Schiemond: het onbekende bedri jf dat geen ontslag kent Sloop, maar karakter van wijk behouden" mamÊÊSÊnsBÊm Nieuw pand voor gehandicapten uit de regio „we moeten af van de naam werk-plaats Stichting LOS in rapport over binnenstad Maassluis: V DONDERDAG 21 AUGUSTUS 1975 Coördinator W. van der Veen (links) en de heer H. Feijt. Boven hen is nog het gevel steentje te zien in de vorm van het vijgeblad: het embleem van Schiemond. Kruiden we gen in een rui me omgeving 99 r ti le ven is wreed voor hen „We willen er nu eindelijk eens van af. Dat altijd van „de werkplaats" wordt gesproken. Een vreemde plaats waar je eigenlijk niet heen kan gaan. Van het image moeten we afstappen en daar zullen we bewust naar gaan toewerken." In een sober maar doel treffend ingerichte ka mer wil de heer W. van der Veen even zijn .af keur laten blijken, van het huidige beeld .van „zijn" bedrijf. Hij is coördinator en „zijn be drijf is de Bedrijfsge- meenschap Schiemond (BGS) oftewel in de volksmond dus de so ciale werkplaats. Het klinkt industrieel. „En dat is nou juist onze bedoeling. Het is geen werkplaats, het is een bedrijf voor gehandicapten." Ook dat woord dat volgens hem een tweede „taboe" is dat moet worden doorbroken wil de coördinator wel toelich ten. „Gehandicapt zijn is een stempel. Maar we zijn eigenlijk allemaal gehandicapt. Iemand die een bril draagt is gehandicapt. Wij willen het verschil tussen een WSW-er en een ambtenaar zoals ik wegnemen. Deze men sen zijn niet anders dan werk nemers die aan de staart van het bedrijf zitten. Het gewone bedrijfsleven is nogal wreed voor hen. We kunnen ze niet genezen, dat niet wel een oplei ding geven." Dat opleiding geven gebeurt sinds een maand in één der modem- door: Martin de Bruin Foto's: Ed Leijten ste bedrijven die voor gehandi capten zijn opgezet. In Schie dam verrees binnen een jaar en dat is voor deze stad een opmerkelijk feit een moder ne bedrijfsgemeenschap. Waar eens één van Schiedams be kendste distilleerderijen Wenneker jenever stookte en afvoerde in pijpaarden kruiken en donkergroene flessen staat nu een bedrijf dat een geheel andere bestemming heeft Een jaar lang werd er driftig gewerkt om het kale karkas dat al tijden leeg stond in te richten. Het was de wethouder van sociale zaken Collé die de lege fabriek op de hoek van Vijgensteeg en Groenewegje in gedachten al omvormde en een bestemming gaf ais een nieuwe ruimte voor de gehandicapten. Een groep die al jaren genoe gen moest nemen met ook een stokoude fabriek aan de Boterstraat Een fabriek die echter even kaal bleef zoals hij was neergezet Opknappen had daar geen nut meer. Het idee van de wethouder mocht van de gemeenteraad snel verwe zenlijkt worden. Het nieuwe pand biedt grote mo gelijkheden, maar is eigenlijk over drie jaar al weer te klein. In 1978 zal waarschijnlijk naar een dependance moeten wor- Fruitschalen maken. Twee bedrijven in Nederland doen het nog. Waaronder Schie mond. den uitgekeken. Het is het di recte gevolg van de samen werking op regionaal niveau. Nu al werken in de BGS men sen uit Delft, Vlaardingen en het Westland. Totaal zijn er zo'n 300 WSW-ers geregi streerd. Uiteraard werken ze niet allemaal in het pand Schie mond. 130 mensen verrichten arbeid op de zogenaamde bui- ten- oftewel de cultuurtechni sche objecten (plantsoenen e.d.) en ongeveer 70 zijn in dienst van gemeenteinstellingen {ge meentewerken e.d.). Het komende jaar zullen de wer keenheden afgebouwd worden. In nauwe samenwerking met de sociale diensten van Delft, Maassluis en Naaldwijk zal ge tracht worden in mei 1976 op volle toeren te gaan draaien. Dat betekent dat ook WSWers uit deze steden hier werk kun nen vinden. „Er wordt nage gaan in hoeverre we bijvoor beeld werknemers kunnen uit wisselen. Op het ogenblik West Die mensenmoeten helemaal naar Slinge. Die kunnen uite raard beter hierheen." De belangstelling voor de prcduk- tie die de BGS levert neemt toe. Sinds het nieuwe pand is be trokken zijn er al een aantal contacten gegroeid Een splin ternieuw produkt dat op de ei gen afdeling vormgeving werd ontworpen is de abri. Een huis je voor wachtenden op tram of bus. Een eigen ontwerp dat ech ter niet onder de marktprijs mag worden verkocht „Dat kan en mag niet", aldus der Veen. „Maar we denken wel dat er belangstelling voor zal ontstaan. We hebben namelijk ontdekt dat het plaatsen van bri's gesubsidieerd kan worden door het Kijk. We hopen dan ook dat vele gemeenten bij ons terecht komen." Er is een goed uitgeruste houtaf deling compleet met machine- nen op de begane grond. Een nog lege ruimte die echter snel zal worden bevolkt Al de han denarbeid wordt trouwens be neden verricht: van het eenvou dige werk als inpakken van ny lons tot het bedienen van aller lei machines. De twee bovenste verdiepingen worden gebruikt door de administratieve sector, kamers voor de staf, een mo derne grote kantine, het Alge meen Documentatie Centrum, de ontwerpafdeling enzovoorts. Voor de complete inrichting van bet pand in Schiedam zijn ver antwoordelijk de heren Van der