SCHIEDAMSCHE COURANT Toekomst van idimii kerkje zeer c ti zeker boorschip Gusto te water GOÉD NIÉUWS! Industrie moet aardgas blijven gebruiken' Eind aan renovatie- rel in Gorzen Vier steden bezoeken Schiedam JA, IK MKM PRO€F Vlaardingen in brieven aan provincie en minister: Inbreken en zwemmen VDL scoort niet Toestand holt achteruit Gemeente: omheining komt Met krik en uitbeenme; elkaar te lijf Padvinders- jubileum Dahlia-expositie succes Drie nieuwe exposities in het Stedelijk Gestruikeld over sleeptouw VISSEN GERED JIaandag 8 september 1975- ONAFHANKELIJK DAGBLAD -100ste jaargang no. 25401 8 pagina's i Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - k lach tend lensl 144144 SCHIEDAM EN KETHEL Vlaardingen Het gemeentebe stuur van Vlaardingen vindt dat de industrieën en electri- citeitscentrales in de toe komst aardgas moeten blijven gebruiken. Vlaardingen vreest dat de fabrieken over moeten schakelen op olie. Daardoor zou het gehalte zwaveldioxyde (S02) en dus de luchtverontreiniging llink toenemen. B. en w. vinden dit onaanvaardbaar. In een brief aan gedeputeerde staten wijst Vlaardingen op dit gevaar. Aanleiding hiertoe is een aanvrage voor een hinderwetvergunning voor een électriciteitscentrate aan de Waalhavenweg in Rotterdam. Die centrale wordt geschikt gemaakt voor het opwekken van electriciteit in vijf eenheden die aardgas als hoofdbrandstof he&&»n, maar die ook voor oliestook kunnen worden ge bruikt Aan het begin van de jarei* tachtig moet de centrale overschakelen op oliestook. Dan loopt namelijk het aardgaskontrakt af. Vlaardingen vreest maatregelen van de regering voor mogelijke beperking van het aardgasgebruik. De toename van de vervuiling is onaanvaardbaar, schrijft het gemeentebestuur aan de provin cie, omdat de centrale in Rijnmond ligt dat is aangewezen als sanerings- gebied. In een eerdere brief heeft Vlaardingen minister Irene Vorrink (volksgezond heid en milieuhygiëne) erop gewezen dat overschakeling op olie de nodige gevaren met zich meebrengt De minister zou de industrieën en de electriciteitscentrales in het Rijn mondgebied ook in de toekomst het gebruik van 't minder vervullende aardgas toe moeten staan. IJsselmandestraat eh Volkshuisvesting akkoord dankzij PvdA Schiedam Aan de renovatie-rel in Schiedam-Zuid is een eind gekomen. Buurtbewoners en de Vereniging Volkshuisvesting -zijn het gisteravond eens ge worden over de renovatie van de huizen In de Usselmonde- straat Besloten Is dat het aan de gemeente-ambtenaren zal worden overgelaten om een ta xatie te maken van een openge- werkte wenteltrap, de grootste wens van zeker tien gezinnen en het grootste twistpunt in de rel die zich vier maanden lang heeft voortgesleept Beide partijen, de Vereniging Volkshuisvesting en tien gezin nen van de IJssclmondestraat, hebben tijdens de vergadering plotseling water in de wijn ge daan. Eind vorige week was de PvdA- fraktie als bemiddelaar uit het overleg gestapt omdat beiden nog te star waren. Op verzoek van de Gorzenaren heeft de PvdA-delegatie be staande uit fraktie-vooratter Joop de Jong en raadslid Nieo lai Dieiemans, beide partijen gisteravond toch weer bijeen geroepen. De bewoners hebben een van hun eisen, een ontsnappingsmoge lijkheid aan de renovatie, laten vallen. D bekte ur Prins van Volkshuisvesting, staat op zijn beurt nu positiever tegenover de gewenste opengewerkte wenteltrap. Na de berekening van de gemeen te zal worden bekeken hoeveel de buurtbewoners