Hennes DVS opnieuw niet zichzelf Spektakel voor Excelsior M roep ,ouderwetsr Spijkenisse een halt toe FC Vlaardingen '74 bezit alleen maar techniek SVV rekent af met verleden99 OTTE REDT EER i&iï ïfP Pim Visser: '"twee goals en nog niet winnen v jeMzaken ROUW Voetbalpro gramma Geen excuus Krachtsexplosie FSC doet „wonderen" Leo Halkes: „Er moést gewonnen worden 99 WAARSCHUWING MAANDAG 27 OKTOBER 1975 Door Fred Ivens Mart van der Po!, belaagd door zijn makkers, heeft weer voor Excelsior ges coord: 2—1. Maassluis De kwetsuur van Spijkenisses beste speler Joep Goeden dorp (knie op slot) liep ineens als een rode draad dwars door het spektakelstuk in de Maassluise Dijkpolder heen. „De 20-jarige (toekomstige) international", zo nitte trainer Ad van Dongen zijn vurige wens, verstapte zich „slechts" kort voor tijd (waardoor een retourtje St Cl araziekenhuis (Rotterdam) noodza kelijk was) en was dus geen uitvloeisel van enig vernielzucht Beide formaties kregen er trouwens ook maar weinig kans voor, omdat Schiedamse arbiter Henk Brand het vaak harde en grimmi ge duel voor 2200 kijkers volledig naar zijn band zette. Ten koste dan, wel te verstaan, van zeventig eerlijk verdeelde, vrije trappen. Niettemin onderging thuisclub Excelsior M met die 2—2, die stellig als winst klonk, gelou terd een proeve van bekwaam heid, „omdat", aldus Ad van Dongen weer, Spijkenisse lange tijd na rust weer het niveau van de echte landskampioen haal de". Trainer Teun Groeneveld zag desondanks die deling met gemengde gevoelens aan, dat het verdedigen van een voor sprong nog in het „proces" blijft steken. De Westlandse trainer: ,Jk heb toen Excelsior M vijf minuten na rust onver wachts op 2—1 kwam, ge schreeuwd het middenrif af te grendelen, maar slechts panie kerige situaties voor eigen doel, gaven Spijkenisse via Nico Hokke nota bene de gelegen heid langszij te komen: 2—2. „Maar ook, verduidelijkte Ad van Dongen, „waren er toen twee Maassluise ingrepen op de doellijn voor nodig (Mart van der Pol en Jaap van Roon, red) om Excelsior M van verlies te weerhouden". Conclusie: Excelsior M—iSpijke nisse was een spektakel waar dig met een juiste deling omdat beide formaties het lef hadden aan te vallen. Ieder met een eigen patroon, een confron tatie van direct voetbal (Spijke nisse) met veel dieptepasses, en het meer gegroepeerde voetbal van Excelsior M. Teun Groene veld: „We zitten nog volledig in het nieuwe systeem van aanval len.'Uitvloeisel tegen Spijkenis se was een ijzersterk midden veld (vier man), dat veel te snel maar ook erg slim was voor Spijkenisse". Van Dongen: „De Maassluizers waren erg geladen, net zoals wij vorige week tegen Ussel- meervogels. Het leidde al vroeg tot een bombardement van ac ties op de kooi van doelman Bob Molendijk, die na circa 25 minuten geen enkel verweer had op de sublieme kogel van Mart van der Pol (via binnen kant paal): 1—0. Vreemd genoeg raakte heel Ex celsior M snel van streek. Ge volg van het „vreemde" genoe gen een voorsprong nog niet aan te kunnen en daarop had Ruud de Haan een ijzersterk antwoord (35e minuut) na slecht wegwerken: 11. Bij Excelsior m—Spijkenisse vaak grimmige duels. Tweede act: opnieuw het soepel bewegende Excelsior M in een greep naar de macht, maar de beloning al na vijf minuten kwam véél te vroeg. Welis waar wederom een geweldige kanjer van Mart van der Pol dus tweede lijn maar Excelsior M stond toen weer voor de „klus" die 2—1 voor sprong te handhaven. Iedereen bon toen op z'n klompen aan voelen dat de Maassluizers van die bravourachtige manoeuvre het slachtoffer zouden worden. Hoewel het opnieuw