Veen en H. Feijt (inkoop). „We De opslagplaats. Een grote ruimte midden in Schiemond waar geen verdiepingen zijn gebouwd. Het is bijna even groot ais heie pand dat aan de Boterstraat stond. hebben het zo'n beetje met z'n tweeën gedaan", aldus de heer Feijt, „Het bijzondere is dat we bij de inrichting allereerst zijn uitgegaan van het bouwen van een kantine. Het is het parade paardje van ons geworden. Het geeft het idee van een huiska mer." Als embleem voor Schiemond is gekozen een vijgenblad. Niet al leen doordat het pand is gele gen aan de Vijgensteeg, maar omdat men aan de buitenkant van het naastliggende eeuwe noude pakhuis een gevelsteen ontdekte in de vorm van een vijgenblad. Waarschijnlijk heb ben de panden vroeger de naam .Het Vijgenblad" gedra gen. De naam Schiemond is eruit gerold na een wedstrijd onder het personeel. Zo ontstond de bedrijfsgemeen schap Schiemond. Een projekt dat nu één maand oud is en tot aller tevredenheid van zowel de werknemers als de leiding (20 man) op volle toeren draait In de toekomst zullen zo'n zeshon derd personen werk kunnen vinden. Zeshonderd van de (nu al) 53000 Nederlanders die ais „gehandicapt" te boek staan zij het lichamelijk of geestelijk, In een bedrijf dat geen ontslagen kent en geen werktijdverkor ting behoeft aan te vragen. En louter vrijwilligers telt „Das unbekannte Concern", zoals coordinator Van der Veen het uitdrukt het onbekende be drijf. Naast de afdeling houtbewerking met de diverse machi nes de afdeling van het meer eenvoudige werk zoals nylonsverpakken. Het paradepaardje van Schiemond: de huiskamer oftewel de kantine met Oudhollands meubilair en de door da werknemers gemaakte decoratie van touw (achterin). Maassluis „Wij hebben een te optimistische kijk gehad op de zaak", aldus Tom Steenbergen, voorzitter van het Kozmte Behoud Oude Binnenstad Maassluis. De woningen waarvoor de actievoerders zich hebben in gezet blijden niet behouden. De woningen worden, zoals wethouder Han Hummelen het discreet zei, „vervangen". Sloop dus en nieuwe huizen. „We waren in feite al vele jaren te laat met de actie", weet de actievoerder, die een betere afloop had verwacht De helft van de 162 woningen staat al leeg. De rest wordt bewoond door meest alleen staanden en kleine, jonge ge zinnen. Renovatie, het opknap pen van de huizen, is ook aan de orde geweest Dat wordt te duur. De kleine volkswoningen zouden een nieuwe aanbouw moeten krijgen voor de keu ken, douche en berging. Vrij wel alle tuintjes zouden daar voor moeten wijken. Tot deze en andere voor de bin nenstad-bewoners minder pret tige conclusies is de stichting Landelijk Ombudsteam Stads vernieuwing gekomen. Het on derzoek is gehouden na acties van het KB OHM. Het gemeen telijke onderzoek heeft gelijk luidende resultaten geboekt Het LOS heeft vier woningen onderzocht en de Provinciale Directie van Volkshuisvesting heeft de zelfde huizen bekeken- Ingenieur Aydagüll van het open baar lichaam Rijnmond, voor zitter van de gemeentelijke werkgroep: „We moeten nu zo snel mogelijk de zaak uitwer ken. Tijdverlies werkt in het nadeel van alle betrokkenen". Het uitwerken van de plannen, wordt gedaan door een project groep, waarin naast gemeente vertegenwoordigers ook men sen van het KBOBM zitting hebben. De huur van de nieuw te bouwen woningen moet laag blijven. Vorig jaar meemde wethouder Hummelen een prijs van 120 gulden per maand. Die uit spraak heeft hij deze week her roepen. Het aanlokkelijke aan bod van Rijnmond, waardoor de huur laag kon worden ge houden, is inmiddels vervallen. „Die regeling is opgeheven", weet de wethouder. Tom Steen bergen heeft al een voorlopige huurprijs. „Er moet worden ge streeld naar zo'n 175 gulden. De woningen moeten goed be taalbaar blijven". Wanneer en wat gebouwd zal worden in de binnenstad is vooralsnog niet duidelijk. De woningen zijn echter wel bestemd voor de huidige binnenstad bewoners. Tijdens de bouw zullen de huur ders tijdelijk een andere wo ning moeten betrekken. „Er is al een gedeelte bebouwbaar. Daarop zou die kaalslag begon nen kunnen worden. De eerste gezinnen zouden daar dan in kunnen trekken. Maar dat zijn zaken die de projectgroep moet gaan bekijken". Vooruitlopend op de nieuwbouw heeft de KBOBM vonge maand een enqu&te in de wijk gehou den. Daaruit blijkt Dnder meer dat de bewoners de wijk in de toekomst willen afsluiten, van alle verkeer. Het huidige karak ter van de wijk moet worden behouden. Het rapport „De toekomst van de oude binnenstad van Maas sluis" van het LOS zegt daar over: „Hoewel veel stedebou wers en volkshuisvesters zui len huilen dat de woningdlcht- hcid te groot is, de straten te smal, te weinig open ruimte aanwezig is, zullen zij moeten erkennen dat dat nu Juist be hoort tot het specifieke van de binnenstad". Bij het maken van de plannen dient daarbij rekening te worden gehouden. Eu dat gebeurt ook, want het LOS-rapport Is door alle be trokken partijen aanvaard. De kleine volkswoningen worden „vervangen"

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1975 | | pagina 3