SCHIEDAMSCHE COURANT Lely dreigt met emigratie SmnsI GO0 MGJWS! Kans og kortere wachttijd spoor- J4,IKNe€M D€ PRO€F Angst voor Maassluise bouwplannen Raad vriendelijk voor Bolmers fi-1 f V 23 Fm GoE.N.Ö.O.T. GESTOLEN nam 1 WEG MET ASFALT NIEUWE POGING Kamervragen over politie actie tegen JAC Inbrekers kwamen dwars door muur BUREN MOGEN GRATIS BOWLEN NS neemt slagbomen Nieuwe Damlaan onder de loep PARKWEG Protest tegen doodvonnissen in Spanje BHW strijdt voor veiliger Chopinstraat Ruilhandeltje in boeken Dinsdag 23 september 1975- ONAFHANKELIJK DAGBLAD 1 (Miste jaargang no. 23412_ 4 Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtendienst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL g.ii]iiiiii]iiiiii!ii]i[imi!ii!ii]ii[i]ii[iiiiiinii!tiii|s- Maassluis Het in Maasland gevestigde bedrijf Lely Industries B.V. dreigt naar het buitenland te verhui zen als het niet met rust gelaten wordt door Maas sluis. Het bedrijf maakt landbouwwerktuigen en heeft voor het beproeven daarvan een groot stuk landbouwgrond liggen bij het fabriekscomplex tus sen de Maasdijk en Rijksweg 20. Volgens directeur mr. ir, li Mulder van Lely wil de gemeente Maas sluis dat stuk grond hebben om er in de toekomst woningen op te bouwen. De grond, waarop het fabrieks- Het ministerie van economische complex staat, bevindt zich op zaken in Den Haag heeft de het grondgebied van Maassluis. Er is echter een wetsontwerp in voorbereiding voor een nieuwe gewestelijke indeling van Ne derland, waarbij Maasland bij het gewest Rijnmond getrokken wordt Volgens Lely zal dat lei den tot een samengaan van de huidige gemeenten Maasland en Maassluis. Directeur Mulder heeft sterke vermoedens, dat Maassluis de proefgronden meteen daarna directie van Lely in een gesprek op 29 juli toegezegd, dat de overheid bij een eventuele on teigening in de toekomst alles zal doen om het bedrijf voor Nederland te behouden. Direc teur Mulder vindt echter dat het begrip van de regering schromelijk tekort schiet. „Die proefgronden zijn voor ons een laboratorium. Als we die kwij traken is onze bestaansmoge- lijkheid weggesneden", vol wil zetten met huizen. „De Volgens burgemeester M. K. van burgemeester met wie we Dijke van Maassluis zal het al- Ce fabriek van Lely vanuit de lucht gezien. goede kontakten onderhouden heeft dit tegenover ons nooit concreet uitgesproken. Ik weet echter wel, dat de Maassluise gemeentesecretaris Kramer te gen ambtenaren heeft gezegd, dat Maassluis die grond moet lemaal zo'n vaart niet lopen. „Wij hebben helemaal geen concrete plannen om op het terrein van Lely huizen te bou wen. We zijn juist blij met dit bedrijf, dat geen milieuveron treiniging met zich meebrengt". hebben". In 1966 heeft Maas- pe heer Van Dijke zegt dan ook sluis al geprobeerd via een niet te begrijpen waarom Lely grenswijziging grond van Maas- Maassluis beschuldigt van heb- land over te nemen voor uit- zucht en opzettelijk hinderen breiding van de Dijkpolder. Dat van het bedrijf, is toen echter door de Tweede 2ijn Maaslandse college Van der c Brink begrijpt de angst van Lely wel. „Wij zijn. ook hele maal niet gelukkig met de plan nen om Maasland bij Rijnmond te trekken- Wij zijn een agrari sche gemeente en horen veel meer bij het Westland. Maas sluis denkt vooral aan volbou* Kamer afgewezen. Volgens Lely wordt er nu weer een nieuwe poging op touw ge zet Daarom heeft het bedrijf meteen weer in Den Haag aan de bel getrokken. .Als die ge westelijke indeling inderdaad ongewijzigd aangammen wordt Dm!tok komt im m zullen we niet meer in Maas- 1 land uitbreiden. Als Maassluis in een later stadium gaat probe ren de grond te onteigenen zul len we ons bedrijf moeten ver plaatsen naar het buitenland, als tenminste de economische situatie niet drastisch veran dert".