Zilver en brons voor VXC op Nationale Conditie Hekelingen verrast Hollandiaan VFC langste adem tegen Fortuna: Jeugd moeilijk te motiveren RINKE BA1MA UIT BLINKER BIJ HVO MW '27 nog niet compleet Excelsior elsior M kan tegenslag niet verwerken Hoekse Boys imponeert CION onderuit Ml Clubs niet lief voor elkaar MAANDAG 1 SEPTEMBER 1975 Leidschendam Het fa il ilieachtig sluitstuk van de NK, de all-in fi nales, behoort al lang niet meer tot het hoogte punt van het jaar. Waar iedereen naar toe leefde. De drang naar presta ties, ingegeven door de opvattingen van Ameri ka en de DDR en het feit dat ons land in West-Europa de toon wil blijven aangeven, zorgt ervoor dat een seizoen uit talrijke toppers be staat. Dit jaar overigens onontbeerlijk met een WK in Cali en de jeugd EK in Genève, maar dat viel weer zo ongeveer samen met de Europa cup dames en heren en enkele jeugdinteriands als blijmakertje. Het is duidelijk dat daarom de all-in finale, zoals het afgelo pen weekeinde in Leidschen- dam, zijn doel voorbij schiet. In kwalitatieve zin wel te ver staan, omdat de xwen jeugd moe is van de toppers en elk jaar toch al moeilijker te moti veren is. Er waren dan ook trainers die hun kroost voor die Nationale strijd vrijaf had den gegeven, zoals het Ut rechtse ZwemlustfDen Hon - mei en Yoianda Aggenbach van Z/NK, die zelf niet erg gemotiveerd was omdat zij pas van vakantie terugkwam. Desondanks drie nationale re cords in bad „De Fluit", maar wel van Enith Brigitha (100 en 400 vrij en 200 wissel), die de zwemsport als volwassen vrouw benadert en daarom niet 20 grillig reageert als de jeugd. Motivatie, een moeilijk te verko pen woord, omdat de tijden van Leidschendam niet erg best wa ren. Ada Pors van VZC begon al met een vierde plaats op de 400 vrij in 4.36.29 en die tijd was een kleine seconde langza mer dan een. maand terug in „De Fluit", toen de Vlaardingse er kampioen mee werd bij de onder zestienjarigen. Enith Bri githa klokte zaterdag in dat openingsnummer gelijk al 4.23.60 en bleef daarmee ver voor op Annelies Maas met 4.29.83. De enige VZC'er die zaterdag in de medailles deelde was Ruud Pijper op zijn specifieke af stand, de 200 vlinder. De Schie dammer had weliswaar grote Door Bas van den Berg concurrentie van Ronald Woti- tering, die hij ook voor moest laten gaan, maar óók Haagse Henk Elzerman en dat toch wel iets buiten de verwachting. Daarom werd het brons in 2.17,99. Hoewel in de zg. troost finale, klokte Diane Edelijn op de 206 mg dames 2.28.07 en gezien de tijden bij de echte finale, was dat goed geweest voor een derde plek. De tijd van de Vlaardingse was 2.28.07. Het enige kringrecord zaterdag kwam op naam van Maritzka van der Linden van R, die als twaalfjwarige de 200 school klokte in 2.51.51, en dat hield brons in. Wij da Mazereeuw, elf jaar ouder, won hier in 2.42.15. Henk Bakker van Devel was goed voor brons op die afstand bij de heren in 2.39.29, terwijl hier winnaar was Robin Woute- ring in 2.36.30. Andere Devel- zwemster Judith Verkerk kwam op de 200 vlinder tot 2.28.54 en dat hield zilver in. Tineke Wolthuis was hier te Sterk in 2.28.38. Gisteren, op de tweede dag, her stelde Ada Pors zich krachtig op de 200 vrij, waarin zij brons greep in 2.14.03, evenwel nog ver achter Enith Brigitha die de klokken op 2.05.48 Eet stilstaan. Op de 100 rug noteerde Diane Edelijn in 1.08.68 zilver achter Paula van Eyk, die er 1.07.67 voor nodig had. Eveneens be reikte Ruud Pijper zilver op de 106 vlinder in 1.01 en die tijd was iets slechter dan Nationaal kampioen Ronald Woutering: 1.00.66. Judith Verkerk van De- vel greep goud op de 100 vlin der