werd wijl de or pun ellende gerr a:r' DB Sf; orti aad (K iderz ;t houten bg el .we Satelliet wil in' de top meedraaien Provincie behandelt bezwaar schriften Wijnmaker Gerrit van der Kieft Vlaardingen over 2 a 3 jaar naar Broekpolder Politie betrapt stelende jongens VZC EXPERIMENTEERT Orgelbespeling en pauzedienst in Grote Kerk Porgy and Bess met marionetten ,Jn 1900 W'j iff \iW Vlaardingen Deze week stond de voetbalvereniging Vlaardingen model voor het Dagelijks Bestuur van de Sportraad (VRSR) in haar streven tegemoet te komen aan wensen van clubs, van wie de huisves ting te wensen over laat. Dit betreft het onderzoek naar de kwaliteit van de bestaande houten clubge bouwen, waarvan Vlaar dingen er zo'n acht heeft en die op advies van Gemeen tewerken aan een dringen de opknapbeurt toe zijn. Door Bas van den Berg Via een rapport, begin dit jaar, van de Directeur van GW kwamen na onderzoek talrijke gebreken bij die ge bouwtjes, die al jaren dienst doen, aan het Licht Waar door een urgentielij st nood zakelijk was. Het krediet daarvoor is intussen al ge geven (150.000 gulden), daarom gold de bespreking van het DB met het bestuur van de W Vlaardingen als derde op de urgentielijst na Oranje Nassau (korf bal) en Fort una (atletiek) als er één van „zaken doen". Naast de wens van Vlaardin gen naar de Broekpolder te verhuizen (DB-secretaris Jo van der Lugt: „Over 2 4 3 jaar") is onderhoud op kor te termijn noodzakelijk, „ook al omdat", aldus voor zitter DB Rien Bovenberg, „de hockeyclub Pollux van de dan vrij te komen plaats gebruik gaat maker.". De klachten van Vlaardingen betreffen in hoofdzaak het aantasten van het hout van kozijnen en ramen en het opnieuw verven van het ge bouw aan de Marathonweg. Het schilderwerk (8000 gul den) neemt de vereniging voor eigen rekening, terwijl voor overig onderhoud zo'n 22 mille beschikbaar is. RIOLERING Ander problemen waar de W Vlaardingen. mee wor stelt is die van de riolering, „die", aldus voorzitter Oor van der Berg. „niet hele maal goed werkt. Ik mag gerust spreken van een noodtoestand die al enkele jaren duurt Regelmatig spoelt de hele boel over. Trouwens, ook DVO'32 aan de andere kant van de Ma rathonweg heeft klachten in die richting", waarna het DB, bij monde van voorzitter Rien Bovenberg, besloot direct een onder zoek in te stellen. Eerder was de korfbalclub Oranje Nassau aan de beurt voor een bespreking over de slechte toestand van haar clubgebouw. Het be sluit betrof daar een aan bouw van drie meter als nieuwe kleedruimten voor de gasten en met zelfwerk zaamheid van Oranje Nas sau zal er tevens een nieu we scheidsrechterskamer tot stand gaan komen. Tota le kosten 15.000 gulden. ONGESCHIKT De wens van de atletiekver eniging Vlaardingen om naar de Broekpolder over te stappen, is niet haalbaar. „Wél over 10 4 15 jaar", aldus het DB van de Spor traad, „omdat de grond veel te zacht is en onge schikt voor de aanleg van een atletiekbaan". De mo gelijkheid is niet uitgeslo ten, nu Fortuna aan de Zuldbuurtseweg blijft, dat er een 400 meter (wedstrijd) baan komen en tevens zal Fortuna zelf plannen moe ten ontwikkelen voor een nieuwe clubgebouw, wel licht in samenwerking met de Vlaardingse Scheids rechters Vereniging. Er volgen nog besprekingen met onder meer CION, WIK, Pollux, De Holland- iaan (handbal) en Spirit Vlaardingen De politie heeft twee jeugdige Vla ar dingers op heterdaad betrapt bij het ste len van waardevolle zaken uit kleding m een kleedruimte in het Shell-sportpark. Tegen de twee, de veertien-jarige G. J. d. B. en de zestien-jarige J. C. v. D. beeft de politie dins dag proces-verbaal opgemaakt Van onze sportredaktie