I SVV-Cambiiur: eindelijk spektakel HBSS: JOL JATSZOTUNK FCN MET TEVREDEN MET PUNT LUC PRONK 50 JAAR SWer Invaller Fred Meerhof een gouden greep99 MSV '71 rukt op Veendam intimideert SW WF countert met succes PPSC weerstaat hard Zuidvogels t00- MAANDAG 29 SEPTEMBER 1975 4 '•Tijdens de rast van de wedstrijd SW—Cam- luiur vond voorzitter Maarten Elsing even de tijd om Luc Pronk (68) in het zonnetje te zetten. Pronk, ooit kampioen verspringen en kogelstoten, kreeg de speld voor 50 jaar lid maatschap van SVV. Vanaf eif meter mist Bart Kreft de kans om de achter stand te verkleinen. Doelman Tukker zit er naast, evenals de bal.... Schiedam Leo Halkes beleeft een wedstrijd heel intens. Emotioneel als hij is, verbergt hij zijn vreugde niet, bejubelt een treffer, maar staart terneergeslagen voor zich uit op die momenten, dat het fout gaat. Leo Halkes. ongetwijfeld de meest optimistische debutant in het betaalde voetbal, proef de gisteren ook iets van vreug de. Na zes nederlagen, einde lijk eens géén kleurloze af tocht Voor de zoveelste maal in de wedstrijd verborg hij zijn blijdschap niet en omhelsde temidden van zijn dolgelukki ge spelers vooral Fred Meerhof De 21-jarige voorstopper had het verdiend. Hij, die een goed de buut vorig seizoen zag onder broken worden door een lieso- peratic. maakte gisteren tegen SC Car ibuur zijn rentree. Pas halverwege de tweede helft, maar het belette de robuuste SWer niet om een ogenschijn lijk hopeloze achterstand, 1—3, om te buigen tot een 3—3. SV- V's eerste competitiepunt werd bejubeld als een zege. Sensatie dus op Harga. Voor het eerst, na zes wedstrijden schrompelde SW niet ineen. Voor het eerst ook hoefde Leo Halkes niet zijn overbekende kreet („We blijven optimisti sch") te gebruiken. Ditmaal geen spoortje van teleurstelling. SW was de opdoffer van 1—0 naar 1—3 erg knap tebo- ven gegaan en had in feite meer nog dan Cambuur de kansen gehad op voile winst Voor rust eigenlijk al- Cambuur- doelman Tukker, aanvankelijk de grootste sta-in-de-weg, leek eindelijk geklopt toen Jos Zoet mulders kopbal bij Peter Jeup terecht kwam. Weer volgde een welgemikte kopstoot, maar nu was het Roosenburg die Schie dams succes voorkwam. Weer had Tukker geluk, want een inzet van Hans Cam pen ver dween via zijn hand tegen de lat. VOOBSPROJVG Maar SW kreeg loon naar wer ken. In de 37e minuut nam Hans Campen op links een hoekschop, die door de meege komen Rinus Steenbergen werd teruggekopt naar Robert Ko rengevel. En uitgerekend de SWer die voor het eerst een volledige wedstrijd in actie zou komen zorgde met een hard en laag schot voor 1—0. Voor het eerst dit seizoen smaakte SW het genot van een voorsprong. Een wat onwennig gevoel blijk baar, want acht minuten na het begin van de tweède helft, keek SW tegen een 1—3 achterstand aan. „We gaven ze ineens teveel vrijheid", wist Leo Halkes later, overigens vol onbegrip, dat Cambuur zó snel achter elkaar had kunnen scoren. Om precies te zijn in de 46e en 47e minuut. Eerst was het Van de Meulen, die een pass van Timmermans afrondde, waarna een minuut later De Blauw de Schiedamse verwarring uitbuitte. Geen Schiedammer kwam er aan te pas: t—2. En dus, zo redeneerde men op Harga, ging SVV opnieuw de boot in. Opnieuw zag het er naar uit, dat SW's goede wil alléén niet voldoende was, want vijf minuten later al werd het zelfs 1—3. Een ogenschijnlijk ongevaarlijke vrije trap van Van de Vlag vormde de inlei ding. SW-goalie Sjaak Bou- meester