MIHIEEIAMSCHE COURANT Maassluis erg kwaad op Lely Restauratie oude wal. muur Huis te Riviere Schiedammers vecli te i voor behoud van binnenstad V J „IJsselhoeve laten staan" Ik neem de proef Jeugdhaven nog geen beslissing Confessionelen en WD steunden ook protest Boze automobilisten schrijven brief aan Tweede Kamer Nienwe wijk vereniging aan raad Historisch Genootschap binnenkort van de grond ..Moeder" van Windmill fuseert Monumenten Maassluis In fotomapje j Woensdag 8 oktober 1975 - ONAFHANKELIJK DAGBLAD - -lÖOete jaargang no. 25423 e PAGINA'S Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtendienst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL De Jeugdhaven aan de Maassluise President Steijnstraat is een nieuw seizoen ingegaan; een beslissing over het al of niet verbouwen van het pand is echter officieel nog niet genomen. De uitslag van het grondonderzoek dat van doorslaggevende aard is voor de toekomst van het jonge rencentrum, is nog niet aan de openbaarheid prijsgegeven. Wethouder Koos Smit (PvdA) Het gisteravond tijdens de gemeenteraadsvergadering weten, dat volgens hem „de technische gegevens positief zijn". „Althans, zo lijkt 't", voegde de weihouder daar aan toe. „Meer niet". Voorzitter van de Stichting Jeugdhaven David van der Houwen heeft daar echter een andere mening ,Jk weet natuurlijk niet wat de wethouder onder positief verstaat, maar volgens de informatie die wij hebben ontvangen, is de uitslag van het grondonderzoek negatief. Er wordt niet verbouwd, zoals de zaken er nu voorstaan". Maassluis Gemeenteraad en college van b en w van Maassluis zijn erg kwaad op het Maaslandse bedrijf Lely Industries. Lely heeft in de afgelopen weken alle Nederlandse persorganen uitgebreide documentatie toegestuurd, waarin. Maassluis wordt beschuldigd van hebzucht. Volgens Lely broeit Maassluis plannen uit om de grond van het bedrijf in handen te krijgen. Lely dreigt met vertrek naar het buitenland als dit in de toekomst zou gebeuren. De vorig jaar opge graven westelijke walmuur bij Huis 1 Riviere staat in de steigers. Een groot gedeelte van de dikke muur is weer met grote mid deleeuwse bakstenen opgemet seld. Schiedam De vorig jaar in het Schiedamse stads centrum blootgelegde walmuur van Huis te Riviere wordt momen teel geconserveerd. Ambtenaren van de dienst gemeentewerken metselen opnieuw de fundamenten van de veertiende eeuwse bak stenen muur, opdat deze de komende winter niet kapotvriest. Op de weergangen van deze eens zo hoge muur stenden in de middeleeuwen kantelen van waarachter boogschutters op de aanvallende vijand konden schieten. Bij de verwoesting van het kas teel door Kabeljauwse poorters en later in 1574 door baldadig heden van Staatse boepen bleef er echter weinig van de negentig centimeter dikke wal muur over, evenals van de vier kante torens die de muur aan beide zijden flankeerden. Grote brokken kwamen in de slot gracht terecht Vorig jaar von den archeologen deze terug bij opgravingen rond de ruïne- Met de gevonden stenen wordt nu de opgegraven fundenng bi] de onlangs weer gedeeltelijk aan gelegde slotgracht gerestau reerd. Men vreest dat de vrij broze middeleeuwse stenen ko mende winter kapot zullen vrie zen nu zij ajn blootgesteld aan de buitenlucht en zodoende veel regenwater opnemen. Bovendien past het zo - volgens de gemeente - beter bij de even eens gerestaureerde ruïne van de toren die Vrouwe Aleyd op een houten fundenng heeft la ten bouwen. Het nadeel van deze opknapbeurt is het feit dat het bouwwerk er zo voor som migen nu niet meer „echt" oud uitziet. Vlaardingen De boerderij IJsselhoeve in Holu- Noord moet blijven staan. Ongeveer vijftig mensen hebben daartoe een handtekening gezet onder een brief aan de gemeenteraad van Vlaardingen. De ondertekenaars hebben zich verenigd in de vereni ging van huiseigenaren IKV-Holy. De toekomstige bewoners van de huizen die worden gebouwd dooi de Industriële Kring Vlaardingen willen dat princi pieel voor restauratie van de bouwvallige hoeve wordt gekozen. Zij vmden dat de boerderij een raadsvergadering beloofd snel belangrijke