SCHIEDAMSCHE COURANT Schiedam k' est - voorlopig - voor sneltram GO0 MI6UWS! Maak de hoek zelfstandiger EERSTE PAS 65UITGEDEELD ja, ik néém dé pROÉf Financieel verlies eeuwfeest groter Glasfabriekeni geen positief resultaat Openbaar vervoer Rotterdam-Kethel-Holj-Broekpolder: *- Plffê Geld voor Fabriplein Gevaarlijke patronen circuleren in Woudhoek Omzet Co-op steeg 19 proeent I BOLMERS VERDEDIGT „ZIJN" TEKORT Deelgemeenteraad praat vanavond over Rotterdamse voorstellen Tweede fase VROM- Complex uitbesteed September 1975- Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachten dienst 144144 ONAFHANKELIJK DAGBLAD - 100ste jaargang no. 25407 - i pagina's SCHIEDAM EN KETHEL Schiedam De gemeente Schiedam zal vrijwel zeker kiezen voor een sneltramverbinding vanaf de Koe markt naar Kethel. Gisteravond spraken alle leden van de commissie ruimtelijke ordening zich uit voor deze oplossing. Een metrolijn werd niet haalbaar geacht, ook al omdat minister Westerterp voorlopig geen geld beschikbaar wil stellen voor de zogenaam de Rotterdamse „westlijn". voer zal nog een tijd op t ad- De uiteindelijke beslissing over het kiezen van een vorm van openbaar ver- Schiedam De politie waar schuwt de bewoners van Woud- hoek voor het ontploffingsge vaar -van de schlethamerpalro- nen die afgelopen weken door de buurt jeugd uit de nabijgele gen nissenhutten zijn gestolen. „De "paar duizend* patronen-die" in de afgelopen weken bij de bouwbedrijven in het noorden van de stad verdwenen bevat ten een explosieve lading. Wan neer er op wordt geslagen of wanneer de patronen in een* vuurtje worden gegooid kunnen ze ontploffen", aldus een woordvoerder van de Sehie- damse politie, die eind vorige week twee schiethamerdiefjes van tien jaar heeft aangehou- den. De omzet van Co-op Nieuwe Wa terweg is in de periode van september 1974 tot september 1975 gestegen met 4,6 miljoen gulden in vergelijking met de periode september 1973 tot sep tember 1974. Dit betekent een omzetvergroting van 19 pro cent. v Co-op Nieuwe Waterweg dat 20 winkels heeft in het gebied Schiedam, Vlaardingen en Maassluis, noemt deze stijging zeker in het licht gezien van de prijsstijgingen van 6 7 pro cent erg verheugend. De omzet- verbetering is des te meer op merkelijker omdat de bevol king in dit gebied het laatste jaar met twee h drie procent achteruit is gegaan. zich laten wachten. Het vies van de commissie had gisteravond dan ook geen betrekking op een komend raadsvoorstel, maar op het rapport van de werkgroep „Kethel-Holy-Broekpol- der", dat enkele maanden geleden werd aangeboden aan het dagelijks bestuur van Rijnmond en aan een stuurgroep. In dit rapport is uitvoerig inge gaan op de drie alternatieven voor openbaar vervoer van Rot terdam via Schiedam naar Vlaardingen-Holy- en de Broek polder. Men kwam tot de con clusie dat aanleg van een metro een kostbare miljoenenzaak was, Jterwijljïe^ duidelijk goed-, 'Kopere"sneltram* 'bijna* 'éverf ideaal was te noemen. De werkgroep adviseert overi gens snel te beslissen over het openbaar vervoer omdat de be volking in de noordelijke gebie den Kethel, Holy en Broekpol der een sterke groei vertoont Niettemin werd gisteren gesteld dat ondanks de voorkeur voor een sneltram de problematiek nog eens van alle kanten zal moeten worden bekeken. Over het te volgen tracé zal ook nog uitvoerig worden gediscus sieerd. De lijn Koemarkt- Broersvest-Burgemeester van Haarenlaan-Nieuwe Damiaan- Zwaluwlaan-Churchillweg via Holy naar de Broekpolder lijkt vooralsnog de beste oplossing. Ook leden van de WD en CDA kozen gisteren min of meer ge- dwtingen voor de tram, omdat de metro geen haalbare kaart is. Het rijk wil namelijk voorlo pig geen geld beschikbaar stel len voor de westlijn (Een- drachtspIein-Marconiplein) in Rotterdam. De PvdA had al een voorkeur voor de tram. Volgens de werkgroep „Kethel- Holy-Broekpolder" zal de snel- tramlijn ongeveer 75 miljoen gulden gaan kosten. Voor het derde alternatief - de bus, te vens verreweg de goedkoopste oplossing - is niemand enthou siast In de commissie werd er zelfs helemaal niet over gespro ken. Deze krant, waarin u a! het nieuws uit eigen omgeving kunt vinden, wordt bezorgd in combinatie met het Rotterdamsch Nieuwsblad. Stuur mij deze krant 14 dagen gratis toe in combinatie met het Rotterdamsch