De verjongingskuur van de Stadsgehoorzaal Walter van Ginneken: „Met is gelukki niet sjiek geworden" i Granieten Westernheid in het koele Londen KERKDIENSTEN -VRIJDAG 12 SEPTEMBER 1975 Walter van Ginneken: „De zaal zit vol bij André van Duin, maar dat kan je nauwelijks cultuur noemen". Toch hebben de lichten net lang genoeg: gebrand om het inte rieur van de grote zaal even in volle gloed te zetten. Het resul taat van de maandenlange op knapbeurt is duidelijk te zien: waar eerst saaie grijzen en bei ges tegen de muur geplakt wa ren, heerst nu rood in verschil lende tinten. Van Ginneken: „Mmm ja, het is wat meer sfeervol, ik zou bijna zeggen sjiek, maar ik houd niet van sjiek. Dus we houden het op sfeervol". Erg druk kan hij er zich niet over maken: „Het is misschien leuk voor de bezoekers maar mij kan het niet zoveel schelen. Ik vind die nieuwe lichtinstal latie veel belangrijker. Maar ja, het oog wil ook wat, niet?" Ook de entree heeft een facelift ondergaan: ook hier is het grijs verdwenen. Rood tapijt is er voor in de plaats gekomen, met goudkleurig behang. Waar voorheen ongemakkelijk kaars rechte houten banken langs de wanden stonden, zijn nu zitjes gegroepeerd, alweer uitgevoerd in rood. Terwijl hij de rondleiding ver zorgt, mompelt Van Ginneken nog een keer, dat hij benauwd is voor alles wat naar „sjiek" zweemt: „Dat moet niet. De mensen moeten geen drempel vrees krijgen. Het is al moeilijk: genoeg om ze hierheen te krij gen". Later, terug in zijn kantoor, komt hij daar nog even op terug. „Het is moeilijk om de zaal vol te krijgen in Vlaardingen. Niet wanneer André van Duin komt hoor. O nee, dat is geen pro bleem, dat is lang van te voren uitverkocht. Het is geen kunst om op die manier je zaal vol te krijgen. Maar ik vind, dat je als directeur een tweeledige taak hebt: je moet proberen de zaal val te krijgen. Maar ook: de mensen bewust te maken van moderne stromingen. Het eerste is niet moeilijk, ik weet blindelings wie ik hier moet halen om de zaak vol te krij gen: blijspelen, Luc Lutz, daar komen een hóóp mensen op af. Door Trix Broekmans Maar je moet niet alleen commer cieel denken. Je moet de men sen ook echte cultuur brengen. Een stuk van Edward Al bee bijvoorbeeld, niet gemakkelijk hoor. Dan zit je zaal dan ook niet vol. Want wat willen de meeste mensen: een avondje ge zellig uit,.lachen. Ik vind dat je ze ook andere dingen moet kun nen bieden". Om het tweede deel van zijn taak te kunnen vervullen is Van Gin neken nu in onderhandeling met Proloog, hij wil bovendien proberen een Chili-avond te or ganiseren. Zijn vingers, diepbruin van de nicotine, omklemmen voor de zoveelste maal een sigaret, wanneer hij zegt: „Ik vind bet pedant om te zeggen: ik wil het publiek opvoeden. Dan hebben de mensen het volste recht om te zeggen: wie is die vent dat ie zoveel verbeelding heeft Maar eigenlijk wil ik de men sen de smaak te pakken laten krijgen van toneel". Zijn kleine goudgekleurde leesbrilletje gaat op, al en weer op: „Er valt zóveel te beleven in bet thea ter. Je hebt mensen die gaan nooit, terwijl het zoveel inhoud aan hun leven zou kunnen ge ven. Tja, die mensen probeer ik te bereiken". Zijn betoog wordt meer dan eens onderbroken door het gaan van de telefoon. Alsmaar mensen die kaartjes voor de openings, voorstelling willen hebben: „Privé voor Twee" met Pleuni Touw en Jeroen Krabbé. Een commerciële knaller van de eerste orde, daar kan ook Wal ter van Ginneken niet onderuit Terwijl hij een van de vele tele foongesprekken voert („Nee meneer, het spijt me verschrik kelijk, er zijn geen kaartjes meer") zegt de geruisloos bin nengekomen beheerder van' het buffet ongevraagd: „Bent u van de krant, voor een verhaaltje? Zet u er dan maar niks in