aaida eht voor preventie va» ziekte" „Meer sparen in economisch slechte tijd" Representatief voor kunst- gebeuren in half Zuid-Holland CARA is een volksziekte CARA- onderzoek Politie op Hoekse school CDA over abortus Horvathweg weer geasfalteerd Vlaardingen op EO-buis Folkgroep Emerald in Teerstoof Misverstand Vlaardingen- Vlagtwedde: Directeur Holtkamp van Spaarbank anno 1820: Zevende Salon van de Maassteden Ruilen in Arcade Schiedam De Nederlandse Ver eniging De Verzamelaar houdt donderdag 16 oktober weer een ruilbeurs. De Beurs wordt gehouden in ge bouw Arcade aan de Lange Ha ven 71. De deuren staan daar van 's avonds zeven uur af voor verzamelaars open. Hoek van Holland Begin deze week is de politie op bezoek geweest bij de Hoekse kleuter school „Het Woelige Hoekje". De kleuters hadden namelijk een prijs gewonnen in het ka der van de veilig verkeersactie „Help ze een handje". Als ver lengstuk daarvan hadden de kleuters een maquette gemaak te van hun school en de gevaar lijke verkeerssituatie daarom heen. Als prijs ontvingen alle kleuters een T-shirt Schiedam Het CDA houdt van avond om 8 uur in De Rank aan de Schiedamseweg een the ma-avond over abortus. Het KVP-Tweede Kamerlid me vrouw G ard e niers-Bere ndse n zal het CDA-standpunt hierover toelichten. Na de pauze kan men vragen stellen aan een fo rum. Schiedam De dienst gemeente werken start nog deze maand met de ophoging en de asfalte ring van de zuidelijke rijbaan van de Horvathweg en de op en afrit van het Stationsplein. Het verkeer Zal ongeveer tien we ken lang over een rijstrook van de noordelijke rijbaan worden geleid. De op- en afrit van liet Stationsplein zal bij de asfalte ring voor het gemotoriseerde verkeer voor onbepaalde tijd geheel worden afgesloten. Bus sen en (bronv)fietsers zullen ge bruik mogen blijven maken van een rijbaan- Het werk moet ui- - terlijk 1 december zijn ge klaard. Vlaardingen Donderdagavond zendt de Evangelische Omroep een onlangs in Vlaardingen op genomen programma uit Om vijf over tien op Nederland 1 begint de uitzending van de koorzang. Het EO-programma uit de Grote Kerk heet „Van U wil ik zin gen", het is een voortzetting van de serie „Looft den Heere". De verbindende teksten worden gesproken door ds. J. J. Glas houwer. Aan het programma werken mee het Rotterdamse koor Deo Can- temus, onder leiding van Arie Pronk, alt Reinata Heemskerk en de organisten Dieter P. Stolk en Jan van Weelden. Schiedam De folkgroep Eme rald treedt dit weekeinde op in het Zoldertbeater in de Teer stoof, Nieuwstraat 12. Vrijdag en zaterdagavond laat deze driemansfonnatie er voorna melijk oud-Ierse, -Engelse en -Amerikaanse liedjes horen. Emerald bestaat uit drie multi-in- strumentalisten. Dick Kuin, af komstig uit de oude formatie van de Hobo String Band, speelt vier- en vijfsnarige ban jo, mandoline, gitaar, bas, auto- harp, fluit en mondharmonica. Leon Wildschut, van beroep kunstschilder, speelt de percus sie, de autoharp, bas en kazoo. Hugo Alexander van Riet, die al eerder in het Zoldertheater optrad als de helft van het folk- duo Alexander Astley, speelt zes- en twaalf snarige gitaar, sli- de-gitaar, bas, mondharmonica, kazoo, zessnarige banjo en jewsharp. De twee folkconcerten van Eme rald beginnen om negen uur. Dejoegangsprijs is ƒ7,50 (voor hoyders van een CJP en voor 65-plussers 6,—.). Doör^êen technisch misver stand Is gisteren op de voor pagina een verkeerde foto geplaatst bij het artikel overliet plan om flatwonin gen-bouwen in het oude theater Musis Sacrum aan de Lange Haven. We bieden D daarvoor onze veront schuldigingen aan Vlaardingen De stad Vlaardingen heeft in Ne derland nog steeds een allesbehalve frisse naam. De gemeente wordt door velen geassocieerd met stank en luchtverontrei niging, kortom een onge zond milieu. "Woon jij daar in die stank" is een veel gehoorde opmer king, of "Is het nou echt zo erg als beweerd wordt?" Misschien heeft de leegloop van een aantal steden