Nico Hok-' ke moest zijn om Spijkenisse te laten delen (2—2), waren raag- nlfieke reddingen van Mart van der Pol en Jaap van Roon wél toereikened om Excelsior M toch aan zelfvertrouwen te laten denken. waarde. Fysiek bleef Spijkenis se gemakkelijk overeind, ook al leidde Herman Esajes tel kens weer de counter naar snel opkomende makkers als Eric Scheffers en Mart van der Pol, maar beide formaties hadden in die emdfase, in het zicht van CVCirr een grote sluier mist, geen F 11jLtih- goaïtje meer verdiend. In de spannende slotfase beukten Bij Excelsior M draafde enkele beide formaties om beurten minuten voor tijd Lo Verhaas naar winst, maar juist beide nog voor Jan Huizing op keepers Bob Molendijk en Ger- (kramp), maar dat was ook de rit Geurtsen bewezen toen hun enige aantekening. Schiedam Opnieuw kreeg Hermes DVS een aanslag op het moreel te verduren. Weer werd het zelfver trouwen van de Harga-brigade verder ondermijnd. Want waar spelers en trainer toch wel enigszins op hadden gerekend, dat bleef uit. Hermes DVS bleef tegen Elinkwïjk op 2-2 steken en dat was voor de zoveelste keer dit seizoen een streep door de reke ning. In dit duel werd ook duidelijk dat de spelers meer en meer gebukt gaan onder de stand op de ran glijst, die Hennes DVS, qua inhoud zonder meer onwaardig is. De Schiedamse hoofdklasser is nog steeds een topploeg, maar weet dat alleen niet in klinkende munt uit te d rukken Hermes zit ietwat in het ver domhoekje, getuige de voorlaat ste plaats op de ranglijst en dat is een gegeven dat de pupillen van Pim Visser meer en meer bevangt. De trainer: "Daardoor worden ze bang om fouten te maken en worden die daardoor juist gemaakt". Dat bleek met name in het eerste bedrijf, toen Elinkwijk elk risi co wilde vermijden. Utrechtse trainer Hans Hol: "Vorig jaar werden we hier met vijf-nul weggespeeld, zoiets vergeet je niet Maar dit was een heel ander Hermes. Veel te kram pachtig. Er was dezelfde angst in gekropen als bij ons vorig jaar". Inderaad, Hermes toonde zeker in die periode geen lef. Spelbepa lers Ton Vorstenbos en Cock Hoogeveen buitten hun tech niek niet uit en bepaalden zich vrijwel uitsluitend tot onzui vere, lange passes, wat alleen maar tot schrikbarend veel bal verlies en dus -ook tot onrust leidde. Eünkwijk durfde daar nog geen profijt van te trekken, koesterde angstvallig de 'nul', die echter halverwege van het scorebord verdween. Een stijl vol door Jan Stroomberg ge plukte vrije trap van Hooge veen inspireerde Hermes DVS tot meer agressie, met meteen al resultaat Een vrije trap van grillige Aad van der Voort scheerde de Utrechtse kruinen, maar belandde vol op de wreef van zwoeger Teun Komaat: 1-0. Schiedamse vreugde, die al snel in 'rouw' veranderde. Luttele minuten later stichtte een hoekschop van handige, rappe Bert Nijdam zoveel verwar ring, dat eerst Hans Zorge en daarna Herman Scheurs voluit konden uithalen. Via de schou der van nog steeds onmisbare captain Plet van der Burg sprong de ba! achter de kanslo ze Martin Schilperoort Her- mes-praeses Kleinjam "Weer een doelpunt dat we zelf heb ben gemaakt". Schilperoort dus onder de lat en niet Harry Spermon wiens dins dagavond in het nationale ama teur-elftal gescheurde spiertje nog niet afdoende is geheeld. Visser; "Het ging absoluut nog niet Waarom Schilperoort? Wel, ook al speelt hij in het derde, hij heeft het beslist niet slecht gedaan. De Roos van het tweede heeft vorige week een paar foutjes gemaakt en was daardoor nogal aangeslagen. Vandaar". Pim Visser benutte de rust met enkele taktische tips. Die wel bij de spelers overkwamen, want Hermes