landschappelijke m€t plannen te zullen komen, functie kan vervullen in de nieuwe vereniging noemt de nieuwe nog in aanbouw zijnde stadswijk. De boerderij is in verval geraakt; duidelijke plan nen voor de IJsselhoeve rijn nog niet bekend. Wethouder Bas Goudriaan, voorstander van sloop, heeft in de laatste IJsselhoeve zelfs een monu ment „Het js een bijzondere bouwkundige toets, een over gang van de agrarische omge ving naar de stedelijke bebou wing", staat in de brief aan het gemeentebestuur. Vlaardingen Het protest-telegram dat een groot aantal Vlaardingers Op 27 september naar de toen nog in ons land verblijvende Spaanse ambassadeur heeft gezonden, was ook ondertekend door de plaatselijke afdeling van WD, KVF, ARP en CHU. Aanvankelijk was de indruk gewekt het organisatie comité wijt dit aan de snel heid waarmee deze sponta ne actie tot stand kwam dat alleen de Vlaardmgse afdelingen van NW, Pv dA, PPR en PSP aan deze actie tegen de Spaanse doodvonnissen hadden deelgenomen. Initiatiefnemer G, A. W. Boende hierover. „Direct nadat die vrijdagavond be kend was geworden dat er minstens rijf doodvonnis sen zouden worden uitge voerd zijn we gaan beller». Toen bleek al snel wie ons steunde. Later is dat met goed overgekomen. Van daar dat we het terecht vinden dat alsnog recht te zetten". Gezien m dat kader kan hij rich voorstellen dat de WD-fractie en de protes tants-christelijke groepe ring vonge week woensdag tijdens de laatste raadsver gadering achter het stand punt van de KVP'er Van der Linden zijn gaan staan. Deze noemde het toen wat „overdone" om na het eer- te telegram nog eens te protesteren. PvdA-raadslid Gerrit Brons is de ze campagne volledig in het verkeerde keelgat geschoten. „Ik ben erg verontwaardigd over de beschuldigingen aan het adres van gemeente en ambtenaren. Zoekt directeur Mulder soms een deken om het niet zo beste sociale- en perso neelsbeleid te bedekken? Het bedrijf heeft nog steeds niet de wettelijke verplichte onderne mingsraad", aldus een boze Brons. De andere fracties waren al even boos. Van de rijde van het CDA kwam het voorstel om met de directie van Lely te gaan pra ten. Burgemeester Theo van Dijkc nam die suggestie over en zal de fractieleiders bij een eventueel gesprek uitnodigen. Na afloop van de raadsvergade ring vertrouwde hij ons echter toe dat hij de directie van Lely nog niet naar Maassluis ziet komen. CDA-fractieleider De Geus wil na een gesprek met de directie ook nog met verte genwoordigers van het perso neel praten. Schiedam Een aantal inwoners van Schiedam is van plan te gaan vech ten voor het behoud van de oude binnenstad. Zij gaan daartoe een His torisch Genootschap oprichten. Op dinsdag 28 oktober wordt in de aula van het Stedelijk Museum aan de Hoogstraat de oprichtingsvergade* ring gehouden. Het Genootschap gaat zich verder zeer intensief bezig houden met de stads geschiedenis. Initiatiefnemers zijn uiteraard de Schiedammers me vrouw R. Janse en de heren Goerdes en Van der Geer, „De viering van het 700-jarig be staan heeft aan het hcht ge bracht dat de Schiedammers beslist zijn geïnteresseerd in de geschiedenis van hun stad", al dus de voorlopige secretaris, „bewijzen hiervoor zijn er ge noeg. De Grote Kerk had bij de opening van de festiviteiten bij voorbeeld wel twee of driemaal zo groot kunnen zijn en dan was het nog vol geweest Bo vendien heeft een ongekend hoog aantal bezoekers de histo rische tentoonstelling in het Stedelijk Museum bezocht, ter wijl toch ook de geëxposeerde schilderijen en tekeningen van Herman Paradies in het Zak- kendragershuisje veel belang stellenden trokken. Daarbij ko men dan nog eens de overtui gende verkoopcijfers van boe ken als Geschiedenis van Schie dam en Schiedam in Oude An sichten." Naast het bestuderen van de stadsgeschiedenis en het hou den van lezingen wil de toe komstige vereniging ook een mededelingenblad gaan uitge ven. Tevens speelt men met de gedachte om tentoonstellingen in te gaan richten en werkgroe pen in het leven te roepen die zich gaan bezig houden met speciale onderwerpen. De ont wikkelingen rond het bestem mingsplan