SUHItUAMSüHE COURANT Nog dit jaar woningbouw in Steendijkpolder ||pf Tweede lijndienst geopend FLATWONINGEN MUSIS SACRUM IN neem de proef V J WEINIG BEZOEKERS KERK-EX POSITIE Ook rijk en provincie hebben haast met bouw 1800 woningen Architekten willen nieuwe bestemming geven aan oud Schiedams theater: F W SÉ WMm NIET PAS NA 1980 „Toestemming al verleend" Achterban vindt Bleeker niet aardig Vermist! Meer containers vanuit Maassluis naar Engeland Tuberova onderzoek tijdelijk stopgezet IS Buurtcentrum wil bejaarden helpen JEUGD SCHRIJFT BOEK Zes auto's beschadigd K •xj li Dinsdag 14 oktober 1975- ONAFHANKELIJK DAGBLAD - 100ste jaargang no. 254274 pagina's Broersvest 3 - telefoon admimstratie26809J redactie 262566 - kJachtendienst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL jtfilws? f. av Maassluis Nog voor het eind van dit jaar kan worden begonnen met de woningbouw in de Maassluise Steen- dijkpolder. En niet, zoals in de streek- pianprogranuneriag is vastgelegd, pas na 19S9. Het gaat maar liefst om 1800 woningen. Het gemeentebestuur vindt dat in dit gebied bijna uitslui tend ééngezinswoningen moeten ko men, met een grote verscheidenheid in woning-typen. Voor een spoedig begin van de bouw is alleen de mode- werking van rijk en provin cie nog maar nodig. Ver wacht mag worden dat die alle mogelijke medewerk ing znllen verlenen: uit een rapport van de „Commissie Knelpunten Woningbouw in bet Rijnmondgebied" blijkt dat de woningbouw in Rijnmond te sterk ach terblijft Een opvoering van het bouw- program is ook noodzake lijk cm de werkgelegenheid- in de bouw dit gebied te be verdere Voor versnel ling van bouw komt in de eerste plaats de Steen- dijkpolder in aanmerking, schrijven burgemeester en wethouders van Maassluis aan de gemeenteraad, die zich vrijdagavond met de „interim structuurnota wo ningbouw SteendïjkpoJder" moet bezig houden. Boven dien heeft de minister van Volkshuisvesting en Ruim telijke Ordening zich in principe al bereid verklaard het betrokken gebied voor een lokale subsidie in aa- merking te doen komen. Uit een rapport van de „Stich ting Economisch-Technolo- gisch Instituut voor Zuid- Holland" en het Woning marktonderzoek Rijnmond blijkt dat het beste eenge- zinshuizen gebouwd kunnen worden met: 0 95% laagbouw, (waarvan 92% eengezinshuizen) 5% middelhoogbouw); 0 3% aangepast aan'speciale categorieën bewoners. O 60% huurwoningen, 40% koopwoningen; 0 sterke nadruk op goedko pe huur- en koopwoningen; 0 aanvulling van het Maas sluise tekort aan grotere woningtypen met zes of meer kamers. Met de woningbouw in de Steendi jkpolder moet wor den bereikt dat Maassluis minder een doorgangsge meente voor jonge gezinnen wordt en het woningbe-, stand in overeenstemming wordt gebracht met de be hoeften van de bevolking. Het bouwterrein in de Steen- dijkpolder wordt aan de oostkant begrensd door de Dr. Jan Schoutenlaan en aan de westkant door het sportveldencomplex langs de gewestelijke gemeente grens. De noordelijke en zuidelijke begrenzing wordt gevormd door respectieve lijk de Maasdijk en de spoorlijn Maassluis—Hoek van Holland. „De toestemming tot het maken van een halve aansluiting op Rijksweg 20 van Maassluis naar en uit de richting Rotter dam is inmiddels ver leend". Dit staat tenmin ste in het informatiepak ket dat burgemeester en wethouders van Maas sluis de gemeenteraad aanbieden over de voor genomen woningbouw in de Steendijkpolder. B. en w. voeren aan dat voor de ontsluiting van dit ge bied en uiteraard ge heel Maassluis-West deze halve aansluiting op