opereerde in de tweede acte meer gegroepeerd en schuwde het persoonlijke initiatief toen niet meer zo veel. Het kwam de wedstrijd als kijkspel ten goede, ook al om dat aanvoerder Peter Vogel sang aan de ene en Aad van der Voort aan de andere kant resp, lat en paal op hun weg naar een treffer vonden. Doelpunten die er toch wel kwa men. Na een kwartier kopte Van der Voort na een vrije trap van Rinus Commijs en intelli gente arbeid van Komaat su bliem raak en luttele minuten later kon Herman Sehreurs van dichtbij z'n tweede prijsschot bejubelen. Al vocht Visser die gelijkmaker niet ten onrechte aan, omdat Eünkwijk daarbij Martin Schilperoort (tand door bp) wel erg pittig had aange pakt Acceptabele arbiter Pa ters (noteerde nog Utrechtse vrije verdediger Jan van Tame- len wegens ruw onderuit halen van Aad van der Voort, red.) was evenwel die mening niet toegedaan. Het bleef bij 2-2, want Hermes' heilig vuur was opgebrand. Eni ge lichtpuntjes waren nadien rog het persoonlijke succes van populaire Ties van Duppen, dat rechtsachter Theo Polfliet werd geruild voor Eugène Resida, en de knap door Stroomberg ge keerde kopbal van Komaat in de laatste minuut Pim Visser: ."Niet te geloven. Ma ken we twee goals en dan win nen we nog niet Wat er moet gebeuren? Er nog een tiklde meer voor doen. Echt werken is twee minuten aan de bal en 88 minuten buffelen voor het elftal. En dat wordt nog niet voldoende gedaan". Vlaardingen Pro gramma zaterdag 1/11: Heerjansdam-Ex- celsior Maassluis, PFSC-Volendam, Zwaluwen-Rijsoord, Groot Amraers-HVO, Maasdijk-HBSS, Groote Lindt-Vlaar- dingen, TS B-Naald wijk, TOGR-Hoekse Boys, MW ^-Sem per Altius, Hoek van Holland-Tonegido, Sa- telIïet-GSS, Den Bom- mel-DVO'32, DES'67- Sonlight, VDL- DOS'32, Egelantier Boys-WK,qPutters- hoek-ClON, SC Amersfoort jeagd-FC Vlaardingen '74 jeugd, SW jeugd-Tel- star jeugd. Zondag 2/11: FC Dord- recht-FC Vlaardingen '74, SW-Heracles, CW-Hermes DVS, Gonda-DHS, Spartaan '70-Schiedam, DEH- RKWIK, De Holland- iaan-Emma, VFG- Martinit, Delfia-Hoek van Holland, LMOSVDPW, For- tuna-DJS, Alexandria '66-Demos, VN- DDKZ, Steeds Hooger—SFC, WF— Real Parbo, SC De Roef-FCNTO, Zwarte PijJ-Schiedamse Boys, SVO-MSV71, VDL- Full Speed, Excel- siori20-Tedlro, Slied- recht-Ursns. Groningen Even heeft het er naar uit gezien dat de jeugd van FC Vlaar dingen '74 in staat was om bij FC Groningen op een gelijkspel aan te stu ren. Kort na rust maakte de thuisclub er 2-0 van en toen Rlnie Otte er uit een solo van Hang van Os 2-1 van maakte, leek een offensief geboren. Niettemin draafde FC Groningen door en scoor de nog tweemaal: 4-1. Vlaardingen Trainer Jan van Baaren gebruik te het niet als excuus, maar het was wel erg toevallig dat de tweede goal van FSC tot stand kwam op het moment dat de speaker de uitslag Polen-Italië omriep. En om het allemaal nog toe valliger te maken, verde diger Frans Fiers werd er door uit zijn concen tratie gehaald op het mor ment dat Hans Erkens langs hem heen raasde m de kopbal van Boh- "oor te bereiden Vlaardingen FC Vlaardingen *74 staart zich ten onrechte overigens nog steeds blind op het zg. „Haagse kapitaal", dat wel véél techniek doseert, maar op dié weg, zonder veel kracht, erg eenzijdig is. Toen daarom na de luid bejubelde gelijkmaker van Frans Stans, kort na rust, de krachtsexplo sie achterwege bleef, zocht Fortuna SC erg verzekerd zijn weg naar een, (verdiende) 3—1 overwinning. Duidelijk is, op een kwart van de competitie, dat FC Vlaardingen '74 nog steeds zoekt naar een juiste bundeling van kracht en techniek. Hoe lang nog? Trai ner Jan van Baaren, realist