bij de dames In 1.07.S6, terwijl Diane Edelijn hier tot een zevende plaats kwam in 1.10.67. Vreemd genoeg schitter de Bené van der Kuil van SZC door afwezigheid. Hoek van Holland - Hoekse Boy- sis zaterdag tamelijk impone rend uit de startblokken ge schoten met een 30 overwin ning op Die Haghe. Toch zou het overdreven zijn om te zee gen dat de boys het erg gemak kelijk hebben gehad. De forma tie van trainer Koos Lankester moest In de drukkende hitte toch wel tot het uiterste gaan om zich Die Haghe van het lijf te houden. De Hagenaars bleven vooral in de eerste helft bijzonder ge vaarlijk met snelle counters. Vooral Daan van der Schilt speelde in de Hoekse defensie soms wat te lakoniek waardoor Die Hagbe op links enkele ma len gevaarlijk kon uitbreken. In de eerste tien minuten al moest de zeer attent en'gecon centreerd spelende doelman Cees de Voogt al in actie ko men. Eenmaal liep hij zonder aarzelen zeker dertig meter uit om een Haagse aanval onscha delijk te maken en tot twee maal toe moest hij vallend red ding brengen. Die Haghekon maar moeizaam stand houden. Precies twintig minuten lang. Toen lanceerde Aat Moerman Bert Duwens, die op zijn beurt Ed van Dijk in stelling bracht. Deze maakte geen en scoorde zeer beheerst. Na de rust kwam Hoekse Boys met dezelfde opstelling in het veld. Na een paar minuten ai was de voorsprong naar 2—0 uitgebouwd. Kees van der Pol dook in het gat dat door Ed van Dijk was getrokken en hij mik te uit moeilijke positie goed raak. En het werd 30 door Louis Kneepscheer. Van onze sportredactie Oud Beijerland -Zinkwegse Boys speelde zaterdag voor het eerst op het nieuwe terrein en of dat nog niet genoeg was ook voor het eerst in de tweede klasse in de onderafdeling Rotterdam van de KNVB. De Zinkwegse ploeg deed dat meteen goed en versloeg bet Vlaardingse Cl on met 2-1. Al na vijf minuten had Zinkwegse Boys de kans de score te openen maar Bas van der Jagt die vrij voor de Cion- keeper kwam schoot huizen hoog over. Kort daarop zorgde Jaap Rupsam toch voor een Zinkwegse voorsprong door een voorzet van Ivo Molendijk in te koppen, 1-0. Na een half uur v.erd de stand weer gelijk omdat de verdedi ging van, de thuisclub in de mening van buitenspel verkeer de. Dat bleek niet het geval te zijn en een der voarwaartsen van Cion kon de stand gemak kelijk op 1-1 brengen. Zeven minuten voor de thee benutte Jaap Rupsam een toegekende strafschop, wegens hands van een Cion-speler, uitstekend en Zinkwegse Boys leidde met 2-1. In de tweede helft onderging de stand geen wijziging meer. Zinkwegse Boys was wel iets sterker maar kon uit de verkre gen kansen de score niet verho gen. Van onze sportredactie Den Haag Rinke Raima was zaterdag de grote man in de ploeg van trainer Harry Bouquet. Twee gave voorzetten waaruit een goal volgde en een schitterende eigen treffer, twee minuten vóór tijd, bombardeerden hem tot meest besproken speler in de wedstrijd SV35-HVO. HVO leek met een 2-0 voorsprong bij rust op rozen te zitten, maar de Hagenaars kwamen erg sterk terug. Men wist zelfs weer op gelijke voet te komen met HVO, maar ging twee minuten voor bet einde alsnog door de knieën door een sterk genomen vrije trap van rechterspits Rinke Baima. Een goede competitiestart dus voor HVO met haar nieuwe oe- fenmeester Harry Bouquet Vooral vóór rust was HVO de betere ploeg, die na een aan vankelijk offensief van SV'35 duidelijk het heft in handen nam. Snijdende Vlaardingse counters stichtten grote verwar ring bij het bastion van SV35. Na een kwartier was een verre voorzet van Rinke Baima, die eerst enkele tegenstanders op het verkeerde been had