SCHIEDAMSCHE COURANT Brandstichting bij drukkerij van Mein Kanipf mislukte Politie doet geslaagde inval in gokpand Begraafplaats op „duister'9 ïlokkenburg nu monument GOG MIGWS JA. Ik M€€M D€ PROff Archief mogelijk half jaar dicht Schiedams college protesteert wel tegen executies SS nrï* Oud-verzetsstrijder teleurgesteld Gokkers volkomen overbluft door onverwachte actie OVERMOEDIG PORTIER Politieman lost pistoolschot: autovernieler in arrest Belgen bedwelmd Inbraak ïeeg pand SRJJ Geen protest van Schiedams vormingscentrum Leiding Lek in Lekstraat Deze krant, waarin u al het nieuws uit eigen omgeving kunt vinden, wordt bezorgd in combinatie met het Rotterdamsch Nieuwsblad. Stuur mij deze krant 14 dagen gratis toe in combinatie met het Rotterdamsch Nieuwsblad. f. :A-Sy -vf'^yAr '*- K"'TV\ -J0Z^.-•3&&i Woensdag l oktober 1975- ONAFHANKELIJK DACBLAD -100ste jaargang no. 25418pagina's Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 klachtcndicnst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL Rotterdam Omdat de man boos was geworden dat zijn dagboek over de oorlogsjaren niet en Hitlers Mein Kamp/ we! werd uitgegeven, had de oud-ver zetsstrijder Gerard van S. uit Gouda geprobeerd op 1 mei van dit jaar het uitgeversbedrijf Kerco in Ridderkerk in brand te steken. Zoals zoveel hem niet was gelukt, lukte het ook ditmaal niet. Het flesje waarin de benzine moest had een te nauwe opening. Daarom vroeg hij maar bromfiets- benzine omdat de kraan daarvan veel kleiner is. Maar de mengs mering is minder brandbaar. In Ridderkerk aangekomen had hij, heel primitief, een lont gemaakt en de benzine via de door een lucifers doosje open gehouden brievenbus gespoten, echter niet bij de uitgeverij, maar bij de drukkerij, en dat was dus ook al fout. Een voorbijganger die het allemaal wel wat vreemd vond, zei hij dat hij maar moest doorlopen. „Ek vier 1 mei en hier wordt Mein Kampf gedrukt", zou hij hebben gezegd. Nadat hij even door de brievenbus had gekeken en gezien had dat er wat vlammen waren, was hij naar huis gegaan. Daar werd hij 's nachts door de politie van zijn bed gelicht De officier van justitie mr. J, Huigen had het dagboek, het enige exemplaar, gelezen. Hij gaf er de volgende korte kernachtige omschrijving van: „Boeiend, kin derlijk en verschrikkelijk triest. Met een sterke zwart wat tekening. Net als zijn eigen leven". Rechtbank-president mr. J. L. M. Elders merkte op dat Eén van de roulettes. i, y*fs» 'l!h>•-- Vlaardingén De Vlaar- dingse politie heeft gis teravond een inval ge daan in een gokpand aan de Parallelweg 6a tegenover het station Vlaardirigen-Centrum. Bij de inval werden vijf tien mensen aangehou den; acht werknemers en zeven spelers. Het gokcentrum opereerde al enige maanden onder de naam „Ciub Howa", Vijf roulettetafels zijn in beslag genomen evenals de rest van de inventaris. De politie heeft het pand al enige tijd in de gaten gehouden. Gisteravond bij de Inval werden de gokkers volkomen overbluft. De politie kwam niet met getrokken pis tool het pand binnen. „We durfden het pratend aan, zon der het machtsvertoon waar mee in Rotterdam enige tijd geleden gokhuizen zijn legge- haald", aldus inspecteur Van Dop, In club Howa werd naast roulette qok poker, black jack en seven of eleven gespeeld. Dat 2ïjn spelletjes waarbij flink wat geld omgaat De gearresteerde werknemers rijn de 25-jarige eigenaar D. L. v, H. geen onbekende van de politie, een kantoorbediende, twee Engelse croupiers, een 30- jarige portier, een 24-jarige bar keeper, nog een portier en een 19-jarige stapelaarster. De ze ven spelers werden na het ver hoor naar huis gestuurd. De illegale gokpandbezifcters moes ten blijven. De politie wilde niet zeggen of de bekende Rotter damse gokkersbazen Ger van D.