SCHIEDAMSCHE COURANT Schiedam dwingt Tankercleaijing tot sluiting Overleg voor wijkberaad is vastgelopen 'Gebrek aan inzicht in problei poor wijk' Ik neem de proef V J Hinderwetvergunning geweigerdbegin van jarenlange procedure Tweede krant Sterke uitbreiding Verolme Elektra Auto over de kop onafhankelijk dagblad "Schiedam voomcb imet vergtmninn ""-«ikerdean'- Zijdeveld: Eerste stap is gezet CARA- onderzoek is begonnen Kinder- (boeken) feest Morgen eerste paal Spoor van vernielingen Besprekingen uitgesteld tot 25 november Bewonerscomité beticht gemeentebestuur van: i^om\ Dinsdag 21 oktober 1975. -300ste jaargang no. 25432 6 PAGINA'S- Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtcndionst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL M jtotmtBBr rBatfig bont kór airt lloü" Uit onze krant van vrijdag 3 oktober Schiedam Het tankerschoonmaakbedrijf Tanker- cleaning BV zal over enkele jaren worden gedwon gen te sluiten. Gisteren heeft het gemeentebestuur bekend gemaakt dat de aanvraag voor verlenging van de hinderwetvergunning is geweigerd. Vandaag is directeur J. D. Winters hierover ingelicht De beslissing is genomen uit milieu-overwegingen, aldus de gemeente. Visionaat is gisteren voor de tweede maal gemaakt. Schiedam In de kleine stu dio van de Ziekenomroep Schiedam is gisteren de tweede band opgenomen voor Visionaat, een gespro ken nieuwsperiodiek voor blinden, slechtzienden en gehandicapten in Vlaardin gen, Schiedam en Maassluis. De banden hiervoor worden overdag opgenomen, Iedere avond is de studio door an dere programmamakers be zet De band komt voorlopig een maal per veertien dagen uit en duurt anderhalf uur. In de toekomst wordt het waar schijnlijk een wekelijkse uit gave van de ZOS. Uit regionale en landelijke kranten wordt het nieuws gehaald. Door de redaktie van Visionaal worden die berichten bewerkt. De twee de band die gisteren is ge maakt werd ingelezen door Ineke Lebbink en Akke Timmer. Ben Boender ver zorgde de techniek. Bij de opname was de heer Rijk aanwezig. Hij is medewerker van de Nijmeegse blindenbi bliotheek Le Sage ten Broek. Met die instelling werkt de ZOS nauw samen. Bij die instelling wordt de zogenaamde moederhand gecopïeera en naar de abon nees verzonden. Ongetwijfeld zal het bedrijf aan de Hafenstraat in Zdd in be roep gaan tegen dit „vonnis". Door diverse juridische wegen te bewandelen kan zo het ulti matum dat de gemeente stelt (binnen twintig dagen sluiting) jarenlang worden gerekt Voor dat de beslissing (bijvoorbeeld door de Kroon) is gevallen kan het al 1980 zijn. Niettemin zullen de bewonersver enigingen Zuid en West en an dere instanties die in het verle den fel tegen de aanwezigheid van Tankercleaning hebben ge protesteerd uitermate tevreden zijn met deze rigoureuze beslis sing van het college. In een dependance van de Professor Casi- mirschooi worden Vlaardingers onder zocht op CARA Vlaardingen Het be volkingsonderzoek naar CARA, een ver zamelnaam voor ast ma, bronchitis en emphyseem, is giste ren begonnen. Onge veer tweeduizend Vlaardingers doen mee aan het uitge breide onderzoek naar de longfucties. De ge- gevens die hier uit rollen zijn belangrijk voor de bestrijding van CARA en het voorkomen ervan. De medici hopen door mid del van dit onderzoek meer te weten te komen over de oorzaken van de volksziekte, waar onge veer tien procent van de Nederlandse bevolking aan lijdt. Morgen komt een speciale commissie uit Parijs, die zich met de gezondheid van de mensen