SCH1EDAMSCHE COURANT "mm Hoe voorkom je smog? Meer rust voor Stationsbuurt k Jfa stijging van laatste maandenin augustus: Schiedam telt nu bijna 4000 woningzoekenden Chloor- dampeit ingeademd Vlaardingse KvK gaai samen werken met Rotterdamse Twee jaar voor.Cor H Vlaardingen De werkloosheid in het noordelijke Water weggebied is vorige maand bij de man nen met 33 gedaald tot 1227 ingeschre ven werkzoekenden; bij de vrouwen bleef de werkloos heid vrijwel gelijk (516). Dit in tegen stelling tot de aan zienlijke toename die zich de vooraf gaande maanden ook in het Water weggebied voor deed. Jeugd mm Pavlos lag snel stil Internationaal congres in Delft Ernstige aanrijding op Koemarkt Fusie per 1 januari 1976 Fan Gend en Loos stopt nachtwerk; transportverkeer verdwijnt Woensdag 10 september 1975- Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtend lenst 144144 ONAFHANKELIJK DAGBLAD -100ste jaargang no. 25403 -4 pagina's SCHIEDAM EN KETHEL Vergeleken met vorig jaar lag de werkloosheid in de maand juli ruim een kwart hoger. Verwacht werd toen bovendien dat de stijging van de werkloosheid voorlopig niet zou kunnen worden teruggedraaid. Lande lijk gezien is de werk loosheid in augustus verder gestegen, met uitzondering van Zeel and, Utrecht en de drie noordelijke provincies. De directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau Nieuwe Water weg-Noord, drs. Harberts, zou de kleine daling van het aantal werkzoekenden „graag willen kenmerken als een eerste symp toom van een zich herstellende arbeidsmarkt, vooral daar de vraag naar werknemers zich goed handhaafde". „Maar", vult Harberts aan, „helaas zijn er weinig aanwijzingen dat andere dan incidentele factoren de cij fers gunstig hebben beïnvloed". De bouw gaf een vermindering van het aanbod te zien van 38 man en kwam daarmee op een ongekend laag peil Verwacht mag worden dat deze gunstige tendens voorlopig zal aanhou den. Bij de - metaal' bleef hetaanbod onveranderd, de vraag naar volwassenen nam toe, tegen over een grotere verlaging van de vraag naar jeugdigen. Het aanbod van kantoorpersoneel bleef bij mannen en vrouwen gelijk, ae vraag naar deze ar beidskrachten steeg bij de man nen. Voor de overige beroepsgroepen daalde het aanbod bij de man nen met 25 bij een stijging van de vraag naar volwassenen; bij de vrouwen bleef het aanbod gelijk en daalde de vraag naar jeugdigen van 58 tot 21 werkne mers. Werkloosheid weer gedaald Schiedam Op dit mo ment telt Schiedam 3.803 woningzoekenden. Dit cijfer blijkt uit het overzicht van het ge meentelijk bureau huis vesting. Uit dit rapport dat deze totaalaantal 3.264 aan vragers reeds in Schie dam wonen. De overige woningzoekenden ko men van elders. Het gemeentelijk bureau verleende vorige maand in 140 gevallen een ver gunning voor het betrek ken van een woning, ei gendom van de gemeen te of van een woning- bouwvereniging. Hier van waren er 119 voor Schiedammers. Van de gehoipenen kre gen 25 een nieuwbouw woning toegewezen. In totaal kwamen er 105 in een vrijgekomen woning terwijl er tien vergun ning voor inwoning kre gen. Bij de jeugd is sprake van een voor de tijd van het jaar gerin ge toename van 19 mannen en 12 vrouwen. Wel is het aandeel van de jeugd tot 23 jaar in de totale werkloosheid groot, één kwart bij de mannen en ruim 40 procent bij de vrouwen. Bij net vrijwel constant blijven van het werkloosheidscijfer bij de vrouwen tekent Harberts echter wel kritisch aan, dat bij gehuwde vrouwen de kans be staat dat deze in verband met de werkloosheid tijdelijk of blijvend uit de arbeidsmarkt zijn getreden. Harberts acht de ontwikkeling van het aantal door vrouwen bezette arbeidt plaatsen dan ook belangrijker dan het zichtbare werkloos heidscijfer. Volgens de directeur van het ar beidsbureau staat er een duide lijke