijkheid geacht Het externe verkeer wordt dan behoorlijk gespreid over de ver schillende aansluitingen op de rijksweg en de derde aanslui ting zou een conserverende werking hebben op de oude binnenstad en de daaromheen liggende woonwijken. Probleem: de kosten; twee maan den geleden ontving de gemeen te een ministerieel schrijven dat neer komt op: „Een fijn plan, maar wel zelf betalen". Schiedam De Schiedamse Volkstuindersvereniging „Thurlede" houdt zaterdag 16 augustus wederom een groot tuinfeest voor de kinderen. Het voornaamste onderdeel hier van is een bloemencorso met miniatuur praalwagens en ver sierde fietsen- Tevens zijn er allerlei kindervoertuigjes die andere jaren door de kinderen of hun ouders met veel fantasie met bloemen werden opgetooid. Ook groepjes verklede kinderen, nemen weer aan de optocht deel die om 14 u. vanaf het clubgebouw 'vertrekt voor een rondgang over de tuincomple xen. Voor de mooiste versierde corso nummers en de origineelste verkleedpartijtjes zijn prijzen beschikbaar gesteld. De stand van bloemen en gewassen is dit jaar ook op Thurlede gunstig en veelvuldig zodat de verwach tingen over dit komende corso hoog gespannen zijn bij het be stuur en de verdere organisato ren. Met tuinfeest wordt "s-avonds be sloten met 'een grote laxnpio noptoeht Veel tuinhouders luis teren dit Lichtfeest op met het verlichten van hun recreatiedo mein tj es die ook overdag ver sierd zijn met vlaggen en kleur rijke wimpeltjes. Schiedam De brandweer ver moedt dat de brand die dins dagavond de woning van de familie Slang aan de Van Olde- bameveldtstraat verwoestte is ontstaan door overbelasting van een stopkontakh Tot deze conclusie zijn technici van de brandweer gekomen nu het onderzoek naar de oorzaak van het vuur, dat voor ruim 50 mille schade aanrichtte, is afge rond. De elektrische leidingen zijn waarschijnlijk oververhit ge raakt op het moment dat er acht apparaten op een aansluit- punt waren aangesloten. Hoeveel is niet bekend. De kos tenramingen van twee jaar ge leden zijn door inflatie en kos tenstijgingen nutteloos gewor den. Het plan is nu intern op nieuw in studie, het college van burgemeester en wethouders wil zo snel mogelijk het pro bleem behandelen. Varianten Het minimum-wegennet, twee aansluitingen op r.w. 20, va riant 1, is ontoereikend, öp het tracé P.C.Hooftlaan—Nauwe Koestraat—Lange Boanestraa- t—Wagenstraat zal een onge wenst hoge verkeersintensiteit optreden, met alle problemen van dien. Een dergelijke druk ke weg tast de opzet van het voetgangersgebied in de bin nenstad aan, de bruggen over Noordvïiet en Zuidvliet moeten worden vervangen, de Wagen straat is te bochtig, de weg kan moeilijk verbreed worden en teveel verkeer op de Laan 4045. Een nieuwe verbinding tussen BüderdijkJaan en Rozenlaan, aansluitend op de Laan '40—45 variant 2, wordt ongewenst geacht Een nog sterkere con centratie op de Laan 4045, is varianten hoofdwegennet De vier varianten: het geplande tracé met de twee aansluitingen op de rijksweg, een verbinding met de rijksweg, een parallelweg en een derde aansluiting op de R.W.20. Een nieuwe verbinding tussen Bilderdijk- laan en Rozenlaar. s ook geen oplossjng: hoop nadelen aan. Een knoop- punt parallelwegLaan 40—45- aansluitïng rijksweg, alweer het verloren gaan van het recreatie park en het doorgaand verkeer van Den Haag naar Maasland zou gebruik maken van het io- Een halve aansluiting, een op- en o kale Maassluise wegennet afrit alleen richting Rotterdam, verwachten verkéersproble- In variant 4, de variant die de volstaat; de verkeersintensitei- men, er kleven toch ook een gemeente voorstaat is bij Dijk- ten op de oost-west verbindin- het gevolg en het recreatiepark ten noorden van de Bilderdijk- laan wordt afgeschermd van de woonwijken door twee zeer drukke verkeersaders. Een weg parallel aan de rijksweg, variant 3, biedt weliswaar een acceptabele oplossing voor te gen tijdens het avondspitsuur bestaan voor 65 procent uit ex- tem verkeer waarvan de relatie met Vlaar