Bomen in binnenstad zijn er slecht aan toe Vlaardingse Tuinbouwhistorie in Maasland geëxposeerd Toneelgroep OM durft modern toneel niet aan BURGERLIJKE STAND Gemeente moet serie maatregelen treffen [kerkdiensten MAASSLUIS Vlaardingen. VRIJDAG 24 OKTOBER 1975 Schiedam De boom hoort er doodeenvoudig bij, staat te lezen in het voorwoord van de nota „Bomen in de binnenstad" die onlangs is aangeboden aan de leden van de Schiedamse gemeenteraad. Toch maakt de hoofdafdeling plantsoenen en begraafplaatsen van de dienst gemeentewerken in die nota duidelijk, dat men in het verleden er niet zo bij stilgestaan heeft dat bomen een functie hebben in de relatie mens-na tuur. Pas drie jaar geleden begon een speciale „bomenploeg" van de gemeente met een serieus onderzoek naar de gezondheid van de Schie damse boombeplanting. Toen was al lang gebleken dat het met een fiks aantal bomen in de stad slecht ge steld was. Vooral de bomen langs de havens in de bin nenstad gingen zienderogen achteruit en die zijn dan ook het eerste onder de loep genomen. In de nu verschenen nota, die het resultaat is van het on derzoek, worden de boven- en ondergrondse oorzaken van slechte boomgroei op een rijtje gezet. De straatbo men blijken veelal geteis terd door droogte, verwon dingen, een overmatige toe diening van bepaalde stof fen en ondervoeding van andere stoffen. Ten eerste is daar de slechte invloed van industrialisatie en verkeer: luchtverontrei niging chemische bodem verontreiniging en een slechte waterhuishouding. Ook direkt is het verkeer schadelijk; bomen worden onverdacht aanzienlijk aan getast ten gevolge van par keerproblemen: auto's die langs de stam schuren fiet sen die tegen de boom wor den gekwakt. Al na heel kleine beschadigingen kan de boom veel gevoeliger worden voor dierlijke of pa rasitaire aantastingen. Het hout onder de beschadigde bast rot sneller in. LEIDINGEN Onder de grond zijn het kabels of leidingen, die bomen beletten om te volgroeien. Worden de wortels al niet de das omge daan bij lekkages in de leidin gen dan moet de boom wel worden gerooid wanneer de lei ding wordt gerepareerd. Veel bomen gaan trouwens ten on der als gevolg van lekken in aardgasleidingen. Wortelsterfte kan ook worden veroorzaakt door alweer dat verkeer. Het verkeer veroor zaakt trillingen die de bodem dusdanig vernielen, dat fijne haarwortels niet standhouden en uitbreiding van het wortel stelsel onmogelijk wordt Ten slotte zijn er ook nog niveau veranderingen van het wegdek: ten behoeve van het verkeer. Zoals herprofilering, hetgeen een bedreiging vormt voor boombeplanting. Ophoging van straten is ook fataal voor de meeste bomen, al kunnen de populier, de wilg, de plataan, de acacia en ook wel de iep nog enigszins die wegreconstructies verdragen. In de nota „Bomen in de binnen stad" (er komen nog twee ver- volguota's over de bomen in de andere oude en nieuwe wijken) wordt verteld hoe de gemeente een preventief beleid zal moe ten voeren. Nieuwe bomen moeten geplaatst worden op voldoende afstand van de rij weg. Rond de boom moet een opstaande rand worden aange bracht. Wondbehandeling moet geschieden met betere „medi cijnen" en ook zal in veel ge vallen moeten