toename van jongere ar beidskrachten die kort werk loos zijn, tegenover een sterke daling bij oudere, langdurig werklozen, zowel bij de mannen als bij de vrouwen. Vlaardingen Ruim een urn- lang heeft de 63-jarige P.J.W, uit Rotterdam nitreuze en ch- loordampen ingeademd bij werkzaamheden op het terrein van Windmill aan de Maasslui- sedijk, De man liep geïrriteerde luchtwe gen op, moest per ambulance worden overgebracht naar het Rotterdamse Bergwegzieken huis, maar enkele uren later kon hij huiswaarts keren. Het ongeluk ontstond toen een scheidingswand van een loods verwijderd moest worden. De bouten en moeren van de ver bindingsstukken moeten dan wet een brandblusapparaat worden afgekoeld. Tegen de voorschriften in heeft de Rot terdammer geprobeerd ditzelf de effect te bereiken met enkele voorhanden zijnde chemicaliën, Zonder champagne is op de Schiedamse scheepswerf Wilton- Feijenoord gistermiddag de in aanbouw zijnde buik-carrier Pavlos B te water gelaten. Deze stapelloop werd verricht door de 12-jarige dochter van de eigenaresse Poumaras van de Griekse rederij Bouboulina S/a Piraeus. Ter gelegenheid van deze korte plechtigheid had de werf de poorten voor bezoekers opengezet. Een paar honderd toeschouwers konden zo zien hoe het 205 meter lange gevaarte vrij snel in het water van de Nieuwe Waterweg stil kwam te liggen. Het schip, dat pas na voltooiing in december officieel zal worden gedoopt, heeft met een breedte van 50 meter een draagvermogen van 50.900 ton. Een dieselmotor zal er voor zorgen aat het snelheid zal kunnen maken van zo'n 15,5 knoop. Delft Vele geleerden uit verschillende landen buigen zich tot en met vrijdag op de Technische Hogeschool Delft over de vraag hoe fotochemische smog is te voorkomen. Dé internationale bijeenkomst over luchtverontreiniging die er wordt gehouden is gisteren geopend. Het instituut voor milieuhygiëne en gezondheidstechniek TNO heeft de studiebijeenkomst georganiseerd en deze heeft plaats onder auspiciën van de organisatie voor Economische Samenwerking en ontwikkeling (Oese). Het initiatief tot de bij eenkomst is afkomstig van Ne derland. Onder invloed van zonnestraling treedt een chemische reactie in luchtverontreiniging op, die re sulteert in de beruchte smog. Voorwaarden voor het ontstaan van de fotochemische oxidant in zijn koolwaterstoffen en stik stof oxyd^n. Maar de lijnen waarlangs die reactie rich nu voltrekt, zijn nog niet geheel bekend. Daarom is nog onduidelijk welke matregelen er getroffen moeten worden tegen smog. In Delft willen de deskundigen deze week een rapport opstellen over smogsituaties in Canada en West-Europa. Zo'n rapport werd al eerder opgesteld voor Amerika, Australië en Japan. Schiedam Na een aanrijding op de Koemarkt is de 37-jarige G. K. met ernstig sehedelletsel naar het Gemeente Ziekenhuis gebracht. De man, zonder vaste verblijf plaats, was bij het schuin over steken van de rijweg nabij de Gerrit Verboonstraat aangere den door de 21-jarige automobi list L. K. uit Schiedam. Hij werd geschept, kwam op de motorkap terecht en sloeg te gen de voorruit. Bij het remmen van de bestuur der smakte de voetganger, die onder invloed van alcoholische drank verkeerde, op de rijbaan. Buiten bewutzijn is hij met de ambulance van de GG en GD weggebracht Vlaardingen De Ylaar- dingse Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor de Beneden- Maas heeft gistermiddag besloten per 1 januan samen te gaan met de Rotterdamse Kamer. De Rotterdamse Kamer van Koophandel heeft zich al eerder voorstander van deze fusie getoond. Het voorstel tot samengaan gaat nu via het ministerie van econo mische zaken naar de Sociaal Economische Raad ter goed keuring, waarna het door een Koninklijk Besluit bekrachtigd moet worden. Tijdens de behandeling van het voorstel