dingen—Rotterdam ongeveer drie-kwart deel uit maakt daardoor wordt het recreatiepark atge- ivnnr)7A AK schermd door twee drukke verkeersaders. De stedebouwkundïge ontwikke- polder een halve aansluiting op ling ^an Maassluis, die in het de R.W.20 in de richting Rotter dam opgenomen. Deze variant bevat tevens de nieuwe oost west verbinding tussen de Bil- derdijklaan en de Rozenlaan, verleden heeft plaatsgevonden, is gebaseerd op het vroegere streekplan. De verwezenlijking van een derde aansluiting op de rijksweg, welke in het streekplan voorkomt, is dan ook steeds uitgangspunt ge weest bij de opzet en uitbouw van het hoofdwegennet ,3ij een eventuele verdere uit breiding van Maassluis na 1985 (Steendijkpolder en Dijkpolder) zoals in het ontwerp streekplan Rijnmond wordt aangegeven, krijgt de noodzaak van de der de aansluiting op de rijksweg een extra accent", wordt ten-! slotte geconcludeerd in de ver keersstudie van het Technisch Adviesbureau der Vereniging van Nederlandse Gemeenten. Als Maassluis vasthoudt aan de in deze studie geponeerde stel ling „het externe verkeer zoveel mogelijk buiten de bebouwde kom om distribueren over dei invalswegen", zal het wel diep in de portemonnee moeten grij pen. Een filmprogramma van behoor lijk niveau is er in de komende filmweek te vinden. In Passage is te zien boe Jack Clayton Scott Fifzgeralds wereld der jaren dertig in filmbeelden vertaalde met „The Great Gatsby", in Bio mag men mees- peuren onder de hoede van Agatha Christie. Op zondag- en woensdagmiddag gaat voor de jeugd „Lieverdjes uit Amster dam". De Amerikaanse schrijver F. Scott Fitzgerald, die in 1940 berooid als een drankzuchtige overleed, mislukte als film sce narioschrijver. Maar in zijn ro mans leverde hij gesneden koek voor Hollywood. Want het milieu dat hij koos om de jaren tussen twee wereldoorlo gen in Amerika te beschrijven was precies wat de glamour- stad vroeg om zijn miljoenen publiek in een onwerkelijke droomextase te brengen, welke weinig te maken had met het leven van alledag van diezelf de massa. Professor Kranendonk rubriceer de Scott Fitzgerald een kwar teeuw geleden nog onder de verdienstelijke vertellers van de tweede categorie. De waarde ring was voornamelijk dan nog gebaseerd op de korte verhalen van de auteur. Intussen is hij ruimschoots aan herwaardering toegeraakt, waaraan een nostal gische mode naar een simpeler en romantischer schijnend be staan van de jaren twintig en dertig niet vreemd is. Oppervlakkig bekeken lijkt hij de leverancier van superdames- bladlectuur in zijn voorkeur voor een milieu, dat in zijn onwezenlijk overdadige levens- vulling niet echt interessant is. Scott Fitzgerald en zijn vrouw Zelda trachtten te leven naar dit droombeeld uit zijn romans van een wereldvreemd ridderi deaal. Zijn boeken zijn dan ook in ruime mate weerspiegelingen van zijn eigen situatie en omge keerd. De oppervlakkige bui- tenkant werd 'door Hollywood gretig benut en resulteerde in films, die in 1926 en 1949 geen poging deden diep te graven. Men mocht zijn hart vast houden bij de derde poging,die Para mount alweer enige jaren gele den begon met het oogmerk er een'daverende moneymaker uit te laten groeien in de orde van „The godfather". De film, die Jack Clayton nu als „The Great Gatsby" heeft afgeleverd valt meer dan mee bij alle pessimis tische verwachtingen, want er is althans een suggestie van meer dan apegapen naar een- onbetekenend wereldje van zich vervelende, puissant rijke zakenmensen en hun verwende aanhang. Toen Scott Firtgerald kort voor de tweede wereldoorlog bijkans vergeten was en zijn boeken een zelfde lot deelachtig was geworden, kon dat een ruet he lemaal onlogische ontwikkeling geweest zijn. Zijn lezers waren zich wat beter bewust gewor den van de cynisch-ironische onderstroom bij alle uiterlijke zorgeloosheid. De crisis als voorloper op een oorlogsont ploffing maakte ze daar al op attent Het was afgelopen met het paradijs en de idealistische verwachtingen daarover, welke Scott Fitzgerald leek