SCHIEDAMSCHE COURANT 111ainig j lersoiileeï maakt bieden van servi ee inoeili f k <1 r Ik neem de proef J Vlaardingse bibliotheek groeit snel Raad Maassluis achter bouwplan Steendijkpolder BELEIDSNOTA'S UITGEBREID LN COMMISSIES Ruilbeurs groot succes West bespreekt uitslag enquête P4?^» l^ÏÏeIsBp& Peuter speeizaal muzikaal open Scliiedam gaal beter zorgen voor nieuwkomers Bejaarde vrouw (70) beroofd SVV een „kopje kleiner" „Uitvinder" botnlisme krijgt Persprijs Auto over de kop Haandag 20 oktober 1975 ONAFHANKELIJK DAGBLAD - 100ste jaargang no. 25431 -g PAGINA'S- Broersvesl 3 - telefoon administratie 26809! redactie 262566 klachtendienst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL VIaardingen Een goed en actueel boekenbezit en een goede service vormen het uitgangspunt van het beleid dat de gemeentebibliotheek in Vlaardingen tracht uit te voeren. In het jaarverslag van de bibliotheek staat: „Naarmate de getallen groeien, wordt ook het bieden van service noodzakelijker en gezien het personeelsbestand moeilijker" Schiedam In het overleg met de bewonersvereniging van de drie oude wijken brengt de Katholieke Stich ting voor Sociaal Culturele Arbeid (KSCA) vanavond de uitslag van de onlangs in de westwijk gehouden en quête op tafel. De stichting vindt dat met het resultaat van het onderzoek in de be sprekingen over het toe komstig wijkberaad wel de gelijk rekening moet wor den gehouden. Uit de westwijk waren begin dit weekeinde vierhonderd ingevulde formulieren opge- haald of bij het centrum De Kreek binnengekomen. Van de2e groep vinden er74 dat het wijkberaad er inde "daad moet komen. Zesennegentig willen er aktief over mee denken. „Toch een behoorlijke groep mensen die er aktief aan willen meedenken. Daar moet rekening mee worden gehouden", meent Gerard Vos, bestuurslid van de KS CA. Hoe al die mensen geza menlijk aan het overleg mee zouden kunnen doen is nog niet bekend. Vijfendertig schreven er dat de toekomstige opbouwwer ker van uit een kantoortje in de wijk moet gaan werken. Driehonder dnegenentwinti g wijkbewoners vonden dat deze funktionaris beter van uit het reeds bestaande klubhuis kan werken. Ge rard Vos hierover: „Deze vraag was een beetje eenzij dig gesteld. Het is moeilijk om aan dit resultaat defini tieve conclusies te verbin den. Wij kunnen beter wach ten tot er besprekingen in de wijk zijn geweest om te zien of deze mensen wel achter hun verklaringen staan". Dat de service in '74 niet optimaal is geweest erkent het bieb-per- soneel grif. In het jaarverslag wordt uiteengezet hoe het komt dat die service niet is geweest wat ze moet zijn. Er is in het afgelopen jaar met een te ge ring aantal personeelsleden ge werkt v Op de loonlijst van dat jaar prij ken 39 namen, 25 daarvan wa ren werkzaam als part-timer en eveneens 25 als administratieve kracht Vlaardingen is een uit schieter, luidt de conclusie van de bibliotheek, maa dan in ne gatieve zin als het om personeel gaat. Dat personeel heeft zich wel zo goed mogelijk ingezet, „Streven wij echter naar ee goede billijke werkverdeling, dan zal naar uitbreiding van personeel moeten worden ge zocht". aldus het verslag. De Vlaardingse bieb heeft een Iezerspercentage van 22,9 (ruim 18000 lezers). Dat is hoger dan het landelijk gemiddelde. Dat cijfer zal dit jaar waarschijnlijk nog hoger worden doordat de tarieven van de bieb zijn ver laagd. Volwassenen betalen nog maar twee gulden per jaar, jeugdigen lezen gratis. De bieb werd hierdoor verrast „En hiermee begon de hausse in het bibliotheekbezoek met de nodi ge consequenties van aanvul lend boekenbezit, vergroting van de ruimte, meer openingsu ren en meer personeel", aldus het verslag. Er is in Vlaardingen ook een school bibliotheekdienst. Er worden stappen ondernomen om deze dienst samen te laten gaan met de bibliotheken in Schiedam en Maassluis ten aan zien van een regionale schoolbï- bliotheekdienst. Tot daadwer kelijke resultaten heeft dit nog niet geleid. Maassluis Met twee stemmen tegen is de Maassluise raad akkoord gegaan met het plan om nog dit jaar te beginnen met het bouwen van 18Ö0 woningen in de Steendijkpolder. Wel nam het college van b. en w. een motie over, die was ingediend door de PvdA-fractie. Hierin wordt voorgesteld om het deel van de