Vlaardingen De Vlaardingse afdelingsverenïging Satelliet heeft bij de aanloop van de nieuwe competitie blijk gegeven van een opvallende aanpak: Een trainingskamp in het'grote sportcentrum van de KNVB in Zeist en twee oefenwedstrijden tegen „professionele publiektrekkers". Men is snel geneigd om 2ich af te vragen hoe dit alle maal zomaar kan bij een afdelingsclub. SateHiets voorzitter Kees van der Lin den verklaart de dure ope ning van de selectie: „Het trainingskamp en de wed strijden tegen Oud Feye- noord en FC Vlaardingen worden beslist niet uit de verenigingskas gefinan- cieerd. Het is bij ons eigen lijk helemaal niet zo de ge woonte om veel geld uit te trekken voor het eerste elf tal. We zijn een betrekkelijk kleine vereniging, waar ge zelligheid een belangrijke plaats inneemt en de presta ties nog geen hoofdzaak zijn. Maar als je dan van sponsors degelegenheid krijgt om wat meer aan dacht aan de selectie te ge ven. sla je dat natuurlijk niet af'. Drie Vlaardingse sponsors stelden Satelliet in staat om op deze in het oog lopende manier proef te draaien. Dankzij Café Rotterdam, Sporthuis Mart van Dam en Drankenhandel Van der Knaap was Satelliet onder andere in staat om het elftal van oud-Feyenoorders, dat begin dit jaar in Lissabon tegen oud-Benfica speelde, te „contracteren". Maar ook een zeer nuttig trainings kamp met 23 man in Zeist en een wedstrijd tegen de semi-profs van FC Vlaar dingen. Vooral het 3-dagen durende trainingskamp heeft veel aan de eenheid binnen de selectie bijgedragen. Kees van der Linden hierover: „Er is veel getraind, maar aan de andere kant leerde men elkaar - ook de nieu welingen - wat beter ken nen. We hopen dat het in de competitie vrachten zal afwerpen". Over het komend seizoen zegt voorzitter Kees van der Lin den: „Ik verwacht dat we hoger zullen eindigen dan vorig jaar. Zeker door de komst van Prins en Seys (junioren van Hollandiaan), maar ook door de „terug keer" van Kees Blanken steen en Henk Wagenmaker. Ik hoop dat we dit jaar kunnen meedraaien in de top. Het zal voor trainer Leen de Korver en zijn mannen echter een zware klus worden omdat we zijn ingedeeld met Phoenix, Ma luku en DVO'32". Van onze sportreactie Vlaardingen In het Gor- feumse blad „De Bliek" experimenteerde de Vlaardingse Z wemclub volop met nieuwe talen ten. Die confrontatie le verde VZC een rijfde plek op, niet al te floris sant, maar het leverde in ieder geval een inzicht op in het beschikbare jongere materiaal. Paulien Benne en Robbie Gaas voldeden daarente gen wel aan de verwach tingen in de vijfkamp. Beiden klasseerden zich op de derde plaats, resp. op de 100 vlinder (onder 10 jaar) in 2.01.8 en 1.58.2. De" jongens estafette ploeg, die uit Marcel de Gier, Peter Bekkering, Jacky Dijkshoorn en Ar jan Vdo bestond, haalde brons in 5.02,6. Overige resultaten: Ilse Verhey zilver op de 100 vlinder in 1.21.9; John Bot zilver op de 200 wisselslag pers. in 2.35.4; Els But brons op de 100 vrij in 1.18.3; Marianne But zilver op de 100 school in 1.29.4 en Els Nieuwstraten brons op de 100 school in 1.30.3. Zondag 5 oktober wordt de vijfkamp, met PCG, AZC, SCOM en Kempvis,' gehouden in het Vlaar dingse Kolpabad. Maasland „Wat ik doe is niets nieuws", aldus de Maasland er Gerrit van der Kieft, een pure hob byist in het zelf maken van vruchtenwijnen. „In 1900 was wijnmaken door de mensen 2elf al volop in zwang. Het ver schil is dat we het nu uit liefhebberij doen, toen deed men het uit pure ellende. Het was name lijk het enige middel om grote hoeveelheden fruit te conserveren". Fruit dat men anders moet la ten verrotten daar er nog geen koelcellen e. d. waren. Het