B ewonersverenigingi ïn en KSCA geven stoot tot nieuwe wijkorganen BHW trekt ten strijde tegen 'arimonium Éii Overdracht herdenkingskruis INSPRAAK OVER EEN PLATVORM Stel Wethouder gaat informeren naar aanvraag opbouwwerkers Bofs wint kort geding Schiedamse cheque-ruiter nog zoek Rapport eeuwfeest weer doodgezwegeif Vier maanden voor „hosselen" Huurverhoging vanaf 1971 moet toch worden betaald Ik Welzijnsmarkt op Schiedams stadserf Automobilist gewond bij zware botsing SCHIEDAMSCHE COURANT Woensdag 17 september 1975- Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 redactie 262566 klachlendienst 144144 ONAFHANKELIJK DAGBLAD - 100ste jaargang no. 25408- 4 pagina's SCHIEDAM EN KETHEL vv;. w S :hiedam De Schiedamse drankengigant Lucas Bols heeft gisteren voor de Amster damse rechtbank een kort ge ding gewonnen dat was aange spannen tegen Dirk van den Broek. Binnen twee dagen moet deze slijterij stoppen met het onder de voorgeschreven prijs verko pen van Bols gedistilleerd. Voor elke overtreding heeft de president van de rechtbank een straf vastgesteld van 5000 gul den- Voor het adverteren met lagere prijzen staat nu een boe te van 100.000 gulden. Drankenfabrikant De Kuyper uit Schiedam had vorige week reeds in de drankenoorlog een soort wapenstilstand bereikt Tegen „onwillige" slijterijen houdt De Kuyper voor onbe paalde tijd een kort geding voor de Rotterdamse rechtbank aan- Volgens het bedrijf aan de Buitenhavenweg zouden de slij terij bedrijven zich in elk geval tot eind september aan de ge stelde leveringsvoorwaarden houden. Botterdam De 25-jarige werk loze Bobby van B. uit Den Haag is door de Rotterdamse rechtbank veroordeeld tot een gevangenisstraf van zeven maanden, waarvan drie «oor- waardelijk. De officie? van jns- titie bad twee weken geleden een dergelijke straf tegen de jongen geëist. De rechtbank achtte hem schul dig aan een winkeldiefstal in Maassluis, waarbij het zogehe ten „hosselen" was toegepast O De brug over de Viaardings.e Vaart nadert haar völtooimg.'Vorigê wéék wérden'Betónpla-~ ten geplaatst De brug vormt een onderdeel van de „Moermanweg". Het laatste gedeelte van de 'omstreden weg wordt aangelegd over het landgoed van dokter Moerman, de kankert herapeut. De aanleg van de Burgemeester Heusdenslaan, want zo heet de verbinding eigenlijk, duurt nog - ongeveer tien maanden. Sn juni .of juli moet het werk klaar zijn. Schiedam In de oude Schiedamse wijken Oost West en Zuid gaan over ongeveer drie maanden drie geheel nieuwe overlegorganen voor samenlevingsop bouw van start. Tot deze unieke organisatie heb- ben gisteravond laat de bestu ren van de bewonersverenigin gen en de Katholieke Stichting voor Sociaal-kulturele Arbeid (KSCA) de stoot gegeven. Op deze vergadering van wethou der Hans van der Wilk van wijkaangelegenheden is tevens een eind gekomen aan de ruzie tussen deze twee partijen over de werkwijze van de stichting en de bij het ministerie van CRM lopende aanvraag voor opbouwwerkers. Beide partijen konden op deze bijeenkomst in het stadskan toor hun zegje doen over de problemen rond deze rel. Zoals wij reeds op maandag 11 augustus in deze krant meldden kwam deze onenigheid ruim een maand geleden tot een cli max toen de gezamenlijke be- wonersverenigingen van de drie oude wijken aan het ministerie van CRM vroegen om de benoe ming van de opbouwwerker die door de KSCA was aange vraagd op te schorten omdat deze stichting „niet-demokrati- sch" zou handelen. De KSCA stelde gisteravond voor om de struktuur van haar stich tingsbestuur te wijzigen en de bewonersverenigingen met an dere betrokken groeperingen als het ware in haar organisatie op te nemen, Bij elk wijkge- bouw of wijkcentrum zou dan een aparte projektraad ge vormd worden. Deze raad, on derdeel van de KSCA-struk- tuur, zou moeten gaan bestaan uit een groep waarin de bevol king in alle verscheidenheid is vertegenwoordigd. De bewonersverenigingen gaven echter te kennen dat ze niet in maar naast de stichting willen staan. Op initiatief van de Ne derlandse Bond voor Maat schappelijk en Kultureel Vor mingswerk werd uiteindelijk besloten om op wijkniveau „iets nieuws" op te gaan richten met de organisaties die zich tot nu toe hiervoor hebben, gemanifes teerd; de KSCA en de bewo- nersvereni gingen. Hierbij zou den dan eventueel later andere organisaties nog kunnen toetre den. Onder voorzitterschap van een