te kunnen beioven. Teleurgesteld keerden zij zich af. Die betekenis van verbittering is op afstand beter herkenbaar geworden. Een oude wereld maakte, tegen beter weten, in, een wanhopige, laatste kreupele danspas. Scott Fitzgerald heeft voor de States min of meer hetzelfde gedaan wat Tsjecbof in zijn magistrale toneeldrama's voor Rusland liet Hen: de uitgespeel de rol van een klasse vlak voor de storm van een maatschappij verandering. In Amerika ge beurde dat later en met een ander soort aristocratie bij af wezigheid van echte aristocra tie. De film van Clayton laat die ont wikkeling wel enigszins voelen, al is de rol van de toeschouwer daarin stellig groter dan bij Ts- jechof. Het zou met het oog op dat element curieus rijn te ver nemen welke de wrijvingen zijn geweest tussen de schrijvem van het script, Francis Ford Coppola (de regisseur van „The godfather"! en de financiers, die Clayton de regie-opdracht gaven. Het is bepaald niet denkbeeldig dat vooral vrouwen rich louter zullen warmen aan een liefdes sprookje dat te mooi is om waar te zijn. Denk U maar eens in: een geheimzinnige carrière maker koopt een somptueus huis aan het water, organiseert daar geregeld weelderige fees ten, louter om een verloren lief de aan de overkant van het water levend op hem attent te maken. Een ridder, die bereid is de maan te gaan halen, en op aarde nog meer, voor een geadopteerd schepseltje. Het is niet meer van de2e tijd, men kan er meewarig bij glimla chen, zo'n romantisch hoog standje. Het tonen van die wereld - ook al ligt zo'n werkwijze dicht bij wat damesbladen ons aanpra ten - roept voor wie verder wil kijken, beslist meer op, een doorzicht in een situatie. Clayton heeft trouwens de vele figuren in rijn verhaal met veel psychologie diepte kunnen ge ven, de fotografie van Slocom- be is bovendien voorbeeldig in een kleurenamalgaan van broze tinten en ook de aankleding vervult alle wensen. Mia Far row bleek geknipt voor het vlin derachtige en een tikkeltje deerniswaardige krengetje Dai sy, speelbal van een wereld, die hunkerde naar luxe. Robert Redford is een wat te kordate persoonlijkheid om de wat Linkshandige benadering van zijn Jay Gatsby volledig tot ont plooiing te brengen. Een knap gemaakte, sfeervolle film en wie dat niet voldoende toeschijnt; ook het damesblad- medium schenkt een bood schap. PIENTER Wie heeft het gedaan? Voor de oorlog kroop de Orient Express nog als een romantische lint worm door Europa. Mensen in goeden doen begaven zich aan boord om door een allegaartje van koninkrijken en republie ken te sporen van Istanboel naar Calais of omgekeerd. Van wege de welstand was het op die trein vaak niet pluis. De reizigers waren dagenlang el- kaars lotgenoten. Tegenwoor dig is daar geen kans meer op. Armen en rijken zijn via Gate Number Ten in enkele uren duizenden kilometers verder. Agatha Christie situeerde in één van haar wie-deed-het-thrillers een mysterieuze moordzaak aan boord van de roemruchte trein. Gelukkig was haar pien tere Belgische snuffelaartje nog juist bij de Bosporus ingestapt om klaarheid te brengen in de beschikbare sporen, die tijdens het verhoor van de reizigers te voorschijn komen. Zo'n gegeven is meer dan als realiteit natuurlijk een aardig spel van meespeuren met Her- cule Poirot en vervolgens de verkeerde als dader bevroeden. Robert Redford en Mia Farrow fn i Amerikaanse jaren twintig. i tijdsbeeld van de Christie beheerst die techniek meesterlijk. In grote variatie leidt zij allerlei types voor, die onmiddellijk als mogelijke schuldigen in de gaten moeten worden gehouden. Hun zwakste kanten pleiten die verdachten uiteraard direct vrij, want zo eenvoudig liggen de zaken niet Bij het kijken hopen we alleen maar dat de kleine bijzonderhe den, die de toeschouwer ziet ook Poirot niet rijn ontgaan. De Engelse film ligt de laatste jaren wat op apegapen en het is nu ÉMI geweest - vanouds bekend in de pammofoonpla- ten - die nu tegenover de grote Amerikaanse moneymakers Engelse evenknieën in stelling