worden gekozen voor ander boombeschermings- materfaaL Bomen moeten op minstens an derhalve meter afstand van ka bels en leidingen worden ge plant. Eventuele lekken in lei dingen moeten uiteraard zo snel mogelijk worden gerepa reerd, maar bovendien moeten ventilatiekanalen worden aan gebracht tussen een boom en een voormalig gaslek. Voorts zal de bodem met zuurstof moe ten worden geïnjecteerd. BEMESTING Is een boom gestorven na een aardgaslekkage, dan moet een wachttijd van acht maanden in acht worden genomen voor her beplanting. Er zal een regelma- tige controle op de bemesting stoestand van de grond moeten zijn en ook moet overtollig wa ter worden afgevoerd. Volgens de plantsoenendienst ligt het voor de hand, dat meer tegen ziekte resistente boom soorten moeten worden ge bruikt Een voordeel is ook, als bomen in de stad dicht opeen geplant staan. Zo zal de ver woestende invloed van het kli maat (val- en trekwindenl, sterker verbranding door licht reflecterend glas) voor een deel worden voorkomen. De plantsoenendienst noemt nog enkele kleinere maatregelen. In totaal zal er dus heel wat moe ten gebeuren, maar bij de ge meente is men niet pessimisti sch: de bomenploeg, belast met gezondheidszorg voor bomen, gaat steeds beter functioneren. Het eerste bewijs daarvan is de bewuste nota. Een juweeltje vindt de verstokte. Schiedammer ideze boom, en sommigen beweren zelfs dat de wortels tot ver onder de Koe markt lopen. Toch gaat het vooral met de bomen langs de havens ronduit slecht ófë-S lllf SCHIEDAM Hervomnde Gemeente, Grote kerk zondag 10 uur ds. J. de Ruijter, Rotterdam en 17 uur ds. C. v. d. Bergh, R'dam. Op- standingskerk, zondag 10 uur ds. C. v. Zuylen. Bethelkerk, zondag 10 uur ds. H. Lukito, Maassluis. Aula Pinaplein, zon dag 10 uur ds. H. W. Waarden- burg, Rotterdam. Evangelisch Lutherse Gemeente," zondag 10 uuiVds. A Steinhart, zondag slied 408. Kethel St Martinuskerk, zon dag 9.30 uur ds. S, Gerbrandy, Dorpskerk, zondag 10 uur ds. P. Hargre en 19 uur Zie st Jacobuskerk. St Jacobuskerk (Kethel noord) zondag 13.15 uur Oecumenische dienst Past Groeneveld en ds. P. Margre. 't-Schepphuis is zondag 10 uur jongerendienst o. L v. de Eerw. Heer J. K. de Jong. VLAARDINGEN Grote kerk zondag 10 uur Inter kerkelijke samenkomst Raad v. d. Gemeenschap v*. Kerken Voorganger dr. A H, v. d. Heu vel Thema: inwoning van god bij de mensen m. m. v. Kerk koor HeiL Geestkerk o. 1. v. H. Govaart Organist A. Zouten dijk en 17 uur dl, 3, Wieman. Nieuwe kerk, zondag 10 uur ds. A, A- Bos. Bethelkerk, zondag 10 uur ds. J- J. v. Thiel en 39 uur ds. A P. Nauta. Witjkge- meente ünmanuel Aula groen van Ptxnstere rly ceum zondag 10 uur és. A F. Nauta. R»*ho- bothkerk, zondag 10 uur ds, J. Wieman. Ftéelkerk, zondag 17 uur gecomb, dieMt-voorgan gers ds. D. Braam en ds. J. 3. v. Thiel. Ichthuskerk zondag 10 uur ds. W. W. Verhoef-oogst- diens, 15 uur Interkerkelijke dienst voor geestelijk minder- begaafden- voorg. ds. P, Ver- maat m. ra. v. eigen koor Het zingende woord, 19 uur ds. W, W. Verhoef-alternatieve dienst numv. J. B. Singers Onder werp NieuwelevensstijL Holy- centrum 9 en 10.30 uur gecomb. dienst voorgangers ds. W, C. v, Dam en ds. Joh. Lever