- in totaal ruim 1000 man werkzaam bij Lely en bij af hankelijke bedrijven op de tocht te staan. Het bedrijf zet per jaar voor ruim 100 miljoen gulden om. Negentig procent van alle landbouwwerktuigen gaat naar het buitenland. Schiedam - Uiterst vriendelijk ging het er gisteravond aan toe in de Schiedam se gemeenteraad. Het enige echte punt op de agenda dat moeilijkheden met zich mee kon brengen besproken rapport van het conitMOO werd dan i of stoot aai ia ogenomen. Het was dan ook de laatste verga dering van de wethouder van financiën, Cor Bolmers, tevens voorzitter van het inmiddels o] het al veel ook zonder slag afscheid van mevrouw PM. Steens van der Knaap (CDA) die om gezondheidsredenen voorzitter van het inmiddels op- hteft bedankt. Ook Bolmers geheven «maté. Hij hoefde (PvdA) kreeg een dankwoord, trouwens zijn rapport met eens "Bij uw draverijen ging er we! te verdedigen: dat deed burge- eens wat fout, maar dat is ons meester Lems zonder al te veel bever dan dat er helemaal geen moeite. draverijen waren", orakelde Lems moest de raad beloven dat Lems over de roan die het be- vóór 1 april volgend jaar een stemmingsplan voor de binnen* goede bestemming zou worden voor zijn rekening nam, gevonden voor de ruim 350.000 Vooral het eerste resultaat - de gulden die nog in de feestpot 43 binnenstadswoningen op het zitten. Mevrouw Taverne (CDA) welbekende "gat van Bolmers" - was een verdienste van hem. Bolmers zal volgende week vrij dag tijdens een receptie offi- cieel afscheid nemen. Volgende week maandag wordt door de raad zijn opvolger - waarschijn lijk Keinier Scheeres - gekozen. betreurde het nogmaals dat het rapport in de openbaarheid is gebracht "Dat is uit de hand gelopen", bevestigde de burge meester. Het was de enige in houdelijke opmerking over het financiële verslag inclusief de verwijten yan Bclmers en zijn secretaris Steenbergen. Zoals verwacht werd alles in de doof pot gestopt In een kort woord nam burge meester Lems na de slechts twee uur durende vergadering Vlaardingen/Den Haag De Ka merleden Jurgens en Van Win kel (beiden PPR) hebben vra gen gesteld aan minister Van Aft van justitie over het optre den van de politie tegen onder meer het Jongeren Advies Cen trum (JAC) in Vlaardingen de ze maand. Zij willen van de minister weten of de kwaliteit van de hulp die de JAC-medewerkers verlenen van dien aard was, dat optre den van de politie op grond van artikel 230 van het wetboek van strafrecht geboden was ter be scherming van de minderjari gen en hun wettelijke vertegen woordigers. In artikel 280 van het wetboek staat dat het verboden is hulp te verlenen aan weggelopen minderjarigen. De twee PPR- kamerleden menen dat de laat ste jaren in Nederland een dus danige mentaliteitsverandering is opgetreden, dat het wetsarti kel aan herziening toe is. Jurgens en Van Winkel willen .van.minister^.Van..Agt .verder weten of het optreden van de politie heeft bijgedragen aan de bescherming van minderjari gen, en 20 ja, op welke wijze. Tot slot vragen de Kamerleden de minister er voor te zorgen dat de politie in de toekomst alleen optreedt op grond van artikel 280, als daarmee een aantoon baar gevaar voor de minderja rige wordt voorkomen. Schiedam Aan de Hoofdstraat hebben inbrekers met behulp van een houweel een gat in een stenen muur gehakt om zich zo toegang te verschaffen tot de ijsfabriek. Uit een schuurtje op het fabriek sterrein stalen zij vervolgens een ventilator en een kist met gereedschappen. De gezamen lijke waarde van het ontvreem de materiaal bedraagt duizend gulden. De direktie van de fabriek heeft gisteren aangifte gedaan op het hoofdbureau van politie. aniiniiitniiiiiiiiiiHiiiiuittmHiitiHHiiiiüiiiiimnfUiHimüiimiiHiiiiimiwïHiiiiiiiitmiiiUiutiimHiiiiiinmnuiiiiiJiiitiuimitiiiiiiiiimmuiuimiiiiiiiUfïr