werd duidelijk, dat bo vendien gedacht wordt aan de vestiging van twee bijkantoren van de nieuwe Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rotterdam en de Beneden- Maas: in Ridderkerk en op de Zuidhollandse eilanden. Het samengaan van de beide Ka mers is nodig, zo formuleerde voorzitter Wilton van de Vlaar dingse Kamer, „om een slag vaardiger beleid te kunnen voe ren". Ir. Wilton benadrukte dat het Rijnmond-gebied een eco nomische eenheid is, waarbij Rotterdam zeker betrokken dient te zijn. Schiedam/Den Haag Rechtbankpresident mr. Stolk heeft Tegen de Hagenaar, die in maart in zijn woonplaats werd aangehouden met een partij kostbare schilderijen die onder meer het jaar daarvoor bij een inbraak aan de Schiedamse Julianalaan waxen verdwenen, had de officier van justitie veertien dagen geleden ter zake van heling slechts een jaar geëist Op de terechtzitting had de koopman alle schuld geschoven op zijn broer Jan, die reeds een straf uitzit De gestolen schilderijen van de impressionisten en romantici Gabriels, Schelfhout, Verveer en Vertin rijn inmiddels zoals wij reeds afgelopen vrijdag meldden terug bij de familie Dirkzwager in Schiedam. In de samenstelling van de nieu we Kamer zullen twintig van de zestig vertegenwoordigers uit het gebied van de Beneden- Maas komen. Over het voorstel tot samengaan hoefde gister middag niet hoofdelijk gestemd te worden, unaniem toonden de leden van de Kamer zich voor stander van de fusie, óók de vertegenwoordigers van de werknemers. Verwacht wordt dat Vlaardingen het centrum wordt van de „mi lieu- en planologische aangele genheden". Rotterdam is hier van tenminste een sterke voor stander. In de nieuwe samen stelling is bovendien plaats voor een planoloog, die zich wat de ruimtelijke ordening be treft, speciaal bezighoudt met verkeer en vervoer, de ruimte lijke indeling en de verhouding industrie-werkgelegenheid. Schiedam Bewoners van de Stationsbuurt in de Schiedamse oostwijk krijgen binnenkort meer rust. Van begin volgend jaar af zullen de buurtbewo ners zijn verlost van een groot gedeelte van de af- en aanrij dende vrachtwagens van Van Gend en Loos. Het bedrijf aan de Celsiusstraat verhuist dan een gedeelte van de transpor tafdeling naar Rotterdam. Te vens zal het gehele nachtwerk worden stopgezet, waardoor de geluidshinder van 's avonds tien tot 's morgens zeven uur gaat verdwijnen. „Wij zijn er perplex van. Dit had den we nooit verwacht Wij dachten dat er iets op technisch gebied aan de overlast zou wor den gedaan. Dit is evenwel ab soluut de beste oplossing", rea geerde gisteren secretaris Hen driks van de bewonersvereni- gïng Schiedam-Oost enthou siast Op het spreekuur van de vereni ging waren al ruim twee jaar klachten gespuid van buurtbe woners die last hadden van de regelmatig denderende zware wagens. Bovendien vreesden di verse ouders ongelukken met spelende kinderen. Na een gesprek met een delegatie van de bewonersvereniging in het wijkcentrum aan de Dr. Zamenhofstraat heeft de direk- tie van Van Gend en Loos i.a bekend gemaakt dat door een gedeeltelijke verhuizing van de transportafdeling ongeveer zes tig procent van het vrachtver keer in. de wijk zal gaan ver dwijnen. De Celsiusstraat: binnenkort een rustige straat. „Het nachtwerk wordt stopgezet omdat het aanbrengen van ge- luidswerend materiaal niet ge noeg zou helpen", meent de heer T.W. Mertens hoofd van de juridische afdeling bij Van Dat zal echter nog worden be keken." Gend en Loos, „met deze slech te conjunctuur konden we ver der gaan. Voor het personeel maakt het niet vee! uit, hooguit Po ^werknemers en de ondeme- zullen er een paar personeelsle» mingsraad van het bedrijf rijn den naar Rotterdam moeten. hierover reeds ingelicht

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1975 | | pagina 1