Hoek van Holland beheerst derby TOONT KARAKTER DE HO] XANDIAAN Ursus beier dan IFC Schiedam ontgaat winst OMMEKEER BIJ RKWIK Fortuna boeit één helft VFC SL i VT NA RUST TOE Wéér waarschuwing voor Cees Spruijt RKSVM SCHOTLOOS FURIEUS ONTKNOPING Marijn uitschieter MOGELIJKHEDEN MAANDAG 20 UX'iUüüK jyïj 5 Steenvoort Botterdam Het duel DKLr—Schiedam had het venijn in de staart. Drie doelpunten in het laatste kwartier brachten de stand in deze matige wedstrijd op 2—2. Merkwaardi ge beslissingen van scheidsrechter Koe nen waren debet aan alle drie de treffers. Van onze sportredacteur De eerste helft liet twee machteloze voorhoedes zien die niet in staat waren een vuist te maken. Kansen kwamen er voor heide doe len wel, maar te zelfzuchtig optreden van Bram Scbolte en Schiedams nieuwe aan winst de Spanjaard Rivas, belette Schiedam een voor sprong te nemen. Ook de thuisclub zag geen kans de Schiedam-verdediging voor al te grote moeilijkheden te plaatsen. Tot aan de rust bleef het dan ook 0—0, Na de thee werd het duel wat interessanter. Al na vijf mi nuten liet Bram Schotte zich (wegens een voor rust opge lopen blessure) vervangen door Henny Hagen. Deze wissel bracht wat meer snel heid in de Schiedamse aan val. Toch was het DRL dat een voorsprong nam. Na precies een uur spelen bij een snelle aanval over rechts, was het de goed mee gekomen links back Hans Serrier die met een diago naal schot doelman Kees Schuurhui2fin passeerde. Schiedam deed wat het kon, maar moest tot een kwartier voor het einde wachten alvo rens zij succes had. Een hoekschop belandde op de rug van Wim Wohler en de wegspringende bal belandde in het doel Doelman Wim Schouten stopte het leer wel. maar volgens scheidsrechter Koenen achter de lijn: 1. Tien minuten later een door loopbal op Eef Krabbendam die het leer volgens DRL- spelers met de hand mee nam. Scheidsrechter Koenen het echter doorspelen en het harde schot van de Schie damse spits betekende 1—2. Nog was de koek niet op. In de laatste minuut van de wedstrijd constateerde scheidsrechter Koenen tot veler verbazing een hands bal van Peter Rietveld bin nen de beruchte lijnen en deponeerde de bal op de stip. Henk van der Velde had geen moeite de straf schop te benutten en de par tijen alsnog gelijk te rekken: 2—2. Van onze sportredactie Vlaardingen RKWIK pakte zijn eerste winst De met enige zorg tege moet geziene krachtme ting tegen SSW in Dord recht pakte voor RKWIK-trainer Henogh van der Burgh verras send uit. Hij lijkt op de goede weg. De blauw- witten zetten de thuis club opzij en gingen met een 2—0 zege over de eindstreep. De "counter tactiek" van Henogh van der Burgh had succes. Voor hef eerst speelde de ploeg collectief met direct spel en dat gaf RKWIK inhoud. Daarbij was de organisatie In de defensie beter verzorgd en konden de gaten op tijd worden gedicht. Het wegvallen van Frans Hoo^endijk (meniscus) bete kende een nieuwe voorstop. per voor Henogh van der Burgh. Het werd Jan de Wit te. Ook doelman Hans Ver- hart moest verstek (militaire dienst) laten gaan, maar Kees van Haaster was een goede vervanger. De plaat sing van Henk van der Bend en Wim Dubbeiing had ook een positieve uitwerking en vooral de aansluiting op de aanval lukte beter. Behou dens het eerste kwartier van de wedstrijd, waarin SSW veel aan de bal was en veel schoot, had RKWIK het meeste initiatief en kon ge vaarlijk worden. Door de versterkte verdedi ging konden de bezoekers eerst het doel niet vinden, maar d_ goedlopende acüe tussen Wim Dubbeling en Pset Bouwer werd door Leo Janse afgerond: 0—1. Het was wederom Leo Janse