De simpele oplossing van het miet~roken De arme ploeteraars van het comité» 700 Hoe het financieel fiasco wordt afgeschoven of: VRIJDAG 29 AUGUSTUS 1975 zweetdruppeltje zal in die tijd van- het voor hoofd zijn geveegd. Uiteindelijk was dan het grote moment daar: de presentatie van het feest aan de pers. Een gezellige bijeenkomst in de Noordmoien met een drankje en een hapje. Iede reen kreeg één sticker toege schoven van Proosje. Het werd zorgvuldig opgetekend op een lijst. Tenslotte'moest men cp de cent kijken. Het programma werd in dank baarheid aanvaard. Een half jaar later. Het comité heeft een rapport samenge steld van het feest dat voor bij is. Een feest dat zo blijkt dan liefst 66.694,31 meer heeft gekost dan de oor spronkelijk geraamde f 150.000,-. Wie moet het co mité daar nu de schuld "van geven? Aan de pers. Want en zo stelt men letterlijk in het rapport „het is geble ken dat bijvoorbeeld de laat ste zaterdag een te druk be zet programma heeft ge had". En nu komt het: „Maar het is daarnaast zo, dat bij de presentatie van het programma geen der aanwezige persmensen het drukke programma, ook op de laatste zaterdag, een be zwaar achtte". AFKRAKEN? Hierbij moet men stomver baasd concluderen dat het mislukken van het feest doodgewoon aan de pers wordt verweten. De pers had tijdens de bijeenkomst in de molen het programma moeten afkraken en ander half jaar lang werk teniet moeten doen. In één uur zou het werk van anderhalf jaar veroordeeld moeten worden. Waarschijnlijk bad het comi té toen al in de gaten dat de leden hiervan nu niet be paald ervaren zijn in het opstellen van. een feestpro gramma. Bovendien was het niet altijd -ais en vree tussen de leden onderling. Ook te genover andere gemeentelij ke instanties mopperde het meerdere maten. Niettemin wil het comité in het rapport eens flink uithalen. Daarbij is de voorzitter Bolmers echter té ver ge gaan. Hij maakt zelfs de blunder om de beurs „Schie dam maakt 't"> die enkele weken vóór het feest in de sporthal werd gehouden erbij te betrekken. Hij stelt dat ook weer door negatieve publiciteit er minder mensen Comitévoorzitter Cor Bolmers tijdens de eerste .feestelijkheden rond het 700-jarig bestaan. Helaas viel hij een paar maan den later met zijn finan cieel debacle door de mand naar de hal zijn gekomen. Daardoor is minder geld aan entree géind. De voorzitter c,q. wethouder vergeet ech ter één ding: de beurs heeft niets te maken met de be groting van het-comité. De beurs was mede een initia tief van het Schiedamse be drijfsleven en de entreegel den werden dan ook te recht door hen geind. Zoals gezegd steekt het comité haar handen vrijwel niet in eigen boezem. Slechts hier en daar wordt toegegeven dat sommige onderdelen misschien iets anders had gekund. DREIGEMENTEN Ook de produktiegroep van de revue „Kxijgh de Claere", toch één van de minst slech te onderdelen van het eeuw feest zijn er meer malen dreigementen geuit dat de revue stop gezet zou worden. Oorzaak: te weinig geld. Er moest in totaal ruim 20.000 gulden bij, zodat de totaal- post ruim 72.000 gulden werd. Het comité: „Met betrekking tot de kosten heeft het comi té de indruk gekregen dat wel eens erg gemakkelijk over geld werd gedacht Zo heeft het produktieteam van de revue vierduizend pro gramma's laten drukken, waarvan toch van tevoren was vast te stellen dat deze nooit zouden verkocht kun nen worden". Een zware verliespost is ook het uitbrengen van dc gram mofoonplaat van de revue geworden. Er zijn er maar 102 van de 1000 verkocht Bij inventarisatie bleken er nog eens 264 zoek te zijn. Doordat de verkoop over het Passage Theater [iep geeft het comité gemakshalve daar maar de schuld aan. Bovendien suggereert men dat er meer dan 102 platen zijn verkocht: „De opgave van het theater lijkt verba zend laag". STEEK STAALTJE Het zijn de naweëen van een feest. Een feest dat gedeelte lijk een mislukking werd, maar waar veel Schiedam mers toch ook nog een leuk uurtje aan hebben beleefd. Het geeft echter te denken dat het organisatiecomité dat tenslotte een eigen ver antwoordelijkheid heeft dat mislukken anderen ver wijt Door de „negatieve pu bliciteit" kreeg men minder entreegeld stelt men. Een wel erg sterk staaltje van het comité is de zinsnede dat de Schiedammer over het algemeen slechts de koppen in de krant leest. Omdat be paalde stukken positiever dan de kop waren aldus het comité zijn er daar door minder toeschouwers