wanneer het over de Limburgse werklust gaat; „We missen een Wira Berckenkamp (schorsing) toch wel heel erg. Juist hij bezit een combinatie van kracht en techniek en die er regelmatig uitstapt. Maar wie moest hetnd doen? Hugo Lochtenbergh deed dappere pogingen in die rich ting (kuitblessure en daardoor gewisseld voor Jan Roodbol), maar zoals andere Vlaardingse collega's, moest de thuisclub lange tijd meer achter de Lim burgers aanhollen, dan omge keerd". De (onverwachte) Limburgse da. d endrang was evenwel een ge volg van het zeer behoudende Vlaardingse concept Met vlotte terugspeelballen, maar ook, omdat alles op één lijn opereer de, veel ruimte in het midden, waar de Limburgers als „vor sten" elkaar de bal konden toe schuiven. Het venijn bij FSC zat bij zo'n aanval vrijwel altijd in de lange Jan Beenen, die vanaf de eerste minuut de bal met het hoofd door- of terug- knikte. In de elfde minuut dan ook raakte de thuisclub van streek toen „lange Jan" de bal nu eens met de voet terug- schoof naar Peter Prauser en op diens schuiver, houdbaar of niet voor doelman Peter Eike- lenboom, bleven de meningen verdeeld: 0—I. De Vlaar dingers antwoordden wel met een priemende kop stoot van Cees Zwambom, maar het technisch gave ge groepeerde voetbal gaf slechts via vele omzwervingen kansen te zien. Cor Brom: „Juist daar door konden v4j ons achter steeds goed opstellen. Van een stormachtig offensief was nu geen sprake". Nu moet daar wel onmiddellijk aan worden toegevoegd dat de eerste perio detitelhouder zijn stap naar de eredivisie gepaard liet gaan met veel routine en zeer beweeglijk spel. Tot ergernis van FC Vlaardingen 74 dat daardoor geen enkel alternatief had (om dat het zelf vrij statisch speelt) om zelfs maar aan een initiatief te denken. Helmond „We hebben er verschrikkelijk hard voor gewerkt". Leo Halkes, die weken geleden gierende lachsalvo's veroorzaakte door keihard te beweren dat dit SVV er hens nog wel zou komen, plaatste SVV's toch wel verrassende 0—2 zege op Helmond Sport resulnnt bulten het rijtje „onverwachte resultaten". Leo Halkes, zeer beslist: „We hebben deze overwinning dubbel en dwars verdiend". Arbiter Mulder keurt het duel tussen Joop Quellhorst en Bohnen van FSC af. FC Vlaardingen *74 bleef daarom het accent op zijn defensie noodgedwongen handhaven. Ook na rust, toen Frans Fiers met een „hele misser" (waaruit Peter Prauser bijna kon sco ren) veel schrik teweeg bracht, maar niettemin rekende Frans Stans in de negende minuut slim af met een misser van voorstopper Ernst. „Een groot misverstand", legde trainer Brem uit, „waarbij doelman NLeling die kwestie had moe ten regelen": 1—1. FC Vlaardingen '74 leek rijp voor een verwoed offensief, maar vreemd genoeg was de defensie van de Vlaar dingers niet bij machte FSC te controleren- Een solo van Hans Erkens was ontstuitbaar (anders gezegd, niemand viel aan) en toen Boh nen uit die pass subliem kon inkoppen (1—2), was FC Vlaar dingen '74 direct uitgeblust. Wel dirigeerde Jan Roodbol de bal nog door de benen van Ernst tegen de paal, maar het onverwachte afstandsschot van Peter Prauser (1—3) liet aan duidelijkheid niets te wensen over. In de slotfase liet FC Vlaardingen '74 andermaal met zich soUcn en dat was een teken aan de wand. De eerste thuisnederlaag betekende een duideling van vele trapjes en accentueerde het gevoel dat de weg naar de eerste zes erg lang is. Treffer der kon het commentaar van één van de 2500 kijkers dan ook met: „Wat FC Vlaardingen '74 vorig jaar aan techniek te kort had, heeft het nu te veel. Verdiend, omdat de Schiedam mers zich in Helmond waar