Steendijkpolder ten noorden van de verlengde lijsterlaan en het wijkcentrum in overleg met de bevolking „in te delen". Het college heeft toegezegd dat hierover nog voor I april volgend jaar een uitgewerkt voorstel zal komen. Verder vraagt de motie dat er binnen drie weken een inspraakprocedure onder de Maas sluise bevolking moet beginnen. Twee leden van de raad, Jaap van der Griend (PPR/PSP) en mevrouw Wil van Dinter-Vrce- gindeweij (CDA), konden geen goedkeuring geven aan de Inte rim structuurnota woningbouw Steendijkpolder. Van der Griend vond de motivatie van het college over de economi sche crisis, die mede wordt ge bruikt als argument om zo snel mogelijk met de bouw te begin nen, niet steekhoudend. Bovendien h3d hij bezwaren te gen de snelheid waarmee de plannen nu gerealiseerd moeten Leeuwarden De 42-jarige dok ter J, Haagsma uit Maassluis heeft de Friese persprijs 75 gekregen. Dokter Haagsma werkt bij het centraal dierge neeskundig instituut te Kotter- dam. Hij wordt beschouwd als de „uitvinder" van het botulis- me onder de dode eenden die in Friesland en in de rest van Nederland zijn aangetroffen. Volgens de jury die de persprijs heeft toegekend heeft dokter Haagsma wat betreft bet botu- lisme de publiciteit niet gezocht maar ook niet geschuwd. De heer Haagsma-voldoet ook aan een ander criterium van de prijs. Hij is n.l. een Fries van geboorte. Hij is geboren in Ou- dega, waar zijn vader veearts was. De onderscheiding zal de heer Haagsma zaterdag 8 no vember tijdens het traditionele persbal worden uitgereikt in Leeuwarden. worden. „De gehele inspraak procedure wordt daarbij opzij, geschoven", 20 meende hij. Wil van Dinter was het op haar beurt niet eens met de wijze waarop de raad was "geinfor- meerd over dit plan. Zij meen de dat dat veel te laat was gebeurd en in haar ogen kon het feit dat wel de leden van de commissie stadsontwikke ling en het seniorenconvent vroegtijdig waren ingelicht, geen goedkeuring krijgen. Vol gens haar had de gehele raad veel eerder moeten worden in gelicht De motie van de PvdA'er Duime- Iaar was aanvankelijk mede-on dertekend door Van der Griend. Op het allerlaatste ogenblik trok hij zich echter terug omdat hij blijkbaar toen pas in de gaten had dat de eerste rin van de motie inhield dat men wel achter het gehele plan stond, maar dat men dan enkele voorwaarden had op het gebied van de inspraak. Daarna liet hij weten toch tegen de gehele motie te zijn. Opvallend was de eensgezindheid in de raad ten aanzien van de Rijnpoorthaven. Alle sprekers noemden het een eerste vereiste dat deze definitief niet zou wor den aangelegd. Wethouder Hummelen steunde de raad overigens in dat standpunt; hij maakte bekend dat het college zich binnenkort tijdens een ge sprek met de minister van volkshuisvesting zeer hard zal opstellen. „Zonder een schriftelijke instem ming dat die haven geen container, maar ook geen ferry- er niet komt, voelen wij er niet veel voor om te gaan bou wen", aldus Hummelen. Uit de discussie bleek verder dat in de Steendijkpolder 45 pro cent woningwetwoningen, 38 procent premiewoningen en 17 procent woningen in de vrije sector zullen worden gebouwd. Bovendien heeft het ministerie de gemeente laten weten dat op zijn laatst op 31 december 1975 een begin zal moeten zijn ge maakt met de bouw van het zuideb jk deel van de Steendijk polder. De kleuters vermaakten zich uitstekend. Schiedam De beleidsnota's van burgemeester cn wethouders zuilen uitgebreid in de diverse commissies worden behandeld. Om alle raadsleden gelegenheid te geven dieper op de zaken In te gaan zullen ook de betrokken ambtenaren aanwezig zijn. In eerste instantie voelde de op- Het is de eerste keer dat deze positie m de gemeenteraad methode in Schiedam wordt ge- niets voor het behandelen van vol d verwachtag dot de de nota m de «nmunics. Men nota>s novembw -m de (open. vond de begrotingsbehandeling bare) commksies koxne„. begin volgend jaar voldoende. Het CDA is echter overstag ge gaan voor de argumenten die burgemeester Lems aanvoerde. De mensen die advies uitbren gen aan b. en w. over onderde len van de nota kunnen zich in de commissies namelijk ook uitspreken. Bij de begrotingsbe handeling mogen ambtenaren hun mond niet opendoen. Alleen de VVD is er tegen. Deze partij