van de gemeente zul len volgens de oprichters kri tisch gevolgd worden. Voor al deze aktivrieiten zal kon- takt worden gezocht met ande re reeds bestaande verenigin gen, zoals de werkgroep Heli- mum van de Archeologische Werkgemeenschap Nederland (A.W.N.) de vereniging Vrien den van het Stedelijk Museum en ook met plaatselijke foto- en filmclubs. Voor verdere inlichtingen over het historisch genootschap kan men terecht bij C. van der Geer, Lange Nieuws tra at 127, telefoon 267628. Hoek van Holland De animo voor cursussen in vreemde ta len aan de Volksuniversiteit m De Hoek is gering, aldus het bestuur van de universiteit. Over enkele weken zal daarom alleen de cursus Spaans van start gaan. Om doorgang van de andere talenopleidingen realiseren zoekt het besta-i nog naar alternatieven. Wel gaan de cursussen psycholo gie, wiskunde en sociale wetge ving door. Wanneer is echter nog niet bekend. Schiedam Het Actiecomité „Tegen nog duurder auto rijden" heeft in een brief aan de leden van de Tweede Kamer hun verontwaardiging uitgespro ken over de toekomstige lastenverzwaring voor de automobilisten. In de brief ondertekend door ting waarvan ook weer de auto secretaris (en oud-CPN-raad- mobilisten de dupe worden", slid) Tjidde op "t Ende wor- zegt men m de brief, den de maatregelen die het ka- Op «m onlangs gehouden verga* binet heeft aangekondigd om de auto terug te dringen als een grove inbreuk beschouwd op de belangen van vele Nederlan ders. Het comité vindt dat vooral de mensen in de randgemeenten zwaar getroffen worden, omdat het streekvervoer onvoldoende is. „En of dit nog niet genoeg is komt minister Vorrink aan dragen met een geluidsbelas- derig is besloten dat de actie tegen de regeringsmaatregelen nog verder zal worden doorge voerd. Er wordt een sticker ver vaardigd en ook zal men hand tekeningen gaan verzamelen. Het secretariaat is gevestigd in Schiedam, Puccinistraat 28. Maassluis Als de gemeente raad van Maassluis het voor stel van burgemeester en wet houders goedkeurt komt er een maquette van de renovatie van de Hoogstraat en omge ving. Het architectenbureau Steenkist en Vedder heeft voor dit gebied een principe plan ontworpen. Vlaardingen Central Resources Corp, de moedermaatschappij van Windmill Holland 8.V., heeft een fusie aangegaan met de eveneens Amerikaanse maatschappij Natomas Compa ny in San Francisco. CRC is een in New York gevestig de besloten vennootschap die zich beweegt op het gebied van handel in en produktie van kunstmeststoffen. De voor naamste produktie-eenheid is Windmill in Vlaardingen. Natomas en haar dochteronder nemingen houden zich bezig met de exploortatie, produktie, raffinage en verkoop van olie en olieprodukten. Verder is het concern voor 54 procent eige naar van de scheepvaartmaat schappij American President Lines. Na de fusie tussen CRC en Nato mas worden geen wijzigingen overwogen m het personeelsbe leid of het bestuur van dé CRC* orgarusatie. Maassluis In het leader van het Monumenten jaar heeft de ge meente Maassluis een fotoserie uitgegeven van verscheidene monumenten In bet stadje. Historische panden die onder meer in de serie voorkomen zijn het Gemeenlandshuis Delf land, de Wippersmolen, het stadhuis, het Gildehuisje en di verse panden op de Markt en de VecrstraaL De foto's zijn gemaakt door W. van der Stelt, Burgemeester M. K. van Dijke heeft uit handen van mevrouw L. Edelenbos-Hermens, mede werkster van de WV-Maas- sluis, inmiddels het eerste map je gekregen. Vanaf vandaag zijn de mapjes voor drie gulden per stuk te koop in het Gildehuisje en het Gemeentemuseum. Er hoort een tekst bij, die in het Neder lands of in het Engels is ge steld. nieuwsblad, waarin u al het nieuws uit eigen om geving kunt vinden, wordt zonder extra kosten be zorgd in combinatie met het Rotierdamsch Nieuws blad Stuur mij dit nieuwsblad 14 dagen gratis op proef toe ir> combinatie met; fiofterdamsch Nieuwsblad Naam. Adres Woon pi Tel Deze ben tn open envelop, zonder postzegel, sturen naar. Antwoordnummer 834, Botterdam

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1975 | | pagina 1