in de EEG-landen bezighoudt, naar Vlaardingen. Zij stellen zeer veel belang in het unieke onderzoek. De cijfers van Vlaardingen worden vergeleken met de uitkomsten van het zelfde onderzoek dat in het Groningse Vlagtwed- de wordt gehouden. Voor de uitgebreide onder zoeken worden steeds de zelfde mensen opgeroe pen. Er zijn negentig me dewerkers van diverse in stellingen bij betrokken. Het onderzoek gaat tot en met vrijdag door. Wethouder Chris Zijdeveld (mi lieuzaken) „Hei is een eerste stap. Wij rijn van oordeel dat een dergelijk bedrijf op die plaats niet kan draaien. Het is onmogelijk daar voldoende maatregelen tegen gevaar, schade of hinder te treffen via de hinderwet". De wethouder vreest wel dat er een jarenlange procedure voor nodig is, eer het bedrijf inderdaad Schiedam zal verlaten. „Verder kunnen wij niet gaan. We hebben de wet maximaal toegepast". De beslissing was niet unaniem. Wethouder Eef Collé, de tegen stemmer, had graag gewacht op de definitieve aanvraag voor een vergunning. Overigens heeft de open brief van onder meer de bewonersveremging Zuid geen invloed gehad op het weigeren van de vergunning. Deze protesteerde begin deze maand tegen het verlenen van- bet benodigde papiertje. Arie Zwambom van Zuid; „Ach, elke actie levert resultaat op. We zijn ontzettend blij dat de eerste aanzet is gegegeven. Het is erg gunstig voor de wijk dat Tankercleaning in de toekomst verdwijnt". De voorzitter van de bewonersvereniging zegt dat wordt overwogen meer ac ties te beginnen tegen milieu vervuilende bedrijven. Minder verheugd is uiteraard di recteur J. D. Winters van het bedrijf dat tankers schoon maakt en ook ontgassingsinstal- laties op haar terrein heeft staan. De termijn waarop het college alles heeft besloten (on geveer drie weken, red.) heeft hem uitermate verrast, zo zei hij ons gisteren. „Ik vind de beslissing niet zo duidelijk, nee. Tenslotte heeft-men 3 1/2 jaar geleden het bedrijf bekeken. Daarna kregen we telkens een vergunning. Ik had verwacht dat er verbeteringen moesten worden aangebracht, maar dit komt me wel rauw op de maag". De directeur van het bedrijf, dat op het ogenblik aan negentig mensen werkgelegenheid biedt: „Het ligt niet aan mij om een beslissing te nemen over de toe komst Ik zal het voorleggen aan de aandeelhouders en com missarissen. In ieder geval gaan we wel een definitieve vergun ning aanvragen, nu de tijdelijke is geweigerd". Wat het stand punt van het college hierin is, kan uiteraard wel worden gera den. De verwachting is echter dan wel gerechtvaardigd dat de sluiting van het bedrijf zo lang mogelijk wordt gerekt De openbare Maas- sluise bibliotheek was gistermiddag niet toe gankelijk voor grote mensen. De ruimte waar anders iedereen zo stil mogelijk langs de rijen schuifelt, was nu het terrein voor een groot kinderfeest. Een festijn in het kader van Kinderboekenweek 1975. Een slotmiddag ook van de wedstrijd onder het motto „De wereld om je heen," waarbij alle kinderen van Maassluis een boek hebben geschreven. Gisteren werden de prijzen uitgereikt. Maassluis Verolme Elektra in Maassluis wordt sterk uitge breid. Dit bedrijf vormt samen met EJeetron Breda), Electron Friesland, IEO Transform a to- renfabriek (Breda) en Elektro Technische Industrie Van der Veer (Amsterdam) de produkt- groep Electrotechniek van Rijn-Schelde-Verolme Machi nefabrieken en scheepswerven nv. De produktiecapaciteit zal door de uitbreiding in Maassluis worden verdubbeld. De vergro ting is deels het