kreeg het van ruim 25 meter afgevuurde schot niet on- Vreugde oc Harga, waar Korengevel SVV op 10 heeft gezet SVV bejubelde in totaal drie treffers... der controle, waarop wederom De Blauw simpel voor 1—3 zorgde. Opnieuw leek het zo dappere SW een kleurloze nederlaag te moeten incasseren. Maar ter wijl Sjaak Boumeester (Halkes: „Sjaak was er zo op gebrand die rot uitspraken van Korbach in VI te weerleggen") roerloos voor zich uitstaarde, koos SV- V's trainer voor een wissel. WIJZIGINGEN SVV, tot dat moment met debu tant Ruud van Dijk (18), Ro bert Korengevel en de weer teruggekeerde Hans Campen een hard werkend geheel (Ko Goudriaan, Bart Kreft en Cees Zoetmulder waren gepasseerd) miste aanval skracht. Maar meer nog, de lengte om de vrij forse FrieSe defensie écht in paniek te brengen. Bart Kreft in de plaats van Peter Jeup bracht wél wat lengte in die aanval, maar vooralsnog zon der het gewenste resultaat. Toch liet SW en met name Bart Kreft een unieke kans verloren gaan. Robert Korenge vel was het Friese strafschop gebied binnengedrongen, maar kon een onzuiver passje van Molendijk niet meer bereiken. De lichtgewicht SWer pro beerde het wel, maar werd ge heel onnodig door Van de Vlag onderuit gehaald. Scheidsrech ter Mulder twijfelde geen mo ment, En uitgerekend Bart Kreft nauwelijks nog op tempe ratuur, moest het vonnis vol trekken. De lange SWer koos wel de goede hoek maar mikte naast. Nu was het Kreft die doffe ellen de uitstraalde, maar weer be proefde Halkes een wissel.. „Een gouden greep", beaamde hij later, want zelden zal het inzetten van een verdediger (in de plaats van middenvelder Jos Zoetmulder) zoveel effect heb ben gesorteerd. Fred Meerhof, van origine een voorstopper, had echter maar een opdracht voor ogen: de beuk erin. Net hersteld van een liesoperatie en met pas twee wedstrijden in het C-team nog lang niet in het juiste wedstrijdritme, was het juist de eenvoud van die taak die SVV prompt van de ene sensatie in de andere deed be landen. En steeds weer was het de ro buuste Meerhof, die Cambuur liet wankelen. Ineens had SVV een aanspeelpunt. Plotseling kon SW ongecompliceerd de hoge voorzet kiezen. En in de 76e minuut met succes. Wim Mulder nam de vrije trap, mik te over de niet begrijpende Cambuur-defensie op het hoofd van Meerhof, die op zijn beurt met een knappe kopbal doel man Tukker vergeefs liet dui kelen: 2—3. GELIJKMAKER SW veerde op. Ineens hield elke voorzet, elke hoekschop en ie der misverstaodje in de Cam- buur-defcnsSe gevaar in. En steeds weer was het Fred Meerhof, die paniek zaaide. En tenslotte nog voor 3—3 zorgde. Weer vormde een hoge inzet (hoekschop) de inleiding, al was het arbiter Mulder ont gaan, dat Danny Molendijk de bal met de hand panklaar voor de toestormende Meerhof depo neerde. Mulder later: „Hands? Niets van gezien, dus zal het wel geen opzettelijk hands geweest zijn". En omdat ook Cambuur niet protesteerde kreeg SW dan eindelijk het dikverdiende pun tje. Het hadden er zelfs twee kunnen zijn, maar van heel dichtbij faalde Bart Kreft op nieuw. Maar voor het eerst treurde Halkes niet om de ge miste kansen. Welnee, we heb ben er drie gemaakt en dat is toch veel belangrijker..." Immers na vorige week een duch tige koude douche van 4—0 ge had te hebben was dit HBSS tegen SV35 onherkenbaar en frank en vrij legde het zijn wil op aan zijn tegenstander,waar bij de Schiedamse voorhoede onder aanvoering van Quick Silver Wim van Est en de on grijpbare