gezet, de aanzet tot de eerste goaL Maarten Bom stond bij .de tweede paal en kopte in: 0-1. Eenzelfde actie van Rinke Bai ma in de 30e minuut vergrootte via het hoofd van Jan Aidelies- ten de marge tot 0-2. Het bete kende tevens een zeer verdien de 0-2 ruststand. Erg spannend was de tweede pe riode. SVJ35 wilde terug vech ten en zocht resoluut de aanval. En juist omdat de rust in de verdediging bij HVO af en toe ver te zoeken was, roken de Hagenaars hun kansen. Het duurde tot de twintigste mi nuut Bert Kuiper kopte een voorzet van rechts ineens in de touwen: 1-2. Tien minuten later was het weer raak. HVO gaf onnodig een corner weg, waar uit Waterreus voor SV35 scoor de: 2-2. In een uiterst spannende slotfase pakte HVO alsnog de volle win st Een hard genomen vrije trap van Rinke Baima vanaf zo'n 40 meter (43e minuut) bracht de Stand tenslotte op 2-3. Routinier Jan Baksteen onderbreekt een VFC-aanva!. Van onze sportredactie Vlaardingen VFC en Fort una hebben een flinke dosis hard heid In de ploeg. Dat werd gisteren in dit Vlaardingse treffen wel bewezen. Beide partijen waren in deze ontmoe ting, voor beiden de laatste testcase voor de competitie, niet lief voor elkaar. Uiteinde lijk had VFC de langste adem en dat leverde een 2—I-over winning op. Beide partijen wezen na afloop verwijtend in de richting van scheidsrechter Krijn van Noord. „Hij had vanaf het be gin krachtiger op moeten tre den", oordeelde Fortuna -trainer Arie Verburgh, een mening die ook aan VFC-zijde viel waar te nemen. De Vlaardingse arbiter floot wel veel, maar zijn beslis singen waren inderdaad niet overtuigend. Anderzijds was er voor beide ploegen overigens geen enkele reden voor die hardheid, want er was immers nog geen punt te verdienen. Een talrijk publiek zag Fortuna sterk starten, maar enkele ver re schoten van Jan Bouman misten de juiste richting. Niet temin namen de mannen van trainer Verburgh toch de lei ding. De sterk spelende Aad de Heer maakte de bal schitterend vrij en gaf doelman Jan Kortle ven geen enkele kans: 0—1. Even later, in de 22e minuut, kreeg Jan Bouman weer last van zijn reeds zwaar ingepakte knie en verliet het veld. „Om de zaak niet te forceren", licht te de op het oude nest terugge- routinier toe. Nauwelijks was Bonman vertrok ken, of VFC trok de stand op sublieme wijze in evenwicht Pim van der Burg lanceerde Leen Boon, en van fikse af stand kogelde de regerende middenvelder langs doelman Aad Harms: 11. Een juweel van een doelpunt van Boon te gen zijn oude vereniging. Kort. daarop bokste VFC-doelman Kortleven een schroeiende ko gel van Rob Kalkman met de vuisten weg, terwij! Leen Boon aan de andere kant opnieuw verwoestend uithaalde, Boven de handen van doelman Harms verdween de bal via de lat ach ter. 'De zwaarste overtreding heb ik bestraft", verklaarde scheids rechter Van Noord een kort voor de rust toegekende straf schop. VFC's vleugelman Jaap van Dorp ging te bard op For- tuna-doclman Harms in, waar door beiden even aangeslagen bleven liggen. In plaats van Fortuna een vrije trap mee te Van onze sportredactie Maasland De eerste competi tiewedstrijd op hel nieuwe complex in sportpark De Com mandeur is voor MW *27 in een nederlaag geëindigd. Het bezoekende ARC was een meer compleet team dan het sterk vernieuwde MW en nam de punten verdiend mee naar Alp hen a/d Rijn: 23. In' de beginfase creëerde de thuisclub wel enkele kansen, maar toen die niet werden be nut, opende ARC de score. Vijf minuten voor de rust kopie E. Bouvé een corner achter MV* Vs doelman Rlnus van de We tering: 0—1. In de tweede helft wogen beide partijen goed tegen elkaar