Broodbezorger Schoot zegt Schiedam- West vaarwel Schrap in Ij maar Siem, ik n ia et gee brood van 'n vreemde9 Twee betere bij Rood Vlaardingen HORVATHWEG OPGEHOOGD films Hoekse Deelraad wil „opruiming maneges Sjostakowitsj: de smaak van de autoriteiten DUWEN PILSJE Music Power in Tempel Buurthuis Oost weer open FESTIVITEITEN IN DIENSTENCENTRUM Platen lenen, net als boeken 3 Schiedam Met één grote klap raakt Siem Schoot (42) morgen zowat zijn hele familie kwijt. Niet door een ongeluk, na tuurramp of massaal overlijden. De klap zal te horen zijn wanneer Schoot de deuren dickt- knalt van zijn bestelwa gen, waarmee hij jaar- in-jaar-uit brood op de plank bracht van hon derden gezinnen en al leenstaanden. Vierhon derd om precies te zijn. Siem heeft ze meer dan twintig jaar beschouwd als zijn broers, zusters, tantes en ooms, zij re kenden hem altijd ais een van hen. Eb opeens Is dat afgelopen. Een siddering voer door Schiedam- West, toen Siem Schoot aan kondigde dat hij stopt met broodbezorgen. Bij elke deur waar hij het nienws verkondig de kreeg hij ongelovige gezich ten tegenover zich. Siem weg? Dat was onmogelijk, zei de buurt. Nooit meer die ver trouwde kreet „En de bikker!" onderaan de trap te horen, dat wilde er bij de klanten niet in. „Krijgen we nou een vreemde in huis Siem?" Bij de gedachte alleen al werd er flink gerild en velen hebben al opgezegd. Maar het is Siem, die elke dag en dat bijna 21 jaar lang brood heeft bezorgd, wel degelijk ernst. Hij kapt er mee,. Natuurlijk, hij had best graag de 21 jaar willen volma ken. Volgende maand is dat, op 28 november. Op die dag echter is hij alweer een maand mon teur in een service-station. Mis schien met pijn in het hart, waarschijnlijk zelfs. Maar terug gaat ie niet meer. Verbeten staat zijn gezicht wan neer hij zegt „Al leggen ze een ton voor me neer. Ik heb a gezegd, nou moet ik ook b zeg gen", Zijn altijd opgewekte na tuur is de laatste weken zwaar bewolkt De ellende is namelijk, dat Siem eigenlijk gek is op zijn vale „De vrijigheid en zo", dat zijn dingen die hem zeer na aan het hart liggen. En nu wordt hij door de omstandigheden ge dwongen van baan te verande ren, „Het kon echt niet meer", verzucht hij, leunend tegen de broodwagen, waarmee zijn lij densweg is begonnen. Dat wil zeggen, met een wagen van het zelfde type. Siem's eigen wagen staat op non-actief, Het begon in augustus. „Mijn wa gen wide halverwege mijn wijk niet verder. Het anker was ge broken. Mooi dat ik toen wel verder de hele route moest du wen", Zelfs voor Siem, die alles voor zijn klantjes overheeft, was dat geploeter iets teveel Door Trix Broekmans van het goede en dus stapte hij naar de baas. AI gauw bleek, dat de baas de wagen van de broodbezorger niet liet repare ren, „Maar ik dacht aan mijn klanten, dus ik toch elke dag met dat kapotte ding op pad". Er waren ook andere zaken die hem in de loop van september de neus uit begonnen te komen. Van der Meer en Schoep, Sie m's nieuwste baas hij heeft er ondertussen al heel wat ver sleten en hij slijt daar zelf ook een beetje van mee stelde nieuwe regelingen ten aanzien van zijn provisie en basisloon vast en dat betekende voor Siem een stapje terug, „Nou heb ik het best goed hoor, daar niet van, maar zulke dingen gaan toch niet in je kouwe kle ren zitten. Er is wel gezegd dat we aanvulling op ons loon krij gen, maar er zijn nou al zeven weken na die toezegging voor bij gegaan, en we hebben er nog niks bijgekregen", Niet bepaald akkefietjes, waar door Siem aanvechting krijgt om luidkeels zingend de deu ren langs te gaan. Integendeel, hij heeft bij zichzelf geconsta teerd dat hij in deze tijd gekke dingen is gaan doem „Bijvoor beeld, ik ben altijd onderweg, nooit even stoppen behalve tussen de middag. Maar ik heb de laatste tijd toch af en toe een pilsje tussendoor genomen. Dat heb ik nog nooit in mijn leven gedaan in mijn werktijd. Dan