moeten bij dragen in de aanlegkosten van de trap. Vlaardingen De politie heeft 's-nachts op het Shell sportpark twee jongens op heterdaad be trapt toen zij inbraken in de kantine. De nachtwaker had ge merkt dat de jongens binnen waren gekomen en waarschuw de de politie. Daarvóór hadden de jongens met nog twee kameraden - allen tus sen de 18 en 20 jaar oud - een illegale duik genomen in het zwembad. De twee inbrekers kregen een proces-verbaal. Van onze sportredactie Maassluis Tegen Zinkwegse Boys heeft VDL de uitstekende competitiestart tegen Groen Wit niet kunnen voortzetten. Het werd nu nul-nul tegen een te genstander die weiiug had in te brengen tegen de Maassluise blauw-witten. VDL is vrijwel de gehele wed strijd in de aanval geweest Zinkwegse Boys kwam er we-: liswaar enkele malen met ver rassende counters uit maar heeft weinig serieuze kansen gehad om het Maassluise doel te doorboren. De equipe van Arie Usselstein stelde aanval lend hevig teleur. Legio kansen waren er om Zink wegse Boys van zich af te zet ten. Het afmaken was echter een levensgroot probleem voor Bas Kroes en de zijnen. Het bleef gelijk en daarmee liet VDL een verdiend, punt liggen. Maassluis De H.H. Petrus en Pauluskerk in Maassluis, korter gezegd het historische schuurkerkje aan de Zuidvliet, moet mis schien alsnog tegen de grond. Het verzoek om subsidie in de restauratiekosten, dat de gemeente Maassluis enkele maanden gele den tot het^ ministerie van CRM heeft ge richt, blijkt in eerste instantie afgewezen. De afdeling accommodatie van het ministerie heeft wethouder Han Hummelen duidelijk gemaakt, dat van die zijde geen geldelijke steun te verwachten is. Voor vele Maassluisers ïs dit een triest bericht. Vooral voor de actiegroep „Laat staan die kerk", aan wiens alerte en actieve optreden het eind mei te danken was dat de kerk van de sloop gered werd, is het afwijzen van de subsidie een zware tegenslag. Het is immers bekend,-dat de gemeente Maassluis niet tot koop van het kerkje zal overgaan wanneer CRM niet over de brug komt Een logisch gevolg zal het verlenen van een sloopvergunning zijn aan een bedrijf, dat het uit 1787 daterende kerkje met de grond gelijk zalmaken. De actiegroep is - zolang er een kans van 1 op 100 is dat de kerk overeind kan blijven staan - niet van plan pogingen om het monument te behouden te staken. Annemieke van der Houwen, lid van „Laat staan die kerk": „Wij zijn er nu achter gekomen dat het verzoek j om subsidie is doorgestuurd naar de afdeling amateuris tische kunstbeoefening. De tewaterlating van de Pétrel. Sleepboten zullen het boorschip later aan de wal vastleggen voor ds verdere afbouw. Volgende week heeft ome actie groep een gesprek met iemand van die afdeling, mevrouw Termlnio. Zij was heel bereid willig om uitvoerig ons stand punt te horen. Wij zien het als onze laatste kans om de kerk te redden." Annemieke, die zich elke keer weer kwaad maakt, wanneer ze op tv het bekende Monumen tenfilmpje ziet („Laten we eerst tot tien tellen voor we gaan slopen"), ziet intussen met pijn in het hart hoe de toestand van het schuurkerkje achteruitholt „Ik ga er vrij vaak even naar toe om te kijken. De situatie wordt werkelijk levensgevaar lijk. De kinderen hebben er nog altijd vrij spel, het is onbegrij- pekjk. Vandaag of morgen ge beuren er echt ongelukken". Eind mei heeft directeur Kloet van gemeentewerken de actie groep toegezegd, dat er op kor te termijn een afrastering om de kerk