Na weken van voorberei- 1 dingen is gisteren de 5 Schiedam se weg in Vlaar- dingen geasfalteerd. Eer- =1 S der waren de troittois al opgehoogd en voorzienin- 1 gen getroffen voor de ka- 5 bels onder het wegdekse- 1 I.Het verkeer moest giste- 5 ren worden omgeleid over de Schiedamsedijk S en de Emmastraat Schiedam De technische dienst van de Nederlandse Spoorwegen gaat binnenkort onderzoeken of het te realise ren is om de sluitingstijd van de spoorbomen aan de Nieuwe Damlain te verkorten. Er zou volgens een woordvoerder van de NS waarschijnlijk Inderdaad een mogelijkheid be staan om na een technische Ingreep de wachttijd voor het wegverkeer te verkleinen. Bin nenkort worden hiervoor me tingen veirivht. De Kangeroe gaat open Vlaardingen Morgenmiddag om vier uur zal burgemeester Kieboom het nieuwe Bowling Centrum Kangeroe aan de An na van Saksenweg 1 in Holy officieel openen. Hij zal dit doen door de eerste bal te laten rollen. Hierna volgt een demonstratie 1 van een selectie uit het nationa le bowling team dat over enige weken zal deelnemen aan de wereldkampioenschappen in Londen. Zij zullen dan op pro fessionele wijze de tien banen inwijden. s Avonds van 8 tot 1 uur is het nieuwe Bowling Centrum open gesteld voor de 'buren'. Alle omwonenden uit de omgeving mogen dan gratis zoveel bowlen als men wil. Deze krant, waarin u al het nieuws uit eigen omgeving kunt vinden, wordt bezorgd in combinatie met het Rotterdamsch Nieuwsblad. otuur mij deze krant 14 dagen gratis toe in combinatie met het Rotterdamsch Nieuwsblad. Dit onderzoek gebeurt naar aan leiding van een klacht die de gemeente vorige week bij de NS in Utrecht heeft geuit De slagbomen over de rijweg van de Nieuwe Damlaan zouden sinds het station Nieuwland eind mei is geopend aanmerke lijk langer dichtblijven dan voor de bouw in het vooruit zicht was gesteld. Voor de verwerking van het ver keer op deze belangrijke door gangsweg van en naar Groe- nooTd en de rijksweg zou dit volgens verkeersdeskundigen van de gemeente vertragend werkea Ook weggebruikers zijn hier onte vreden over. Vooral klaagt men over die treinen die in de rich- ring van Rotterdam gaan. De bomen gaan reeds dicht wan neer deze bij het nieuwe station stoppen. Treinstellen die de andere kant op gaan, de richting van Vlaar dingen, moeten tegenwoordig reeds vroeg vaart minderen om bij het nieuwe station te kun nen stoppen. Ook daardoor blij ven de bomen langer dicht en moeten automobilisten, (brom)- fietsers en voetgangers vrij lang voor de slagbomen wach ten. De spoorwegovergang bij de Nieuwe Damlaan: binnen kort kortere wachttijden? woonpi.: Deze bon in open envelop, zonder postzegel, sturen naar: Antwoordnummer B34, Rotterdam. Op het Schiedamse spoorwegtra cé gaat de NS nog meer merin gen verrichten. Binnenkort gaan technici het spoorwegvia- dukt bij de Parkweg onderzoe ken om er achter te komen welk stuk spoor daar moet wor den „weggesneden" om het ge- 's Avonds wordt de normale ge luidsoverlast bij het passeren luidssterkte zo met 20 decibel van treinen te verminderen. Zoals wij reeds op maandag 7 juli meldden ligt er op het viadukt aan de zijde van het Prinses Beatrixpark een van de sporen niet goed, waardoor een trillend geluid wordt veroorzaakt Dit wordt nog eens versterkt door een onderbouw van stalen pla ten die het lawaai weerkaatsen, overschreden. De enige manier om het lawaai helemaal kwijt te raken is volgens NS-tech- nici in Rotterdam totale ver vanging van het viadukt Schiedam De politie is op Jetter-jacht". In het afgelopen weekeinde zijn namelijk van de gevel van het gebouw van het Apostolisch Genootschap de letters G, E, N, O, O, en T gestolen. Het Apostolisch ....schap heeft nog niet exact kunnen