„Ik ben slechts het communicatie-middeltje WILLEM SCHOLTE: Tweede uitrukploeg bij VROM- dienst Billie Holidays bewogen loopbaan in Passage/Blo VRIJDAG 29 AUGUSTUS 1975 ^miiiiiiifiERimintüiiiiniiiiiiiiiitiiniiiiimiininiitiiyiiimiiiiisiiiiiiiiiEnniiiiniinfifiitmiiiiHiinnMimiiiiifiiiHiiiiiiiiiiifniJiuiniiRiimiimiifijimiiïniiiiimuuinuiiifiifmifüiiitünrffmniiifiniifi 99 Brandweercommandan t Jan de Groot pleit voor: KERKDIENSTEN - ,s Telefonist Wil lem Scholte: „Ik ben hier net een manusje-van-al les". Schiedam De telefoon hoorn is bijkans een li chaamsdeel van hem ge worden. Als een kapitein op zijn schip „woont" Willem Scholte (62) al dertig jaar in de alarm centrales van de Sehie- ciamse brandweer. Aan Zijn stoel gekluisterd, af en toe een shaggie draaiend want roken doen ze ook in de kazer ne werkt hij nauwge zet in zijn centrale: een rots in de branding van het gemeentelijk com municatiesysteem. Dat hij in die dertig jaren één keer te laat op zijn serk kwam, zij hem vergeven. Al maakte men rich destijds in de kazerne (toen nog gevestigd naast de ruine van Huis te Riviere) snel ongerust Toen Willem Scholte, Pietje Precies als hij tenslotte was, na een hall uur nog niet op de proppen gekomen was, vermoedde de toenmalige brandweercommandant dat er jets aan de hand was. Een brandweerauto moest zelfs uit rukken naar huize Scholte om poolshoogte te gaan nemen. Scholte bleek nog te slapen.De wekker had stilgestaan. Willem Scholte heeft aan dat ge beuren de meest plezierige her innering, al werkt hij nog een rots in de bra ding steeds met onverminderd ent housiasme in de centrale in de brandweerkazerne aan de Breedstraat. Zelfs burgemees ter drs. Arie Lcmsmemoreerde die gebeurtenis, toen hij vorige week donderdag veteraan Scholte, de enige van de oude generatie telefonisten die nog in actieve dienst is, onderscheidde met medailles van de KNBV en de NVBC: de Koninklijke Ne derlandse Brandweer Vereni ging en de Nederlandse Vereni ging van Brandweercomman danten, ,Ik ben hier net een manusje-van- alles", merkt Scholte een week later op, rustig paffend met een sigaretje in de ene hand en met een hoorn nog net in de andere. „Als je soms denkt dat ik hier alleen te maken heb met typi sche brandweerklusjes, dan heb je het mis. Vooral met avond- en weekenddiensten geldt deze alarmcentrale als een. belangrijke bijpost van de gemeentelijke woningdienst, de havendienst, de GG en GD en de VKOM-(vervoer-, reinigings-, ontsmettings- en markt-)dienst Als er klachten binnenkomen over verstopte riolen, meldin gen van verkeersongevallen en acute ziekteongevallen, meldin gen van in- en uitgaande sche pen enzovoorts, dan moeten we meteen de opzichters van de verschillende diensten bellen. Mensen denken vaak dat ik al les regel en instructies geef: dat ik loodgieters, monteurs, scheepsloodsen en broeders van de GG en GD waarschuw. Maar dat is niet zo. Dat doen de dienstdoende opzichters die door mij worden ingelicht: ik ben slechts het communicatie- middeltje". Om die communicatie optimaal te doen verlopen is bij de bouw van de kazerne aan de Breed straat, die nog geen jaar gele den in gebruik werd genomen, door de PTT een alarmcentrale van 100.000 gulden geïnstal leerd. Directe lijnen met de Schiedamse en de Rotterdamse politie, de geneeskundige' dienst, Schiedamse scheepswer- ven en andere diensten en be drijven moeten een tijdig aan wezig zijn van de brandweerlie den garanderen. Scholte: „Dat moet gewoon wei, met de uit breiding van chemische toe standen tegenwoordig". Willem Scholte blijft er rustig on der. Koelbloedig blijft hij wan neer verhitte meldingen komen dat het ergens in Schiedam te heet is geworden. Integer noem de brandweercommandant Jan de Groot (vijfde commandant die Scholte meemaakt) hem vo rige week dan ook. Die compli menten laten hem niet koud: nög spontaner greep Scholte de afgelopen week naar de hoorn, als er werd gebeld, Schiedam De perso- neelssituatie bij het be- roepsuitrukpersoneel van