die RKWIK op ruimere afstand bracht in het tweede deel: 0-2. Van onze sportredactie Vlaardingen Fortu na—OSS boeide alleen maar in het eerste deel. Vooral van Vlaardingse zijde kwamen de aan trekkelijke momenten. Juist op tijd scoorde men de enige treffer in dit duel. De terugkeer van Jan Bouman was van korte (kwam na de thee niet meer terug) duur. De kwestuur dien de zich weer aan, maar voor die tijd had de spel bepaler van de rood en gel en een belanrijk stuk werk verricht. In een ga ve opzet, in samenwerk ing met technicus Aad den Heer, was spits Aad Biesheuvel in stelling en 1—0 was een feit. Fortu na controleerde die sco re en won; 1—0. OSS diende zich als een stug ge ploeg aan met resolute mandekking en trachtte For tuna met lange ballen in de verdediging te drukken. For tuna op rijn verplaatste her plaatste het spel vlot en wist in de combinaties goed sa menspel te bereiken. Moge lijkheden voor de Fortuna aanval werden geregistreerd maar er werd niet gescoord omdat de bal niet de juiste richting meekreeg of de OSS-goaiie was paraat Het succes kwam nadat een di rect opgebouwde aanval wel de ruimte wist te scheppen om Aad Biesheuvel goed aan te laten leggen, Trainer Arie- Verburgh paste wissels toe voor Jan Bou man (noodgedwongen) en Geme Kammerslag.Han Vercouteren en Leo Vogel waren de vervangers. De tweede periode was niet in- teres sant Alleen Aad Bies heuvel kreeg nog de kans. Monster De tijden van de echte derbies lijken toch wel voorbij. De tijden dat ook een vierde-klas wedstrijd als tussen RKSVM en Hoek van Holland (00) veel publiek trok, meestal niet best maar wel sensationeel voetbal en de nodige sfeer zowel binnen als buiten de lijnen opleverde, zelfs al bleef het zoals gisteren doelpuntloos. Op het sportpark Folanen was daar weinig van te merken. Hoek van Heiland kwam eigen lijk nog het minst in aanmer king voor deze kwalificatie. De hlauw-witte ploeg het verreweg het beste van het spel zien en daarom was trainer Nol Olst- hoorn maar matig tevreden. Zijn ploeg kon immers de meeste aanspraak maken op twee punten ïnplaats van de deling. Door Kees van Doom Aan Monsterse rijde lag het net andersom. Trainer Frans Kok toonde zich wel content met het ene punt, maar was weinig te spreken over de verrichtingen van zijn volgelingen. RKSVM, zonder Koos de Bruin (vakantie) maar met de van een arbitrale loopbaan terugkomen de Dolf Reijgersberg, bracht het er over het algemeen dan ook niet al te best vanaf. Vrij wel de gehele wedstrijd moest de Folanen-elf het initiatief la ten aan Hoek van Holland, dat vooral vanuit het middenveld de nodige vrijheid kreeg. Frans Kok: „De jongens vergeten nog steeds, dat ze naast een aanval lende taak ook een verdedigen de hebben. Van een dekking was nauwelijks sprake". Bij Hoek van Holland konden mannen als Ton Buying en Werner Kramer dan ook naar hartelust hun gang gaan. Zelfs het vier-mans middenrif van RKSVM was niet in staat greep op de Hoekse akties te krijgen. Kok: „Als we met drie man daar spelen, gaan we helemaal de boot in. Die dekking, weet je wel." Vooral in het begin konden beide ploegen nauwelijks het weini ge publiek op het frisse Pola- nen boeien (RKSVM's oud voorzitter Barendse dan ook in de rust: „In het eerste kwartier dacht Ut, ze kunnen beter hun pyama's aantrekken."). De Monsterse ploeg speelde erg omzichtig met slechts Hans van Vliet in de spits. Hij was dan ook vaak de enige RKSVM-er op de helft van Hoek van Holland. De rest was doende de Hoekenaren van het scoren af te houden. Dat dat lukte was niet alleen de verdienste van RKSVM. De Olsthoorn-equipe