wil de betrokken wethou der (of burgemeester) liever po litiek aanvallen zonder „dat een ambtenaar je met cijfers dood- gooit". Fred Meerhof, twee wed strijden achtereen de „red der" van SVV. glipt langs bewaker Ben Schubert. Op nieuw kwam SVV's blonde spits geen volledige wed strijd in actie, maar, in te genstelling voorgaande duels, nu eens niet om als nog een achterstand onge daan te komen maken. Dit maal koos trainer Halkes in de - slotfase voor de veel kleinere Ko Goudriaan. En om het beeld van SVV-PEC „compleet" te maken, was het nu Zwolse trainer Hans Alleman die in de slotfase succesvol een „lucht macht" het veld in dirigeer de. Overigens moest ook FC Vlaardingen met een 1-1 stand genoegen nemen. Het veel sterkere Vlaardingen beukte negentig minuten lang tevergeefsVoor meer en uitgebreide infor matie, zie de sportpagina's van deze krant. Maassluis Onder „kïndertoe- zicht" heeft zaterdag de Maas sluise wethouder mevrouw G. van Eck-Grootveld de peuter speelzaal in de DIjkpolder geo pend, Na die hele kleine cere monie in het voormalig biblio theekgebouw aan de Rozenlaan brak het feest pas goed los toen de peuters die van van daag af de peuterzaal tot „hun terrein" hebben gemaakt, een rondgang door de wijk maak ten. De dreumesen werden daarbij begeleid door de drum band van de Maassluise Har monie. Maassluis stond trouwens vrijwel de gehele dag m het teken van deze feestelijke opening. Niet alleen was het wekelijkse caril lonconcert op de beiaard van de Grote Kerk geheel aange past met kinderbedjes, ook de uurslagmelodie van de toren was dit keer niet het bekende ting-tong-ting-tong, maar de eerste tonen van bedjes als „Al in een blauw geruite kiel". Schiedam De gemeente zal rich in de toekomst meer gaan bezig houden met voorlichting aan nieuwe bewoners. Tot nu toe is daar weinig van terecht gekomen. De eerste aanhef is het versprei den van de nieuwe gids van Schiedam. Er zijn 2500 exem plaren aangeschaft Hoe deze uitgereikt moeten worden is nog een probleem: het moet zo goedkoop mogebjk. De wethouder van voorlichting Hans van der "Wiik heeft aange kondigd dat hij de komende jaren verschillende keren een krediet zal aanvragen voor de voorbchting van nieuwkomers. >tDe gids is de start van een intensievere campagne", ont hulde hij. Mevrouw Taverne (CDA) zei on- langs kritisch over het gevoerde voorlichtingsbeleid. „We doen veel te weinig voor de nieuwe bewoners. Het is hier een zieli- w- ge toestand". Het raadslid noemde vooral de situatie in Den Bosch ideaal. Daar wordt „een uitstekend boekwerk" met allerlei gegevens cadeau ge daan. //Dit niei Dit nieuwsblad, waarin u al het nieuws uit eigen om geving kunt vinden, wordt zonder extra kosten be zorgd in combinatie met het Rotterdamsch Nieuws blad. Schiedam In het weekeinde is op de Hogenbanweg een auto met grote vaart dwars door een Ijzeren hek gereden en over de kop geslagen. De bestuurder, de 32-jarige Schie dammer H. J. A kwam er met enkele snijwonden aan het ge zicht af. Wel bleek dat hij ver moedelijk teveel alcohol ophad. VJaardingen De twa alfde Na ti onale pren tbhefkaarten- ruiibeurs die gisteren in de Harmonie in Vlaardingen werd ge houden, is opnieuw een groot succes ge worden. Vele tiental len verzamelaars af komstig uit het gehele land waren naar Vlaardingen getogen cm op deze landelijke beurs te ruilen. Vol gens insiders wordt het aantal mensen dat zich toelegt op deze specifieke verzamel woede steeds groter. Voor de afdeling Vlaardingen van Nederlandse vereni ging De Verzamelaar staat het dan ook vrij wel vast dat ook vol gend jaar een derge lijke nationale mani festatie zal worden georganiseerd. de Schiedam Een onbekende on geveer 16-jarige jongen heeft zaterdagavond de 70-jarige me vrouw J, V. uit Schiedam be roofd van haar handtasje. Hierin zaten behalve enkele per soonlijke bescheiden ook nog eens 150 gulden. De overval vond plaats in de hal van het Schiedamse station nabij het Stationsplein. De dader is nog spoorloos. Stuur mij dit nieuwsblad 14 dagen gratis op proef toe in combinatie met- Rotterdamsch Nieuwsblad Naam; Adres: Woonpl.: Tel.: Deze bon In open envelop, zonder postzegel, sturen naar: Antwoordnummer 834, Rotterdam.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1975 | | pagina 1