gevolg van de fusie van de Verolmebedrijven met Rijn-Schelde. Anderzijds is deze noodzakelijk gebleken voor het uitvoeren van vele op drachten buiten de sector scheepsbouw. Verolme Elektra heeft onder meer een testinstallatie voor straalmotoren ontworpen voor en geleverd aan de Koninklijke Luchtmacht Deze installatie is uniek voor Europa en vormt nu de basis voor een exportpro- dukt De uitbreiding van het Maassluise bedrijf houdt in dat er 5300 vierkante meter aan kantoor ruimte en fabrikagehallen bij komt. De oplevering van de nieuwbouw wordt eind volgend i jaar verwacht. i De eerste paal voor het nieuwe i gebouw zal morgen om half vier worden geslagen door ir, J. Bout, vice-president van 'Rijn- Schelde-Verolme. Hoek van Holland Het afgelo pen weekeinde zijn in Hoek van Holland weer tal van ver nielingen aangericht. Hoewel de politie bijzonder attent Is, is het al een paar maal eerder tot dergelijke zinloze vernielin gen gekomen. De daders heb ben daarbij een duidelijke voorkeur voor gebieden buiten de bebouwde kom. In de onbewaakte rijwielstalling van de spoorwegen werd een aantal fietsen opgepakt en over de omheining van de Deltadijk gesmeten. De fietsen werden daarna bovendien nog goed deels vernield. Voorts werd door diverse straten een spoor van vernielingen getrokken. Bushalteborden, vuilnisbakken, verkeersborden,. zuilen, licht masten en ANWB-borden moe ten het ontgelden. Bij de school aan de Mercatorweg en de gym zaal werden bovendien enkele ruiten ingegooid. Sch5"». Het overleg over het t'iriv tig wijkberaad in het i westen en zuiden van hL.-jeüam is gisteravond vast gelopen. De besprekingen over dit nieuwe overleg-orgaan zijn uitgesteld tot dinsdag 25 no vember. De aanleiding is dat de Katholie- ke Stichting voor Sociaal Cultu rele Arbeid (KSCA) het weigert om de resultaten van de on langs in de westwijk gehouden enquete voorlopig niet in de voorbesprekingen te betrekken, ofwel om *net de bewo- nersverc prsgeft m de ge meente eerste lt itenstruk- tuur voo het wij bberaad te geven en pas in een later sta dium geïnteresseerde buurtbe woners en verenigingen er bij te halen. De bewonersvereni- gingen hebben hierop het ver trouwen in de stichting - voor zover dat er nog was - opge zegd. ■Wethouder Hans van der Wilk van vakaangelegenheden zei gisteren op de tweede bijeen komst van de bewonersvereni- gingen en de stichting, waar hij als adviseur aanwezig was: „Ik geef het niet definitief op, maar ik zie er weinig in om het over leg op deze manier voort te zetten. Als deze partijen niet tot een regeling kunnen komen wie dan wel? Het opbouwwerk heeft geen enkele kans van sla gen als men er niet in slaagt om een stuk gemeenschappelijk denken op tafel te leggen", Over de aküe van de KSCA ia de wethouder teleurgesteld, zoals wij reeds op vrijdag 17 oktober meldden. Van der Wilk deelt de mening van de bewonersverenigingen dat de stichting op deze manier m de wijk steun heeft willen zoe ken. De door de stichting beoogde representativiteit is volgens de wethouder nog niet aan de orde. Eerst moet de struktuur worden gevormd. De KSCA blijft echter van me ning dat de wijkbewoners reeds in het volgend overleg er bij betrokken moeten worden. „Door de enquete in de west- wijk hebben wij het gegeven gekregen dat er een bepaalde hoeveelheid wijkbewoners mee willen denken. Dat kunnen we niet onder tafel stoppen", aldus een woordvoerder van het be stuur. Dit tegenstribbelen heeft tol ge volg dat het voorstel van de be