ambtenaar van de gemeente zal voor deze nieuwe organisatie binnenkort gezamenlijk een al gemeen basisplan worden opge steld waarna het overleg rich per wijk kan voort zetten. Van der Wilk beloofde tenslotte bij het ministerie te gaan infor meren hoe het met de geblok keerde aanvraag voor de op bouwwerkers is gesteld. Na afloop van de drukbezochte en tegen alle verwachtingen in rustig verlopen bijeen komst vertelde de bemiddelen de wethouder: (rEk ben uiterst tevreden over het resultaat. We rijn verder gekomen dan ik had verwacht". Ook de bewoners- verenigingen en de KSCA toon den zich enthousiast Viaardingen In een buurtkrant kondigt de Bond van Huurders en Woningzoekenden aan dat „geza menlijk de strijd wordt aangebonden" tegen Patri moniums Woningen in Viaardingen, Aanleiding daartoe is een brief van de vereniging aan de bewoners van huizen die daarin gesommeerd wor den de vanaf 1971 geweigerde huurverhoging alsnog te voldoen. Dat moet gebeuren op ministerieel he vel. Van Hogendorptaan, In een „el lendige toestand". In heel wat gevallen loopt de huurachterstand op tot vele honderden guldens. Volgens de BHW verkeren de woningen van Patrimonium, onder ande- „Lekkages, tocht, scheurende en re in de Oost wijk en achter de vochtige muren; dat is het ge- Schiedam Do politie heeft nog geen spoor van de die met waardeloze betaalcheques in de Schiedamse binnenstad vier horeca-bedrijvea voor elk 100 gulden heeft opgelicht Het onderzoek naar de zogenaam de cheque-ruiter is gisteren ge start nadat de eigenaar van ca fé De Amstelbron aan de Broersvest aangifte had ge daan. Bij dit horeca- bedrijf had men van een ruim twintig jarige man een cheque van de bank Mees en Hope aangeno men die later reeds bleek te zijn gebruikt Aan de achterkant was de naam aan wie de kaart eerst was uitgeschreven wegge werkt. Op dezelfde manier zijn vorige week cafe 't Vierkantje aan de. Broersvest, de Csardasbar aan de Lange Haven en sociëteit Onder de Pat aan het Broers- veld bij het verzilveren van che ques het slachtoffer geworden van de nog onbekende oplich ter. Het laatst genoemde bedrijf heeft gisteren op het politiebu reau aangifte gedaan. Recher cheurs gaan nu eerst de gebrui ker van de betaalcheques, een vrouw uit Rotterdam, aan de tand voelen, Om dergelijke oplichters-praktij ken tegen te gaan neemt de Algemene Bank Nederland in Apeldoorn reeds een proef. Hierbij -worden fotokopieën in plaats van de echte cheques naar de gebruikers terugge stuurd. rief wat u uw huurders van de oudere woningen te bieden hebt," staat in een open brief aan het bestuur van Patrimo nium. Die al langer bekende klachten „lapt u, de huurad viescommissie en de minister aan uw laars". Volgens de bond beschikt de wo ningbouwvereniging over vol doende geld voor het opknap pen van de huizen. Want zo voeren de BHWers aan „Patri monium laat vele peperdure woningen bouwen. Bestuursle den maken een kostbaar studie reisje naar Finland en op ver zoek van wethouder Goudriaan wordt een kostbaar plan ge maakt voor de kaalslag in de Oostwijk, dit laatste geheel op eigen risico". Het uitvoeren van deze activiteiten kost geld, dat volgens de BHW beter aan on derhoud van oude woningen kan worden besteed. De minister heeft nu gezegd dat de geweigerde huurverhoging moet worden betaald. „Dit is duidelijk geschied op informa tie die uitsluitend komt van Pa trimonium en de huuradvies commissie - die voor de meer derheid uit makelaars bestaat," aldus de open brief die nog verstuurd moet worden. De BHW wil eerst nog handteke ningen verzamelen van mede standers voor de brief wordt verstuurd. Maassluis De Maassluise ver tegenwoordigers van Het Cul- *■-'turele Leven worden volgende week maandag verwacht in het ontmoetingscentrum Konings hof aan de Uiverlaan 20. Daar wordt een inspraakavond ge houden voer de in Maassluis te vormen culturele raad. Die avond kunnen kandidaten voor die raad worden voorge dragen. Daarna zullen de aan wezigen aan de verkiezing van de leden voor de CR deel kun nen nemen. De nieuwe raad gaat volgens een bericht van de gemeente ^functioneren als een platvorm waarop bevolking "en overheid samen zullen werken aan de formulering en uitvoering van het plaatselijke cultuurbeleid". En dat begint, ouder leiding van wethouder Van der Knaap (CDA), op 22 september om acht uur. In de eerstkomende raadsvergadering komt het voorstel tot