Nieuwsblad. adres: woonpl: tel.: Deze bon in open envelop, zonder postzegel, sturen naar: Antwoordnummer 624. Rotterdam. ^lll|[l!IIIl[llll[lll!lIl(l!!llllilllll!I[lll!ll!llll[!I[l!l!IIIFllll!ll!ll!!nil!iIj|i]ll!l!l!1!Iilt!)l!!l!lUlll!!!l|l!IIUIt!1iil![[llll!lltin!ilimiHllllHlllllllltllUinilinni]limillfnillimillllllllllltlIlltniIllHnilll11lllltlllllllll3H^ Schiedam De Nationale Dahliaten- I toonstelling die in het kader van het eeuwfeest in de sporthal werd ge- j houden heeft geen tekort van 12.500 maar van 14.000 gulden opgeleverd. I De gemeente zal nu dit nadelig saldo I voor haar rekening nemen. Men I stond garant voor een eventueel te- kort Het bedrag zal ten laste komen i van het fonds ter viering van het zevende eeuwfeest Zoals bekend is hier ook een tekort gebleken: bijna 67.000 gulden, De leden van "de gemeenteraad moeten op maandag 22 september over de aanvullingen op de al eerder beschik baar gestelde 150.000 gulden beslis sen. Naar verwacht zal dat echter geen moeilijkheden met zich mee brengen. Het betekent wel dat de verantwoorde lijke man - wethouder Bolmers, te vens voorzitter van het comité - zijn rapport geschreven met zijn secreta ris Steenbergen nog op het nippertje kan verdedigen. Per 1 oktober zal hij namelijk aftreden als wethouder en lid van de gemeenteraad. Met het omstreden rapport hebben Bol mers en Steenbergen het overigens wel verbruid bij de overige leden van het comité, dat inmiddels is opgehe-; ven. De twee kregen de opdracht mee j om een financieel verslag te schrij-1 ven, maar hebben zoals bekend aller- lei beschuldigingen geuit naar enkele- I instanties (waaronder de pers) van- wege het mislukken van het feest fiij de ziekenomroep (ZOS) zei secreta- resse mevrouw H. van Geloven zater-J dag nog, dat ze lang niet blij was met het verslag. Ze vertelde dat men al- leen toestemming had gegeven voor jj een zuiver financieel verslag. Ook andere (nu ex-)leden vinden het onbe- hoorlijk van Bolmers en Steenber- gen. Schiedam De Vereenigde Glasfabrieken hebben het eerste half jaar van 1975 miet positief kunnen afsluiten. In 1974 werd In diezelfde periode nop een winst gemaakt van 5,1 miljoen. De omzet steeg in de eerste zes maanden van dit jaar met twee- procent in vergelijking met die periode in 1974. Nieuwe kosten stijgingen konden echter niet worden doorberekend en er konden geen besparingen wor den doorgevoerd om een en ander te compenseren. Verder blijkt dat de wijziging van I de conjunctuur vooral op de industriegroepen Tafelglas en Kristal is gaan drukken. Verder komt naar voren dat het aanlo pen van de nieuwe produktie- eenheid in de Tafelglasfabriek technisch bevredigend is verlo pen, maar dat een en ander gepaard ging met extra kosten die niet begroot waren. Q Het Gewestelijk Orkest voor Zuid-Holland heeft gisteren en vandaag to taal vijf voorstellingen gegeven van het theater stuk „Toon je eigen toon". Leerlingen van de openbare en bijzondere scholen voor het basison derwijs in Holy hebben de voorstellingen in het kerkcentrum Holy bijge woond. Het stuk is van de hand van de Nederlandse schrijver&dichter J. Bemlef, Jurriaan An- driessen en Ruud Bos schreven de muziek. To taal 1300 scholieren heb ben de voorstellingen be zocht. Vrijdag wordt „Toon je ei gen toon" nogmaals uit gevoerd tijdens het eer ste Loop-in concert In het winterseizoen in het kerkcentrum Holy aan de Reiger laan. Het be gint dan om half negen. Hoek van Holland De deelgemeenten van Rotterdam, zoals Hoek van Holland, krij gen mogelijk met ingang van 1 januari 1976 meer recht op zelfbeschikking. Van avond zal de Hoekse deelgemeenteraad zich buigen over dit voorstel van het Rotterdamse college van burgemeester en wethouders. Donderdagavond zal dan de Rotterdamse raad het rapport „Uitbreiding bevoegdhe den deelgemeenten" bespreken. Zou het plan dan worden aangenomen, dan bete kent dat de deelgemeenten meer gelegen heid krijgen om hun eigen plaatselijke zaken te behartigen. „Plaatselijke zaken moeten ook maar plaat selijk worden beslist" is het uitgangspunt van het rapport, dat door een stuurgroep van tien man is samengesteld. Tot nu toe hadden de deelraden voornamelijk een adviserende taak aan b. en w. van Rotter dam. Van 1 januari af komen daar moge lijk bevoegdheden bij op het bestuurlijke vlak. De