Wim Houtman nu eens wel de geboden kansen benutte, terwijl zelfs het arme SV35 nog van geluk mocht spreken dat de HBSS voor- waartsen niet alle kansen uit buitten anders was de neder laag nog veel harder aangeko men. In de achterhoede had trainer Szalay een taktische ingreep toegepast en het duo Henk Scharloo/Leen Dijkshoorn om gewisseld, waardoor Henk nu als voorstopper ging spelen en Leen de taak van vrije man kreeg opgedragen. Ook het middenveld had een wijziging ondergaan en Cees van 't Wout had zijn plaats moeten afstaan aan Cor Heeze. De strijd was nog maar nauwe lijks zes minuten oud of HBSS wist al voor de eerste keer het net te vinden. Henk Scharloo had op een goede pass van Cees Wijsbroek (die overigens een uitstekende partij vertolkte) uitstekend doorgezet om vervol gens de bal langs de tevergeefs vallende doelman Knoester te plaatsen. SV35 pakte de zaken wat steviger aan, zonder echter de perken te buiten te gaan, doch veroorzaakte kort achter een wel twee lelijke blessures bij de HBSS'ers. Eerst werd Henk Scharloo door de te hoog schoppende Jarry de Rijk vol op de kin geraakt terwijl prompt daarop Cees Verdam door een felle charge van Bert Kuiper met een pijnlijke enkele - op de grond stortte. Deze grotere inzet leverde SV35 HBSS' derde treffer. Het laatste tikje komt van Wim van Pchter, Ê5en kanse.n Est dis blij naar Martin Meyer snelt. Ert Z Schiedam "Jol Jatszotunk, Jol Jatszotunk". Dat waren de Hongaarse woorden die HBSS-trainer Zol- tan Szalay voor rich uit mompelde toen hij dolge lukkig het veld verliet na een klinkende 5—1 over winning van rijn ploeg op het zo gevreesde Haagse SV35. "Uitstekend gespeeld, prima gedaan", dat is de betekenis van deze Hongaarse kreet en dat was het ook. vrije schap van Kees van de Ende, doch hij wist met een goede reaktie de bal tot corner te' tikken. HBSS ging echter door en bijna wist Wim Hout man het windvoordeel op een slimme manier uit te buiten door een corner als "inswinger" te nemen. De wind tilde de bal wel over de handen van de hoog opspringende Haagse doelman doch echter net iets te hoog om in het doel te belanden zodat de hal via de lat overging. Het was echter uitstel van execu tie voor SV35 want nauwelijks drie minuten na deze aktie was het toch Wim Houtman die HBSS op een 2—0 voorsprong wist te zetten. In eerste instan tie was het goed doorzetten van Martin Meyer door de bal nog net voor de achterlijn binnen te houden en in combinatie met Cor Heeze bracht hij de bal bij Wim Houtman, die een schot losliet dat op de paalbelandde doch in tweede instantie door Wim in de hoek werd geknald. De rust brak aan met een com fortabele voorsprong van 2—0 voor HBSS. De genadeslag werd SV*35 echter 5 minuten na rust toegediend en wel door eigen rechtsback Wim Pronk. Na een uittrap kwam de bal bij Wim Pronk terecht die het le ven echter zo zuur gemaakt werd door Wim van Est dat hij in uiterste nood ra'n harde en feoge terugspeelbal op zijn ei gen keeper losliet dat de bal via de vingertoppen van Ge rard Knoester in de touwen verdween: 3—0. SV35 bleef echter doorknokken voor een beter resultaat en HBSS werd bijna op zijn num mer gezet voor nonchalance toen een doeltrap van Cees Teerds pardoes voor de voeten van Jasper Hartevelt belandde, die-bedacht zich geen minuut doch met een uitstekende red ding wist Cees Verdam zijn doel schoon te houden. Het werd 4—0 voor HBSS toen Martin Meyer een rush langs de lijn ondernam, inclusief keeper Knoester