zeg ik: Siem dat klopt niet Bovendien ben ik ook ze nuwachtig geworden, de men sen merken het aan me. Zo ben ik nooit geweest"'. Bij zijn ronde krijgt Siem geen moment de tijd om het nade rende afscheid even uit zijn hoofd te zetten. Waar hij ook aanbelt, overal hoor je wel een meelevende opmerking. Een da me die snel op de fiets de rij dende bakker achterhaalt zegt nog nahijgend, maar wel uit de grond van haar hart: „Schrap me maar van de lijst Siem, ik moet geen brood van een vreemde. En mijn sleutel moet je ook maar terug geven". In de kolossale broodmand van. de bezorger ligt een forse bos met sleutels. Allemaal van klanten: veel werkende vrouwen en wat ouderen die moeilijk ter been zijn, ze hebben hun sleutel aan Siem toevertrouwd. Hij legt dan wel het benodigde voer op de vloer. „Ik weet precies wie wat moet hebben", glimt de nu weer breeduit lachende brood bezorger, die overduidelijk gloeiend trots is op dat in hem gestelde vertrouwen. Maar hij kan ook met diep-enrstige don kere blik zeggen, dat hij het vooral verschrikkelijk vindt „voor die oude mensen. Wat moeten die nou als ik het brood niet meer boven breng? Ze kun nen zo moeilijk uit de weg, moeten ze voortaan brood gaan halen?" Het laat hem niet los. Hij maakt zich zorgen over hun. lot als hij niet meer langs komt Want Siem is er nog een van de oude stempel: „Ik loop nog rustig naar vierhoog hoor. En als ze dan iets moeten hebben wat ik niet in mijn mand heb, dan ga ik het gewoon halen en dan weer naar boven. Zo heb je er tegenwoordig niet veel meer". Hij zegt het zelf, niet om op de scheppen, maar om een feit vast te stellen. Hij wijst naar de kleuren op zijn kar. Zo langzamerhand is het geval al heel wat keren overge- verfd. Steeds in andere kleuren, de kleuren van weer een nieu we eigenaar. Siem kent ze op een rijtje. „Eerst vijftien jaar Staaij. Dat was nog een echte boer er,bakker, een warme bak ker dus. Daar zei je gewoon Koos tegen de baas". Dat werd allemaal anders toen Staaij werd opgenomen in het bedrijf van De Geer. De bakfiets werd opgedoekt, Siem kreeg een elec tro wagen. De tijd dat Siem on der De Geer „diende" duurde niet al te lang. Opvolger was de combinatie De Geer-Vlug. Het is nauwelijks bij te houden, maar even later kreeg de broodman alweer een nieuwe werkgever, ditmaal Juweel en toen die geen brood meer in het brood zag nam Van de Meer en Schoep de zaak over. Siem gaat met zijn vingers over de verf. „Als je goed kijkt zie je de letters van De Geer er nog opstaan", zegt hij. Al die werk geverswisselingen hebben hem ook geen plezier gedaan. Hij bleef zich dan ook vooral In spannen voor rijn klanten: „Ik heb nooit ergens anders aan gedacht dan aan mijn klanten. Die moeten op je kunnen reke nen vind ik. Vandaar dat ik ook nooit een dag riek ben geweest. Al voelde ik me rot, toch ging ik, want anders moest ik al die mensen in de steek laten". Uit de talloze reacties die Siem in middels heeft gekregen blijkt dat de klanten de inspanningen van hun bezorger erg op prijs hebbn gesteld..Het is met geen pen te beschrijven wat ik alle maal voor leuke reacties heb gehad. Gisteren kreeg ik zelfs een cadeaubon van honderd gulden van een hele straat. Dat doet je toch wel iets". Het lijkt wel of zijn ogen vochtig worden als hij dat zegt Nee, het afscheid en vooral de ma nier waarop, hij had het liever allemaal anders gehad. Er is eigenlijk maar één persoon die best blij zal zijn wanneer Siem eenmaal de broodwagen aan de kant heeft gezet: zijn vrouw. „Die roept al jaren dat ik het kalmer aan moet doen. Nou, die heeft tenminste haar zin". Vlaardingen De stichting Rood Vlaardingen draait zaterdag twee films in zaal De Harmonie aan de Schiedamse weg. De voorstelling begint om onge veer acht uur. De eerste film heet De Blinde Fotograaf. Het is een vrije be werking van een verhaal van schrijver Willem Frederik Her mans uit het