belangrijkste overdrachten van bevoegdheden hebben betrekking op het dagelijks leven in een deelgemeente. Zo komt Hoek van Holland volgens het rapport in aanmerking om zelf het strand en het recreatieoord te gaan beheren. De uitgebreide administratie die daarvoor no dig is zal Rotterdam voor het grootste deel voor haar rekening nemen. Onderwijs In de sector onderwijs worden de bevoegd heden van een deelraad aanzienlijk uitge breid. De stuurgroep wil haar op het kleuter- en basisonderwijs vergroten tot beslissingsrecht over plaats en" stichting van schoolgebouwen. De financiële afwik keling dient volgens de groep in Rotter dam te blijven. De bevoegdheden 'van de deelgemeenten worden niet zover uitgebreid dat ze zelf bestemmingsplannen kunnen maken voor hun gebied. De gemeentewet staat dat niet toe. „Dat valt te betreuren", staat in het rapport De samenstellers komen tot de conclusie dat die „tegenvaller" zoveel mogelijk wordt gecompenseerd door in de toekomst de deelgemeenten vanaf het eerste mo ment te laten meebeslissen over bestem mingsplannen in hun gebied. De deelraden zullen, als de stuurgroep haar zin krijgt, ook beslissingen kunnen nemen over sub sidiëring van club- en buurthuiswerk. Vlaarding^n-Maassluis In Vlaardingen en Maassluis is gisteren begonnen met de uitgifte van de „Pas 65". Met ingang van 1 december 1975 krijgt deze landelijke bejaardenpas z'n geldig heid. In Maassluis werd de eerste uitgereikt aan de heer en mevrouw Van Ros- sen-De Boer. De vrouwelij ke helft van het echtpaar dat aan de Richard Hollaan woont vierde gisteren na melijk haar 65ste verjaar dag. Alle Maassituzers die gisteren de pensioengerechtigde leeftijd bereikten kregen de Pas 65 gratis. Anderen moe ten 6,50 gulden betalen bij het afhalen aan de Govert van Wijnkade, In Maassluis reikte wethouder mevrouw Van Eck-Grootveld de eerste Pas 65 uit aan het echtpaar Van Rossen-De Boer. De Maassluise wethouder reikte de pasjes uit. In voor volksgezondheid me- Vlaardingen stond haar col vrouw Van Eck-Grootveld leg a mevrouw Vermeuie- U Van Dijk 's ochtends om tien uur kiaar bij het Toele veringsbedrijf. De eerste drie aangekomenen kregen een gratis Pas 65. De fami lie De Jong en de heer Snoek uit de Abraham Kuy- perstraat waren de eersten die het pand aan de Hofsin gel betraden, In tegenstelling tot in Maas sluis hoeven de Vlaardingse bejaarden geen pasfoto mee te nemen. De 65-plussers worden bij het Toelever ingsbedrijf op de kiek geno men, Vlaardingers die al een plaatselijke pas hadden moeten deze zorgvuldig be- waren. Na 1 december krij gen zij op vertoon van een: Pas 65 en tegen inlevering van de Vlaardingse pas een nog te bepalen bedrag te rugbetaald. Schiedam Voor ruim drie mil joen heeft de «emeente de tweede fase van bet nieuwe VROM-gebouw aim de Van Heekstraat uitbesteed aan het bouwbedrijf Slavenburg. Deze Schiedamse firma heeft on langs de eerste fase, een gara gegebouw van 28 bij 42 meter, afgerond. Waarschijnlijk volgende maand zal met de uitvoering van de nieuwe werkplaats en het kan toorgebouw worden begonnen. Het complex, waar vorig jaar juni de eerste paal voor is ge slagen, wil men over een jaar klaar hebben. De totale kosten bedragen ruim zeven miljoen. In de afgebouwde garage met elektrisch bediende kanteldeu- ren is plaats voor 42 grote be drijfswagens. De toekomstige centrale werkplaats omvat on der meer een montagehal, schil der- en spuitafdeling, balkwer ken j, magazijn, uitgifte- balies en kleedgelegenheden. Aan de achterkant van het nieuw- bouwcomplex zullen bagger schepen van de dienst in de Schie kunnen afmeren. Schiedam Het Fabriplein in de westvvljk mag indirect door de bewoners zelf worden Inge richt als speelplaats. De ge meente zal op korte termijn 177.000 gulden hiervoor be schikbaar stellen. De dienst gemeentewerken zal sa men met de bewoners verenig ging West het plan opstellen. Inmiddels is al een enquete on der de bewoners gehouden over de vraag wat voor soort speel- gelegenheid moet worden ge schapen. Van de 177.000 gulden die uit de pot komen van de afkoopsom van bet watercontract zal het ministerie van CRM waar schijnlijk vijftig procent voor haar rekening nemen. De ge meente krijgt ook nog geld uit het gemeentefonds.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1975 | | pagina 1