iieBfeïïkkengebled 'Voordelta Voorne Vooral zuidoever Oostvooms Meer belangrijk 'eatie en natuur kunnen samengaan Oostvoorne Het kustgebied van Voorne en Rozen burg, ter hoogte van de ronding van de Brielse Maas, vormde, toen er nog geen sprake was van de Maasvlakte, een uniek 'getij denge- bied dat werd ge kenmerkt door gorzen en slikken. Dit gebied was bijzonder aantrek kelijk voor broed en trekvogels. Vooral het vroege re natuurgebied De Beer bij Ro zenburg dat er deel van uitmaak te, had daardoor een grote interna tionale bekend heid."-" Met de aanleg van de Maasvlakte en het af sluiten van het voor malige Brielse Gat verdwenen het na tuurgebied De Beer en de slikken en schorren in het Brielse Gat. Hierdoor ging de vo gelstand in dit gebied enorm achteruit. To ch, ondanks die sterke achteruitgang, bleef de Voordelta van Voorne in vogelkun- dig opzicht waardevol. Dit onder meer door de rust en de biologi sche rijkdom van Voomes duinen en de grote geomorfologi- sche verscheidenheid van de brede zuidoe ver van het Oost- voornse Meer dat de basis vormde voor het landschap dat er- nu aan het ontstaan is. Op het ogenblik ontwikkelt zich daar een nieuw slik- kengebied dat de laatste ja ren in steeds toenemender mate wordt bezocht door al lerlei soorten wadvogels. Op het ogenblik is dit ge deelte van de voordelta vo- gelrastgebicd. De heren R. J. Willems {Zuid- Hollands Landschap) en C. van Dijk (Weevers' Duin) er bijzonder waardevolle bo tanische gedeelten. De groei plaats van de Bitterling in de zuid-west hoek. van het oevergebied 2ou de grootste van Nederland zijn. Volgens Willems en Van Dijk zou het bijzonder jammer zijn als het botanisch meest waardevolle gedeelte van dit gehied, direct grenst aan het oevergedeelte dat is In gericht voor strandrecrea- tie. oever van het meer; het Oostvoornse Meer met zuid oever en het buitengebied ten zuid-westen van de zoge naamde primaire dam. Het gebied van het Oostvoom-" se Meer met zijn oevers (be halve de zuidoever) onder scheidt zich van het buiten dijks gebied door het ont breken van getijdebeweging. Het onderscheidt zich verder van de rest van het gebied door de aanwezigheid van rijk begroeide oevers met plaatselijk relief. Volgens Willems en Van Dijk is het water van het Oostvoornse Meer brak en vrij visrijk. Van vervuiling is nog geen sprake. Het is een geliefde schrijven in hun rapport „Vogels van de Voordelta Voorne" dat het inrichtings plan Oostvoornse Meer-Sluf- ter een unieke mogelijkheid biedt een van zichzelf rijk gebied uit te bouwen tot een milieu waarin een grote ver scheidenheid aan organis men (waartoe ook de re creant hoort) een harmo nisch en optimaal bestaan kunnen vinden. Voorwaarde daarbij is een evenwichtige beoordeling van verschillen de functies die het nieuwe gebied heeft en kan hebben. OMVANGRIJK De voordelta van Voorne be staat uit een omvangrijk ge- Door Ton Corbeau, Voordel ta Voorne: Een twee de Da Beer. foto's Jaap Rozema UNIEK De zuidelijke oever van het Oostvoornse Meer is werke lijk uniek. Hij vormt op het ogenblik verreweg het rijk ste broedvogelgebied van de Voordelta Voome. De voch tige weilanden in dat gebied worden beheerd als natuur reservaat Verschillende soorten weidevogels als de kievit, kluut en scholekster vinden hier een broedplaats. Het gebied is verder uniek door de aanwezigheid van vele zangvogels, moerasvo gels, waadvogels en roofvo gels die er komen fourage- ren. Het Buitendijkse Gebied ten zuid-westen van de primaire dam bestaat uit een ondiep zeegedeelte met getijdebewe ging. De slikken 2ijn hier enorm voedselrijk waardoor veel vogels hier komen fou- rageren. Op het ogenblik wordt het buitendijkse ge bied nog niet bezocht door broedvogeis omdat, volgens Willems en Van Dijk, er nog te weinig begroeiing of be schutte strandjes 2ijn. REGIONAAL Volgens het rapport bezitten de gebieden van de Voordel ta een grote biologische rijk dom, die niet uitsluitend te danken is aan de ontwikke lingen in het gebied zelf, maar eveneens wordt be paald door de gunstige geo grafische ligging. Het bui tendijkse slikkengebïed dat in direct contact staat met de zee, sluit harmonisch aan op het strand en de Duinen van Oostvoorne. Deze situa tie toont volgens Willems en Van Dijk gelijkenis met de Slufter op Texel en de Boschplaat op Terschelling. Het Oostvoornse Meer met zuidoever sluit eveneens aan op het duingebied van Voor ne en vertoont volgens het rapport tevens een relatie met de Brielse, Maas. Hier door vormt het kustgebied een