Rijksweg 2D via de Dijkpolder van groot be lang is. Het college bedoelt met „de toestemming is ,in- - - middels verleend" edit er dat de minister in princi pe bereid is voor de aan leg zijn toestemming te verlenen. Hij deelde dit in een brief van 16 juni de gemeente al mee, maar de kosten zouden voor rekening van de ge- meentezijn. De dienst gemeentewerken houdt zich daarom druk bezig met het maken van een kostenraming en een profielschets van deze halve aansluiting op de rijksweg. Vlaar dingen Mevrouw Bleeker van de WD is niet zo populair bij de PvdA. „Sinds haar in stallatie als raadslid beeft rij het nog steeds niet verder gebracht dan het maken van treiterige opmerkingen of het stel len van irritante vra gen." Deze zin staat in het blad van de afdeling Vlaardingen van de Pv dA Achterban. In een kwasi-krieties kom- mentaar wordt wethou der Bas Goudriaan in be scherming genomen te gen de aanval van me vrouw Bleeker tijdens de laatste raadsvergadering. Nog een raadslid moet het ontgelden. Het is KVP-er Van der Linden. „Je ontkomt niet aan de' indruk dat zijn opmer kingen vaak zijn ingege ven door een stevige ran cune ten opzichte van het huidige college", aldus Achterban. Van der Lin den, die in het vorige col lege op een wethouders- stoel zat, vraagt vol gens Achterban te vaak naar de bekende weg. Vlaardingen Een op de Ber- kendreef geparkeerde aanhang wagen met daarin diverse 'goe deren, waaronder twee buiten boordmotoren, wordt sinds za terdagochtend vermist De tota le waarde bedraagt 2350 gul den. De aanhangwagen is voor zien van kenteken 81-BJ-15 en is afgedekt met blauw plastic. Ieder die inlichtingen kan ge ven over de verblijfplaats van de aanhanger of de diefstal zelf wordt verzocht zich met de politie in verbinding te stel- lea Rocbester/Maassluis In het Engelse havenplaatsje Rochester is vandaag officieel een tweede lijndienst geopend tossen Maassluis en een Engelse stad. De lijndienst tweemaal per week Is bedoeld voor containerschepen. Burgemeester Van Dijke en ge meentesecretaris Kramer zijn vanochtend aanwezig geweest bij de opening. Zij vertegenwoordigden daar het Maassluise gemeen tebestuur. De lijndienst wordt onderhouden door Geest North Sea Line, het bedrijf is gevestigd in Maas sluis en 's-Gravenzande. Voor de in dienststelïing van de lijn is Van Dijke te gast geweest op het stadhuis van Rochester. Daar heeft de burgemeester, die vandaag voor het eerst voet op Engelse bodem zette, een toespraak gehouden. „De constatering van het feit dat Geest North Sea Line een rela tie tussen de stad Rochester en Maassluis heeft geschapen, brengt bij mij een gevoel van verbondenheid teweeg", aldus Van Dijke. Hij heeft het ge meentebestuur van de Engelse stad uitgenodigd ook eens een kijkje in Maassluis te komen nemen. Geest verzorgt nu zes maal per week een verbinding met Enge land. Al zo'n 25 jaar wordt gevaren op Ipswich, een andere havenplaats. Het Westlandse ooft wordt door Geest naar En geland vervoerd. Op de terug reis nemen de schepem meest stukgoed mee. Ipswich wordt vier maal per week aangedaan. Voor de vanochtend in gebruik gestelde verbinding zijn in Maassluis geen extra voorzie ningen getroffen. Vlaardingen Het bevolkings onderzoek van Tuberova in de Holjwijk Is vanmiddag om vijf uur afgesloten. Het onderzoek wordt een week onderbroken. Het róntgenteam wordt ingezet bij het CARA-onderzoek dat in de week van maandag 20 tot en met vrijdag 24 oktober wordt gehouden onder een klein deel van de bevolking. Het is een vergelijkend onderzoek bij in woners