over het buffet, want dat is uit 1885, daar gebuert niks aan. Mooi is dat ja". Toch is ook Van Ginneken niet helemaal tevreden, ondanks zijn instemming met de verjon gingskuur van de nu 26 jaar oude Stadsgehoorzaal: „Ach, er had nog zoveel meer kunnen gebeuren. Maar ja, we hadden maar een budget van zes ton, dus dan moet je je beperken". Een van zijn harte wensen is nog altijd een totale verbou wing en vergroting van het to neel. „Dat zou de mogelijkhe den oneindig verruimen. Een heleboel produkties die je nou gewoon niet kèn brengen, Cyra no de Bergerac bijvoorbeeld, zouden dan gemakkelijk hier opgevoerd kunnen worden. Maar nu,Zijn ogen blikken over het gouden brilletje heem „Weet u dat de toren die boven het toneel is gebouwd, dan al- gebroken zou moeten worden, plus dat er een stuk van de Harmoniezaal, die achter het toneel ligt, afgebroken zou moe ten worden. Er zou een nieuwe, hogere, toren moeten komen. En dat allemaal vond het ge meentebestuur toch wel ietsje te duur worden". Het aanvankelijke begrotingsbe drag, dat Vaa Ginneken had opgesteld voor de verbouwing, bedroeg dan ook ruim vijf mil joen gulden. Dat ging dan ook niet door en de verbouwing werd een opknapbeurt- „Waar ik al blij mee ben, daar niet van", haast Van Ginneken rich te zeggen. Maar toch. de foto. „Wat zou ik zonder hen moeten beginnen" zegt hij. Vïaardingen De Stadsgehoor zaal ligt er, vlak voor de hero pening, wat rommelig bij. Een deur hangt wat doelloos tegen een muur, wachtend op het mo ment dat 'ie wordt omgetoverd tot Ingang der Toiletten. Om de haverklap zwiepen een paar zaaldeuren open en verschijnt iemand met het een of ander gereedschap, om even later weer door een andere deur te verdwijnen. Twee bezige bijen, vermomd als werkster, vegen Ijverig zoemend bet nieuwe ta pijt, ze doen het schouder aan schouder. Tussen dit gedoe drentelt Walter van Ginneken heen en weer, van de zaal naar zijn kantoor en weer terug. Hij oogt wat ontheemd tussen de robuust uitgevoerde elektriciens, een kleine magere man, keurig in het driedelige pak, onder de kin een vlinderdas. Zonder dat laatste ziet men hem zelden. Op het eerste gezicht lijkt Van Ginneken sprekend op de ste reotype muziekleraar van de muziekschool-oude stijl: stem- vork in de binnenzak, waakza me oogjes bedacht op valse toontjes. Bij Van Ginneken is de stemvork vervangen door een gouden horloge, waarvan de ketting net zichtbaar is. Met snelle tred beent hij het to neel op, even zien hoever de elektrische ploeg is gevorderd met het uitproberen van de nieuwe lichtinstallatie. Ze doen alle lichten voor hem aan. Een zee van geel, rood, blauw en wit licht daalt op de directeur neer. Onmiddellijk, daarna slaan en kele stoppen door en keert het toneel terug tot half duister. „Gemeentelijke stoppen", grin nikt Van Ginneken zachtjes, en snuift: „Maar goed dat het nu gebeurt en niet in een voorstel ling Dan kun je de boel wel vergeten". Schiedam Charles Bron son, de man van staal, de granieten Western- held, de onverschrokken avonturier, de vermetele vrouwenveroveraar en bikkelharde knokker als minnaar en daarna echt genoot van een zestien jarig schoolmeisje het is bijna niet te geloven. Toch heeft hij zo'n rol nog eens gespeeld, al is het dan alweer zes jaar geleden, en wel tijdens een Engels uitstapje voor de film „Twinky", die deze week zijn Ne derlandse première in het PASSAGE-theater beleeft. Het was hetzelf de jaar, dat hij een ruige cowboy vertolkte in „Once upon a time in the West" en men mag veronderstellen, dat het voor hem een verade ming was de zinderende hitte van de Spaanse binnenlanden, waar Ser gio Leone's epos werd opgenomen, te verwisse len voor het koelere Londen. Maar het blijft een merkwaardige aan blik