Herman van Bekkum eigenlijk vijftien jaar te vroeg reist DONDERDAG 11 SEPTEMBER 1975 Niet optimaal Bezuiniging Slecht image Opinie-slijper Begrip 4 Vlaardingen/Delft Herman van Bek kum stond niet be paald op de eerste rij met vinger hoog in de lucht ge priemd toen er een opvolger werd ge zocht voor de schei dende rector-magru- ficus prof. ir. H. B. Boerema. „Zet me maar op de wacht lijst. Over vijftien jaar misschien", luidde zijn eerste reactie. Het pakte anders uit. Een aantal kandidaten viel af en weer anderen za gen er tegen op. De weg leidde terug naar Van Bekkum, professor orga nische scheikunde en de- kaan van de afdeling scheikundige technolo gie. Door die laatste functie was hij al be kend met het ambt van rector. „Ja, iemand moest het doen", ver klaart hij bijna veront schuldigend. Hij vindt zich wat jong met z'n 42 jaar en ziet het ambt van rector magnificus als de halve kroon op werk van een hoogle raar die achter in de vijftig is. Dat betekent niet dat hij de functie tegen heug en meug heeft aanvaard. Integendeel, de laatste weken pendelt hij al druk op en neer tussen het hoofdgebouw en zijn eigen laboratorium in het hoofdgebouw van scheikunde. Voor buiten staanders is hij niet meer te bereiken en zelfs z'n secretaresse kan het soms niet meer bijhou den. Met vee! moeite maakt prof. Van Bek- kum een uurtje vrij voor een interview, waarbij een grote hoeveelheid onderwerpen in korte tijd de revue passeert. De herstructurering van het universitair onder wijs, geregeld in de Post- humuswet, waarbij de studieduur wordt terug gebracht tot vier jaar met een ontsnappings mogelijkheid naar vijf jaar. De wet is inmid dels, zij het met wijzigin gen door de Tweede Ka mer aangekomen, on danks de felle protesten uit de universitaire we reld en men zal er mee moeten werken. Prof. van Bekkum: „Ik verwacht dat alle afde lingen op de TH zullen pleiten voor een uit bouw naar vijf jaar. Er moet door de afdelingen goed nagedacht worden over het programma en er zal onder andere ver geleken moeten worden met buitenlandse oplei dingen. De drie TH's (Twente, Eindhoven en Delft) moeten hun pro gramma's duidelijk op papier krijgen. Dit zal gezamenlijk moeten gebeuren. Is dat het ge val, dan zal de minister moeilijk kunnen weige ren om de opleidingen van vier naar vijf jaar uit te bouwen. De proce dure daarover is wat duidelijker geworden, zodat hij de voorstellen niet meer zomaar van ta fel kan vegen zoals aan vankelijk gevreesd is". De Tilburgse hoogleraar prof. R. A. de Moor, voorzitter van de com missie ontwikkeling ho ger onderwijs, heeft on langs in Delft verklaard dat zowel het onderzoek als het onderwijs op de wetenschappelijke instel lingen niet optimaal functioneert. Er zou bij voorbeeld, wat het on derzoek betreft te weinig rekening met de behoef ten van de maatschappij worden gehouden. Van Bekkum: „Daar heeft hij een beetje gelijk in. We moeten inderdaad goed in de gaten houden of de opleiding corres pondeert met de ar beidsplaatsen van nu en de nabije toekomst. We moeten ons blijvend be zinnen wat voor inge nieurs we afleveren. Be halve een goed inge nieur moet de afgestu deerde verder ook een goed communicerend mens zijn. Hoe je dat moet doen? Daar zal over gepiekerd moeten worden". Hij verwacht in dit kader een verrui ming van de onderwij spakketten die door een bezinning op het onder wijs gerealiseerd kan worden. „Stel bij een studierich ting de helft verplicht en laat de student bin nen een gesteld kader de andere heïft kiezen. Dan zou je de inzetbaarheid van de ingenieurs ver breden. Het is duidelijk dat zo'n programma wel met alle betrokkenen moet worden doorge sproken. Dat vergt tijd. Ik hoop alleen wel dat de herstructurering van het hoger onderwijs voor de rijksoverheid geen reden is tot bezui niging". Bezuiniging. Iets dat wel van toepassing is op het personeel. De totale om vang van het personeel- bestand op de TH moet met één procent zakken. „Ik ben bang dat we onder die één procent niet uit komen. Allerlei ministe riële rekenarijen vallen in ons nadeel uit De hoop om het aantal plaatsen uit te breiden voor nieuwe activiteiten Door Frans Kotterer kunnen we wel vergeten. Maar een afdeling als in dustriële vormgeving bij voorbeeld heeft toch dringend behoefte aan