viering H, Avondmaal 19 uur drs. C. Blenk van Wbubrtigge-oude be rijming. Het zonnehuis zondag 10 uur ds. Y. J. Hemersma. Holyzie- kenhuis zondag 9 uur ds. Braam. Rusthuis Vaartland dinsdag a. s, 10 uur ds. J. J. v. Thiel Grote kerk zaterdag: 11 uur kom zing met ons en doe als wij. Dagkapel H. Geestkerk- /Pmelkerk/Oosterkerk woens dag a. s. 19.30 uur Interkerke lijk Avondgebed. Ichtuskerk donderdag, a, s, 19.30„uur Avè&dgebea. Gereformeerde gemeente Nederland: zondag 10 en 17 uur ds, F. Mallan. Chr. Geref. kerk zondag 10 uur lees- dlenst en 17 uur ds. B. de Romph. Gereformeerde kerk: Oosterkerk. zondag 10 uur drs. H. Th- van Reen en en 17 uur W, K. V. d. Beukeb Emauskerk, zondag 1 0,15 uur ds. D. Braam voorb. H. A en 17 uur drs. H. Th. van Reenen. Kerkcentrum Holy, zondag 9 en 10.30 uur ds. W. C. van Dam en ds. Joh. Lever Herv/Geref. dienst Heilig Avondmaal, en 17 uur ds. L. R. Krol voortz. H_ Avondmaal. Pniëlkerk zondag 9 uur ds. D. Braam en 17 uur ds- D- Braam en ds. J. J. van Thiel Herv/Ge ref. dienst Maranathakerk zon dag 10.15 uur ds. L. R. Krol Heilig Avondmaal en 17 uur ds. Joh. Lever voortz. H. Avond maal. Ichthuskerk, zondag 19 uur Alternatieve dienst De We tering, zondag 9 uur ds, L. R, Krol H. Avondmaal. Holyzie- kenhuis, zondag 9 uur drs- H. Th. v. Reenen. Het Zonnehuis, zondag 10 uur ds. Y. J. Tie- mersma. H. Geestkerk/Ooster- feerk/Pnièlkerk woensdag a. s. 19,30-20.00 uur Interkerkelijk Avondgebed. Grote kerk zater dag a. s. II uur Kom zing met ons en doe als wij. Gerefor meerde gemeente-Pnielkerk, zondag 11 uur en 13.30 uur Leesdienst Remonstrantse Ge meente, zondag 10.30 uur Prof. dr. G. J. Hoenderdaal-Oest- geest Leger des Heils. zaterdag a. s. 3 uur Reünie Engelandvaarders, en 19 uur Muziek en zangpre sentatie, zondag 10 uur Heili gingssamenkomst, 18.30 Open luchtsamenkomst, 19.30 uur Ge tuigenis samenkomst- de samen komsten staan o. L v. Kapitein en Mevrouw J. Ruysink mede werking van muziekkorps en zangkoor. Maasland Ned. Her/. Kerk, zondag 10 uur ds. H. J. J. Key- zer, 19 uur ds. v. d. Meer Oos- terland, jeugddienst- Gerefor meerde kerk, zondag 10 en 19 uur ds. C. Padmos, R. K. paro chie Maria Magdalena, zaterdag 19 uur en zondag 10 uur. Maassluis zondag 10,30 uur Opendeurdienst Immanuelkerk. In deze dienst hoopt ds. T. J. H. Kaitjema het onderwerp Je sus Christus maakt vrij en brengt bijeen le behandelen. MAASLAND Dit weekend wordt de artsen- dienst vanaf zaterdagmiddag 12 uur tot maandagmorgen 8 uur waargenomen door J. B. W. Derksen, 's-Herenstraat 4, teL 12039, De weekenddienst der wijkverpleegkundigen wordt waargenomen door zr. N. Eikel boom. tel. 13271. VLAARDINGEN De weekenddienst der verloskun digen wordt waargenomen door mevr. Nijman en Mej. de Wilde. Het Vlaardingse gevaarte bij HVO. Vlaardingen HVO bv is dezer dagen gereed gekomen met de bouw van een gasproduktie- platform dat bruikt zal worden voor Blok K13 in de Nederlandse sector van de Noordzee. Deze kolos heeft met inbe grip van alle installaties een gewicht van bijna 2.500 ton. Het in drie de len op twee grote pontons geladen eiland wordt bin nenkort van de Vulcaan- haven in Vlaardingen versleept naar de „offs hore" lokatie, ruim