in het Rijn mondgebied waaronder Vlaardingen wel te maken met de tmlieuverpestende in dustrieën "aan de overkant". Vlaardmgen; zoeken het platte land op. Daar is minder S02, het gras is wat groener en de lucht zuiverder. Het is buiten Rijnmond gezonder wonen. Uit een onderzoek is gebleken dat al een kortdurende verhoging van de luchtverontreiniging een vermindering van de longfunc tie te weeg kan brengen bij mensen die er aan zijn blootge steld. Het is één van de conclu sies van het onderzoek naar CARA, een verzamelnaam voor astma, bronchitis en emphy- seem. Drie jaar geleden werd dit onderzoek tegelijkertijd in het Groningse Vlagtwedde en in Vlaardingen gehouden. Maandag wordt voor de derde maal de eerste keer werd het onderzoek in '69 gehouden in de twee steden gezocht naar de symptomen van CARA. CARA is een afkorting van Chro nische Aspecifieke Respiratoire Aandoeningen. Dat zijn chroni sche aandoeningen van de luchtwegen en longen, waar voor geen specifieke oorzaak is aan te wijzen en die ook niet in een rubriek kunnen worden ondergebracht zoals bijvoor beeld longkanker. De groep aandoeningen heet voortaan CARA omdat, volgens medici, de aandoeningen astma, bron chitis en emphyseem erg op elkaar lijken. ASTMA FONDS De leiding van het onderzoek is in handen van dr. R. van der Lende, hoofd van de werkgroep TNO Epidemiologie van CARA. De werkgroep is onderdeel van de gezondheidsorganisatie TNO. Van der Lende is tevens bijzonder lector in de epidemio logie van respiratoire aandoe- ningen aan de Rijksuniversiteit in Groningen. Hij wordt bij het onderzoek terzijde gestaan door collega's en door een groep ver gevorderde medische studen ten, analisten en administratief personeel van de Rijksuniversi teiten van Groningen, Utrecht en Leiden. Het röntgenteam van de stichting Tuberova neemt ook deel aan dit onder zoek. Financieel is het onder zoek mogelijk gemaakt door TNO en door een aanzienlijke bijdrage van het Nederlands Astma Fonds. Roken is slecht, het bevordert CARA Een soortgelijk onderzoek is eerder in 1969 en in 1972 gehouden. Bij de aanvaarding van zijn ambt als bijzonder lector in Gronin gen heeft dr. R. van der Lende uitgebreid gesproken over CA RA als volksziekte. Gemiddeld één op de tien Nederlanders heeft een zodanig ernstige vorm van CARA dat controle door een arts noodzakelijk is. In rijn ernstigste vorm leidt CARA tot volledige invaliditeit. Volgens Van der Lende is het al enige jaren bekend dat de aandoe ning invloed kan uitoefenen op het onstaan van hartaandoenin- gen. Het is verder aannemelijk gemaakt dat er verband bestaat tussen CARA en het ontstaan van longkanker. De bevolkingsonderzoeken die in Vlaardingen en Vlagtwedde zijn uitgevoerd leveren bijdra gen tot het bereiken van het uiteindelijke doel: de preventie van CARA. Dat moet gebeuren in een zo vroeg mogelijk sta dium. De resultaten van het zogenaamde Vla-Vla-onderzoek (Vlaardingen, Vlagtwedde) ge ven de geleerden aanwijzingen over de richting die moet wor den ingegaan bij preventie van CARA. DE SIGARET Uit het CARA-onderzoek is dui delijk gebleken dat het roken van sigaretten of andere tabak een aanmerkelijke invloed uit oefent op de longfunctie. Ro ken is dat Is eens te meer gebleken slecht Luchtveron treiniging ook. "De nonnen voor luchtverontrei niging", aldus Van der Lende, "mogen niet uitsluitend berus ten op waarnemingen in labora toria, omdat onder 'natuurlijke omstandigheden* waarschijnlijk sneller een effect optreedt dan onder experimentele omstan digheden". De lector vindt dat een bewa kingssysteem bij de luchtveron treiniging ook op biologische grondslag moet berusten. Hij vraagt rich af of het juist is dat de bewaking uitsluitend ge schiedt met behulp van fysische en biologische methoden. VOORKOMEN "Voorkómen is beter dan gene zen" is bet uiteindelijke doel van bet onderzoek. Onder die titel heeft Van der Lende rijn rede in Groningen ook onlangs gehouden. "De medische we