heen geplaatst zou wor den. Een belofte die hij deed, nadat de leden van de actie groep zelf op pad waren gegaan om jde deuren van het kerkje stevig dicht te spijkeren. Een niet ongevaarlijk karwei, waar bij Annemieke een flinke jaap in haar arm opliep. „En nu blijkt dat een van de deuren alweer opengebroken is. Onge looflijk, want we hebben er van die lange draadnagels ingesla gen, zo'n vijftien centimeter lang. Dat openbreken is dan ook vast het werk van een vol wassene". Een afrastering om de kerk heen is nu meer dan ooit noodzaak: kinderen kun nen nu ook de kerk weer in, met alle gevaarlijke gevolgen van dien. Waarom is de afraste ring er nog altijd niet? Koos Delhaas van het bureau Voor lichting van Maassluis: „Die af rastering komt er, zeker wel En gauw. Deze week nog- Daar toe hebben b. en w. in hun laatste vergadering besloten. Den Haag De Haagse politie rechter vond een flinke straf op zijn plaats vpor een 23-jari ge Delftse kantoorbediende die valsheid In geschrifte had ge pleegd. Daarom, veroordeelde hij de verdachte tot zes weken gevangenisstraf. Schiedam Twee woeden de automobilisten zijn op de Rotterdamsedijk el kaar te lijf gegaan omdat zij elkaar een schandalig gedrag in het verkeer verweten. De 27-jarige Vlaardinger H.A.M.G. pakte een krik en zijn tegenstander, de 22-jarige uit Rotterdam afkomstige P.F. van G. dook uit zijn auto een uitbeenmes op. De inmiddels gewaar schuwde politie kon de gemoederen maar net op tijd sussen, zodat er geen gewonden vielen. Schiedam Op de werf van IHC Gusto in Schiedam is zaterdagmiddag het boorschip Pe trel te water gelaten. De doop werd verricht door mevrouw Francois Didier, echtgenote van de directeur van dc maatschappij ELF in Pa rijs. Het is het derde boorschip in deze serie dat door de Schiedamse werf is gebouwd. Kos ten: 140 miljoen gulden. gebouwd om langdurig zelfstandig te opereren ook in uiterst slechte weersomstandigheden. V Het is een eigen ontwerp van Gusto. De vraag naar hoog gespecialiseerd materieel voor de olie-in dustrie op zee om ook in slechte weersomstan digheden te kunnen blijven werken, heeft tot dit ontwerp geleid. i Het schip, besteld door een Belgische zeeboor- Al eerder heeft Gusto, onderdeel van IHC Holland, maatschappij, is in staat te boren tot in water- twee van dit soort boorschepen afgeleverd. Drie diepten van ruim 600 meter. De boordiepte kan soortgelijke boorschepen worden op het ogen- ruim 6000 meter bedragen. De pétrel is speciaal bLik in Schotland gebouwd. Honderden padvinders en oud-le den van depadvindersclub Scouting Schiedam (een doch ter van het overkoepelend or gaan Scouting Nederland) heb ben zaterdag het feest bijge woond van de Burgemeester Van Haarengroep uit Schie dam. Gevierd werd het veertig jarig bestaan van deze padvin dersvereniging. Bij het groepshuis aan de Schie- damseweg, nabij de Nieuwe Damlaan, lieten de Schiedamse padvinders zien wat ze kunnen. Er werd gewerkt met het kom pas, één van de meest bekende padvindersinstrumenten, maar ook met de kruisboog, het ge weer, het fototoestel, markt- kraampjes, tenten en een rad van avontuur. et een dansavond werd het feest besloten. Drie gemeentebesturen op bezoek in het Stedelijk Schiedam Vijfendertig eeuwen geschiedenis kwamen zaterdag in vogelvlucht ter spraké tijdens het bezoek dat burgemeesters en wethouders van Amsterdam, Heerlem, Enschede en Oudenbosch aan Schiedam brachten. Dat gebeurde op uitnodiging van het Sclue- damse