relatief grootschalig na tuurgebied, waarbinnen een grote mate van rust verze- kerd is. Door zijn omvang is het nieuwe natuurgebied zo uniek in ons land omdat er in. ons land steeds minder bied voor de kust ter hoogte van de gemeente Oostvoor ne. Het wordt begrensd door de Oude Westplaat, de de marcatielijn van de Maas vlakte, de Brielse Maasdam, de Zeeboulevard van Oost voorne, de buitenste zeereep tot de gemeentegrens van Rockanje en van uit dat punt door een denkbeeldige lijn in noord-westelijke rich ting naar het zogenaamde zanddepot dat op zijn beurt weer aansluit op de Oude Westplaat. Volgens het rapport kan het gebied naar milieu-type glo baal worden ingedeeld in het Oostvoornse meer met 2ijn oevers, behalve de zuid verblijfplaats voor water wild dat er rijkelijk aanwe zig is. Dit zou onder meer komen door de betrekkelijke rust in dit gedeelte van de Voordelta en door de aanwe zigheid van hoge, ontoegan kelijke vegetatie die de nodi ge bescherming biedt. Vol gens het rapport komen in dit gebied ook de minder algemeen voorkomende vo gelsoorten voor, 20als bij voorbeeld duikers, futen, zaagbekken en aalscholvers. Ook de zeldzame visarend wordt er ieder jaar waarge nomen. Bepaalde gedeelten van het oevergebied zijn bijzonder waardevol als broedplaats voor wadvogels. Verder zijn De Maasvlakte hoeft geen belemme ring te vormen bij de verdere ontwikkeling van het natuurge bied. natuurgebieden met een gro te omvang rijn, waardoor bij plaatselijke verstoring de vogels niet in de buurt kun nen blijven. Dit is dan ook een van de redenen waar door de vogelstand, wat de verschillende soorten be treft, achteruit gaat trekken het eerst bereikbaar zijn vanaf het Waddenge bied. Volgens hel rapport mag, gezien de ontwikkelin gen van de laatste jaren, worden verwacht dat de vo- gelkundige waarde van het de Maasvlakte. Zij vinden verder dat de geografische ligging van dit gebied ten opzichte van het industrie op de Maasvlakte geen be lemmering hoeft te vormen wanneer noodzakelijke mi lieu-hygiënische maatrege len voldoende in acht wor den genomen. Wel dient er volgens het rapport voor ge zorgd te worden dat door de behoefte aan strand- en oe- verrecreatse in de Voordelta en de drang tot exploitatie van woeste grond een op zich zelf staand inrichtings plan wordt samengesteld om er voor te zorgen dat het behoud van de natuurlijke rijkdom en de recreatie evenwichtig kunnen samen gaan. Het aanbrengen van recreatie ve voorzieningen in het Sluf ter-gebied achten Willems en Van Dijk zeer ongewenst omdat dit zal leiden tot land schappelijke verarming en tot ongewenst hoge recrea tiedruk. Deze recreatiedruk kan worden opgevangen aan het nieuwe zandstrand bij de nieuwe duinenrij. Volgens nei rapport kunnen wanneer de nodige voorzie ningen zijn getroffen de re creatieve functie van het Sluftergebicd en de functie als natuurgebied-vogeldo mein hij een goed beheer goed samengaan. Voor het Oostvoornse Meer betekent dat recreatie hoofdzakelijk aan de noordzijde van het meer dient plaats te vinden terwijl de zuidoever van het meer in de huidige toestand geheel moet worden ge handhaafd. In dat gedeelte moet ook de rust worden gewaarborgd. INTERNATIONAAL Ook internationaal en natio naal heeft de Voordelta Voorne grote betekenis. Door de uitvoering van de Deltawerken is het slikkena- reaal in het Deltagebied sterk verminderd. Temeer daar het Deltagebied met de Wadden belangrijke en noodzakelijke steunpunten voor de miljoenen Europese trekvogels zijn, is het gebied van de Voordelta Voome meer waardevol. Volgens het rapport van Wil lems en Van Dijk is bij een inventarisatie onderzoek ge bleken dat in het najaar het aantal steltlopers per opper vlakte-eenheid gemiddeld hoger ligt dan waar ook in Nederland. Dit komt onder meer omdat de Voomss slik ken precies in de kustlijn liggen die iedere keer weer wordt gevolgd door de trek vogels. Daarbij komt nog dat de Voornse slikken voor vogels die naar het 2Uiden Willems en Van Dijk voorzien in de toekomst een ontwik keling tot een gebied dat overeenkomst gaat vertonen met het vroegere natuurre servaat De Beer dat moest wijken voor de aanleg van slikkengebied van de Voor delta verder zal toenemen. Dit omdat de slikken nog steeds op natuurlijke wijze uitgroeien en omdat de voedselrijkdom steeds meer toeneemt in dit gebied. Bijzonder jammer dat meest unieke bo tanischs gedeelte van gebied grenst aan gedeelte stran- drecrealie met auto.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1975 | | pagina 5