van Vlaardingen en het Groningse Vlagtwedde. Bij de röntgenologen staat dat onder zoek bekend onder de afkorting Vla-Vla. Het Tuberova-onderzoek wordt op maandag 27 oktober voort, gezet in de Westwijk en Indi sche Buurt Een ruimte daar voor wordt ingericht in een zaal van de Ichtuskerk aan de Van Maerlantlaan. De Steendiïkpoïder, noq voor het einde'van dit jaar begint men hier met de bouw van 1800 woningen. Schiedam Een Rijks- wijks architektenbureau ontwerpt momenteel een plan om in de drie pan- ^.den, van het t vroegere thëa£*éPr'Mü?is Sacrum, eens de cultuurtempel van Schiedam, 17 flatwo ningen te bouwen. Het plan dat nog moet wor- den goedgekeurd door de 'v~' gemeente en monumen tenzorg zal worden uitge voerd in samenwerking met direkteur H.T. Plan ken van exploitatiemaat schappij Europlan, eige naar van de reeds vijf jaar leegstaande gebou wen aan de Lange Ha ven. Bij de realisering van de drie en vierkamerwo- nmgen wil het bureau zo veel mogelijk de oude sfeer van de bestaande gebouwen op de straat nummers lil tot en met 119 behouden. Aanvan kelijk speelden de archi tekten met de gedachte om de pleisterlaag van de voorgevel te verwijde ren, zodat het er onge veer net zo uit zou gaan zien als de ernaast gele gen bakstenen voorgevel van de gemeentelijke bi bliotheek. Nu wordt ech ter overwogen om de pleisterlaag als afwisse ling in het geheel van oude gevels te handha ven. Achter de toekomstige flat woningen komt volgens de onlangs gereedgeko men schetsplannen par keerruimte voor zo'n der tig auto's. Komen er straks fn het vroegere theater van Mu sis Sacrum aan de Lange Haven 17 drie- en vierka- merwoningen? Eigenaar Planken: „Van dergelijke flatwoningen aan de Lange Haven ben ik wel een voorstander. Een bedrijfspand of zoals vroeger een theater is op die plaats toch moeilijk te realiseren. Het aan en afrijdende verkeer zou de Lange Haven alleen maar nog meer verstoppen. Toch vind ik het ergens wel jammer dat het geen theater meer kan wor den. Ik had het liever in oude luister hersteld. Ve le Schiedammers hebben er immers sentimentele herinneringen aan." Het plan om er een zelfbe- dieningsbedrijf in te ves tigen heeft de 65—jarige Wassenaarse miljonair nu laten varen. Wethou- der Zijdeveld van stads ontwikkeling is hier nooit enthousiast over geweest. Een dergelijk bedrijf zou volgens hem de sfeer rond de gracht aantasten. Het meest geïntersseerde bedrijf, de supermarkt Albreeht die ook een ves tiging aan de 's—Grave- landseweg heeft, bedank te echter zelf om prakti sche redenen, zoals wij reeds op woensdag 9 juli meldden. Vlaardingen Het buurtcen trum De Haven wil bet werken met en voor bejaar den extra aandacht geven- In het huidige programma van De Haven is niets op genomen voor bejaarden. Medewerkers van het buurtcentrum hebben on derzocht wat ontbreekt voor de Vlaardingse be jaarden. Er is, zo luidt één van de conclu sies, vrijwel niets te doen voor bejaarden die om een of andere reden aan huis zijn gebonden. Eenzaamheid is iets wat vaak voorkomt, evenals het gevol er niet meer bij te horen. Haven-medewerkers geloven dat «r veel mensen zijn, die zich best voor de bejaarden in wil len zetten, om een klusje op te knappen, een boodschap te doen of zo maar een bezoek af te leggen. Vrijwilligers die zich hiervoor op geven, kunnen rekenen op be geleiding van het buurtcen trum. De eerste stap die De Haven neemt, is het zoeken naar die vrijwilligers, die zich voor de bejaarde medemens willen inzetten. De leeftijd van degenen die zich opgeven is niet belangrijk. De