Unitas ontregelt Hermes DYS SVV-C komt goed terug HBSS blijft meetellen SW WEERSTAAT DE FRIESE AANVALSGOLF PPSC—Jodan Boys geen krachtsverschil Zieke Molendijk per taxi terug naar Schiedam PLM VISSER: „KANSEN NIET BENUT" Sparta wint VVK-toernooi MAANDAG 6 OKTOBER 1975 4 Kornaat scoort de gelijkmaker. Frits de Nijs (midden) deelt in de vreugde. Het daverende schot van Dick Vos wordt in tweede instantie door Heinz van Katwijk in het doei gewerkt. Van onze sportredaktfe Schiedam Pim Visser staarde triest voor zich uit. Lukte het zijn ploeg voor de rust nog we! om zich naast Unitas te werken, na de thee was Hermes echter niet meer in staat om na een nieuwe achter stand terug te komen. Zelfs kregen de Gorkumse bezoekers nog enkele mogelijkheden de voorsprong te verhogen. Deze werden echter niet benut, zodat de nederlaag voor Hermes DVS beperkt bleef: 1—2. Een overwinning waarop niets valt af te dingen, want Unitas had het meeste recht op de pun ten. De ploeg van trainer Sandor Popovics speelde het spelletje goed: de bal in de voeten schuiven en dan ineens de ranzend- sneïle uitval via Jan Pe ters, Tweemaal had het succes. Éénmaal werd hij gestopt ten koste van een strafschop die prompt werd benut, het beslissende doelpunt nam Peters geheel voor eigen rekening. „De winst komt echter voor rekening van het hele -elftal", aldus Popovics. „De hele ploeg heeft kei- 1 hard voor dit resultaat gewerkt. Het enige tech nische concept was ver der het aan banden leg gen van Van Duppen, Hoogeveen en Kornaat. Daarmee werd de kracht van Hennes ontregeld". Hermes DVS opende met een da verend schot van Frits de Nijs, dat op de vuisten van doelman Fred Stamkot uiteen spatte. De Nijs en Teun Kornaat bezorg den Stamkot handen vol werk met een net onder de lat dalen de voorzet en twee afstandsko- gels, maar de door collega Bar- rie Sperm on voor de oranje selectie verdrongen doelman zwichtte niet. Pim Vissen „We zochten toen de aanval, de mogelijkheden wer den echter niet benut". Maar ook Unitas trok ten aanval, zo dat de achthonderd toeschou wers een attractieve strijd aan geboden kregen. STRAFSCHOP Wat onverwacht werd het Her- mes-offensief, ook duidelijk door het mee naar voren gaan van Piet van der Burg, afge broken Na een klein half uur bleek pas hoe gevaarlijk Jan Peters kan zijn. Rinus Com- mijs, toch ook een snelle jon gen, moest Peters laten gaan. Net binnen het strafschopge bied legde hij Peters neer en de uitstekend leidende (Inval ler) scheidsrechter J. v.d. Leek uit Leiden deponeerde de bal op de witte stip, Ben Poot stuurde doelman Spermon be heerst naar de verkeerde hoelc: fr—L Dolle vreugde op de tri bunes bij de grote Unitas-aan hang, die even later echter ver schrikt verstomde. Hermes DVS was dichtbij de gelijkma ker, toen Kornaat met een kop bal Ton Vorstenbos in kansrij ke positie bracht Tot oplucht ing van Unitas mikte de Schie damse middenvelder echter net GLANSROL Frits de Nijs vertolkte bij Her- mes DVS eer» glansrol. Veel vuldig stichtte hij gevaar in de voorste lijn, om als een hinde terug te zijn als achter assis tentie nodig was. Nadat Ties van Duppen een van richting veranderd schot net naast zag gaan, was De Nijs kort voor rust de grondlegger voor de gelijkmaker. Op reebts liet hij na een combinatie met Van Duppen zo'n zuivere voorzet los, dat Teun Kornaat maar hoefde te knikken: I—t. Doel man Stamkots twijfel om wel of niet uit te lopen hielp Her mes een handje. Pim Visser: „Een gunstig moment zo kort voor de rust Ik zag daarom ook geen aanleiding om ons spel na de rust te wijzi gen". Kogels van Cock Hooge veen (over) en Ties van Puppen (gestopt door doelman Stam kot) leken er op te wijzen dat Hermes meer wilde. Het vol zelfvertrouwen spelende Unitas knakte echter niet. Integendeel, halverwege was het opnieuw Hermes dat moest buigen. Jan Peters, net overeind van een blessure waarbij zijn neus werd gehavend, schatte een pass van Arie Putters op juiste waaide en liet de defensie van Hermes DVS onthutst achter: 1—2. Pe ters kwam prompt naar de kant om zijn neus verder te laten behandelen. Popovics, na