de Schiedamse brandweer is nog steeds uiterst moeilijk door on derbezetting en veel langdurige ziektegeval len. Jan de Groot, com mandant van de brand weer vertelde dit op een korpsavond van het per soneel. Het gevolg van deze situatie is dat een maximale inzet moet worden gevergd van het personeel, waarbij veel van vrijwilligers ge bruik wordt gemaakt, al dus De Groot De brand weer moest bovendien dit jaar al ruim 450 maal uitrukken. In 1974 was dat 480 maal gedurende het hele jaar. - De personeelssterkte is niet het enige probleem waar mee het Schiedamse korps te maken heeft Volgens de commandant heeft het korps door de sterke verjonging nog ge ringe ervaring. „Ai en toe zijn er kinderziektes en groeistuipen. We kun nen slechts trachten ze zo goed mogelijk op te lossen". Wat betreft de vrijwillige brandweer zegt De Groot dat de grote terugloop gelukkig tot staan is ge bracht „Het is echter niet eenvoudig om aan goede vrijwilligers te ko men. De selectienormen liggen hoog. Mogelijk kan de jeugdbrandweer die in het laatste kwar taal weer wordt opge richt op middellange ter mijn soelaas bieden". Bij de gemeente Is nog een plan gerezen om de uit- ruksterkte van de brand weer te versterken- Er zou een tweede onmid dellijk parate uitruk ploeg bij de VROM- dienst moeten komen. Oorspronkelijk zou de gemeenteraad deze maand al beslissen over het plan, maar door om standigheden kont het voorstel pas In septem ber op tafel. Per 1 okto ber zou de VKOM-ploeg geformeerd moeten wor den. Per jaar is men bij de ge meente dan 49.000 gul den aan salarissen en Commandant De Grootzorgen over personeel dergelijke kwijt, maar vergelijkt men dat met het aantrekken van tien man beroepspersoneel (het alternatief) dan is men liefst 290.000 gulden kwijt. De brandweer krijgt ook per 1 oktober de beschikking over draadloze oproepappara- tuur teneinde de bereik baarheid en de opkomst van het personeel te be vorderen. Het is een ex periment, aldus De Groot „maar als het lukt zijn weer meer mogelijkhe den aanwezig tot een ver dere vergroting van de doelmatigheid van het brandweerpersoneel". Een belangrijk onderdeel van het beleid van de brandweer zal in de toe komst de brandpreven tie zijn. „Gelukkig kan worden gezegd dat dit in Schiedam thans vorm begint aan te nemen", aldus de commandant Vooral door de renova tie van wijken heeft men veel werk om handen. „Een voorbeeld: de te ren overen woningen in de binnenstad. Die vergen evenveel tijd als de be handeling van een bou- waanvrage van één of meer flatgebouwen met enige tientallen of hon derden wooneenheden". De Groot: „In de toe komst zal de controle op de naleving van de brandveiligheidsmaatre- gelen en voorzieningen steeds meer de aandacht van de brandweer ver gen," Diana Ross als Billie Holiday, die het zoals hier hard te verduren heeft in de film over haar moeilijke leven, gemaakt door Sidney J. Furie. Schiedam De fameuze blues zangeres Billie Holiday, die in 1959 stierf nadat zij een grote carrière had opgebouwd, heeft in baar getourmenteerde leven stof opgeleverd voor de film „Lady sings the blues", die in PASSAGE/BIO is te zien. Heel jong kwam zij in een bordeel terecht. Zij leerde zoveel van de wereld, dat haar betekenis over die van zo maar een zan geres uit de 'jaren dertig heen reikte. Hoewel Sidney J. Furie beoogd heeft een historisch getrouwe film te maken met behulp van enkele gebeurtenissen, die bui ten het behandelde tijdvak 1933—1939 liggen, is hij daar op twee manieren niet al te best in geslaagd. In het maken van een bioscoopfilm, die de ont- vankelijken voor artiesten-lief- en-leed een bevestiging schenkt stellig beter. Over twee uur film is het natuurlijk zaak om niet te versnipperd te werk te gaan. Er wordt samengevoegd, er moet een keuze gemaakt. Daar mede komt de kwaliteit van de scriptschrijver, de regisseur bo ven tafel. Natuurlijk, ook een markant ar tiestenleven zit vol met die geijkte trekjes: de eerste moei lijke stap, de conflicten