-V. en Henk S. met de zaak te maken hebben. Het is mogelijk dat vandaag nog een of twee arrestaties volgen, aldus de politie. Het vermoeden bestaat dat de „eigenaar" een zetbaas is van het bekende Rot terdamse duo. Het gokpand was gevestigd in een kantoor pand vlak naast de inspectie der directe belastingen. Via pannetjes, spiegels aan de buitenmuiir, werden de poten tiële klanten bekeken. Ook werd voortdurend de politiera- dio afgeluisterd. «De laatste maanden werden de heren steeds overmoediger", al dus Van Dop, „ze werden ook nonchalanter. Klanten werden gratis met een taxi naar het gokpand vervoerd en konden daar gratis drinken". De recla me die voor het bedrijf werd gemaakt noemt de inspecteur »zeer brutaal". In bepaalde knngen werden visitekaartjes uitgedeeld. De uitdelers kregen daarvoor in ruil reizen aange- boden en ook wel dure artike len zoals kleurentelevisies. De zaak was geopend van 's mid dags vier tot 's nachts twee uur. tn het en3Êe gokpand in viaaramgen. De politie weet dat er meer zijn. Of ook daar invallen worden gedaan is niet bekend. „De sterkste verden king hadden we op Howa, maar het js niet de enige", aldus com missaris Van Toledo, De slui ting van Rotterdamse gokpan den heeft de dandizie in Vlaar- dingen gestimuleerd. Bij de actie gisteravond, waarbij 25 agenten waren betrokken, werd allereerst de portier door agenten in burger overmees terd, volgens de commissaris „een bekend karateman en on- derwereldfiguur. Daarna stormden agenten de trap op. Daar kwamen de aeenten in het hol terecht Een van de nieuwe nu nog kale rt/imtes in hèt niéuwe a^ïeflian^e^orte Haven. Schiedam De oude begraafplaats aan de Vlaardingerdljk is voorlopig tot monument verklaard. Het ministerie van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk heeft de uit 1852 daterende dodenakker bij de voormalige buitenplaats Bokkenburg op de aanvullende ontwerplijst van beschermde monumenten gezet. Al vier jaar, sinds de gemeente Schiedam het van de katholieke gemeente heeft aangekocht, wordt het terrein achter het fraaie ijzeren toegangshek niet meer gebruikt voor het bijzet ten van doden. In de neo-classistische en met hardsteen beklede kapel werd anderhalf jaar geleden voor het laatst de zielemis opgedragen. De rooms-katholieke geestelij- ken gebruiken daar nu de aula van de algemene begraafplaats voor. Het kapelletje tussen het oude geboomte ligt er nu op het zer- kenveld wat verlaten bij. Een vernielde raam onder het acht- hoekige torentje heeft de ge meente onlangs laten repare ren. Momenteel inventariseert men het aantal graven. Over de geschiedenis van het ter- Schiedam De leeszaal van het Schiedarase gemeentearchief gaat per 1 oktober waarschijnlijk voor de tijd van een half jaar dicht Deze sluiting houdt verband met de verhuizing naar de Korte Haven 31 en 32 die half november plaats gaat vinden. Schriftelijke vragen op zuiver historiseh-wetenschappelijk vlak zul len de archivarissen zoveel mogelijk behandelen. Genealogische vragen moeten blijven rusten tot de administratie van het archief in de nieuwe behuizing weer in orde is. In de panden aan de Korte Haven, waar voorheen het Administratie- en Dokumentatie Centrum (ADC) was gehuisvest is men nog druk bezig met de verbouwing. De kosten hiervan bedragen 69 millle. Dat is het wel waard volgens de gemeente. In de nieuwe huisvesting kunnen de archivarissen twee en een halve kilometer papier kwijt Bovendien krijgen de geschiedvorsers meer de ruimte. Er kunnen straks achttien mensen in de leeszaal, twaalf meer dan tegenwoordig in het pand aan het Oude Kerkhof. rein is volgens de gemeente-ar chivarissen weinig bekend. De begraafplaats wordt'het eerst in 1852 genoemd. In dat jaar meldt de Schiedamse Courant dat de katholieke gemeente de buitenplaats Bokkenburg heeft opgekocht „tot omzetting" in een begraafplaats. Het is onbe- Z D° °T °Pvegere buitenplaats meent men op het archief aan "QKKsnourg staat sinas kort op de ontwerplijst van be- het Oude Kerkhof. schermde mon umenten. Vlaardingen Twee Belgen zijn Om geen last van de gassen te de „sli aan boord van de sleepboot Westhïnder onwel geworden door uitlaatgassen. UU het vooronder wilde het duo water pompen. Dat gebeurde met be hulp van een pomp aangedre ven door een benzinemotor. krijgen bevestigden de „slim me" Belgen een slang aan de uitlaat die de dampen naar de buitenwereld moesten leiden. Dat mislukte. De slang was na melijk van plastic, een stof die tegen deze dampen niet bestand De mannen, de 52-jarige matroos M, J. uit Antwerpen en de 4B-ja- rige tweede machinist L. d. B. uit Sint Oboken, moesten in het Holyziekenhuis worden behan deld. Maar na een paar uur konden zij weer terug naar de Vulcaarihaven. Schiedam Een politieman heeft dinsdagmorgen aan de Lange Haven gebruik gemaakt van zijn dienstpistool om een op