hon derd kilometer ten west en van Den Helder. Het gevaarte is ontworpen door Heerema Engineer ing Service en het geheel werd gebouwd in op dracht van Pennzoili Ne derland Company. Deze maatschappij begint vol gend jaar als zogenaam de Operator voor de Noordwinning Groep met de gasproduktie. Via een pijpleiding zal het gas bij Caliantsoog aan land worden gebracht. Maasland - De Stichting Tuinbouwhistorie organi seert van 26 oktober tot en met 4 november in het Maaslandse expositiecen trum De Rozenhof een ex positie onder de titel „Tuinbouw van gisteren". Maasland beleeft daarmee een primeur, want het is de eerste maal dat de stich ting Tuinbouwhistorie zelf. standig een expositie orga niseert De tuinbouwhistorie in al haar facetten wordt op de expositie belicht De teelt en werkwijze, de tuin- bouwgereedschappen krij gen ruime aandacht, even als het streekhistorische werk. Hiervoor bevinden zich op de expositie ook een aantal panelen uit het kaartboek van Delfland van 1712 over de toen aan wezige tuinbouw. Tijdens de expositie is er ook een maquette te zien van een binnenkort te stichten historische tuin. Deze toont dat er in de tuinbouw ge durende de laatste eeuwen veel is veranderd. Uit de zeer omvangrijke kollektie is een thema vastgesteld genaamd „perspot", be staande uit een aantal mo dellen waarmee de beken de perspotjes werden en worden gemaakt De voormalige Maaslandse groenten- en vruchtenvei- ling krijgt eveneens ruime aandacht. In een fotomon tage wordt een overzicht gegeven van het ongeveer zestig jarig bestaan van de ze veiling, die in 1967 werd opgeheven. De werkgroep en vereniging „Oud Maas land" richt op de tentoon stelling een eigen stand in. De tentoonstelling wordt za terdagmiddag om vier uur geopend door burgemees ter J. van den Brink. De heer M_ C. M. van Adri- chem uit Honselersdijk, se cretaris van de stichting, zal de expositie inleiden. De tentoonstelling is geopend op 26, 28, 29 oktober en 1, 2 en 4 november van 15.00 tot 17.00 uur en op 28, 29 en 30 oktober en 3 en 4 november ook van 19.00 tot 21.00 uur. De toegang is gratis. Bezoeken op andere tijden kan eventueel ook. Men dient dan kontakt op te nemen met de secretaris van het comité Rozenhof, de heer A Ross, tel. 01899-13777 (toestel 15). Komische thriller moet 20e verjaardag reliëf geven Vlaardingen „Wé moeten nu eenmaal rekening houden met de wensen van onze achterban", verklaart regisseur Arie Korpershoek. Hij js achttien jaar regisseur van het 20-jarige ONI en zou eigenlijk met de groep wel wat meer willen dan wat nu wordt gedaan. De Vlaardingse grossier is, door grondige studie, bekend met het toneelxnetier, doch bij zijn club is er een stukje gereformeerde erfenis dat het haast onmogelijk maakt zogenaamde zware stukken, realistische werken en zo te spelen. „Voor vooruitstrevend theater heeft ONI niet voldoende materiaal", aldus voorzitter Jan de Voogd. „In de eerste plaats zijn wij een vrienden kring. Een eenheid, waarbin nen nauwelijks een kwaad woord valt. Daarbij spelen we graag toneel en hopen we dat er veel mensen ko men kijken". Niet dat hij of Korpershoek genoeg hebben van de ko- medie of blijspelen, maar het hart gaat toch het