op, totdat ARC in de dertigste mi nuut andermaal kon toeslaan. Na een Maaslandse defensieve misser kon J. de Jeu de bal inkoppen: 0—2. Meteen daarop maakte Jan Kap teyn bij MW, na lange tijd niet in het eerste gespeeld te heb ben, zijn rentree. Kapteyn bracht meer vaart in zijn voor hoede en was meteen dichtbij een doelpunt Hij werd echter neergelegd, waarop Dick La- gerwey de toegekende straf schop langs doelman Pronk joeg: 1—2. De kansen die MW met die stand leek te hebben, werden nauwelijks een minuut later weer verstoord. Maranuaya, voor het eerst na zijn been breuk van vorig jaar weer mee spelend, ontfutselde Leen Jan sen de bal, om vervolgens hard in te schieten: 1—3. MW gaf 2ieh echter nog niet gewonnen, want zeven minuten voor tijd kopte naar voren ge komen Cees Hoogendam een voorzet van Kapteyn iangs: doelman Pronk: 2—3. In de slot fase hield ARC de punten vast, ook al omdat doelman Pronk nog een keer schitterend redde op een kogel van Kapteyn. geven, legde arbiter Van Noord de bal op de witte stip voor een penalty ten gunste van VFC. „Omdat Fortuna-verdcdi- ger Jaa Baksteen op dat mo ment een grovere overtreding beging, die velen misschien niet hadden gezien", aldus de leidsman. Opgelapte Van Dorp mikte op de eveneais opgelap te Aad Harms. De Fort una- doelman bleek weer geheel bij zijn positieven, want met een flitsende reaktie hield hij de bal uit zijn doel. De tweede helft was kwalitatief nog minder dan de eerste helft, ook al omdat het nog wat har der werd. Voor de verzorgers was er druk werk, maar spons en water brachten in alle geval len uitkomst. Bij Fortuna stond BenAkker na de rust onder de lat, die het weinige werk dat hij te doen kreeg lang niet foutloos deed. Zo liet hij een makkelijk te pakken voorzet van Harrie Schuiten los, maar de bal glipte net naast zijn doeL Even daarvoor, in de 25e minuut, was het onplezieriger wordende duel overigens ai beslist. Ten gunste van VFC, want de na rust door trainer Chris Brou wer ingezette Anton Huijer Het een onverwachte harde schui ver los die doel trof; 2—1. De gestopte strafschop. Aad Harms houdt Jaap van Dorp van succes af. Van ome sportredac tie Vlaardingen Als laatste voorberei-, ding op de compe titie kruisten der deklasser De Hol landiaan en vierde klasser Hekelingen de degens in park 't Nleuweiant. He kelingen demon streerde daarbij een zeer goede con ditie, die uiteinde lijk ook al zijn de punten niet be langrijk tot de overwinning leid de. De Hollandiaan daarentegen heeft nog problemen met de bezetting van het middenveld. De - rol van spelverde ler ontbreekt, maar wellicht zijn die met de terugkeer van Cees Sprayt opgelost- Pas op 22 september heeft deze echter zijn lange schorsing uit gezeten. De thuisclub nam al in de zevende mi nuut de leiding, toen Harrie Hartog doelman Post kan sloos liet: 1—0. He kelingen was kort daarop dichtbij de gelijkmaker, maar via de paal caram boleerde de bal nog in handen van doelman Groen. Hekelingen kwam in de vijftiende n inuut toch gelijk, toen Henk Mosterd de bal na een mis verstand met zijn doelman in eigen doel schoot: 1—1, Hekelingen nam zelfs de leiding, toen een vrije trap van Harm Trip langs de verkeerd opgestelde Vlaar dingse muur suis de: 1—2. Tot twee maal toe was De Hollandiaan voor rust dicht bij de gelijkmaker. Twee voorzetten van Jacky Ried ijk wer den beide door Henk Boomsma ih- gekopt, In beide gevallen redde de lat echter doelman Post èn Hekelin gen. Pas halverwege de tweede helft kwam De Hollandiaan toch aan een tref fer, nadat Hekelin gen lang stand had gehouden tegen voortdurende aan vallen. Warrie Tim mer 2orgde