boek Een landing spoging op New Foundiand- Het verhaalt gaat over een ver slaggever die werkt aan een artikel over een blinde, die een opmerkelijk fotograaf sou zijn, De tweede film heet De Antikrist, gemaakt naar een boek van Heere Heeresma. Het is een sa tire op onze te vette samenle ving. Roeland Kerbosch heeft de kleurenfilm geregisseerd. De stichting Rood Vlaardingen, die De Betere Films mi draaien, heeft inmiddels zo'n 150 donateurs. De stichting, blij verrast door de grote toeloop, wil nog meer leden. Bij een aantal van 225 zou de stichting financieel de zaak kunnen bol werken als een derde deel van de donateurs ook de films zou bezoeken. Deze maand en de volgende zijn beslissend. De stichting wil doorgaan. In deze twee maan den moet echter blijken of het financieel haalbaar is in 76 door te gaan met de films voor donateurs en films voor jonge ren. Schiedam - Music Power is de titel van de film die zaterdag avond in sociëteit De Tempel wordt vertoond. In deze vier jaar oude festivalfilm treedt een keur van 's-werelds be- kendste groepen op. Deze voorstelling komt in de plaats voor de eerder aange kondigde film Dont look back, die om technische redenen niet vertoond kan worden, De toegang voor Music Power is gratis. Vlaardingen Het buurthuis Oost in de Oosterstraat 112 wordt vanavond om cies heropend. Vier lang is dit huis dicht geweest In die periode hebben de wijk bewoners zelf de boel helemaal opgeknapt en totaal veranderd. De opening vanavond echt officieel karakter „De bewoners openen hun buurthuis zelf door te komen", aldus opbouwwerker Ben Dub beldam, die hieraan toevoegt dat de opening daardoor alleen maar feestelijker zal zijn. Het geheel wordt bovendien „af" gemaakt met levende muziek. Hoek van Holland De deelgemeenteraad wil een soort „opruiming" onder de Hoekse mane ges. Het deelraads be stuur is de vele onder linge ruzies beu en men acht de tijd gekomen dat er nu werkelijk ge saneerd moet worden- Volgens voorzitter Van der Hou wen zal de dienst voor sport en recreatie hier moeten ingrijpen. Jk heb al enkele malen aan de bel getrokken. Er is op dit mo ment geen rechtlijnig beleid, maar daar mogen de kinderen niet de dupe van worden"^ Dit laatste merkte hij op tijdens de behandeling van de aan vraag voor een vergunning van de pas opgerichte ponyclub om gebruik te mogen maken van het manegeterrem aan de Dirk van den Burgweg Hoewel de meerderheid van de deelraad zeer snel de „sanering" wenst wilde men ook r.u niet in eerste instantie de kinderen het slach toffer laten worden. Alleen de socialistische fractie stemde te gen omdat deze van mening is dat de leden van de nieuwe ponyclub hoofdzakelijk bestaan uit leden van De Caepruiters, juist de instantie waarvan de gelijknamige stichting en de ge lijknamige vereniging constant met elkaar ruzie hebben. Vandaar dat de socialisten eerst orde op zaken wilden stellen en dan pas goedkeuring geven aan de vergunning voor de pony club. PvdA-woordvoerder F. Moor vreesde dat een geven van vergunning juist weer een reden voor een nieuwe ruzie zal zijn. Schiedam Zondagmiddag zet het dienstencentrum De 4 Mo lens voor de tweede maal een aantal festiviteiten op touw voor Schiedammers die zich op deze dag vervelen. Het is de bedoeling dat zo'n zondagmid dag om de veertien dagen plaatsvindt In samenwerking met de stichting Open Huis en het NTVON houdt het dienstencentrum aan de Nieuwe Damlaan, hoek Bur gemeester Honnerlage Grote laan, een expositie van wand kleden van Jacqueline Hende- rickx, een schilderij ententoon- stellinkje en een expositie van schelpen. Bovendien treedt het jeugdorkest van het fanfarekorps Ambro- sius op, afgewisseld met liede ren van een klassiek geörien- teerde zanger. De middag duurt van half twee tot half vijf. Aan deze zondagmiddag gaat een koffieuurtje van het Centraal vrouwencomité vooraf. Uiterlijk 1 december moe ten de