zelf wijn maken van. vruch ten Is de laatste jaren in ons land sterk toegenomen. Op dit moment zijn ruim 20.000 Ne derlanders bezig uit vruchten en groenten hun eigen wijntje te brouwen. Er is dan ook al een landelijke wijnmakersver- eniging en een voorlichtingsbu reau. Dit bureau stelt zich tot taak de amateur wijnmaker te informeren over de talloze mo gelijkheden die deze hobby biedt. De landelijke vereniging bestaat uit een aantal kringen, waarvan met name die in Zeel and uitstekend floreert Maar ook in Zuid-Holland is nu een kring in oprichting. Maaslandse wijnmaker Gerrit van der Kieft (55): „In Engeland en Deneraarken is men al veel verder. Daar worden zelfs wed strijden in het 2elf maken van wijn gehouden". Van der Kieft verwacht dat men over niet al te lange tijd ook hier z'n lekker ste gebrouwen wijntje in zal kunnen zenden. In tegenstelling tot enkele buurlanden mag men in Nederland officieel eigenlijk nog niet eens gisten- Sinds eni- ge tijd wordt het echter toegela ten. „Maar", zo laat Van der Kieft, van professie drogist, waarschuwend horen: „Het mag uitsluitend voor de eigen consumptie". Van zelf gemaak te vruchtenwijn (echte wijn wordt bereid uit druiven, alle andere wijnen zijn vruchtenwij nen) mag men geen handeltje drijven. Zo'n jaar of vijf terug is de Maas landse wijnmaker met fc'n hob by begonnen. „We maakten toen van snijsel van druiven, wat kleine trosjes zijn, jam en gelei. Een groot sucses was dat overigens nooit", 't Was voor Gerrit van der Kieft aanleiding om er toen wijn van te maken. Na vijf jaar experimenteren heeft hij al een heel assortiment wij nen gebrouwen. Niet van drui ven (druivenkweek is er in Maasland praktisch ook met meer), maar van alle mogelijke vruchten en groenten. „Wijn maken is mogelijk van elke vrucht", zo weet hij. „Zelfs van bladeren, maar ook van paar debloemen is een lekker wijntje te maken". Rozebottel blijkt ook geschikt, want Van der Kieft heeft er tenminste een schaal van klaar staan om te verwerken. „Hier in Maasland te velde geplukt", laat hij weten. Het principe om zelf vruchtenwijn te maken blijkt vrij eenvoudig. „Sap win nen uit de vrucht, dat drie maanden laten gisten en er ont staat een produkt met bepaalde eigenschappen". Een hevig bor relende substantie blijkt dat, ontstaan door het gisten. „De eerste week is die gisting het sterkst De fruitdeeltjes wervelen als een heksenketel in de mandfles", bcht de Maaslandse brouwer toe. Na verloop van tijd gaat de gist dan dood en zakt naar de bodem. Het"vocht moet dan. en kele malen afgeschonken wor den. Vervolgens moet het dar» nog een jaar blijven staan. „Om de smaak te verbeteren", aldus Van der Kieft, die sinds zijn interess" voor wijnen zelfs een maand lang ter oriëntatie door Franse wijngebieden trok. „Bij ons staat het echter nooit een jaar", bekent hij. Vruchten met weiiug smaak (als peren) en zure vruchten (aal- bessen) kunnen simpel zachter of smakelijker gemaakt worden door toevoeging van andere vruchten. De alcohol in de wijn doet de natuur zelf, het suiker, gehalte en de gisting zorgen daar wel voor. Van der Kieft: „Door'suiker toe te voegen kan het alcoholpercentage zelf be paald worden, het kan wel op lopen tot 15 4 16 procent Laat het zaakje maar staan, dan loopt dat alcohol maken door het natuurlijke proces als een trein". Het zelf wijn maken, waarvoor overigens ook veel recepten, in- grèdiënten en eenvoudige appa ratuur in de handel zijn, kan wel eens fout gaan. Gerrit van der Kieft: „Het verschil tussen wijn en azijn is heel klein", waarmee hij niet alleen d twee woorden bedoeld. „Als er namelijk een ongewenste bacte rie bij