het dan wel aardig veldspel zien, daarin weinig gehinderd door de Kok elf, maar in het afronden van de aanwezige mogelijkheden schoot ze danig tekort Zo werd Ruud Muilwijk door Werner Kramer in kansrijke positie ge manoeuvreerd, maar in plaats van het leer over doelman Bol te lobben, passeerde hij hem om vervolgens langs te schie ten. De beste mogelijkheid kreeg ech ter Max Nelwan. Hij treuzelde echter veel te lang, waarna er in een wirwar van spelers nog twee maal op het doel werd Van onze sportredaktie Vlaardingen Trainer Jan Kramer van De Hol- landiaan had het zijn mannen voor de belang rijke wedstrijd tegen DFC uitdrukkelijk voor gehouden: „Ik verwacht volledige inzet. Wie zich niet voor honderd pro cent geeft, staat er vol gende week naast". Jan Kramer kon na afloop tevreden zijn, want zyn elftal was geslaagd. Niet met mooi spel, maar hardwerkend zetten de Hollandianen zichzelf in de lift door een 2—1 zege tegen een verbeten en af en toe erg hard spelend DFC. „Vanmiddag toonde de ploeg weer -karakter", meende Kramer, daarbij wijzend op de kort voor rast opgelopen 1—0 achterstand. Voor die tijd was het wat aftasten, waarbij beide doelen af en toe in gevaar waren. De Hollandiaan was daarbij wel het meest in de aanval, maar door slordige passes was er aanvankelijk toch te veel balverlies. Kramer: „Behalve inzet heb ik gewezen op aanvallend voetbal. Thuis voor eigen publiek moet je het immers maken. Boven dien waren we niet bang voor dit DFC, waarom zouden we. We zijn thuis al twee seizoenen ongeslagen". Cees van der Ha ve, invaller voor de geschorste Cees Stam, zorgde een keer voor opluchting toen DFC's vleugelspits Jan van der Bus sen vervaarlijk dicht bij een doelpunt was. Doelman Bert i Wim Riedijk, hardwerkende middenvelder, onderschept een Dordtse aanval. Groen moest ook een keer uitlo pend redden, waarbij hij bofte dat Ad van der Gijp de wegge werkte bal onbesuisd over knal de. Het aanvallende concept van De Hollandiaan kwam er derhalve voor de rust niet erg uit Zelfs kwamen de Vlaardingers vier minuten voor de thee nog op achterstand, toen Bert Groen een voorzet onvoldoende weg tikte. Co Hendriks kon toen rustig aanleggen en hard in schieten: 0—1. „Toen moest het wel in de twee de helft gebeuren", aldus Jan Kramer. „Daarom zijn we fu rieus gestart". Die dadendrang werd al snel merkbaar, want een effectvol afstandsschot van Jackie Riedijk ketste via de ronde Jat over het doel. In de vijftiende minuut kwam toch de verdiende beloning voor De Hollandiaan. Op links trok Jacky Riedijk laag voor, via Harrie Hartog kwam de bal bij René de Vette en doelman Hans de Reus was geslagen: 1-1. Meteen werd er meer body in de strijd gezet, zodat scheidsrech ter Kok het kort moest houden. De pas naar de hoofdklasse gepromoveerde Haagse arbiter, kon zijn uitstekende eerste helft echter met meer benaderen. Joop Janse werd het slachtof fer van de feller wordende strijd, toen doelpuntenmaker Hendriks hem van achteren grof pakte. Janses vervanger was Ad van IJperen die het goed deed. t Klassieke trap van solide verdediger Henk Mosterd. Cees Spruijt, met conditiegebrek lang niet tot een voldoende komend, maakte in de dertig ste minuut veel goed. Na een corner bevond ook hij zich in. de drukte rond doelman De Reus, die op de huid gezeten door René de Vette de bal los Het. Spruijt kon toen de bal de beslissende tik geven: 2—1. Kort voor tijd leek de volle winst toch nog te ontglippen. Het ont ketende DFC was erin geslaagd doelman Groen te passeren en rende juichend terug naar ei gen veld. Ook scheidsrechter Kok wees naar