omspeelde en vervol gens de bal doorschoof naar de iets beter staande Wim Hout man die toen zonder belemme ring zijn tweede doelpunt kon scoren. Tien minuten voor tijd werd het zelfs 5-0 voor HBSS met een juweel van een doel punt Wim Houtman had zich op rechts vrijgemaakt, lokte laatste man Cor Pronk naar zich toe om vervolgens een lan ge pass op links te geven waar Wim van Est toen een vrij veld voor zich had en vervolgens met een fraaie schuiver in de hoek de Haagse doelman voor de vijfde keer versloeg. Dat SV35 tenslotte nog één mi nuut voor tijd op 51 wist te komen was feitelijk nog een cadeautje van scheidsrechter Struyk uit 's-Gravenzande die zowel Henk Scharloo als "Wim Stad (ingevallen voor Thijs Ra demaker) finaal in de weg liep en belemmerde de bal uit het strafschopgebied te schieten waar tenslotte Jasper Hartevelt dankbaar gebruik van maakte en een eindstand van 51 liet aantekenen in een van HBSS zijde uitstekend gespeelde wed strijd. Maassluis MSV'71 is in zijn poging ora dichter naar de top te komen dichterbij gekomen door een 2—0 zege op het be zoekende RVVB. RVVB was voor de discipelen van MSV- trainer Arte Kap een goed be speelbare ploeg en dat de ba lans naar MSV'71 positief uit sloeg was een gevolg van een surplus aan kwaliteiten dat de zwartwitten in zich hebben. Na een half uur spelen in de eerste periode was het rechterspits Peter de Jong van MSV'71 die toesloeg: 1—0. RVVB gaf enige plaagstoten, maar verder kwa men de gasten niet, MSV'71 daarentegen kwam te moei. zaam tot scoren, Arthur Mam gaf na de thee de verhouding beter weer door zijn treffer: 2-0. Veen dam Het jeogdelftal van SW heeft in Veendam een verdienstelijk gelijkspel be machtigd. De ploeg van trainer Hans Kostense veroverde in de eerste helft een 0—1 voor sprong, doordat Rob de Nijg een verre ingooi van Ko Goud riaan vallend had ingekopt. Een verdiende voorsprong ook, want spelfechnisch bleken de Schiedammers veruit super- leur. Hier bleef in de tweede helft niet veel meer van over. Veendam, enigszins geprikkeld door die achterstand, koos na rust voor veel te harde acties. SW deins- de terug en moest dan ook de gelijkmaker toestaan. Hans Kostense: „Een mooi doel punt, dat wel, maar daar staat tegenover dat het spel van Veendam in die tweede helft ontoelaatbaar hard was. Intimi datievoetbal was het". Dat SW hierna de score op I—1 kon houden was op zich al een ver dienste. Veendam probeerde het nog wel, maar toen bleek dat de Schiedammers het niet verder wilden laten komen, nam ook Veendam genoegen met de uitslag. Rotterdam WF had toch wel een beetje bezorgd de wed strijd tegen Blijdorp tegemoet gezien. Immers, Blijdorp was het vorige seizoen een moeilij ke tegenstander gebleken en had in deze competitie toch ms punten vergaard uit vier wed strijden. WF speelde dan ook een taktisch spelletje. Vanuit een gesloten verdediging 4-4-2, trachtte het al counterend tot resultaat te komen. En dat is gelukt. Het is een bijzonder boeiend duel ge worden met volop spanning. Al counterend nam een kwartier voor de rust WF toch het initia tief en de verdediging van de thuisclub kreeg druk werk bij schoten van Henny de Gids en Arie Bargstein. Blijdorp kon echter doelpunten voorkomen. De tweede helft gaf een zelfde spelbeeld als het grootste ge deelte van de eerste helft Een behoudend spelend WF en een goed aanvallend Blijdorp. Vijf tien minuten voor tijd werd bij WF. Schaap vervangen door Jan Boon. Dit had tot gevolg