uitbreiding. Dat betekent dat ergens anders in de TH veren gelaten moe ten worden". De kersverse rector magnificus ziet wel een toename van activiteiten in de her- en bijscholing van afgestudeerden, die periodiek hun kennis moeten bijschaven. Ook de omscholing van uni versitaire doctorandi is lang niet denkbeeldig. „Dat onderwijs gaat de no dige energie en man kracht kosten. Wij willen een actieve rol hierin spelen. Wat docenten plaatsen betreft, zitten we ook mooi in de bank schroef. Jammer, want met een nieuwe kracht kan je weer in een be paalde richting sturen, een nieuw gebied ont sluiten. Daarvoor is de mogelijkheid nu gering". De image van de techni sche wetenschap is er de laatste jaren niet op vooruit gegaan. De tech nologie wordt als iets ge zien dat grote problemen heeft veroorzaakt. Neem alleen maar- de vervuil ing van het milieu. Ja, ons image is niet al te best, ook bij de over heid niet. We moeten zien het respect en de publieke belangstelling terug te winnen. We zou den meer publiciteit kunnen geven aan ons onderwijs en onderzoek en hierin doelbewuster te werk kunnen gaan. Daarnaast zit een aantal afdelingen ver beneden de capaciteit. Bijvoor beeld scheikunde, me taalkunde, technische natuurkunde." „Ik geloof dat je ook best aan studentenwerving mag doen. Bijvoorbeeld aantonen (en dat is mo gelijk) dat er voor deze studierichtingen vol doende maatschappelijk emplooi is. De studen- tencijfers spelen gewoon een belangrijke rol bij het in stand houden van personele formaties. Echt, er zuilen eerder meer dan minder stu denten moeten komen. In dit opzicht zou ik de TH graag wat meer aan de weg zien timmeren". Hoe ziet prof Van Bek kum de positie van rec- tor-magnificus? „Een rector is iemand die steeds contact houdt met een hele club organen en een heleboel mensen. De afdelingsvoorzitters (de- kanen), het college van bestuur, de Hogeschool- raad en zijn commissies etcetera. Bij elkaar een -heel netwerk, dat moet kijken waar het met de TH naar toegaat. Ik ver wacht ook veel steun van het bureau onder wijs en onderzoek van. de TH, dat onder de vo rige rector van de grond is gekomen. Een rector krijgt een heleboel opi nies te horen en het is mede zijn taak die bij te slijpen tot er een redelij ke overeenstemming is. Ja, wat verder? Een vol ledige dagtaak met veel vergaderen, veel repre sentatie, folklore. Dat laatste is half ontspan nend. Ook nuttig, want je ontmoet veel mensen die je even aan de jas kunt trekken". Van Bekkum vindt dat de Wet Universitaire Be- stuurshervonning (kort weg de WUB) verdienst en heeft. Op z'n eigen afdeling heeft hij erg goede ervaringen met studenten en personeel sleden in bestuurlijke organen. Hij wijst de ge dachte dat deze vooral op politie gewin uit zou den zijn van de hand. „Hoe dat op topniveau (de Hogeschoolraad b.v.) is, weet ik niet Daar heb ik nog geen ervaring mee. De WUB heeft een aan tal goede kanten. Er klinken meer meningen door, maar het kost wei meer tijd". Van Bekkum kan begrip opbrengen voor een deel van de hoogleraren, vooral de wat ouderen, die het moeilijk hebben met de democratisering, „Vergeleken met de oude situatie is het natuurlijk een hele ommezwaai. Vroeger bepaalden zij het beleid, nu is dat een heel ander verhaal. De TH-gemeenschap kan daar ook begrip voor to nen en dient te voorko men dat er isolcmenten ontstaan". Prof. dr. ir. H. van Bekkum, de nieuwe rector: „Onze pro gramma's dui delijk op pa pier". Delft Pro!, ir. H. B. Boereman heeft bij de opening van het academisch jaar op de Technische Hogeschool in Delft zijn rectoraat met de traditionele groet "wees gegroet, rector magnificus, wees bij her haling gegroet" overgedragen aan de nieuwe rector magnificus van de TH, prof. dr. ir. H. van Bekkum. De in Vlaardingen woonachtige prof. van Bekkum stond als eerste genoemd op de voordracht van de Hogeschoolraad aan het ministerie van onderwijs. Prof. van Bekkum (die in Rotterdam gebo ren werd) is 42 jaar. In 1956 studeerde hij cum laude at voor scheikundig inge nieur aan de TH in Delft. !n 1971 promo veerde hij. Prof. van Bekkum was sinds 1961 lector aan de TH. Hij was de laatste twee jaar ook dekaan van de afdeling scheikundige technologie.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1975 | | pagina 4