tenschap beeft rich tot nn toe voornamelijk bezig gehouden met het genezen van riekten en de zieke mens. Het genezen zelf heeft daarbij vrijwel alle aan dacht opgeëist", aldus de lec tor. De gemiddelde levensduur van de mens in de kortste jaren is niet langer gestegen, ondanks eer> toegenomen kennis van ziektes en ontwikkeling van vele krach tige geneesmiddelen. "Daarom zal de medische wetenschap in de toekomst, naast aandacht voor het genezen, veel meer aandacht moeten besteden aan het voorkomen van ziekten; de preventie", aldus de leider van het onderzoek. Bij het medische onderzoek, dat gericht is op het voorkomen van ziekte, is het onderzoeken van de gezonde mens net zo belangrijk als dat van de zieke, omdat zo vragen worden ge steld door de medici als 'wat is gezondheid'. "Er Is verder onvoldoende kennis over groepsgerichte oorzaken van riekte, zoals de invloed van luchtverontreiniging, so ciale factoren etc. Ook dit soort kennis is nodig, oen bet ontstaan van riekte te voorko men" De resultaten van het Vla-Vla-onderzoek moeten een bijdrage leveren tot goede ziek tepreventie, in dit geval bij de volksziekte CARA. Schiedam - „Econoïnisch slechte jaren aijn altijd goede jaren voor de spaarbanken. In tijden van hoogconjunctuur ziet men niet zo de nood zaak van sparen in, maar als de mensen min der vertrouwen krijgen in de economie, dan wil len ze graag wat geld achter de hand hebben. Kleurentelevisie en an dere duurzame dingen worden dan niet zo gauw gekocht, want de vrees dat men over een jaar werkloos zal zijn is in die tijd veel groter." £>it zei gisteren J. D. Holtkamp, directeur van. de Spaarbank an no 1820 in Schiedam op een bijeenkomst ter gelegenheid van Wereld spaar dag. Ook dit jaar worden weer cadeautjes uitgedeeld aan bezoekers van de Spaarbank op Wereldspaar- dag: een kalender, ditmaal ge wijd aan „Het kind en zijn spel", en een zakagenda, een spel kaarten, een pen, een sleu telétui of een schrijfblckje. Bo vendien krijgt elke nieuwe spaarder, die die dag tenminste tien gulden inlegt, van de bank vijf gulden extra. Wereidspaardag valt dit jaar in Nederland niet meer op 30 ok tober, maar op de 21e; de derde dinsdag van de maand. De re den is dat het samenvallen van de grote drukte van de girale salarisbetalingen aan het eind vah, de maand met die van We reidspaardag leidde tot een on gewenste opeenhoping van werkzaamheden. Terwijl het met het bedrijfsleven het afgelopen jaar minder goed ging, heeft de Spaarbank anno 1820 (met een hoofdkantoor in de Lange Nieuwstraat en zeven bijkantoren in Schiedam) een voorspoedig jaar achter de rug. Het inleggerstegoed steeg met 17 miljoen tot 144 miljoen. Verwacht wordt dat per 31 de cember een obligo van 150 miljoen is bereikt De spaarbankdirecteu ren W. van Vliet (links) en J. D. Holtkamp; „In econo misch slechtere tijden wordt meer gespaard." Museum-directeur Hans Paalman: „Een aantal kunst werken moet afvallen en bij de scheppers ervan valt die teleurstelling wel eens verkeerd". Schiedam In het Ste delijk Museum in Schiedam wordt op vrijdagavond 24 okto ber de zevende Salon van de Maassteden opengesteld. Een om-' vangrijke expositie, die laat zien wat er op kunstgebied gebeurt in de onderste helft van Zuid-Holland. Nu al hebben ruim 250 beroepscreatïevelin- gen uit de provincie in totaal meer dan 600 werken ingestuurd. Een jury zal hieruit een selectie maken. Deze jury bestaat voorname lijk uit personen die niet uit Zuid-Holland komen: drie beeldende kunstenaars (Wil lem Gorter uit Amsterdam,' Paul Panhuysen uit Eindho ven en Jan de Winter uit Zaanstad); Riet Meerincx, conservatrice van het Arn hemse gemeentemuseum en tevens edelsmid; en Hein Reedijk, video-specialist van de Rotterdamse Kunststich ting. Voorzitter van de jury is de directeur van het Schiedam se museum .Hans Paalman, die in het begin van de zestiger jaren ook op het idee kwam van de Salon van de Maassteden. Sinds 1963 is de Salon elk oneven