gekomen. Gelukkig is het 750-jarig be staan van Schiedan nog vér weg. Van Tilborg (links): diepe overtuiging. onverstoorbaar rokend na de pauze Schiedam Anno 1970. Mevrouw Taverne-van Cam- pen, indienster van de motie voor het niet-roken in de gemeenteraad, krijgt althans gedeeltelijk haar zin. Burgemeester Roelfsema feliciteert haar. Voortaan kon zij althans vöör de pauze vrijer adem halen. In de oude raadzaal had juist zij ontzettend last van rook: de pijp van de heer Schuring, de sigaren van Lansbergen, Poot, Knipscheer en Van der Waal en de rookwapens van andere confessionelen deden een enorme rookwolk ontstaan die in het nauwe vertrek voor een groot gedeelte neerdaalde daar waar me vrouw Taverne zat Haar tweede en zo dacht zij be slissende aanval kwam vijf jaar later. Sinds die gedenkwaardi ge dag om precies te rijn 26 oktober 1970 is er veel veran derd in de meningen rond het roken, negatief wel te verstaan. Dat dacht althans mevrouw Ta verne. Hoewel één ding zeker tegenzat. Roelfsema, oud-hurge- meester, had zij mee. Maar de „nieuwe"-. Vooral hij laat meerdere malen duidelijk blijken dat hij een rookverbod niet bepaald ziet zitten. Zo rond half tien als de gemeenteraad zo'n anderhalf uur heeft vergadert, kondigt hij aan dat de pauze voorbij is en steekt zonder dat iemand heeft kunnen reageren een sigaar op. Waarna hij verder gaat met de vergadering. Toch, dacht mevrouw Taverne, moeten we eindelijk eens van dat gepaf af. Geruggesteund door lieden uit bijna alle frac ties stelde zij een initiatiefvoor stel op. Het devies: de gemeen teraad moet een voorbeeld stel.' len aan de bevolking. Niemapd had echter een simpele oplos sing in de gaten: eigenlijk slechts één raadslid, mevrouw Ouwens (PvdA) had het door. Zij het dat haar oplossing kwam, nadat iedereen al had gepraat en besloten voor of te gen te stemmen. „Dit voorstel brengt mij het schaamrood op de kaken", zo sprak zij waardig ter inleiding. Zi) wees vervol gens op de eed die alle'raadsle- den hadden moeten afleggen tijdens de installatie. Het grote woord was „verantr woordelijkheid". „Naar mijn mening hebben mensen die vrijwillige verantwoordelijk heid op zich hebben genomen geen dwingende maatregelen nodig om datgene na te laten wat voor de medemens en ons. hele maatschappelijke bestel enorme consequenties heeft". Simpel. Niet echter voor bijvoorbeeld Verhulsdonk, die Meinsma, we reldconferenties en het rapport van de gezondheidsraad aan zijn laars lapte en in een als altijd komische act vertelde dat De gemeenteraad toen nog in het oude stadhuis. Mevrouw Taverne (achteraan, vierde van links) tussen haar confessionele partners. Vóór de pauze. als het roken moest worden verboden, hij nog meer verbo den wenste door te voeren. Van gebruikmaken van de auto (luchtverontreiniging) tot het verbieden van echtelijk samen- rijn (overbevolking). Meewarig schudde fractiegenoot Van Til borg het hoofd. Ook bij Ver hulsdonk komt de redding te laat stelde hii vast en wees nog even gauw op het boekje van Meinsma: „Wij weten beter..." Hij was niet de enige die echt teleurgesteld was over rijn me de-raadsleden. Arts van der Veer, die als lid van de raad uiteraard voor het verbod was: „Meinsma is vast een teleurge steld man. Na tien jaar tegen het roken te hebben gepredikt heeft hij nog niets bemkt Zelfs, niet bij de jongeren". Het voorstel werd uiteindelijk met 24 tegen 11 stemmen ver worpen. Tot genoegen van on dermeer Lansbergen die zijn. eeuwige sigaar in recordtijd op-' rookte. Tot ongenoegen van, Jaap Looy, voorstemmer, die' toch voor de zenuwen maar een sigaretje opstak. De walm steeg op en de giftige wolken pakten' rich op tegen het plafond en' daalden naar de hoofden van de elf voorstemmers. En naar oud-SGP-raadslid Knipscheer die altijd nog op de publieke tribune te vinden is. „Ze had den het in die tijd beter over drugs kunnen hebben. Dat vind ik veel erger," en hij stak er nog één op. Door Martin de Bruin Schiedam Anderhalf jaar lang hebben ze op die ene feestweek zitten zweten: de ploe teraars-van het comité viering 700-jarig be staan van Schiedam. Anderhalf jaar lang mochten zij in dienst van de gemeente en onder voorzitterschap van eerst oud-burge meester Roelfsema en later wethouder Bol mers allerlei mogelij ke festiviteiten tegen elkaar afwegen. Wat was goed voor Schie dam? En nog voorna mer: wat was het goedkoopst? Menig

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1975 | | pagina 3