Vlaardingers onderzocht op longfuncties HifiÉli iilHtlSiiS Renovatie westwijk Referendum over toekomst Maasland Ik neem de proef V J ALARMEREND RAPPORT REINIGINGSDIENST: Gehandicapten bestolen /r Gegevens van belang voor hele Nederlandse bevolking" MILIEU EN ROKEN opnieuw m hongerstaking Maassluis wil stichting Welzijn ..Binnen een jaar derde aansluiting op rijksweg klaar" 111111 ®§t#ft M i Bewoners: „Stichting informatie sehter Maasland De frac ties van de in de Maaslandse ge meenteraad verte genwoordigde par tijen gaan samen werken om een uit spraak van de be volking te krijgen over de geplande in deling van hun ge meente bij de „pro vincie nieuwe stijl" Rijnmond. .en het personeel ziet 'f ook niet meer zitten MEDICIJNPOTJE SCHIEDAMSCHE COURANT Woensdag 15 oktobsr 1975- Broersvest 3 telefoon administratie 26809! redactie 262566 - klachtcndienst 344144 ONAFHANKELIJK DAGBLAD -100ste jaargang no. 25428.6 PAGINA'S - SCHIEDAM EN KETHEL ■•jÉaa «Dr. R. van der lende. Vïaardingen In een depen dance van de Professor Ca- stmirschool aan de Groen van Prins tererstraat wordt maandag begonnen met een onderzoek naar CARA» een verzamelnaam voorastma, bronchitis en emphyseem. Ongeveer tweeduizend Vlaardingers tussen de 21 en 64 jaar worden opgeroepen» „De gegevens die hierdoor worden verkregen zijn voor de hele Nederlandse bevol king van belang," aldus dr. It van der Lende, één van de leidende figuren in de wereld op het gebied van ademhalingswegen. De resultaten van Vïaardingen worden vergeleken met een identiek onderzoek dat in het Groningse Vlagtwedde is gehouden. Mensen die na de eerste oproep niet naar het Onderzoek komen krijgen huisbezoek. Er wordt dan getracht de mensen te over reden alsnog aan het onder zoek deel te nemen. De medici hechten erg veel waarde aan dit onderzoek. „Het kan alleen slagen als zoveel mogelijk mensen op komen," aldus Van der Len de. Uit het onderzoek kan worden geconcludeerd wat de oorzaken zijn van CARA. Volgens de deskundigen is het een volksziekte, één op de tien Nederlanders lijdt eraan. Het onderzoek per persoon neemt ongeveer drie kwar tier in beslag. Er wordt uit gebreid gekeken naar de longfunctie. De Vlaardingers moeten een vragenlijst in vullen, verder moet wat bloed worden afgegeven en wat spuug. Totaal negentig medewerkers van verschil lende instanties worden de komende week betrokken bij het CARA-onderzoek. Het bloed wordt gebruikt voor een onderzoek naar het vetge halte. In het voorjaar wordt in Vïaardingen een onderzoek ge houden naar hart- en vaatziek ten. Bij het vorige onderzoek, in '72, werd dit tegelijkertijd verricht De onderzoekduur liep daardoor uit de hand. Dat het team in het voorjaar terug wil komen vindt zijn oorzaak in het feit dat de groep dan goed ver gelijkingsmateriaal krijgt In het najaar is de luchtverontrei niging sterker dan in het voor jaar. Het milieu heeft te maken met het voorkomen van CARA. Bewezen is ook dat roken bij. zonder schadelijk is en CARA kan veroorzaken. De Vlaardingers die worden on derzocht zijn dezelfde als die uit '72. De groep is kleiner ge worden doordat verschillende inwoners van Vïaardingen de stad de rug hebben toegekeerd. De representativiteit van het onderzoek komt echter niet in gevaar door het vertrek. De resultaten van het onderzoek worden bekend in de loop van de volgende jaren. Het onder zoek gaat namelijk steeds door. Volgend jaar is Vlagtwedde weer aan de beurt en over drie jaar mag Vïaardingen weer. De resultaten van de individuele personen worden doorgespeeld