komt wordt het azijn. Het is een kwestie van zuiver heid, schoon zijn op je spullen, dan komt dat niet voor". Het eindprodukt van Gerrit van der Kieft is nog nimmer op azijn uitgedraaid. De bewijzen daar van heeft hij, want van ieder vat dat hij gebrouwen heeft, heeft hij een fles afgetapt en bewaard. „Zeker als er gewerkt wordt volgens de recepten, is vruchtenwijn door iedereen te maken. Het kan een begin zijn om later zelf te gaan experi menteren". De door hem ge plukte schaal met rozebottels staat naast een hevig borre- lende grote fles er uitdrukke- lijk op te wachten. Hoek van Holland Provinciale Saten van Zuid-Holland zullen op 11 december de bezwaarschriften behandelen van tien huiseigenaren in de omgeving van de De Ruijterstraat in Hoek van Holland tegen de vaststelling van het bestem mingsplan De Ruijterstraat en omgeving. Dit plan voorziet in de bouw van achttien woningen met garages. Volgens de omwo nenden wordt door die bouw het bestaande woon- milieu aangetast doordat het een compact systeem plaatst in een betrekkelijk kleine driehoek die ge vormd wordt door een luchtiger bebouwing van villa's. Bovendien zal deze bouw vorm volgens de adressan ten risico's met zich mee brengen voor de verkeers veiligheid door toenemend autoverkeer op de Commis saris Jasweg. Burgemeester en wethouders van Rotterdam, het dage lijks bestuur van Rijmoixi en de PPC achten de be zwaren weliswaar ontvan kelijk, maar ongegrond. B en W van Rotterdam stellen dat op het betreffende ter rein 3500 meter kan worden bebouwd zonder beperking van de hoogte. In het plan zal slechts veertig procent worden bebouwd en niet hoger dan twee lagen. Het argument van een te com pacte bebouwing wordt ver worpen en men is van me ning dat de nieuwbouw - met verspringende gevels binnen de bouwblokken goed aansluit bij de be staande villabouw. Door de geringe groei van het verkeersaanbod voor 18 wo ningen is er geen sprake van invloed op het ver-, keersbeeld van de Commis saris Jasweg, zo menen bur gemeester en wethouders van Rotterdam, temeer om dat deze weg alleen rustig verkeer toestaat. De klacht van een der bewo ners dat rijn privacy wordt aangetast, wordt eveneens ongegrond geacht Door be planting is voldoende op te vangen. De openbare verga dering waarin Gedeputeer de Staten de bezwaarschrif ten zullen behandelen is op II december om 11.40 uur in het Provinciehuis, Ko ningskade te Den Haag. Schiedam Morgenmiddag om half een wordt het orgel van de Grote Kerk bespeeld door de heer J. P. Bekkers. Hij zal dan onder meer Toc cata in a van Sweelinck en Fantasia en Fuga in c klei ne terts van J. S. Bach ver tolken. Na afloop van de orgelbespeling volgt dan nog een korte pauzedienst Voorganger is dit keer ds. A- van der Klaauw uit Rot terdam, Hoek van Holland Vrij dag om 8 uur zal het Nederlands Marionetten theater Bert Brugman een uitvoering geven van Gershwins Porgy and Bess. Deze voorstelling die wordt gehouden in het Herman Vissershuis aan de Hoekse Brink 249 is het begin van het sei zoen van de organisatie ^'In de wijk gespeeld". Hierin werken de Rotter damse Kunststichting, de Raad voor de gemeente lijke wijkgebouwen en het Rotterdams Philhar- monisch Orkest samen. In de komende acht maanden zijn vijftien evenementen gepland, waaronder vijf concerten en vijf films. Bert Brugman heeft de af gelopen jaren veel be kendheid gekregen door zijn poppen. Zo heeft hij medewerking verleend aan de televisie-kinderse rie Bruintje de Beer. On langs heeft hij nog een geslaagde loemee door Israël gemaakt DONDERDAG 25 SEPTEMBER 1975

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1975 | | pagina 4