werkzaamheden rond de Horvathweg klaar zijn. Op dit moment is men nog druk bezig met het ophogen en het asfalteren van de zuidelij ke rijbaan. De op- en afrit van het Stationsplein nemen de ambtenaren van de dienst gemeentewerken er ook ge lijk bij. Voor het gemotoriseerde ver keer is dit weggedeelte dan ook voor onbepaalde tijd af gesloten. Bus M en (brom)- fietsers mogen echter ge bruik blijven maken van een rijbaan. Bij de Horvathweg wordt het verkeer de komen de weken over een rijstrook van de noordelijke rijbaan geleid. X Vlaardingen Hoe je een stukje naar aanleiding van iemands overlijden kunt beginnen met „als het kalf verdronken is, dempt men de put", wordt dui delijk aan de hand van de op 9 augustus gestorven compo nist Dmitri Sjostakowitsj. Zijn dood betekent in feite de af sluiting van de grote symfoni sche traditie van de vorige eeuw, omdat hij de erfgenaam was van Mahler, Tsjaikowsky, Sibelius. aan de andere kant is de belangstelling in ons land voor deze Rus zo mager, dat je hier met je neus op gedrukt moet v;orden. Hij was ook een muzi kant waar je je sterk mee ver bonden kon voelen. De oorzaak daarvan is gelegen in Sjostakc~_ witsj' streven om bij de Sovjet-' autoriteiten in de smaak te val len. Daarvoor deed hij wel erg veel concessies. eerste symfonie had een enorm succes. Dat was in 1926. Invloeden van moderne wester se componisten (Strawinsky, Schönberg), brachten hem tot allerlei experimenten. In 1930 kwam de eerste officiële kritiek op zijn opera „De neus" (naar Gogol), en toen in 1936 de opera „Lady Macbeth van Mtsensk" in première ging kwam er een vernietigende aanval in de Prawda en werd de auteur van westers formalisme, decadentie, disharmonie en kakaforue be schuldigd. Dat zulke aantijgin gen effect hadden, bleek een jaar later: de vijfde symfonie voldeed aan alle Sovjet-nor men. Sjostakowitsj werd tij dens de oorlog zo'n beetje de officiële staatscomponist Hij kreeg de Stalin-prijs in 1941 en een groot patriottisch succes werd de première tijdens het beleg van Leningrad van de symfonie nr. 7, Na de oorlog, vooral tijdens het componisten- congres van 1948 wordt hij weer van ideologische zwakhe den beticht Sjostakowitsj en Prokowjew, komen op de zwar te lijst. Opnieuw maakt hij een knieval voor de partij en „reha biliteert" rich met een drakeri ge kantate „Het lied van de bossen", een soort Blut-tind-Bo- den-muriek die hem opnieuw de Stalin-prijs oplevert. De laatste jaren waren er weer wat wrijvingen, en getuige zijn laatste scheppingen had hij zich Dmitri Sjostakowitsj: veel concessies. weer wat vrijheid verworven. Typerend is misschien ook dat het nieuws van zijn overljden het Westen bereikte via de dis sidente cellist Rostropowitsj, en dat het regime pas op de Xle augustus officieel de gewezen held van het vaderland aller arbeiders afmeldde. Sjostakowitsj' grootheid schuilt vooral in zijn fabelachtige com- poneertechniek en verder in de tragiek, van zijn strijd tegen het dogma. Het leek soms wel op een Griekse tragedie. Een aan tal werken zijn zonder meer geniaal (het vioolconcert opus 99, de symfonieën 1, 5, 10, 14, een aantal kwartetten, het eer ste celloconcert), en daarin overtrof hij zijn, collega Katsja- toerian en zelfs een man als Prokowjew. De toekomst van de Russische muziek ziet er somber uit. Onze Sjostakowitsj- put moet toch wat gedempt worden. Vrolijker berichten borre len ook op uit de aan- winstenbak van de Dis cotheek. We zitten nu te gen de 3600 platen aan, en het ziet er naar uit dat we 1976 in zullen gaan met een collectie van zo'n 3900. Voor pop- smulpapen zouden we kunnen zeggen: „Hé, po- p(p)el(le)pee's", en inder daad: het staat hier nu stijf van de Stones, het barst van de Byrds. Eén groot aantal nieuwe groepen (Osibisa, Led Zeppelin, Doors, War) verrijken verder onze bakken.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1975 | | pagina 3