meest uit naar karakterstukken en drama's. „Er rijn ook economische mo tieven die de keuze van een stuk bepalen". Artistiek lei der Korpershoek somt een aantal factoren op waar ter dege rekening mee moet worden gehouden, zoals pu blieke belangstelling, bud get, speelruimte enz. „Als we een stuk gaan spelen is het eerste wat het publiek vraagt: „Valt er wat te la- chen?" Alzo Korpershoeks kwalificatie van het geregel de gehoor. „We rijn als gereformeerde vereniging begonnen", vult De Voogd aan. „De normen rijn gelukkig wat verlegd, maar vloeken, grove taal en zo, schrappen we uit de stukken, of het zou functio neel moeten rijn". Hij geeft als voorbeeld een vader die zijn kind verliest en flink staat te vloeken. Korpers hoek: „Door allerlei toestan den wordt je keuze wel be perkt, waardoor is het voor het komende jubileum heb gezocht in de sfeer van de komische thriller". AMBIANCE De leden van toneelgroep Oni zijn niet enthousiast over hun onderkomen op de zol der van een jeugdcentrum aan de Schiedamseweg. Dit ondanks de sfeervolle in druk die het op ons maakt Veel hout, hanebalken, een heuse bar en schemerige verlichting. Toegegeven, op timaal is het niet, maar met een beetje improvisatie is veel mogelijk. Korpershoek: „Ze praten in Vlaardingen al jaren over een betere accommodatie voor amateurtoneel. Voorlo pig is er niets anders uit de bus gekomen dan afwijzin gen van voor ons „bruikbare panden". Niet alleen het stadsbestuur krijgt hiervan de schuld. Ook de rivaliteit tussen de toneelverenigingen onder ling zou de samenwerking in een dergelijk project stagne ren. „Gezamenlijk gebruik van een repetitieruimte zou onherroepelijk tot onenig heid leiden. Iedere groep heeft namelijk een eigen ka rakter, werkwijze en achter ban. Iedere vereniging verte genwoordigd een bepaalde bevolkingsgroep", zegt Kor pershoek. Op de vraag wat hij daar precies mee bedoelt zegt hij: .Niemand zal rijn eigen massïe overboord zei len". REPETITIE Voor het aanstaande feest spe len de vrienden van 0371 .Boeven en Madeliefjes", ge schreven door George Bat- son. Een komische thriller in drie bedrijven, echter soms dusdanig onmogelijk en langdradig dat er onder aan voering van de regisseur flink in is geschrapt Het éénakterfestivai had nogal wat repetitietijd gevergd en de rollen moeten, als we een repetitie meemaken, nog driftig worden ingestudeerd. Regisseur Korpershoek geeft aanwijzingen. Niet te veel, niet te weinig, het juis te woord op de juiste plaats. Een tiental acteurs probeert het stuk vaart te geven en de amusante gedeelten uit te spitten. Veel te lachen valt er vooralsnog niet of het zou moeten rijn als,één der me dewerkers bij het verlaten van het toneel achteloos over een lijk stapt Korpershoek; „Wij rijn niet zo cultureel bezig. De onderlin ge vriendschap sla ik hoger aan". De leden hebben er duidelijk plezier in. Geen ar rogant despotisme in de geest van „Wij zijn de beste en kunnen alles", nee, sa menspel en wendbare tole rantie moeten bier de voor keur genieten. Jan de Voogd: „We willen be slist niet de indruk wekken dat we een elitegroepje vrienden rijn, want we kun nen nog best leden gebrui ken. Vooral heren." Mensen die de sfeer van toneel en intieme samenwerking wil len proeven rijn welkom. Zij worden verzocht hun bezoek even aan te kondigen bij Jan de Voogd, te bereiken onder nummer 706404. Gerard v.d. Heuvel GEBOREN: Micha, zoon van: J. Knol en van: J. A de Groot; Elsina, dochter van: W. L. v.d. Hoff en vair A de Jong; Bar bara, dochter van: A.J.