het instellen van de CR aan de orde. A J 0 De kickken van de Grote of St Janskerk aan de Lange Kerkstraat zullen weer gaan linden om twaalf uur 's-middags en om regen uurs-avonds Hiermee wordt een oud gebruik in ere hersteld. Toen het carillon in de toren ongeveer twee jaar geleden voor restau ratie werd verwijderd stopte men noodgedwongen met deze traditie. Het is in Schiedam al een eeuwenlang gegeven dat op de twee tijden de grote klokken van de St Janstoren worden geluid. Voor de restauratie van de carillonklokken gebeurde het met de hand. Stadsbsbeidardier Cor Don moest elke dag om negen en om twaalf uur de klokken in beweging brengen. Het zware gedreun zal nu voortaan geheel automatisch teweeg worden gebracht De gemeente gaat een speciaal mechanis me aanbrengen. Voor ongeveer 750 gulden wordt een elek trisch uurwerk aangesloten dat ervoor zorgt dat de klokken gaan luiden. Schiedam Het rapport van wet houder Bolmers en secretans Steenbergen over het eeuwfeest is gisteravond in een vergade ring van de financiële commis sie wederom doodgezwegen. Al eerder wilden andere commis: sies niet ingaan op de inhoud,5> hoewel in het rapport links en rechts beschuldigingen worden geuit over het gedeeltelijk mis lukken van het zevende eeuw feest van Schiedam. Ook de fractieleider van de PvdA Joop de Jong weigerde iets i-K r De heer P. J. Th. Collig non, contactpersoon voor Schiedam van de Oorlogsgravenstich ting, heeft gistermid dag tijdens een korte plechtigheid op de Al gemene Begraafplaats n burgemeester Lems een kruis aangeboden bestemd voor bet vak eregraven. In tegenwoordigheid van de directeur van de stichting D. Steen- meljerwethouder Zijdeveld, enkele ge nodigden waaronder pater Goes van de No- letstlchting en nabe staanden werd in de au/a nog een kort woord gezegd. De beer Collignon heeft zich een jaar lang beijverd om in het ka der van het zevende' eeuwfeest van Schie dam ook de herder* king van de gevalle nen uit de Tweede Wereldoorlog bierbij te betrekken„Het kruis symboliseert de ongeveer 500 Schie dammers die zijn om gekomen door ver raad, fusillering, bom bardement of ander oorlogsgeweldaldus Collignon JEre wie ere toekomt". Bet kruis, dat bij de 24 oorlogsgraven staat, Is vervaardigd door leerlingen van scho len Mieuwelant en Schleland, met mede werking van de heren Leeuwenburgb en Beem en de plantsoe nendienst over de inhoud te zeggen. Tij dens een vergadering van de commissie Algemene en Be stuurlijke Zaken wilde hij dat ook ai niet, maar toen kondigde1 hij aan dat wél te gaan doen in de financiële commissie. Met de nieuwe structuur is echter deze laatste commissie ook openbaar geworden, zodat gis teravond voor de eerste keer iedereen de vergadering mocht bijwonen. De commissie zweeg in alle toonaarden over het ver slag. Over de besteding van de 364.000 gulden die het fonds tot viering van het feest nog over heeft is nog weinig bekend. Er wordt op het ogenblik door het college onderzocht hoe dit besteed kan worden. Schiedam Op het stadserf na bij het Proveniershuis wordt op zaterdag 20 september een welzijnsmarkt gehouden. Op het podium, temidden van ongeveer 50 kramen, zullen de monstraties worden gegeven van onder meer muziekensem- bles, volksdansen, voetbal en honkbal. De Schiedamse Ge meenschap heeft voor dit fes tijn een aantal Schiedamse mu ziek-, toneel-, zang-, sport-, vrij etijdsverenigingen en kerkelij ke groeperingen uitgenodigd. De welzijnsmarkt begint 's-mor- gens om tien uur en zal tot 's middags vier uur duren. Schiedam Na een aanrijding op hel kruispunt van de Hor- va Lh weg en het Stationsplein is gistermiddag laat de 73-jarige ingenieur J.CJ3. uit Schiedam met een diepe hoofdwond naar het Nolet Ziekenhuis gebracht Bij deze aanrijding raakten twee auto's total loss. De botsing in de oostwijk ont stond op het moment dat de ingenieur met zijn wagen geen- voorrang gaf aan de auto van de 41-jarige Rotterdammer M.C. Na de klap die daarop volgde reed de bejaarde Schie dammer ook tegen een boom en een gestalde fiets. Beide auto's zijn inmiddels weggetakeld. Waterschade Viaardingen Een woning aan de Van BI eis wijkstraat liep maandagochtend waterschade op. Het bleek dat bij bovenbu ren het toilet defect geraakt was; de lekkage was niet tijdig genoeg ontdekt Beide wonin gen liepen schade op.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1975 | | pagina 1