college, dat het 700-jarig bestaan van de stad nog eens extra relief wilde geven door andere jarige gemeenten uit te nodigen. Schiedam De Groep Bergen, diverse Limburgse kunstenaars en Guido Lippens exposeren tot maandag 13 oktober in hei Stedelijk Museum aan Hoogstraat Van Guido Lippens zal voor het eerst later werk worden geëx poseerd. Zijn gebruikelijke ras- terlijnen als basisvorm zijn hierbij ondergeschikt aan het schilderkundig element 's-Mid- dags om drie uur wordt er in het museum dagelijks een film "over deze kunstenaar vertoond. Figuratieve kunst wordt getoond van Jaap de Carpentier, Frans Heijers, Kees den Tex en Dirk Trap. Tesamen vormen zij de Groep Bergen. In het kader van een tentoonstel- lingsuitwisseling met Heerlen zullen er ook werken te zien zijn van Limburgse kunste naars. Uit de collectie van Heerlen is een keuze gemaakt die de ontwikkeling van de beeldende kunst na de tweede wereldoorlog weergeeft Naast werk van figuratief karak ter zoals dat van Charles Eijk vormen vooral de schilderijen van de abstrakte expressionis ten Defesche, Diederen en La- tester hierbij een belangrijk ele ment van de collectie. Schiedam De 87-jarige Schie dammer A. B. is met een gebro ken rechterbovenarm in het Nolet Ziekenhuis opgenomen, nadat hij was gestruikeld over een sleeptouw tussen twee au to's. De twee wagens stonden stil in de Loeffstraat toen de bejaarde man overstak. Het gezelschap bezocht het Ste delijk Museum, waai directeur Hans Paalman liefst drie expo sities tegelijk kon openen. Daaronder bevond zich een col lectie beeldende kunst van de gemeente Heerlen. Eerder had het museum ook kunstwerken uitgeleend aan de Limburgse stad. De tweede tentoonstelling was van Guido lippens en de derde betrof figuratieve kunst Daarvóór was reeds de sporthal Margriet bezocht waar de lan delijke Dahlia-tentoonstelling werd gehouden. Vele deelne mers ondermeer de dahlia vereniging Schiedam kregen hier eervolle vermeldingen. Vele duizenden mensen bezoch ten de unieke expositie van bloemen, georganiseerd door negen verenigingen uit Schie dam, Het hoogtepunt was het moment dat de echtgenote wart. - de burgemeester, mevrouw Lems, een nieuwe bloem ten doop hield: de dahlia Schie dam. Schiedam Honderden Schie dammers hebben de afgelopen dagen met emmers en schepne tjes een groot aantal vissen ge red van de dood. Door gebrek aan zuurstof door het droge en warme weer kwamen duizen den vissen bovendrijven, hap pend naar zuurstof. Vooral bij de Vellevest zag het zwart van de mensen die te hulp schoten. De vissen werden overgebracht naar beter water in de buurt Van onze sportredactie Maassluis De dames van de Maassluise hockeyclub Ever green rijn nog steeds op zoek naar een (aanvaardbare) kee per. Ook de heren zouden nog enkele geroutineerde krachten kunnen gebruiken. Voor infor matie: mevrouw E. Pijpers, Kwartellaan 38, tel, 01893- 16929 of P. Heinders, tel. 01899- 14010. Het eerste oefenduel van Evergreen werd tegen het Vlaardingse Pollux geen over weldigend succes, want de Maassluizers verloren met 5-2. Deze krant, waarin u al het nieuws uit eigen omgeving kunt vinden, wordt bezorgd in combinatie met het Rotterdamsch Nieuwsblad. Stuur mij deze krant 14 dagen gratis toe in combinatie met het Rotterdamsch Nieuwsblad. naam; adres: -.. woonpt.: tel.: Deze bon in open envelop, zonder postzegel, sturen naar: Antwoordnummer B34, Rotterdam.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1975 | | pagina 1