in het privé-leven, het overlijden van dierbaren. Het gaat er nu maar om een essentiële keuze te doen en de gemeenplaatsen zo te be naderen dat ze geen gemeen plaatsen meer lijken. Of zelfs door J. A. Frenkef details typerend te laten wor den. Nu, dat is niets voor Furie, althans niet in deze film. Hij glijdt vluchtig heen over de passages, die een verdiepend inzicht m de persoonlijkheid van Billie Holiday zouden kun nen geven en hij legt gemakke lijk aan bij die „highlights" waarmee het sentiment eenvou dig te beroeren valt. Billie's ontdekker Benny Good man krijgt een andere naam, omdat men hem waarschijnlijk de morfine-injecties niet heeft willen aandoen, waarmee de le vensweg van de zangeres al snel een lijdensweg werd. Aan de persoonlijkheid achter de zangeres is maar vluchtig ge raakt. In de heel redelijke spel- prestatie van Diana Rass wordt het voornamelijk een kwets baar schepseltje, dat niet opge wassen is tegen zware toernees en dan als verslaafde veel van haar omgeving eist. Historisch komt Furie er niet he lemaal uit, in het treffend op roepen van een beeld van de blueszangeres en haar beteke nis evenmin. Het ls een wat oppervlakkig prentenboek ge worden, mede omdat de scènes, die kansen schiepen,, zoals die met de Klu Klux KJ an, heel matig werden gevisualiseerd. Voorts in PASSAGE/BIO in de matinees „Winnetou, het grote opperhoofd" voor de jeugdige Karl May-Iezertjes. In het grote PASSAGE wordt Cecil B. de Mille's bijbelse epos „De tien Geboden" geprolon geerd. Schiedam Evangelisch Luther se Gemeente: 31 augustus Me zondag na Trinitatis, 10 uur ds, A. Stemhart, zondagslied 20. Hervormde Gemeente: Grote kerk zondag, 10 uur ds. 5. Tijm- stra, 17 uur ds. A. Stekelen burg, Giessendam. Opstan- dingskerk, zondag 10 uur ds. D, J. Spaling. Bethelkerk zondag 10 uur ds. W. D. J. van der Kaaden, Rockanje. Aula-Pinas- plein zondag 10 uur ds. A. v.d. Most, Haamstede. Kethei Hervormde Gemeente: zondag 9.30 uur St Martinus- kerk, ds. S. Gerbrandy. Dorps kerk zondag 10 uur ds. P. Ma- gré, 19 uur ds. S. Gerbrandy. VI aard in gen Gereformeerde Gemeente: Pniëlkerk zondag U uur en 18.30 u, Leesdienst. Chr. Geref. Kerk: Emmastraat 116, zondag 10 uur en 17 uur ds. J. Kampman uit Ede. Gerefor meerde Gemeente, Jacob v.d. Windstraat 17, zondag 10 en 17 uur ds. F. Mallan. Gereformeerde Kerk: Oosterkerk zondag 10 uur ds. J. J. Sonne- veld van Scheemda -17 uur ds. D. Braam. Emmauskerk 9 uur ds. H. J. Kouwenhoven, 17 uur ds. J. J. Sonneveld. Kerkcen trum Holy, 10.30 uur ds. Joh. Lever, 17 uur ds. L. R. Krol. Pniëlkerk, 9.30 uur ds. D. Braam, bevestiging van ambts dragers, zondag 17 uur ds. H. Th. van Reenen cat. zondag 8. Maranathakerk, zondag 10 uur ds. L. R. Krol. bevestiging van Ambtsdragers - 17 uur ds. Joh. Lever, cat zondag 50. Ichthüs- kerk, zondag 19 uur alternatie; ve dienst 10.15 uur ds^ H. JL Kouwen hoven, Holyziekenhuis zondag 9 uur ds. H. Thk-van Reenen - Het Zonnehuis zon dag, 10 uur ds. H. Th. van Reenen. Grote Kerk -10 uur ds. J. Wieman - bed. H. Doop. 17 uur ds. W, C. van Dam. Nieuwe Kerk; 10 uur ds. A. A, Bos, Bethelkerk 10 ds. A. P. Nauta - Bed. H. Doop - 19 uur ds. A- Kleine van Gent Wijkgemeente Immanuel - Aula Groen van Prinster er-Lyceum zondag 10 uur ds. G. F. H. Kellïng-viering. H. Avondmaal. Rehobothkerk, zondag 10 uur ds. W. C. van Dam. Ichthuskerk zondag 1& uur ds. W. W. Verhoef, start-? dienst m.m.v. Kerkkoor Canta-j te Deo. 19 uur ds. W. W. Ver hoef - alternatieve dienst m.m.v. J. C. Singers. Kerkcen trum Holy, zondag 9 uur dhr A. van Zetten. Zonnehuis zon* dag 10 uur ds. H. Th, van Ree^ nen. Holyziekenhuis: zondag 9 uur H. Th. van Reenen. Rusthui! Vaartland - dinsdag a.s. 10 utd ds. W. W. Verhoef. Grote Kef' - zaterdag 11 uur Kom zing ir ons en doe als wij. Dagkape' Geestkerk -' Pniëlkerk - Oo> j kerk - woensdag a.s. 19JL 7 Interkerkelijk Avondfgt .T Ichthuskerk donderdag ai 19,30 uur Avondgebed. I

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1975 | | pagina 4