T VERHAAL OVER EEN „OPRECHTE SOCIALIST DIE EEN STAD ONTWIKKELT Bas Goudriaan: „Bouwen, niet leuteren 8 11 i - fe ÉjhÊii mmmmm wm VBIJDAG 29 AUGUSTUS 1975 Viaardingen Achter de tafel van het college van burgemeester en wet houders in Viaardingen zit een bestuurder vaak wat fijntjes te glimla chen als hij door een raadslid wordt aange vallen. Hij noetrt zich zelf een overtuigd socia list en weet perfect de namen van raadsleden door elkaar te gooien. Z'n naam is Bas Goud- riaan („Ik ben geloof ik pas 38 jaar geworden"). Zijn kamer op het stad huis is gelijk aan die van zijn vier progressie ve collega's. Slechts de schilderijen en de in houd van de kasten ver schillen. Goudriaan's bureau ligt bezaaid met papieren en kruimels van zijn favoriete zware shag. Voor raadsleden en ande ren die met hem in kon- takt komen is hij vaak moeilijk te begrijpen. Hij weet het zelf ook: „Bij het beantwoorden van vragen denk ik wel 'es „een knappe jongen die het begrijpt". Drie maal bezochten leden van een actiegivep, die ijvert voor een beter beveiligde Van Hogendorplaan de wethouder. Drie maal antwoordde de PvdA'er zo zegt hij hetzelf de. Pas bij de laatste keer keerden de actie voerders min of meer te vreden naar huis. „O, zit het zo", was hun reactie. Maar ik heb niks nieuws verteld", sprak de wethouder toen. „Ja, God, je hebt natuur lijk wel eens zaken dat je een aantal slagen om de arm moet houden, maar dat is dan poli tiek", Een spel noemt de wethouder het; die poli tiek. Wanneer op niet he lemaal duidelijke ant woorden niet wordt doorgevraagd „zal het mij een zorg zijn op dat moment". „Dat vind ik een sport als ze niet doorprikken en t scherpt je gewoon als je achter die tafel zit". De wethouder, die nu al tij den in het inmiddels koude kopje koffie roert, vindt Het Spel niet vies, integendeel: „Het is een Jeuk vak". Hij neemt een slok bruin vocht en ver slikt zich even later. ERVARING Als het aan z'n vrouw had gelegen, was Bas nooit wethouder geworden. Hij is vast overtuigd het vier jaar vol te houden. „Net ais de rest van het college", weet hij. Dat college heeft het moei lijk gehad. „Als je ziet wat voor zeeën we over ons heen hebben gehad. Niemand van ons had ervaring". Bas kan z'n zin niet afmaken, de te lefoon gaat nadrukke lijk over. ,Ja..ja..U legt de zaak stil?..of ze hebben er lucht van ge kregen". „Waar waren we", vervolgt hij ver strooid na het telefoon gesprek. Nog voor hij antwoord op z'n vraag heeft, rinkelt het magische apparaat alweer. Het is een amb tenaar die vraagt of hij wat stukken mag komen laten ondertekenen. Het mag. „Al die schorsingen die we hebben meege maakt zijn voortgeko men uit onze onervaren heid", zegt Goudriaan, die inmiddels met veel krullen zijn handteke ning zet onder de ambte lijke papieren. Nadat dit werk geklaard is, verlaat ■Wï-,- 4 Hoewel voor de verkiezingen Goudriaan zei nooit een eerste paai te zullen slaan heeft hij inmiddels de hei-machines persoonlijk heel wat keren in bedrijf gezet. de ambtenaardie schijnbaar gewoontege trouw op bescheiden af stand achter zijn baas gedwee heeft gewacht, de kamer niet voordat hij „Fijn, dankuwel en goede middag" heeft ge zegd. VERMEER Bas vervolgt zijn verhaal onverstoord. Burge meester Heusdens heeft in de maanden voor zijn pensioen heel wat met ons te stellen gehad". In de eerste dagen heeft de kersverse wethouder het moeilijk gehad. Goud riaan: „Ik weet nog goed de eerste keer dat ik op het stadhuis kwam als wethouder. En ik kom iemand tegen die me vraagt wat ik van m'n kamer vind. Nou ja, ik vond het een rampzalige ruimte met die porce- leinkast erin. Een som ber hok. Ik dacht dat die vraag gesteld werd door een bode. En toen bleek het Vermeer, het raad slid te zijn". Vermeer heet geen Vermeer, hij heet Van der Meer. Die fout maakt de verstrooi de stadsontwikkelaar steeds weer. „Ja, da's heel naar, een enorme slordigheid mij nerzijds, Ik doe het niet bewust", verontschuldigt hij zich, „laSn we zeg gen, dan zit het er een maal ingepriemd en dan krijg ik het er ook niet meer uit". Het favoriete stopwoord van „D'op- rechte socialist" - want zo noemt "ie zichzelf is „Laan-wezeggen". Ontel bare malen brengt hij het over de lippen. Bas Goudriaan speelt niet verder met de paperclip, die hij voortdurend in z'n handen heeft gehou den. Het stukje ijzer maakt plaats voor een zware Franse sigaret Hij heeft het over het struc tuurplan („een uitda ging") en flats „Holy vind ik niet getuigen van een grote visie ten aan zien van stadsontwikke