aan de huisartsen. Een vaste kern van de gezondheidsorgani satie TNO houdt zich voortdu rend bezig met het analyseren van de gegevens. Meer over het onderzoek op pagina 3. Rotterdam Het Vlaxrdïngse ex-raadslid Gerard Schut, dat een Hv-l'ilJïflfillfl gevangenisstraf uitzit wegens diefstallen, is opnieuw in honger- -A-iA 1 daU911U staking gegaan. De man wil maatschappelijk werker worden en wenst te worden overgeplaatst naar een zogeheten „open inrich ting", zodat hij in zijn straftijd tóch overdag de Sociale Akademie kan bezoeken. Het ex-raadslid verklaarde destijds uit „theoretische interesse" met inbrekers op pad te zijn gegaan. Na diefstallen werd hij tot 9 112 maand gevangenisstraf veroordeeld. Al tweemaal eerder hij in hongerstaking, ook toen om te bewerkstelligen in een, vrijere, open inrichting te kunnen worden geplaatst Schiedam ver n r Maassluis In Maassluis komt een stichting Welzijn. Ter ver krijging van, erkenning., is„ bij het ministerie van crm daartoe een aanvrage gedaan op advies van de Nederlandse Bond voor Sociaal en Cultureel Opbouw werk. Maassluis is aangemeld als opbouwproject. Enige tijd is al gesproken over een instelling die zich bezig zou moeten gaan houden met het welzijn op sociaal-cultureel ter-: rein. Meedenkers zijn onder an dere vertegenwoordigers uit de: per 1 januari in liquidatie zijn-: de - Maassluise Gemeenschap. Bij de voortzetting van de be sprekingen over de samenle vingsopbouw zullen ook verte genwoordigers van de verschil lende wijkverenigingen en ac tiegroepen worden betrokken, die tot nu toe niet heben meege praat Maassluise wethouder,: Maassluis Wethouder van stadsontwikkeling IIan Mum melen verwacht dat Maassluis binnen een jaar een derde aan sluiting op Rijksweg 20 krijgt; een halve aansluiting van en naar Rotterdam via de Dijk- polder. Half juni heeft de minister van verkeer en waterstaat de ge meente laten weten in principe toestemming voor deze derde aansluiting te willen verlenen, op voorwaarde dat Maassluis zelf betaalt Nu Rijk en Rijnmond willen dat Maassluis de Steendijkpolder nu al begint vol te bouwen, en niet pas na 1980, blijken een aantal leden van de commissie stadsontwikkeling dat aan te willen grijpen om de derde aan sluiting toch van hogerhand te laten financieren; „Omdat die derde aansluiting van belang is voor de ontsluiting van de Steendijkpolder". De fractievoorzitters van de twee grootste partijen, Duimelaar (PvdA) en De Geus (CDA), ble ken tijdens de commissieverga dering beiden voorstander van deze „omgekeerde eis" van de gemeente. Wethouder Humme- len (PvdA) antwoordde: „De eventuele financiering van een derde aansluiting van het Maas sluise wegennet op de rijksweg ziet er voor de gemeente op dit moment bepaald erg gunstig uit". Hummelen beweerde over de financiering van de kosten al in een vergevorderd stadium van onderhandelen te zijn. PvdA-fractievoorzitter Duime laar vindt bovendien dat de overheid ook maar moet bij springen bij de aanlegkosten van de gas- en waterleidingen voor de Steendijkpolder. De huizen van de Sint Jozef-stichting in de westwijk worden toch gerenoveerd. '■I v, *j fr. i Schiedam In de Westfranke- landsestraat, Van Beveren straat, Huysmansstraat en Ant- honïe Muijsstraat worden vol gend jaar 213 huizen van de Sint, Jozefstichting gereno veerd. Bewoners vinden dat de stichting deze informatie enige tijd heeft achter gehouden om de huurverhoging van acht procent er door te drukken. Naast de projektgroep die de stichting van de komende reno vatie gaat oprichten wil