het midden, maar aan de zijlijn wapperde Hollandiaan-grensrechter Wim Kosten hevig met zijn vlag. En terecht zoals bleek, want vlak voor de doellijn van De Hol landiaan bleek nog een Dordte- naar te liggen. "Waarop arbiter Kok vervolgens naar die plek wees om buitenspel aan te ge ven. 1 Van onze sportredactie Vlaardingen De vierde kerst serie van de hengelaars vereni ging 't Al ver t je leverde een enorme vangst op. In het Spul werd een nieuw record geboekt door tien deelnemers, die tot een totaal van meer dan 64 kg vis kwamen. Met als uitschie ter en uiteraard winnaar J. Ma- rijn, die liefst 9290 gram voor zich liet noteren. Begrijpelijk dat hij bepaald niet stil heeft gezeten langs de waterkant Hetzelfde geldt trouwens voor L. de Blok, die precies 7 kg voor zich liet afwegen. J. Koster kwam met 6520 gram ook zeer goed voor de dag evenals C. Visser met 6490 gram. Daarna volgden C. Klos, 4900; H. Klos, 3110; L. Klos, 2400; F. Groen 2380; W. Westdijk 2240 en G. v.d. Velden met 2200 gram. De vijfde serie wordt zondag 26 oktober 'gehouden. De leden worden dan om 6.30 uur ver wacht bij de plaats van vertrek. Hendrik Ido Ambacht Het is'te doen gebruikelijk, dat de arbiter als hoofdschuldige wordt aangewezen als een ploeg tijdens de apotheose van een wedstrijd alsnog met een nederlaag wordt geconfronteerd. Bij IFC-Ursus (0—2) was dat niet anders. In de ogen van het Ambachtse voetbalvolk was scheidsrechter, Van Biljouw uit Rotterdam de boosdoener, omdat hi j zo waren de IFC'ers van me ning in de laatste drie minuten eerst een buiten speltreffer (van Ben Rij kers) over het hoofd had gezien en vervolgens niet had gezien dat solerende Sjaak Nieuws traten in de slotminuut de bal met de hand had beroerd alvorens hij nummer twee regi streerde. Met een beetje geduid zou er uren gediscusieerd kunnen worden over de geldigheid van de twee goals, temeer daar IFC's grens rechter Jan Dijkman bij de eer ste goal (de voor Ton Braven- boer ingevallen Ben Rijkers verfraaide de voorzet van Sjaak Nieuwstraten) de vlag in de lucht had gestoken. Van Bil jouw echter wenste daar niet op te reageren en juist dót zette kwaad bloed bij de IFC'ers, IFC's trainer Aad Bak stelde reëel vast: „Ach, hoe het ook rij: Ursus was gewoon de bete- door Wim Huisman re ploeg. Ja, wij waren wél na rust sterker. We moesten wel aanvallen aangezien het een thuiswedstrijd was. Alle pogin gen mislukten daarentegen daar de passes te slordig wa ren. 21e wilden wel, doch het voetbal was te zwak". Waardoor IFC's overwicht van de tweede episode geen effect sor teerde. Goed, er waren wel kansjes voor de Ambachtse bri gade. Bijvoorbeeld toen Ursus' 39-jarige sluitpost Joop Kuiters een uittrap via de rug van Cees Huizer terug zag caramboleren op z'n eigen lat Maar de over tuiging was ver te zoeken. Met name dan in het eerste bedrijf, waarin Ursus, met de wind in de rug véél gevaar stichtte via counters, die de herhaalde lijk opgezette buitenspelval ver schillende keren deed misluk ken. Ursus-oefenmeester Dick Hoog- enboom over de behoudende taktiek van zijn ploeg: „Ik was hier heen gekomen om één punt te pakken. Ursus speelt altijd op een nuL Ook thuis. Van het verloop van de wed strijd hangt het dan af of die taktiek zich nog wijzigt. De opdracht was dit keer dan ook vanuit de verdediging te spe len. Want IFC is een moeilijke tegenstander. Hun spel is op kracht gebaseerd. Is moeilijk tegenop te boksen. Qua tech niek is het niet groots. Ik wist van tevoren wel zo'n beetje hoe IFC zou voetballen. Komt om dat ik de kranteverslagen al tijd verzamel. Ik was daarom al tevreden