wonersvereni gingen om naast wijkkomitees ook een centraal en coördinerend over- legorgaan te vormen ook blijft liggen. „Wij krijgen er steeds minder ple zier ui om met de stichting samen te werken. Waar blijf je immers' als je partner de af spraak met na komt?", aldus Arie Zwambom, voorzitter van de bewonersveremging Zuid. Ook de andere bewoners vereni gingen delen deze mening. Bestuursleden van de KSCA en de bewonersverenigingen uit Schiedam-Oost, West cn Zuid waren gisteravond voor de voorbereiding van het toekom stig wijkberaad in het stads kantoor bijeen. De enquete die de stichting onlangs in de west- wijk heeft gehouden leidde er toe dat men geen stap verder kwam, eerder een stap achter uit. Vlaardingen Het Bewonerscomité Spoorwijk verwijt het gemeen tebestuur een totaal gebrek aan Inzicht in de leef- <a woonproble men in Spoorwijk. Volgens het buurtcomité houdt bet bestuurlijk apparaat de woningbouwverenigingen en de huiseigenaren de hand boven het hoofd, ten koste van het welzijn van de bewoners van de oude wijken in Vlaardingen. De bewonersverenlgiag schrijft dit in een open brief aan bur gemeester en wethouders en de gemeenteraad. De Spoorwij- kers reageren hiermee op een brief van de gemeente over een onderzoek naar de veiligheid van gasgetsers van verhuurder „Patrimoniums Woningen." Het comité schrijft. „Als u daar over alleen inlichtingen vraagt bij de huiseigenaren, dan is het logisch dat de huiseigenaar al leen die informatie verschaft die voor hem het voordeligst uitkomt". De Spoorwijkers be schuldigen Patrimonium ervan in hun wijk al jaren de geisers niet te onderhouden, terwijl dit toch periodiek zou moeten. Het bewonerscomité meent- „Ter wijl u zich tevreden stelt met informatie van Patrimonium en u vier maanden nodig heeft de ze informatie door te spelen naar het bewonerscomité, heeft Patrimonium inmiddels de ou de, versleten en afgeschreven gasgeisers in huur verhoogd met bijna de helft tot vier gul den vijftig per maand De Spoorwijkers dreigen dat de hele gang van zaken, zowel van gemeentelijke zijde als van Pa trimonium, over het onderhoud van geisers en de veiligheidsga ranties voor de bewoners, door het buurtcomité niet wordt geaccepteerd. Het bewonerscomité eist dat bouw- en woningtoezicht op korte termijn een onderzoek in stelt naar de geisers. Boven dien met op onderhoud contro le worden uitgeoefend. Indien nodig moet Patrimonium ook worden verplicht tot vervan ging van de geisers over te gaan, vinden de Spoorwijkers. Vlaardingen Op de Maasslui- sedijk heeit in de nacht van zondag op maandag om drie uur ean ongeluk plaats gevon den toen de 20-jarige autobe stuurder L. J. R. uit Maassluis plotseling krachtig remde voor, twee overstekende konijnen. De wagen raakte hierdoor in een slip en sloeg een paar keer over de kop. De bestuurder werd met een her senschudding naar het Holyzie* kenhuis vervoerd. Een inzitten de, de 18-jange H. G- de G. werd eveneens overgebracht naar het Holyziekenhuis met kwetsuren aan rug en beide armen. De auto werd totaal ver nield. /^Ditnii Dit nieuwsblad, waarin u al het nieuws uit eigen om geving kunt vinden, wordt zonder extra kosten be zorgd in combinatie met het Rotterdamsch Nieuws blad. Stuur rmj dit nieuwsblad 14 dagen gratis op proef toe m combinatie met Rotterdamsch Nieuwsblad Naam; Adres Woonpl Tel: Deze bon m open envelop, zonder postzegel, sturen naar: Antwoordnummer 634, Botterdam,

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1975 | | pagina 1