de be wonersvereniging Schiedam- West ook een werkgroep vor men om een en ander wat „de- mokrafischer" te laten verïo- p en- In het blok van 64 woningen dat het eerst zal worden aangepakt hebben bewoners deze week reeds een enquête gehouden om te onderzoeken hoe men over de opknapbeurt denkt Uit de ingeleverde formulieren blijkt dat vijfentwintig bewo ners er tegen zijn. Vierentwin tig stemden voor, terwijl er nog onder bepaalde voorwaar den voor waren. Vijf bewoners onthielden zich van stemming. De meeste tegenstemmers vinden dat er bij de laatste renovatie, zo'n acht jaar geleden, al ge noeg gedaan is. .Waarom nu weer?" vraagt één van de bwoners, „Bovendien krijgen wij in mei een brief waarin stond dat over de reno vatieplannen waar we al eer der over waren ingelicht nog geen zekerheid bestond. Men wekte de indruk dat de renova tie er voorlopig nog niet kwam. Zo kon men volgens de bepalingen van het rijk toch de huurverhoging invoeren." De reactie van de heer Aleik van de stichting is dat de renovatie ook nu nog niet zeker is. „Dat hangt af van de medewerking van de gemeente. Wat betreft het bezwaar dat er nu weer wordt genoveerd: dit wordt een aanvulling op de eerste, die slechts beperkt was." Schiedam Uit het lo kaal van De Ooie vaars, de sportvereni ging voor gehandicap ten in wijkcentrum Oost, is voor een be drag van 1150 gulden aan elektronische ap paratuur en snoep goed gestolen. Er verdween onder meer een stereo caset- terecorder, twintig handjes, grammafoon- platen en vijftien pakjes Mars. Het is niet bekend of de da ders met een valse sleutel binnenkwa men of dat de deur openstond. Wat balpennen en vijf gulden aan kleingeld verdwenen er uit de Lieflandschool aan de Schiedamseweg. De inbrekers hebben aan de voorrijde van het schoolgebouw een ruit ingeslagen om binnen te kómen- Met een valse sleutel .rijn onbekenden bin nengekomen in een woning aan de Van Manumstraat. In het huis werd de linnen kast doorzocht. Er wordt echter door de bewoners niets ver mist. Het voorstel tot dit onoffi ciële referendum dat Alt-fractievoorzitter T. Goudswaard gisteravond tijdens de raadsvergade ring indiende kreeg de "steun van alle overige frakties in de Maasland- se raad. De raadsleden van het CDA, de WD en de Open Groepering gaan zich zo snel mogelijk bera den over de manier waarop de bevolking geraadpleegd moet wordea Gedacht wordt aan het organiseren van een „referen dum" waarbij de bevolking met „ja" of „nee" kan antwoorden op de vraag of men Maasland bij de nieuw te vormen provin cie Rijnmond ingedeeld wil zien. Met het te verwachten grote aan tal negatieve stemmen wil de raad de minister van binnen landse zaken van mening laten veranderen. Hetzelfde doel heeft de lijvige protestbrief, op gesteld door B. en W., die giste ren met algemene stemmen door de raad werd goedge keurd. De ^dreigende „Inlijving" bij Rijnmond eiste het grootste deel van de raadsvergadering op. Alle fraktieleiders hadden een toespraak voorbereid met dezelfde strekking: géén ver- nietigng van de .groene oase". Nadat W. van Geest (CHU) als eerste zijn ongenoegen had geuit met de verzuchting: „Als we bij Rijnmond komen is het voor mij verder oninteressant om nog raadslid te zijn," stelde T. Goudswaard aan de overige raadsleden het „consulteren" van de bevolking voor. Na dit initiatief besloten de overige fractievoorzitters om van hun voorgenomen speech slechts een samenvatting te geven. De WD'er N. Gautler maakte duidelijk het geen bezwaar te vinden wanneer de bevolking behalve in