Bronson, met een iets minder gegroefd ge zicht dan hij nu heeft, hartstochtelijk te zien vrijen met een pur sang Brits kostschoolmeisje. Bronsen was toen 47, in de film moet hij door gaan voor 38 en dat zou net nog kunnen. Zijn te- genspeeistertje Susan George, met recente be kendheid vanwege haar innige relaties met de Amerikaanse tennis kampioen Jimmy Con nors, die misschien door haar toedoen de titels van Wimbledon en Fo rest Hills dit seizoen op de valreep heeft gemist, was toen 19 en scheelt dus maar drie jaar met de bakvis in de film. Door J. A. Frenkel Overigens: „Twinky" is een bijzonder amusante affaire, vlot en met tal van leuke vondsten ge maakt door Richard Donner, even Brits als zijn naamgenoot Clive Donner, de regisseur van komedies als „Some People", „What's new Pussycat", en „Here we go round the Mulberry Bush". Deze Donner weet perfect hoe hij zo'n luchtig en in feite weinig logisch blijspelletje moet aanpakken, zonder dat het verhaal te zware ac centen krijgt en het ge heel als een baksteen zinkt. Van het eerste mo ment af, reeds tijdens de credits, brengt hij een enorme vaart in de film, die vooral door zijn flit sende montage voortdu rend tempo houdt Speels en verrassend gooit hij flash-baekjes, - gedachtenfiitsen en wensdroompjes door de sleutelscènes en daarbij heeft hij veel te danken aan zijn virtuoze came raman Walter Lassally, oen oude (Duitse) rot in het vak, die een Oscar kreeg voor zijn aandeel in „Zorba de Griek" en meewerkte aan befaam de Britse films als „A Tasze of Honey", „The Loneliness of the long distance Runner" en „Tom Jones". Charles Bronson speelt een Amerikaanse schrij ver van gepeperde ro mans, die in Londen het bakvisje Twinky ont moet, dynamische telg uit een oud, rijk Engels geslacht, ontmoet en prompt een verhouding met haar begint, on danks het leeftijdsver schil van 22 jaar. Door haar naieviteit en een dagboek lekt een en an der al spoedig uit en de familie is in alle staten, op grootvader (een kos telijke rol van Trevor Howard) na, die zich zelf nog steeds aan slipper tjes met heel wat jongere vrouwen te buiten gaat Papa (Michael Craig) be dreigt de schrijver met ijselijke straffen, want in Engeland is een meisje van zestien nog minder jarig en liegen de wetten er niet om, wanneer het om verleiding of ver krachting van minderja rige leden van het vrou welijk geslacht gaat. Be vriende rechters (Robert Morley en wijlen Jack Hawkins draven ais zo danig even op) zullen wel eens even de zwaar ste vonnissen vellen. Maar Bronson staat toch uitwijzing te wachten, want zijn verblijfsver gunning is verlopen. Dus trouwt het stel na wat gekibbel in Schotland en vertrekt het naar de Ver enigde Staten, waar het ai spoedig volkomen spaak loopt. Twinky blijft een zorgeloze tie ner, die binnen weinige weken haar echtgenoot al voor een maand moet missen, wanneer hij het tijdens een demonstra tieoptocht waarin zij meeloopt aan de stok krijgt met de politie en in de gevangenis terecht- Charles Bronson met Susan George in het bad in Richard Donners pikante tienerkomedie „Twinky" (in PAS SAGE). komt Twinky maakt van hun flatje bij Broo klyn Bridge prompt een tienercentrum en na zijn terugkeer blijkt haar man niet meer in staat zijn werk behoorlijk te verrichten door haar kinderlijke optreden. Het eind van het liedje (letterlijk, want af en toe. zeker aan begin en slot van de film lijkt het wel een musical) is hun definitieve scheiding met voor beiden een nuttige ervaring rijker. Cecil B. de Mille's bijbelse epos „De tien Geboden" is verhuisd naar het in tiemere PASSAGE/BIO, dat in zijn jeugdmati- nees „Lang leve Sneeuwwitje" vertoont. Maasland Ned. Herv. Kerk zon dag 10 uur en 19 uur ds. H. J. J. Keijzer. Geref. kerk