afloop vrolijk schertsend: „Door die tik werd hij pas wak ker". Afmaken deed Unitas het karwei overigens niet, althans niet om de zege definitief veilig te stel len. Daarom vond Popovics het laatste signaal van scheidsrech ter Van der Leek het mooiste geluid van de wedstrijd, want Hermes drong nog even gevaar lijk aan. „De overtuiging was er toen echter al uit", meende Pim Visser. Overtuiging die Hermes DVS bij een harde kopbal van Ger Rus- sler door een flitsende reaktie van doelman Stamkot nog meer werd ontnomen. De laatste kans voor tenminste een deling kreeg Aad van der Voort Op links kwam hij voor Stamkot, maar meer dan een comer zat er niet in. Schiedam Het zag er in de wedstrijd tussen de C-teams van SW en Heerenveen niet naar uit dat de Schiedammers een ruime zege zouden behalen. Al vroeg in het begin van de wedstrijd strafte Heerenveen een foutje van SW-goalie Ed van de Most af (0—1), maar het verhinderde SVV niet om tenslotte met 4—1 te winnen. piet Klepke, al snel ingewis seld voor Hans Vorstenbos, zorgde na een een-twee met Bart Kreft voor de gelijk maker, waarna Wout van Vuuren op links vanuit een moeilijke hoek de rust stand op 2—1 bepaalde. Ook in de tweede helft bleef SW vooral aanvallend de betere ploeg. Het resulteerde tenslotte in doelpunten van Piet Klepke (kopbal achterover uit ingooi van Bart Kreft) en Bart Kreft: 41. Ook in dit duel werd duidelijk dat trainer Hans Kostense het vertrek van spelers als Ruud van Dijk en Fred Meerhof (Bei den naar het A-elftal) goed heeft opgevangen. Cees van Loon deed op het middenveld goed werk, terwijl Corrie Hui gen op links opnieuw duidelijk maakte een serieuze gegadigde te zijn voor de A-selectie. Maar ook de vervanger van Fred Meerhof, de pas 17-jarige ex- RFC'er Jan Hoek speelde een gedegen partij, waardoor dui delijk werd dat Hans Kostense vooral in de breedte een sterke selectie heeft opgebouwd. De stand: AZ'67 6-11, SW 7-9, Excelsior 7—9, SC Cambuur 7—9, SC Amersfoort 7—8, Tel star 7—7, FC Vlaardingen 6—6, Veendam 7—6, FC Twente 6—5, Heracles 6—4, FC Groningen 7—4. Heerenveen 7—2. Er was geen aanwijsbaar krachtsver schil. PPSC en Jodan Boys, beide met zeven punten uit zes wedstrij den in het kielzog van koploper Volend am, hielden elkaar op het Schiedamse sportpark Thurlede in evenwicht En omdat de uitslag (1—1) door het met zeven ex-semiprofs versterkte Volendam werd uitge buit, groeide het verschil tot drie punten. Zowel PPSC als Jodan Boys hadden vrede met de uit slag. Waren de Schiedam mers voor rust enkele ke ren dichtbij een tweede treffer geweest, na rust toonde de Goudse formatie zich aanvallend slagvaardi- name Wim Graafland maakte het in die slotfase de Schiedamse defensie knap moeilijk. De beweeg lijke Goudse spits had toen overigens al wat extra be waking gekregen, want ook in de eerste helft glipte Graafland enkele keren goed door de Schiedamse afweer. En al in de 10e minuut met suc ces, want terwijl de verdedi ging van PPSC verzuimde in te grijpen scoorde Graafland heel simpel: 0—1. Enkele knappe reddingen van PPSC-goalie John Rost voorkwamen dat de Goudse spits Jodan Boys naar een grotere voorsprong kon til len. Maar PPSC kwam terug. Onmid dellijk nadat John Rost met de grootste moeite een knal van Graafland uit de hoek had ge grabbeld, kreeg ook Jodan Boys-doelman Roodenburg handenvol werk bij schoten van Vos en Winkelman- Een in de 24ste minuut afgevuurd afstandsschot van Dick Vos was de goed keepende Rooden burg echter te machtig. Hij keerde het harde schot nog wel, maar zag de attente Heinz van Katwijk de terugspringende bal met een lakoniek tikje in het Goudse doel werken.: 1—1. In de tweede helft veranderde het spelbeeld niet. Beide ploegen bleven de aanval dicteren, maar hadden enkele keren de pech dat Amsterdamse arbiter Uiterwijk weinig aandacht schonk aan de voordeelregel Zonder overigens een van de twee ploegen hiermee duidelijk te benadelen. Zowel PPSC als Jodan Boys ble ken echter niet meer in staat enkele reële scoringskansen uit te buiten. Zo ranselde doelman Roodenburg nog een effectvolle inzet van Lodi