É v.d. Drift en van: M. L. A Gubbi; Caroline Donata Magdalena, dochter van: B. J. C. v.d. Berg en van: A C. v. Zessen; Nienke, dochter van: B. van 't Veer en van: J. Veens tra; Maria Doro thea, dochter van: J. P. Ydema en van: M. J. X v, Ettinger; Tim, zoon van: W. A J. Peper zak en van: L. J. M. Englebert; Maria Elisabeth, dochter van: R. Wigmore en van: M. E. La gendijk; Sanier, zoon van: B. v.d. Elshout en van: A Betten; Dominique Annemaria Cathari- na, dochter van: A G. M. P. de Reijer en C. G. K. Hedemann; Ferdinand, zoon van: L. J. W- Bergwerff en A E. Inpijn; Guus Johan, zoon van: J. P. L. M. Dideroch en M. W. M. van Rijsbergen; Sandy, dochter van: A. J. Kuiper en M. Sehult- heis; Jeroen, zoon van: H- W. Croon en D. Kosten. ONDERTROUWD: C. J. v. Gelde ren en J. W. de Heer; J. de l'Ecluse en J. Ras; A. ter Beek en A den Bakker, L. v.d. Klugt en E. Griffioen. GEHUWD: T. Wilkes en G. S. J. de Koe; J.AE Heuse hen en C. G, Doorschodt; P. de Jong en S. B. N. Tjoa OVERLEDEN: G. AdmïraaL BURGERLIJKE STAND MAAS LAND Maasland Over het tijdvak van t/m 17 oktober 1975. Geboren: Fleur, dochter van J. W. C. Simons en K. Ydo; Patricia Wilhelmina Catharina, dochter van R. W. C. Simons en N. Schouten, iS Ondertrouwd: P. Vreugdenhil en illiP A Eijgenraam. Gehuwd: J. van der Burgh en J. Buijnink. ONDERTROUWD: Gijsbertus de Haan, 23 jaar, Insu- lindesingel 36b en Hendrika Pietemella Schouten, 21 jr.: Eykmanstxaat 10; Johannes Wilhelmus Bravenboer, 23 jr: Klaproosstraat .32c en Keeltje Goedknegt, 20 jr.: Hoogstraat 57a; Theodorus Frederik Mul der, 23 jr.: Dirk de Derdeïaan 183 en Son ja de Bruin, 20 jr.: Dirk de Derdelaan 183; Nico van der Vaart, 27 jr.: Ant Hein- siusstraat 30 en Jacoba Jolanda Seen, 20 jr.: Roemer VLscher- straat 23; Leonardus Rooze- boom, 25 jr.: Henr. Roland Hoiststraat 91 en Teuna Johan na Voerman, 16 jr.: van Boisot- straat 67; Frans Nijman, 27 jr., Schiedam, Vlaardingerdijk 7b en Johanna Maria Gielen, 19 jr Madoerastraat 32; Mari van der Marei, 26 jr.: Leliestraat 7a en Nicolette Franken, 22 jr.: Lijst erlaan l; Jan van der Noll, 29 jr.: P. K. Drossaartstraat 97 en 'Robertine .Johanna Maria Krommendijk, 22 jr.: P.K. Dros saartstraat 97. Johan Hendrik van Hartings- veldt, 19 jr.: Borne ostraat 4 en Johanna Pietertje van Vliet, 19 jr.: Brederostraat 16b; Comelis Don, 18 jr.: Lombokstraat '1 en Meinsje Elizabeth Prins, 17 jr.: Datheenstraat 205; Gijsbertus Vink, 22 jr.: Fazantlaan 71 en Geertruida Elizabeth Maria de Jong, 20 jr. Maassluis, Vine, v. Goghlaan 81; Hendrik Nikolaas van der Vorm, 26 jr., Capelle a/d XJssel, Schermerhoek 292 en Sophia Cornelia Stam, 26 jr.: van Hogendorplaan 27; Catha- rinus Marinus Francois Stolk, 25 jr.: Floresiaan 26 en Cornelia Hendrika van Oudenaarden, 19 jr Rozenburg, Weth. v. Helden- str. 17.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1975 | | pagina 4