de vlucht geslagen autover- nieler tot «taan te brengen. Na een waarschuwingsschot zette de 32-jarige Rotterdamse pijp- fittcr II. J B. zijn vluchtpoging stop en liet zich gewillig in sluiten op het politiebureau aan de Lange Nieuwstraat. Tegen de man is een aanklacht ingediend door de 28-jarige bloemist H. J. B. uit Schiedam, wiens portier hij had ingedeukt door er een paar schoppen te gen te geven. Bij het naderen van de politiewagen had hij de benen genomen. Dit gebeurde nadat de Rotter dammer en de bloemist zonder duidelijke aanleiding in een ca fé aan de Gerrit Verboonstraat hadden gevochten. Bij dit hand gemeen liep de Schiedammer een snijwond in zijn rechter- middelvinger op. Na behandeling van de wond in het Gemeente Ziekenhuis kon hij naar huis terugkeren. De de man, invalide en inmiddels ook gescheiden van rijn vrouw sterk verminderd toerekeningsvatbaar is, gezien de ervaringen uit de oorlogsjaren en ook wat daarna is gebeurd. Hij is dan ook onder behandeling. Omdat de man ook een huurkoopfraude had ge pleegd, vroeg de officier een voorwaardelijke gevan genisstraf van 60 dagen en 5 dagen gevangenis met aftrek en een proeftijd van twee jaar. Raadsman mr. J. Meulmeester vroeg vrijspraak van die huurkoopfraude omdat de door de bank gebruik te constructie ongewoon was en voor deze man volledig onbegrijpelijk. Wat de poging tot brandstich ting betreft, stelde hij zich achter de opvatting van mr. Huigen. Uitspraak over twee weken. Schiedam Uit het lege pand van de ter ziele gegane Schie damse Raad voor Jeugd en Jongeren (SRJJ) blijken meubi lair en kantoorspullen gestolen te zijn, ter waarde van 6160,-, waaronder een stencilmachine van 32ÖÖ,-. Diverse ruiten werden ingegooid. Wanneer de inbraak is gepleegd weet de politie niet Dat kan zijn gebeurd in de periode van juli tot en met september. Schiedam Het vormingscen trum Waterweg Noord heeft gisteren niet zoals veel cen tra in het land tussen elf en twaalf uur gestaakt als protest tegenhei verliesaan arbeids- plaatsen in het vormingswerk. Het centrum aan de Louis Rae- maekerstraat deed niet aan de ze aktie mee omdat de cursus sen In afwachting van de ope ning van de dependance aan de Schoolstraat nog niet begonnen zijn. Het kader van het vormingscen trum dat gisteren wel in het gebouw aanwezig was gaf als reden op dat rij te laat van de aktie op de hoogte was gesteld en daardoor de aktie niet goed had kunnen voorbereiden. Schiedam Bij de Lekstraat hoek Hoofdstraat is gistermid dag een hoofdbuis van de wa tert ei ding gesprongen. De oor zaak is waarschijnlijk het ge dreun door de heimachine bij het werk van de nieuwe Bui- tensluis. Het verkeer is tijdelijk omgeleid geweest De Willem Brouwer straat die lager ligt dan de beide andere straten is blank komen te staan. De brandweer heeft het overtollige water weg- gepomt ingesloten pijpfitter weigerde een hoofdwond te laten behan delen door de GG en GD. Schiedam Het college van bur- gemeester en wethouders van Schiedam zal wel protesteren tegen de terechtstelling van vijf Spanjaarden, afgelopen za terdag, Maandagavond kwam de gemeenteraad niet tot dit besluit, omdat de fractie van het CDA en één lid van de WD dit weigerden. Het college heeft gistermorgen besloten om dan maar namens het dagelijks bestuur van Schiedam de vijf ten uitvoer gebrachte doodstraffen te ver oordelen. De letterlijke tekst van het tele gram aan de Spaanse regering luidt: „De zaterdagmorgen 27 september ten uitvoer gebrach te doodvonnissen hebben ons diep geschokt". Het telegram heeft dezelfde strek king als dat van het voorstel dat PvdA-fractieleider Joop de Jong deed in een commissiever gadering die maandag werd ge houden, om bij de Spaanse re gering te protesteren. Bij monde van de heer Poot wen ste het CDA echter niet in te gaan op deze vorm van openlijk protest Hij vond dat dit niet op de weg van een gemeentebe stuur lag. Het is mogelijk dat de PvdA ook zal besluiten om afzonderlijk te reageren. Zowel bij deze partij als bij burgemeester Lems wordt het de CDA zeer kwalijk genomen dat er geen unanieme reactie kon volgen op de execu ties. naam: adres: woonpl.: tel.: Deze bon in open envelop, zonder postzegel, sturen naar: Antwoordnummer 834, Rotterdam.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1975 | | pagina 1