Kalden uit zijn doel, terwijl ook John Rost een Goudse zege in de weg stond, 's-Gravenzande Zou HBSS weer zo genadeloos uithalen als vorige week tegen het arme SV'35 het geval was, vroegen de Schiedam se supporters zich af, die zater dag de reis naar 's-Gravenzande ondernamen om daar hun club tegen de voetbalvereniging 's- Gravenzande te zien aantreden. Een krachtmeting die beslist wel wat te verwachten gaf maar die ontaardde in een wedstrijd vol slordigheidjes, onnauwkeurigheid en legio gemiste kansen, met ui teindelijk een 0-2 winnend HBSS. De eerste tien minuten van de wed strijd ïeek het nog wel wat te wor den. Beide partijen speelden een fris spelletje en wisten met goede passes hun voorhoedespelers in stelling te brengen. In de tiende minuut dan kwam de „ommekeer" en werd fout op fout gestapeld. Eerst wilde Thijs Rademaker een bal fraai omhalen doch hij miste volkomen en Ron van Oven bedacht zich geen moment en knalde oerhard op de vuisten van Cees Verdam. Enkele minuten later een „schoonheidsfout je" van Henk Scharloo die een volkomen vrije bal van zijn voet over de coraeriijn liet lopen, waarna Cees Verdam de door Hans Kok genomen corner verkeerd beoordeelde en onder de bal doorliep. Gelukkig voor HBSS liep dit allemaal goed af en kreeg ook de Schiedamse voorhoede de nodige kansen, want als de 's-Gravenzandse achterhoede maar even onder druk werd gezet brak ook hier paniek uit en ontstonden de vreemdste situaties. HBSS had echter ondanks alle foutieve pas ses wel het beste van het spel wat dan ook in de vijfendertigste minuut resulteer de in het eerste doelpunt. Rechtsbuiten Martin Meyer was helemaal naar de linker comervlag uitgeweken, kreeg de bal uit stekend van Henk Scharloo toegespeeld, trok vervolgens haarzuiver op Wim Hout man die met een goede schuiver in de hoek keeper Arie Boon onhoudbaar pas seerde: 0-1. Wie toen dacht dat beide ploegen nu wel beter zouden gaan spelen kwam echter bedrogen uit, de ploegen bleven volharden in te korte tikjes en foutieve passes. Een goede kans om op 2-0 te komen kreeg wederom Wim Houtman toen keeper Boon een hard schot van Martin Meyer terug liet stuiten doch voordat Wim Houtman zijn voet tegen de bal kon drukken herstel de Arie Boon zich goed en dook als een kat op de schoenen van Wim Houtman. Natuurlijk kreeg ook 's-Gravenzande goede kansen en HBSS mocht van puur geluk spreken dat Tinus Dlelce pardoes tegen de uitgestoken handen van Cees Verdam aan schoot in plaats van de bal over Cees zijn handen heen te lepelen. In de rust trachtte trainer Szalay zijn spelers tot meer daden te inspireren en vroeg hen nadrukkelijk meer vuur en pit in hun spel te leggen. Het eerste kwartier lukte dit ook aardig bij HBSS en goede aanvallen van Wim van Est en Wim Houtman waren daarvan het resultaat. De 's-Gravenzandse achterhoede ging echter wat grimmiger spelen en om beurten werd eerst door Jan van de Berg en daarna door Tonny Bur ger net buiten het strafschopgebied twee HBSS'ers „plat" gelegd. Scheidsrechter Zwartevelt uit Moerkapelle trad echter resoluut op en zorgde ervoor dat geen van beide partijen buiten het boekje gingen. 's-Gravenzande paste nog twee wissels toen en haalde Joop Batist en Aad Hazebroek in de ploeg om te trachten alsnog op gelijke hoogte met HBSS te komen. En het moet gezegd: was het vizier van de 's-Gravenzanders beter gericht geweest dan had deze gelijkmaker er 2eker ingeze ten. Nu kwamen de vele schoten die men losliet vaak vele meters naast het doel van Cees Verdam, vaak tot diepe ontevreden heid van het 's-Gravenzandse publiek- De laatste minuut van de wedstrijd maakte voor HBSS dan ook aan alle twijfels een einde. Schiedam Het door de voetbalvereniging WK georganiseerde zaalvoetbal- toernooi in de sporthal Margriet is gewonnen door het Rotterdamse Sparta. In de beslissingswedstrijd te gen het team van de Rot terdamse studenten (beide met 7 punten op de eerste plaats) bleef het 1-1» maar doordat het doel gemiddel de van Sparta beter was ging de wisselbeker, die werd uitgereikt door secre taris zaalvoetbal RVB» de heer A. de Mooy, naar Spar