ling. De woningbouwfa- brieken hebben daar een hoop geld aan verdiend en voor de rest zal het ze een rotzorg zijn. Want met die zorgen zit de ge meente nu opgescheept". Als het aan de PvdA'er ligt komen er geen flats meer „als toen". „Ik heb geen bezwaar tegen een flat,, maar dan zal die aan een aantal kwalitei ten moeten voldoen. Daarvoor moet je een aantal regels vaststellen: dat komt binnenkort in de commissies aan de or de". NOG NIET KLAAR Viaardingen is nog lang niet af, de stad is nog niet klaar. „Ik heb ook niet de illusie het werk hier af te maken". De belangrijkste zaken zijn: het dichtbouwen van een aantal open gaten en de rehabilitatie. door Cees var» der Wef Flats als deze /rome/7 er niet meer Goudriaan heeft plan nen voor de toekomst van Viaardingen. In het derde zittingsjaar wij hij het centnm gebied van Holy uitwerken. Dan komt het vierde en laatste jaar van zijn eer ste periode. „En ik moet je eerlijk zeggen dat ik nog niet weet of ik vier jaar bijteken. Maar 16 of 20 jaar zal ik het nooit vol kunnen houden". In de kast achter de wet houder staat een trofee: het straatnaam bordje Baanstraat. In die straat ging één van de eerste huizen plat tijdens de re genten periode van Bas. Het bordje blijft be waard, zoals de Indianen vroeger de scalps ais souvenier behielden. Het oude pand van het Leger des Heils ging na wat moeilijkheden tegen de grond. Vandaar dat het blauwe kleinood be waard blijft Kleine tegenslagen zijn het Linus, de jongen met de eeuwige deken uit de strip van Charlie Brown en Snoopyweet er van mee te praten Schuin onder „de Baan straat" staat zijn plastic monument „We all have our hang-ups", luidt het onderschrift „We heb ben allemaal onze tegen slagen", is een vrije ver taling't een geschenk van een vriend. Een andere tegenslag voor een ander deel van de bevolking is de aanleg van de Burge meester Heusdenslaan. Goudriaan noemt het ook wel de trMOER- MANWEG MOEKMANWEG AVe gaan ermee door. We kunnen niet meer te rug", vindt de PvdA'er. Viaardingen zit met een aantal straten waar pro blemen zijn: de „Leijden van Gael", de Van Ho gendorplaan, de Verka- desingel en het hele cen trum. Binnen drie o f vier jaar" en alsof dat nog niet voorzichtig ge noeg is, voegt hij eraan toe. misschien ook lan ger, moeten we tot een minder gevaarlijke si tuatie komen". Maar wie wil dat niet „Die hele Moermanweg past daar duidelijk in. Dat wil niet zeggen dat die weg de oplossing is voor alle problemen. Het is slechts één van de scha kels Goudriaan vindt dat de weg er moet komen. Zo'n dertig tuinders heb ben hun ooft ervoor moeten opruimen. Zij zitten nu nog zonder grondZe zouden eigen lijk tegelijk andere ruim te moeten krijgen. Da's jammer, dat kan niet Het had wel gemoeten. Plannen daarvoor kon den in een jaar niet klaargemaakt worden De voorbereidingen voor de Heusdenslaan lopen echter al veel langer, vo rig jaar werd pas aan ven^angende ruimte voor de gedupeerde tuin ders gedacht „De dis cussies daarover zijn misschien te laat op gang gekomen". Even la ter, na één van de vele denkpauzes corrigeert hij zichzelf: „Nee, die discussie is te laat op gang gekomen". Volgend jaar kunnen de tuinders een plaatsje krijgen in de Broekpol der. Hij doet het af met: „Ja, goh, ik kan hei niet iedereen naar de zin ma ken". VERTROEBELEN „Persoonlijk vind ik dat meneer Moerman op nieuw een aantal men sen voor zijn karretje heeft gespannen en dat vind ik het vertroebelen van de hele zaak Moer man". Goudriaan heeft de indruk dat dokter Moerman, de omstreden kankertherapeut, zelf achter de actie zit: „Die indruk krijg ik, hoewel zo'n bewijs natuurlijk moeilijk te leveren is. Hij wil alleen maar z'n eigen terrein behouden. Ik heb niet de indruk dat hij de intentie had de volkstuinders te be schermen De tape-recorder, die als voorzorgsmaa tregel werd meegenomen (Goudriaan is immers moeilijk te volgen) gaat af. De wethouder heeft volop werk, hij gaat op weg naar de Vettenoord- sepolder. Daar moeten huizen worden opge knapt. Als een soort mo raal van het verhaal zegt hij nog: „In m'n vier jaar wil ik wel iets bouwen en hier niet zitten leute ren". Linus, het plastic stripfiguur blijft alleen achter in de kamer. Lijk je daarop, is de allerlaat ste vraag. Hij geeft een diepzinnig en tot naden ken stemmend antwoord zoals alleen Linus ze aan Charlie Brown geeft: „Ik vergelijk me met nie mand". -4^ tVU'-V -Jj ^S-sr t-Eta 1E1S.5 *rr> isaaw Souvenier.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1975 | | pagina 5