zondag 10 uur ds. C. Padmos (jeugddienst) 19 uur ds. HMakkinga. Schiedam. Hervormde Gemeente; grote kerk, zondag 10 uur ds. M. C. Baart - Gezinsdienst,"reu- medienst Roosevelthuisweek '£m.v, jeugdkoor The young voices - P. Planque en J. Post trompet Jacq. P. Bekkers, or gel. 17 uur ds. B. Haverkamp. Monster, Opstandingskerk, zon dag 10 uur ds. J. Feunekes, Capelie a/d Ussei Berthelkerk, zondag 10 uur. ds. S. Tijmstra, Aula, Pinapleïn, zondag 10 uur ds. H J. Groenewegea Evange lisch Lutherse Gemeente; zon- dag 10 uur ds. A. Steinhart Zondagslied 272. Kethei. Hervormde Gemeente; St. Martinuskerk, zondag 9.30 uur ds. H. Aalbers, Oegstgeest. Opendeur Dienst m.m.v. jeugd koor Happy Generation- Dorps kerk, zondag 10 en 19 uur ds. S- Gerbrandy H. Avondmaal. Scbepphuis, zondag 10 uur jon- gerendienst o.l.v. de heer F. van Rhijn. Vlaardingen. Gereformeerde Ge meente, zondag 11 uur en 17.30 uur ds. D. Rietdijk. Donderdag 18 september 15 uur ds. D, Riet dijk. Huw-bev. - Chr. Geref. Kerk, zondag 10 uur en 14.45 uur ds. D. J. Klein Onstenk. Grote kerk. zondge 10 uur ds. A van Zetten, 17 uur en ds, G. F. H. Kelling - Nieuwe kerk zon dag 10 uur ds. A A. Bos, ge- zinsdiensti Bethelkerk, zondag 10 uur ds. C. F. H. Kelling, 19 uur ds. B. Baak, gecomb. dienst - Wijkgemeente Immanuel - Au la Groen van Prinstererlyceum zondag, 10 uur ds. W, C. van Dam. Rehobothkerk, zondag 10 uur ds. K. Blei van Haarlem, 17 uur ds. J. Wieman, Ichthuskerk, zondag 10 uur ds. W, W. Ver- hoef-bed.H-Doop met kinder- kerk. Maranathakerk, zondag 17 uur ds. L. R. Krol/ds. W„ W. Verhoef- Leerdienst - Holy cen trum. zondag 10.30 uur ds. P,f Vermaat-bed.H-doop, 19 uur ds. W- C. van Dam-doe het zelf dienst- Zonnehuis, zondag 10 uur ds. Y. J. Tiemersma - Holy* ziekenhuis, zondag 9 uur ds. P. Vermaat, Rusthuis Vaartland, 16 september 10 uur ds. A. P. Nauta - Grote Kerk, 13 septem ber 11 uur-Kom zing met ons en doe als wij. Dagkapel H. Geestkerk/Pniëlkerk/ Ooster- kerk woensdag 17/9 19,30 uur Interkerkelijk Avondgebed. Ichthuskerk, donderdag, 18/9 19.30 uur Avondgebed. Gerefor meerde Gemeente, Jac. v.d. Windtstraat 17.zondag 10 en 17 uur Lees dienst. Remonstrantse Gemeente, zondag 10.30 uur ds. G. Ch Duinker, Rotterdam. Gereformeerde kerk Vlaardin gen; Oosterkerk, zondag 10 uur Ds. B. Baak, 17 uur Mw. W, K. v.d. Beukei. Emaüskerk, zon dag 9 uur ds. Joh. Lever, Be thelkerk, 20ndag 19 uur ds. B. Baak. Kerkcentrum Holy, zon dag 9 uur ds. L R. Krol, 17 uur ds. H. J. Kouwenhoven-catzon- dag 9/10. Pniélkark, zondag 9.30 1 uur ds. H. J. Heynen, Den Haag, 17 uur ds. Joh. Lever. .Maranathakerk, zondag 10.15 imr ds. Joh. Lever. 17 uur ds. L. R. Krol en ds. W. W. Verhoef: Leerdienst Holyziekenhuis, zondag 9 uur ds. P. Vermaat. Het Zonnehuis, zondag 10 uur ds. H. J. Kouwenhoven, woens dag 17/9 Oosterkerk, Ichthus kerk, Pnielkerk 19.30-20 uur In terkerkelijk Avondgebed. Leger des Heils; vnjdag 12 sep tember 19. uur Huwelijksinze gening. zaterdag 19 uur straat zang Parallelweg/Diepenbrock- straat, zondag, 10 uur Heili gingssamenkomst- 18.30 uur Openluchtsamenkomst- 19.30 uur Getuigenissamenkomst olv. Majoor G. Haneveld en Kapiteïne H. J. Kn1'in. Vlaardingse Konvent van Kerken, zaal Harmonie, Schied.weg zon dag 10,30 uur spreker de heer H. J. Timmer, Naardea dir. v.d. WILDE GANZEN, onderwerp doorhobbelen of.teruggaan.- Muz. medewerking de heren P. en M- van Kempen (bariton en gitaar) Maasland Het weekend wordt de artsendienst vanaf zaterdag middag 12 uur tot maandag morgen 8 uur waargenomen door J. B. M Derksen, 's-Heren- straat 4, tel. 12039. De weekend dienst der wijkverpleegkundi gen wordt waargenomen door zt. N. Eikelboom, tel 13271.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1975 | | pagina 4