dat Boon in de spits kwam en De Ruiter als laatste man ging fungeren. Jan Boon had nog geen bal aan geraakt, toen Siem van Loenen hem goed vrij speelde. Boon zag de doelman uit zijn. doel komen en besloot de aktfe met een lob over de doelman heen. Het was prijs en het betekende ook de vierde overwinning in successie van WF. Huizen Opnieuw is PPSC er in geslaagd een moeilijke uitwed strijd zonder kleerscheuren door te komen. De ploeg van André Corveleijn won in Huizen tegen Zuidvogels met 1-2. Een verdiende overwinning, omdat PPSC de ploeg was die ondanks het bar slechte weer probeerde te blijven voetballen. Zuidvogels deed dat niet, maar greep vooral in de tweede helft naar het wapen .van de fysieke kracht. Overigens keek PPSC met de rust tegen een rustgevende 0-1 voorsprong aan, doordat een uitval over links via Lodi Kalden terecht was gekomen bij Dick Vos, Die bediende op zijn beurt de meegekomen Heinz van Katwijk, die van dichtbij doelman Schippers kansloos liet: 0-1. In de tweede helft kreeg PPSC het echter heel wat moeilijker. Door de harde wind misten de aanvallen de nodige precisie. Van Massa probeerde het daarentegen bij Zuidvogels met een solo. En met succes, want voor het eerst was John Rost kansloos: 1-1. En daarmee leek de strijd beslist Wat beide ploegen ook probeerden, de defensies overheersten. PPSC slaagde er nog weieens in om via Lodi Kalden gevaarlijk te worden, maar resultaat leverde dit toch niet op. Tot dan in de 85ste minuut Coen Winkelman, boos geworden door enkele harde tackels, al rijn woede in dat beslissende schot legde. Van ruim dertig meter verdween de bal hard in het Huizense doei: 1-2. En omdat PPSC hierna defensief onder aanvoering van uitblinker Loek Kalden geen krimp gaf. wonnen de Schiedammers met 1-2. Rotterdam In een uitwedstrijd met 2—2 gelijkspelen; elke club zou er voor willen tekenen. FCN deed dat gisteren tegen RDM, maar kon daar niet tevreden mee rijn. Immers de Schiedammers hebben bijna de gehele wedstrijd door de toon aan kunnen geven éq daardoor zou een kleine overwinning verdiend zijn geweest. Hoewel, het heeft een achterstand van 2—0 weg weten te werken en dat is toch ook knap. FCN ging uitstekend van start leeuw mocht een strafschop ne- Het nam het heft in handen men omdat een der verdedigers maar kreeg toch een achter- de bal met de hand had ge stand. Bij een uitval forceerde speeld. Ger nam de trap goed, de thuisclub een hoekschop, ^ar de Rotterdamse doelman Deze werd door Van 't Hooft stopte het leer met een prachti- slecht weggewerkt met het ge- ge aktie. volg dat RDM deze kans goed Ook in de tweede helft bleef FCN uitbuitte: 1—0. aanvallend het best De razen d- Even was de verdediging van sneUe uitvallen van RDM ble- FCN de kluts kwijt en twee ven echter alle aandacht van de minuten na het eerste doelpunt verdediging vragen. De ver- scoorde RDM nummer twee. diende gelijkmaker kwam toen Tien minuten voor de rust sloeg ujt een door Van Vliet, snel FCN terug. Invaller Pierre genomen, vrije trap Ronald van Bronsgeest kwam tot een goede de Bos de goede doelman geen voorzet en daaruit kogelde de schijn van kans gaf. Kort voor naar binnen gekomen Joop van het eind leek FCN de volle Schijndel het leer keihard in: winst te pakken, maar het 2—L schitterende schot van Joop Kort daarop kreeg FCN de kans, van Schijndel werd door de lat tot de gelijkmaker. Ger Gouwe- gekeerd.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1975 | | pagina 4