jaar in zijn museum gehou den. Paalman zegt hierover: „Toen ik directeur van het museum in Schiedam werd, merkte ik eigenlijk al spoe dig dat er voor de kunste naars haast niets was in het Rotterdamse. Expositieruim te was er nauwelijks: Boy mans was alleen weggelegd voor de nationale en interna tionale top, het Lijnbaancen trum was er nog niet, de expositiezaal in De Doelen ook niet Alleen een kleine kunstkring in de Witte de Withstraat in Rotterdam en een zaaltje, waarin later de aanzet werd gegeven tot de Rotterdamse Kunststichting. De ging toen denken aan een formule voor deze regio en kwam op het idee van de Maassteden. Daarbij ben ik uitgegaan van de Haagse Sa lon, want per slot van reke ning kwam ik uit Den Haag en ik kende daar de situatie goed". RATJETOE Waarom wordt de Salon van de Maassteden om de twee jaar gehouden Hans Paal man: „Een expositie als deze is een te grote toestand om het elk jaar te kunnen doen. De voorbereiding vergt zeer veel tijd en weken, voordat de Salon begint, komen de eerste werken al binnen. Er moet een ratjetoe van zo'n vijf zeshonderd werken worden opgeslagen. Met ra tjetoe bedoel ik niet dat het een troep is, maar je hebt te maken met verschillende stijlen: van heel abstract tot heel figuratief. .Daarnaast zie je echter bij veel kunste naars een langzame ontwik keling. Vaak blijft bij hen lang eöh gedachte hangen, die in een serie werken steeds weer naar voren komt Zou je dan een Salon elk jaar houden, dan zal bij het publiek de indruk ont staan: dat heb ik al eens De jurering van de Salon van de Maasteden was In hat verleden geregeld aanleiding tot incidentjes. Een aantal kunstenaars kon het niet verkroppen, dat hun werk niet was geselecteerd voor de tentoonstelling. Men voel de rich in de kou gezet en - omdat het competitie-ele ment in het creatieve we reldje zo'n tien jaar terug nog veel sterker was dan nu - wilden sommigen wraak nemen. De Schiedarr.sc teke naar Jan WoLffers gooide in het museum een antieke spiegel in en Hein de Koster, schilder uit Schiedam, kwam met een concurreren de expositie: de zogenaamde Tegen-Salon van de Kouwe Neuzen, die werd gehouden in Musis Sacrum en waar aan werd deelgenomen door elke kunstenaar voor wie het Stedelijk Museum niet was weggelegd. door Kor Kegel Hans Paalman daarover: „De kans, dat bij zo'n grote con centratie van kunstenaars als bij de Salon enkele kunstwerken worden gewei gerd, is natuurlijk groot Een aantal werken wordt niet gekozen en bij de schep pers ervan is de teleurstel ling wel eens verkeerd ge tallen Maar elke kunste naar die voor de Salon een werk opstuurt onderwerpt rich aan een jurering. Nou, als hij daar niet tegen kan, moet ie niets insturen". Zoals gebruikelijk bij groep stentoonstellingen als de Sa lon van de Maassteden (en trouwens niet alleen daarbij) worden amateurs al bij voorbaat uitgesloten van deelname aan de Salon. Daardoor is er altijd een sfeer van haat en nijd ge weest tussen amateur- en be roepskunstenaars. Niet al leen vindt Hans Paalman, dat een museum de bezoe kers échte kunst moet bie den, hetgeen doorgaans wil zeggen: kunst die regelrecht uit het hart komt, barstens vol creatieve opwellingen; kunst die dus niet in de vrije tijd wordt gemaakt. De nadere uitleg van Hans Paalman: „De Salon van de Maasteden is voor kunste naars altijd wel een moge lijkheid om nieuwe gebieden aan te boren, hetzij in mu seumkringen, hetzij bij de kunstverzamelaars en ande re kopers. Op de Salons zijn altijd wel bepaalde kunstenaars naar voren getreden. Haal je het amateurisme er nu bij, dan wordt dat door de beroeps beschouwd als een aanslag. Zij rijn dan bang dat hen het brood uit de mond wordt gestoten. Kunstenaars van naam zullen dat een reden vinden om hun werk niet In te zenden. En dat is weer erg jammer voor het publiek, wat zoveel mogelijk moet worden géboden". WOENSDAG 15 OKTOBER 1975

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1975 | | pagina 3