bepalen hoe groot de schade is. Vlaardingen De PSP Vlaardin gen heeft een telegram aan de Spaanse Ambassade gestuurd als protest tegen de in Spanje uitgesproken doodvonnissen, die zijn uitgesproken tegen een aantal leden van de bevrij dingsbewegingen ETA en FRAP en die door middel van de worgpaal dreigen te werden uitgevoerd. Dg tekst van het telegram Jiuot: „Protesteren tegen de doodvon nissen. Stop. Weg met het Spaanse fascisme". De PSP wil dat meer mensen bij de ambassade protester en- Brieven, kaarten en telegram men moeten naar de Spaanse Ambassade Lange Voorhout 50 in Den Haag worden gestuurd. De Vlaardingse pacifisten willen ook de groep Acdon Fuego hel pen. Deze groep spant zich al vele jaren in om de vele slach toffers van het dictatoriale Franco-regime financieel te steunen. Enige jaren geleden heeft een dergelijke actie enige duizenden guldens opgeleverd (adres Accion Fuego, Utrecht, giro 2698600). Vlaardingen De Bond van Huurders en Woningzoekenden heeft de strijd aangebonden voor een veiliger en leefbaar der Chopinstraat. Bewoners van deze straat hebben contact opgenomen met de BHW om namens hen hiervoor actie te voeren. De Chopinstraat is nogal gevaar lijk, omdat de kinderen vanuit de portieken tussen de gepar keerde auto's door de straat moeten oversteken. Bovendien moeten de kinderen bij gebrek aan speelruimte op straat spe len, voert de BHW aan. De BHW tekent hierbij nog kri tisch aan dat het groen zowel door de gemeente als door de huisbaas, erg. .slecht -wordt on derhouden. De huurdersbond is van mening dat de bosjes aan de voorkant van de huizen, die door de gemeente moeten wor den onderhouden, beter kunnen worden omgetoverd tot trottoir. De huidige stoep moet dan ver maakt worden tot parkeerin- hammen, terwijl het midden van de rijbaan verhoogd of af gesloten kan worden. Binnenkort gaan leden van het wijkcomité en bewoners alle huizen langs om handtekenin gen op te halen om hun eis te doen ondersteunen. Die handte keningen zullen aan wethouder Goudriaan van stadsontwikke ling worden aangeboden. De BHW dreigt dat als de wethou der niet binnen twee maanden in overleg met de bewoners en de BHW een plan op tafel legt om de Chopinstraat veiliger en leefbaarder te maken, tot ver dere actie wordt overgegaan. Onderhoud In de omgeving van de Chopin- straat-Paral J e l weg-Wagner- straat heeft de huurdersbond bovendien een raambiljet ver spreid met als opschrift "Bete re service en onderhoud". Het pamflet Is gericht tegen het beleid van de verhuurder van de woningen, de heer Heskes uit Eist Uit protest tegen het slechte on derhoud van de woningen wei geren ongeveer honderd bewo ners de 15 gulden servicekosten te betalen. De verhuurder heeft volgens de BHW nog niet gerea geerd op de eisen die 75 van de 225 bewoners in februari bij hem op het bureau deponeer den. De weigeraars zullen de servicekosten niet betalen, tot dat aan hun eis van betere ser vice en onderhoud huns inziens is voldaan. Schiedam De gemeente krijgt als representatiegeschenk voortaan de hernieuwde druk van „Schiedam rond de eeuw wisseling". Men vindt dit geïl lustreerde boek een beter ge schenk dan het historisch boek werk„Gese hiede nis van Schiedam" speciaal voor het zevende eeuwfeest geschreven door drs. G. van der Feijst, Schiedam wil nu met de uitgever van beide boeken, Interbook In ternational, tot een regeling ko men, zodat men de voorraad van het „feestboek" (250 exem plaren) temgverkoopt aan de uitgever en van het „nieuwe" boek 500 exemplaren aan schaft „Schiedam rond de eeuwwisse ling" is een platenboek van Hans van der Sloot, al geschre ven in 1966. In enigszins aange paste vorm zal het straks weer te verkrijgen zijn.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1975 | | pagina 1