vrijwilligers komen eerst een keer bij elkaar. Dan wordt na der ingegaan op de plannen en ideeën die er in de groep be staan, Medewerkers kunnen zich aanmelden bij buurtcen trum De Haven, Weeshuisplein 18 links, telefoon 344539. Maassluis De Maassluise kin deren gaan met z'n allen een boek schrijven. Het is een. Ldee van de stichting verenigde openbare bibliotheek in Maas sluis. Dat boek wordt geschre ven in het kader van de kinder boekenweek, die morgen be gint Het motto van deze feestweek voor kinderen, en ook de boek handelaren in „De wereld om je heen". In de bibliotheek in Maassluis kunnen de kinderen een inschrijfformulier halen en een vel papier. Dat vel maakt onderdeel uit van een boek. De vellen kunnen tot zaterdag wor den ingeleverd. Op maandag 2D oktober worden de prijzen, die er natuurlijk aan zijn verbonden, uitgereikt Kin deren tot twaalf jaar kunnen daar heengaan, verkleed als boek of een figuur uit een boek. Schiedam Vijf geparkeerde au to's heeft de 23-jarige Schie dammer J. F. met zijn wagen zwaar beschadigd toen hij op de Noordvest even onder het rijden naar een toevallig passe rende kennis keek. De automobilist had niet bemerkt dat zijn wagen terwijl hij opzij keek naar rechts afboog. Hij reed boven op een geparkeerde wagen; die naar voren werd gestoten en een kettingbotsing veroorzaakte onder nog vier an dere wagens langs de stoe prand. De Schiedammer kwam er onge deerd vanaf. r Dit nieuwsblad, waarin u al het nieuws uit eigen om geving kunt vinden, wordt zander extra kosten be zorgd in combinatie mat het Rotterdamsch Nieuws blad. Stuur mij dit nieuwsblad 14 dagen gratis op proef toe in combinatie met: Rotterdamsch Nieuwsblad Woonpl.: Tel.: Deze bon in open envelop, zonde/ postzegel, sturen naar: Antwoordnummer 034, Rotterdam. Schiedam De teutoonstelling „Zeven eeuwen kerk", die tot en met het afgelopen week einde werd gehouden in de Grote Kerk in Schiedam, heeft slechts 1434 bezoekers gelrok ken. Geen overdonderend sue- Ne gemeente en de hervormde ces, meent de Wetenschappelij- gemeente, de eigenaar van de damse museum, nog: „Wanneer deze tentoonstelling goed uit pakt, kan de kerk mogelijk best vaker worden gebruikt voor de ze doeleinden". weet echter ook niet direct, wat zij met de kerk aan moet en daarom is een werkgroep onder voorzitterschap van wethouder Hans van der 7ftlk aan het werk gegaan om naar doeleind en te speuren. kt Kring uit Schiedam Vlaardingen, die het Initiatief voor de expositie had genomen en medewerking kreeg van het Stedelijk Museum en het Schie- dam.se gemeentearchief. De mogelijkheid, dat er meer ten toonstellingen zullen plaatsvin den m de kerk, is nu heel klein geworden. Bij de opening van de expositie meende Hans Paal man, directeur van het Schie- kerk, zoeken naarstig naar an- Van der Wilk: „Je kunt niet van dere bestemmingen voor de kerk. De hervormde gemeente heeft namelijk te kampen met een geldgebrek, waardoor de kerk niet meer voldoende kan worden onderhouden. Het mo nument dreigt nu op fundamen tele plaatsen te gaan vervallen. Daarom wil de hervormde ge meente de kerk best overdoen aan de gemeente voor een symbolische prijs. De gemeente één tentoonstelling laten afhan gen of dergelijke evenementen in de toekomst wel of niet in de kerk moeten worden gehou den. Natuurlijk zijn er ook an dere bestemmingen te beden ken, maar daarover moet de werkgroep eerst gaan praten. Begin november gaan we ver der met de inventarisatie van het gebouw". Yam

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1975 | | pagina 1