SW per traditie fors ten onder ging zich weigerden in te graven en louter om taktische redenen de thuisclub toeston den een kwartiertje storm le lopen. Halkes; „Die informatie had ik gekregen aan de hand van de wedstrijd van Helmond Sport tegen Heerenveen. Die had het tenslotte gewonnen. Omdat, zo had men mij verteld, Helmond Sport vanaf de eerste de beste minuut hard van sta pel was gelopen". SVV hield er rekening mee. Met Cees Zoetmulder als bewaker van HeLmonds topscorer De Ven en met slechts Bart Kreft en Danny Molendijk als aan speelpunten in de voorhoede, liet de SW de thuisclub komen én uitrazen. „En toen", wist Halkes, „waren wij aan de beurt". SW speelde het spelletje van verdedigen en counteren erg knap, waarbij het mikte op de snelheid van Molendijk en Kreft Maar in feite deed Hel mond Sport zichzelf de das om, want volgens het principe hoog voor de pot drukte de thuisclub weliswaar flink op de Schie damse veste, maar bleelc qua lengte toch teveel in het nadeel om erg gevaarlijk te kunnen worden. Leo Halkes: „Be vond dat wel mooi zo, want tenslotte hebben wij in onze verdediging ook wel een paar van die lange knapen". Knapen, die bovendien In staat bleken om beheerst uit te ver dedigen. En zodra SVV vaak diep spelend de aanval koos raakte Helmond Sport prompt in paniek. In feite had SW al in de eerste minuut van de wedstrijd een waarschuwing in die richting losgelaten, want Danny Molendijk manoeu vreerde zich tot vlak voor doel man Honings, maar mikte nog net naast. SVV werd in die eerste helft op deze manier nog drie keer knap gevaarlijk. In de tweede helft veranderde er niet veel. Helmond Sport bleef de aanval kiezen via de vleu gels, maar kwam opnieuw tot de ontdekking dat spelers als De Ven en Kemper volledig werden afgestopt En SW bleef maar sjouwen om achter de nul te houden en zo via een counter de volle winst te pak ken. En direct nadat Helmond Sport na een knal tegen de paal en een afstandsschot tegen de lat besefte dat het conditioneel was opgebrand, sloeg SW toe. Ineens was het Bart Kreft die op links de ruimte kreeg, twee man passeerde en van dichtbij Honings beheerst klopte: 0—1. Toen gaf Helmond Sport zich echt gewonnen en moest trainer Ron Dellow erkennen dit SW te hebben onderschat Maar datzelfde SW had de smaak te pakken. Aasde ook op méér, om via een grotere zege het groeiende zelfvertrouwen nog verder op te vijzelen. Danny Molendijk was er héél dicht bij, omspeelde beheerst doelman Honings, die op zijn beurt met beide armen de SVVer naar de grasmat werkte. Een school voorbeeld van een strafschop, maar verrassend genoeg gaf de scheidsrechter een simpele ach terbal. NADEEL Nogmaals benadeelde Klopper de Schiedammers, door een ranxendsnelle counter aanvan kelijk oogluikend toe te staan, maar prompt af te fluiten toen Molendijk leek te gaan scoren. Voor buitenspel, maar nie mand ook de grensrechter niet had dit geconstateerd. En vlak voor het einde kwam SW dan toch nog op 0—2. En tóch uit een strafschop. Op nieuw was Danny Molendijk zijn bewakers te snel af, trok de bal het Helmondse straf schopgebied in, waar de bal in een reflex met de hand werd weggeslagen. Toen was ook ar biter Klopper overtuigd, waar na Wim Mulder vanaf elf meter SWs zege nog meer reliëf gaf, Leo Halkes tenslotte: „Ik wist dat dit moest komen. We hadden er vóér de wedstrijd nog over ge sproken. We bevinden ons in een rotsituatie, maar' als we daar vanaf willen zal er gewon nen moeten worden. Alleen als we gaan winnen komen we dóér waar we naar toe wille-

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1975 | | pagina 3