het stemhokje ook op straat uitdrukking zou ge- ven aan haar ongenoegen: „On ze regering heeft immers in Utrecht getoond daar een voor stander van te rijn", redeneer de de liberaal. Schiedam - Na de dienst gemeentewerken heeft na ook de VROM (reinigingsdienst) een alarmerend rapport uitgebracht over het ontbreken van effectie ve onkruidbestriiding in Schiedam. De VROM on dervindt veel hinder bij het mechanisch vegen en het overtollige water op straten kan door verstop pingen van de afvoer niet meer voldoende weg vloeien. Ook constateert directeur ir. E. T. Kraan dat zijn personeel het niet meer ziet zitten. De gemeenteraad heeft begin dit mtmmt jaar besloten te stoppen met onkruidbestrijding langs chemi- 5Che wijze. Sjechts in incidente le gevallen zou nog gebruik mo gen worden gemaakt van che mische middelen. Dit tot woede van directeur ir. H. G. de Block van gemeentewerken, die grote moeilijkheden voorspelde. In juni dit jaar kwam hij dan ook met een rapport, waarin werd aangegeven dat het niet langer was verantwoord te stoppen met de kunstmatige manier van onkruidbestrijding. Hij stipte vooral de (on)veiligheid van verkeer en voetganger aan. Door teveel groen op de wegen neemt het slipgevaar voor het1 verkeer aanzienlijk toe. De be groeiing houdt water vast, zo dat vooral 's winters door be vriezing gevaarlijke situaties ontstaan. Ook voor oudere voetgangers, aldus De Block. De VROM-dienst heeft in haar rapport meer de milieubezwa ren opgenoemd. Het ontbreken van afdoende middelen heeft als gevolg aldus de VROM een steeds verder voort schrijdende vervuiling van stra ten. „Naast de technische moei lijkheden wordt het goed merk baar dat aan het personeel de lust wordt ontnomen om de straten naar behoren te reini gen, omdat het resultaat van him werk beperkt is. Men ge looft het dan wel", aldus de heer Kraan. Het is wel zo dat gemeentewerken theoretisch gezien het onkruid kan bestrijden met handkracht. Deze methode vergt echter te veel arbeidsuren en het perso neel van de plantsoenendienst is al voldoende belast „Boven dien is gebleken dat zij derge lijk werk niet of nauwelijks wil len verrichten". De kosten vlie gen dan ook omhoog. De Block heeft berekend dat het noodza kelijke onderhoud via hand- kracht per jaar bijna 150.009 gulden gaat kosten, terwijl dit langs chemische wijte slechts 6400 gulden opslokt Beide directeuren voorzien de ko mende jaren ernstige moeilijk heden als het college op korte termijn geen afdoende maatre gelen neemtVooralsnog lijkt het gemeentebestuur echter niet van plan zijn standpunt te wijzigen. Gisteren Is namelijk bekend ge- worden dat men niet de indruk heeft dat als gevolg van on kruid begroeiing grote proble men ontstaan, behalve op bij voorbeeld kaden. Het college wil daarom een „medicijnpo tje" vormen van 5000 gulden, voor noodgevallen kan men hieruit putten. Volgende week maandag zal in de commissie ruimtelijke ordening (20.00 uur. Stadskantoor) de discussie weer losbranden aan de hand van de rapporten van de twee gemeentelijke diensten en dit advies van het college. ff Dit nii i firn-1 Dit nieuwsblad, waarin u al het nieuws uit eigen om geving kunt vinden, wordt zonder extra kosten be zorgd in combinatie met het Rotterdamsch Nieuws blad. Stuur mij dit nieuwsblad 14 dagen gratis op proef toe in combinatie met: Rotterdamsch Nieuwsblad Naam: Adres: Woonpf.: Tel»: Deze bon m open envelop, zonder postzegel, sturen naar: Antwoordnummer 834Rotterdam,

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1975 | | pagina 1