toen voor 2—2, maar het laatste woord was toch voor Hekelin gen. Kort voor tijd tilde Kees van Spl under zijn ploeg naar de overwin ning: 23. Van onze sportredactie Barneveld De eerste klap Is voor Excelsior beslist geen daalder waard geweest. Integendeel, tegen SDVB In het warme Barneveld werd bet In een vrij matig treffen een teleurstellende 2—1 nederlaag. En dat tegen een ploeg die qua spel veelal de mindere van Excelsior was. Oefenmeerter Teun Groeneveld was dan ook danig teleurgesteld: „Ik vond SDVB eigenlijk beigenlijk een slechte ploeg; alleen daarom al Is het triest dat Je dan verliest. 2e kwamen erg fortuinlijk aan hun doelpunten. Dat geluk hadden wij niet. We hadden echter bij rust minstens met 3—0 vóór moeten staan gezien het overwicht dat we hadden". SDVB had inderdaad een vrij matige ploeg. Het meeste ge vaar kwam van spielmacher Schreuders, die steeds het be ginpunt was van aanvallende acties van de Barnevelders. Ondanks een Excelsioroverwieht opende SDVB de score. Een ver schot van Schreuders verraste doelman Nico Vermeer. Via het lichaam van de Excelsiorgoalie stuitte de bal over de doellijn: 1—0 (elfde minuut). Vier minu ten later was een vloeiende Ex cels! or-aan val SDVB te mach tig. Via een messcherpe pass van Mart van der Pol kwam de bal bij Herman Esajas, die het leer doorschoof naar Eric Scheffers. De frele Excelsior- half zaterdag een van de weinige lichtpunten in de Maas- s lui se ploeg haalde knap uit In de uiterste hoek verdween het leer in het net' 1-1. Dat was voor Excelsïorhét mo ment geweest om de zaak ver der af te maken. De Maasslui- zers vielen wel aan, maar met direct gevaar werd de heus niet zo sterke Barneveld se defensie niet geconfronteerd. De beste mogelijkheden waren er voor Arie van der Sar (afgekeurd doelpunt buitenspel van Aad van der Sande) en voor Eric Scheffers. Zijn kopbal ging net naast SDVB kon daar maar heel weinig tegenover zetten. Men kwam niet verder dan wat paniekerig uitverdedigen. Excelsior had keihard moeten toeslaan, maar de doelpunten kwamen niet Vele aanvallen gingen door het' centrum terwijl de vleugels (Jan Huizing/Herman Esajas) ongebruikt bleven. Vooral ook door de warmte zakte het tempo In de tweede helft. Ook qua kijkspel had de wed strijd minder Inhoud, Vooral het spel van Excelsior was ron duit zwak. De linies sloten niet aan en met een secure pass had meu af en toe de grootste moei te. De organisatie in de ploeg was na rust geheel afwezig. Teun Groeneveld: .Als dit het eerste klas-peil is, dan valt het me hard tegen. Beide ploegen maakten er na rust niet veel van. SDVB kwam er steeds brutaler uit en had geregeld het Initiatief*. Nadat keeper Nico Vermeer al snel geblesseerd (hoofd) raakte en door Dik Bos werd vervan gen, was een zwak moment van Jaap van Boon de inleiding tot de tweede Bameveldse treffer (15e minuut). Hij speelde de bal voor de voeten van Morre, die vanaf twee meter keihard en onhoudbaar voor Dik Bos kon inknallen. Dat bracht de stand op 2—1. Excelsior kwam deze tegenslag niet meer te boverj. De „snit" was er helemaal uit Niets lukte er meer. Met de aanvallen van had men de grootste moeite. Felle tegenstoten van Maasslui- se zijde bleven zo goed als uit Jaap van Roon liep tegen een officiële waarschuwing op en kan binnenkort wel weer schor sing verwachten omdat hij nog enkele wedstrijden voorwaar delijk heeft „staan". Ook in het laatste kwartier zag Excelsior geen kans om tenminste nog één punt mee naar huis te ne men. Het bleef bij wat krachte loze pogingen die geen resultaat hadden.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1975 | | pagina 5