ta. Tweede werd dus het team van de Rotterdamse studenten, met als derde Groenoord. PPSC werd vierde. De revanchewed strijd tussen de sportjournalis ten en een team geformeerd mt Schiedamse trainers leverde de journalisten geen revanche Op voor de eerder geleden 4-1 ne derlaag. Opnieuw wonnen de oefenmeesters (bestaande uit: Henk Konemann, Aad Bierhui zen, Nico van Huet, Piet Krie- sch. Jan van der Velden, Hans Kostense, Wim Pouius en Bob Westenberg) na een 1-3 achter stand met 6-5. -* Heerenveen Voor het eerst sinds vijf jaar is SVV er in geslaagd bij Herenveen een punt te pakken. De formatie van Leo Halkes, vorige week erg blij met de 3—3 tegen Cambuur, hield de Friese for matie op nul-nul. „En daar mee ben ik", wist Leo Halkes later, „heel erg blij, want het- is de eerste keer dat we ach ter de nul konden houden". Waarmee duidelijk wordt dat SVV zich tn Heerenveen defensief ma nifesteerde. Op zich geen pro bleem, maar het wapen van de counter via Jeup en Molendijk ging gedeeltelijk de mist in toen bleek dat SW's rechter spits zich nogal grieperig voelde. Molendijk leek wel te kunnen spelen. „Wilde dat ook", aldus Halkes, „maar in de rust zat ie te beven als een rietje. Toen was het zelfs zo erg geworden dat we het niet meer verantwoord von den om hem met de spelers terug te laten gaan". In een taxi, ver gezeld van secretaris Cor de Vries werd de zieke Molendijk snel naar Schiedam afgevoerd. Toch had diezelfde Molendijk voor SW de wedstrijd nog kunnen beslissen. Dat was in de eerste helft, toen de Friese dadendrang even leek te zijn bekoeld en SW counterend op weg ging het doel van Hiddo Reys onder vuur te nemen. Het leek te gaan lukken, maar vrij voor doel mikte Molendijk voorlangs. Halkes: „Toen al meenden we iets aan Molendijk te merken. Hij was wat minder gretig dan gewoonlijk en draaide ook min der dan normaal". Zijn vervanger werd Robert Koorengevel. IN BEDWANG Maar met het wegvallen van de coun ters drukte de verantwoordelijkheid vooral op de defensie, waarin doel man S jswk Boumeester overigens een knappe partij vertolkte. Die defensie, eïact hetzelfde van samenstelling als tegen Cambuur, hield de Friezen ech ter knap in toom, terwijl Wim Mul der de gevaarlijkste Friese aanvaller, Rorije, volledig uitschakelde. Maar het publiek nam geen genoegen met de doelpuntloze stand. Het resul taat was dat Heerenveen er zonodig nog feller tegenaan ging, maar ver baasd constateerde dat SW geen krimp gaf. De als teruggetrokken spits fungerende Cees Zoetmulder hield de gretig opkomende Johnnie Jansen in bedwang, terwijl het Schie damse middenveld assisteerde waar maar nodig was. Halkes: „Grandioos, zoals er gewerkt werd. Daarom ook vind ik het zo fijn, dat onze opzet ook gelukt is". Halkes erkent dan ook eerlijk, dai Edj zijn ploeg met de opdracht behou dend te spelen de wei in heeft ge stuurd. „Je wilt dan wel aan gaan vallen, maar als je tot de ontdekking komt, dat de pressie van de tegen stander te groot is, moet je je daar mee verzoenen. Op zo'n moment ont dekken de spelers dat ze toch punters kunnen pakken. Belangrijker nog: hóé ze punten kunnen pakken". BEHEERST En dit dan vooral door de zelfbeheer sing te bewaren. SW begreep het en deed dit ook. Even nog kwam er iets van onrust in het team toen Rinus Steenbergen geblesseerd moest afha ken. Halkes: „Ik was eerst van plan geweest om Fred Meerhof met dezelf de reden als vorige week in te zetten, in de hoop alsnog iets uit het vuur te kunnen slepen. Dit ging nu niet meer door, want door het uitvallen van Steenbergen zette ik Meerhof op zijn plaats". En het lukte. Heerenveen probeerde het nog wel via schoten van Bosman, Rorije, Van Wensveen en vooral Boksma, maar of de Friese inzetten verdwenen over en naast het doel, <5f Sjaak Boumeester lag in de goede hoek. Zelfs zag het er nog naar uit, dat Heerenveen ging winnen, want toen Hans Campen de bal verspeelde aan Boksma volgde er prompt een verraderlijke schuiver. Maar wéér redde Boumeester knap. Het beteken de SW's tweede ccmpetitiepuni...

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1975 | | pagina 4