Zoute haringen, daalders, tomaten, koningen en bh's DE MARKT BLUFT ALTIJD jfs\r^ 'J wnmm MMafcJi ')xcS->'< ,«;1 De markt. Een bonte vergaar bak waar de mens zich in al z'n eigenaardigheid uitge breid manifesteert, vooral met warm weer. Volop sfeer en charme die duidelijk ma ken dat de markt altijd zal blijven bestaan. Niet alleen vanwege de vele koopjes, of vermeende koopjes, maar vooral vanwege het menselijk contact. Klapperpistooltjes, zoute haring, superformaat bustehouders, ananas, stroopwafels. beduimelde boekjes uit grootmoeders tijd. legerkleding. Je kan het zo gek niet bedenken. En nergens treft men op een zo klein oppervlak zoveel monarchen aan. De dropko ning, haringkoning, sinaas appelkoning, textielkoning. Maar een gulden is no'g steeds een daalder waard en de eigenlijke koning is de klant. Van jong tot oud, op de markt komt iedereen. Een gezellige drukte, waar geen plaats is voor mensen die haast hebben. Geduldig mee- schuifelen langs de kramen, de zakjes kleffe hap gefri tuurd mét ïn de gaten hou dend van degeen die naast je loopt te smakken, oppas send voor huisvrouwen met gigantische boodschappen tassen die het apparaat han teren als een kogelslingeraar zijn kogel. En net als je denkt een gaatje te zien om er even tussen door te pie pen is er altijd wel iemand die ondanks het uitdrukkelij ke verbod toch zijn fiets aan de hand heeft meegenomen, je kan kiezen uit acht soor ten zoute haring,* die, zo wordt altijd met luide en schrille stem meegedeeld, al lemaal de beste zijn. De ijscoman schept er zijn ijs nog. Zacht, heerlijk ijs dat nog lekkerder smaakt door de fraaie witte pet waarmee de echte ijscoman is getooid. Geen harde blokken verpakt i?' KïÈth.~kV&&&'Êk'iIwlWtS door Frans Kotterer Foto s Kurt Bokenkamp ijs, die eerst altijd een kwar tier in de zon moeten liggen voordat ze een zachtheids graad hebben bereikt die consumptie mogelijk maakt. Om nog maar te zwijgen van de glimmende machines waar zo'n rare drol ijs uit komt. De standwerkers hebben er altijd het nieuwste van het nieuwste. Hun waar aanprij zend met „En schoonheid wat kan ik voor je" beteke nen" meestal tegen vrouwen die het allang niet meer van hun uiterlijke schoonheid maar van hun innerlijke goedheid moeten hebben, geven ze een extra dimensie aan de bonte marktwereid. Een nieuw type koopman is die van de handelaar in on duidelijk tweedehands. Mees tal fraaie doeken, oude nos talgische kleding, lampetkan nen en andere goederen waarvan het nut nauwelijks duidelijk is. De koopman van deze artikelen heeft echter een niet te onderschatten ei genschap. Hij is aantrekkelijk getuige het grote aantal vrouwen dat voor de kraam heen en weer drentelt. De gtamour-boy doet zijn in trede op de markt. De echte slimme kopers gaan pas 's middags laat naar de markt. De voorraad moet op zodat het „Wie maakt me los" niet van de lucht is. De kramen raken leeg. de grond lijkt op een vale mozaiek door de rot- zooi. Auto's rijden af en aan. De dag is om. het eten wacht. Daarna staat de gemeenterei niging voor de ondankbare taak om de marktgrond weer toonbaar te maken. Ook dat hoort bij de markt.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1975 | | pagina 5