wil brengen. De vroegere Chris ties waren als films met door gaans Margaret Rutherford aan het hoofd eenvoudige onderne mingen. In dit geval werd Sid ney Lumet, een Amerikaan, uit gekozen voor een grootscheepse produktie overbloezend van speeltalent, dat onder meer door Sean Connery, Ingrid Bergman, John Gielgud, Antho ny Perkins, Vanessa Redgrave, Richard Widmark en vele ande re bekenden wordt aangedra gen. Albert Finney is de dienstbaar gebogen maar warempel niet bleue speurder, die in een kol- lektief samenzijn van alle mo- geijke daders er blijk van geeft zich door niemand in de luren te laten leggen. Alleen met de twaalf letters op een laatste dreigbriefje zit het niet goed. Zijn detective wordt schilder achtig gespeeld, het is bijna een doorlopertje van Finney's Scrooge. Ter geruststelling: even voor Brod raakt de trein vast in de sneeuw en heeft hij alle tijd om te combineren en deduceren. Vïaardingen Lastige VI aardla ger Gerard Schut èn de BHW (Bond van Huurders en Wo ningzoekenden) zijn gisteroch tend over de tong van de Vlaardingse politiecommissa ris B. van Toledo gegaan, toen hij tijdens de beëdiging van de drie nieuwe politieambtenaren Nadat hij van de nieuwkomers bij het Vlaardingse plitiekorps, agent A. C. Eckhardt en inspec teur G. X M. Bierling de ambt seed had afgenomen en van de nieuwe adjunct-commies A. J. Aemout de belofte, had de commissaris zoals hij zelf zei nog behoefte aan een extra woordje. Daarbij had hij het niet alleen over een onvermin derde kwaliteit van het politie korps vergeleken met vroeger, door bepaalde citaten te gebrui ken liet hij ook doorschemeren dat in politiekringen de indruk bestaat dat het korps een hoger intelligentiepeil heeft dan de ge middelde bevolking. „En dat moet ook zo zijn, want een poli tieman moet ten alle tijde kun nen ingrijpen en iets regelen", u aldus de commissaris. Nu sprak hij van een Vlaardin- ger, die zuchtend, in de cel had gezeten, omdat hij had ingebro ken. „Je staat er eigenlijk nooit bij stil", aldus Van Toledo, „maar het verweer van die man was toch verrassend: hij be weerde niet te hebben ingebro ken. Hij had alleen een stadie willen maken van de gevoelens van de inbreker, zei hij". De commissaris doelde hiermee op Gerard Schut, die enige tijd geleden zijn hongerstaking beëindigde, toen hij hoorde dat hij zou worden overgebracht naar een open inrichting. Ook sprak Van Toledo over de aanklacht die de BHW onlangs tegen de commissaris indiende omdat hij de BHW had' geïden tificeerd met de Socialistische Partij. „Het was prettig om te horen toen ik van vakantie te rugkwam, dat de aanklacht te gen mij was geseponeerd", zei Van Toledo. Vïaardingen Stadsbeiaardier Jan van der Zwart geeft mor gen van drie tot vier our een concert op het carillon van de. Grote Kerk. Onder meer speelt hij werken van Grieg, Kee en A. de Klerk. Schiedam Van het parkeerter rein aan de Singel is de wagen gestolen van de 42-jarige be diende A. P. uit Schiedam. De verdwenen rode Fiat 850 heeft het kenteken 96-Ö4-BZ. Het voertuig was volgens de eige naar afgesloten. Vïaardingen De Vïaardingen 90 heeft gisteren Noordzeeha- ring aangevoerd- De vangst - 83 kantjes groene en 210 kantjes zoute haring plus drie kantjes makreel - kwam van zes Vlaar dingse schepen. De vis leverde op de afslag in het Visserijmuseum de volgende prijzen op: kleine vale maatjes haring, groen 380 gulden; de extra kleine groene maatjesha ring 260 gulden; de zoute vale haring 160 gulden en de ma kreel 75 gulden per kantje. tin •'Met slechts twee aansluitingen van Maassluis op de rijksweg neemt de verkeersdrukte op de P.C.Hooftlaan in de toekomst schrikbarend toe. iiHiiiijitiiiiHiHimmmiiiiHniniiiiiiiüiiiiiiimiiiniiii!] Als de derde aansluiting op de rijksweg er niet komt, zal de brug bij de Haven en de Industrieweg verbreed moeten worden. iiiiiiiiiiiuiiiiniiHiiiiiniiiifiiuniiiifiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiii i v

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1975 | | pagina 4