met één punt. Nou ja, als je er dan twee pakt Voor de goede orde: IFC-Ursus was ovengens geen bijster im ponerende voetbalvoorstelling. Zeker niet van de kant van IFC, dat in deel één slechts twee keer (via Cees Huizer en Aart Timmermans) wat paniek wist te zaaien in het Schiedam se verdedigingsblok, Nochtans maakte De Held één keer een dermate zware over treding tegenover Cees Frij- ters, dat arbiter Van Bil jouw hem best het „geel" voor ogen had mogen houden. Hoewel Ur sus allerminst briljante acties op de grasmat deponeerde (Hoogenboom: JWn twee aan vallers, Ton Braven boer en Sjaak Nieuwstraten, leken wel dode vogels. Dat was de reden, dat ik Braven boer inwisselde), reisde het toch nog met de winst richting Schiedam. Van onze sportredactie Vlaardingen VFC kon al leen in de tweede helft een aanvaardbaar niveau berei ken. Tegenstander in eigen huis was het Dortse RCD dat de geelzwarten op geen enkele wijze kon inspire ren. VFC moest het zelf doen en pas na de wisseling liepen de acties soepeler en uit de daaruit ontstane mo gelijkheden werd tweemaal gescoord. Toen speelde VFC een gewonnen wed strijd en pakte beide pun ten (2—0). Het eerste deel kenmerkte zich door zwak aanvallend voetbal In een gezapig tempo. Alleen de eerste minuten trokken de geel zwarten de aandacht op het doortastende spel van spits Harrie Schuiten van VFC. Zijn medewerking was van korte duur. Een blessure noopte hem na enkele minuten af te haken. Joh an Schouten was zijn ver vanger. Trainer Chris Brouwer moest toen noodgedwongen en kele omzettingen doen. Hij mis te Bas van der Engel (ziekte) al en het gevolg was dat de spe lers elkaar eerst moesten aan voelen. Dat kwam in de tweede fase. De combinaties liepen toen beter en verzorgder. De solotoer van middenvelder Mar Benjert werd door hem knap afgerond: 1—0. Rechterspits Anton Hijer werd m de spnnt gebracht en het gevaar volgde al gauw waarbij Bertus Boere ook een aandeel had. Ron van der Wmdt werd nog vervangen door Chris Hendriks. Kort vor het einde was de pass van Leen Boon op Anton Huijer maatzui- ver en een daverende uithaal betekende 2—0. VFC contro leerde de strijd verder zonder dat RCD gevaarlijk werd. Hoek van Holland's Leo Boon (10) neemt een angstige houding aan als Wim „ouderwets" uithaalt. Ook deze actie levert geen succes op. Het bleef 00. geschoten. De eerste keer keer de Gerard Bot in een flitsende reactie de bal. De tweede keer zou hij verslagen zijn geweest maar hij werd gered door de vuist van de vallende Loek Bentvelzen. Arbiter Harlequin („Er stonden vier, vijf spelers voor. Ik kon het echt niet zien.") wuifde alle kreten om een strafschop ech ter weg. Zoals hij even later niet inging op smeekbeden van Hoekse kant, toen doorbreken de verdediger Arie Weltevreden door Leo Olsthoorn op forse wijze opzij werd gezet Ook na de hervatting veranderde er weinig aan het spelbeeld. Opnieuw bepaalde Hoek van Holland de wedstrijd, maar de voorwaartsen slaagden er met in, al waren de mogelijkheden zeker aanwezig, het net achter Bol te laten bewegen. RKSVM, waarin René Steenvoort nog werd vervangen door Frans van Rest, kon de povere indruk niet wegnemen. Ook al werkte de Monsterse ploeg wel hard en werd er wat meer mankracht naar de voorste li nie gedirigeerd. Hoekse doel man Frans Leerdam kreeg het echter nauwelijks moeilijk en behoefde pas kort voor tijd ei genlijk in actie te komen. Op een inzet van Aad Borsboom moest hij gestrekt naar de hoek. Nee, van een echte derby was er op Polanen nauwelijks sprake.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1975 | | pagina 5