l even m tchiiedam wordt weer 3 lui'der Hisioriseh Genootschap komt er1 SPANJAARD bi ;usr ERDRONKEN f Ik neem de proef J Milieudefensie: Werk Rw 19 ligt nagenoeg stil t Deel begrotings tekort op burger verhaald „gat" blijft ruim êén miljoen gulden Werkgr behouden Werkgroep ijver! voor behoud van knotwilgen Water- tarieven fors omhoog onafhankelijk dagblad Ophalen huisvuil: ook meer geld, Maassluis groeit uit Rode Villa Confessionelen vergaderen Schiedam toont aardig wat Interesse Acties lijken succesvol Zeeman gewond bij aanrijding SCHIEDAMSCHE COURANT Woensdag 29 oktober 1975- -100ste jaargang no, 25438-6 PAGINA'S Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachlendienst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL BEGROTING 1976 IN PROCENTEN algemeen 12.3% openbare veihg tie id socule zorg maatschappelijk weik 10.6% voSksKuisvcsunB 3. cultuur recreatie en spon openbate werken onderwijs Gemeentefonds UITKERINGEN 54,7% avenge nkpmsten 5.1% bijdrag-n van rijk provincie 22.0% gemeentelijke heffingen 14.156 uitKwinKen bedrijven De begroting van 92 mil joen in procenten uitgedrukt Schiedam Alle belastingen en vergoedingen voor gemeentelijke diensten (zogenaamde retributies) gaan met ingang van 1 januari aanstaande met tien pro cent omhoog. Omdat het tekort in de begroting van Schiedam dan echter nog te groot is, heeft het gemeentebestuur een verdere verhoging van enkele tarieven in gedachten. Dat ïijn:# onrserendgoed- belastlng; rioolrecht; begraafrechten; le ges houwvtsrgiuiiiingen. Het ophalen van huis vuil wordt volgend jaar ook duurder. Uit de be groting blijkt dat de ge meente Schiedam 20 snel mogelijk een kos tendekkend tarief wil invoeren. Oat betekent dat men in plaats van de 39,- die men nu betaalt per 1 januari ƒ45.- moet betalen. Het is ook mogelijk dat men tijdens de behan deling van de begroting begin januari anders beschikt De norm voor een goed geoutilleerde reinigingsdienst is na melijk 49,50. Dat bete kent dat de gemeente raad kan besluiten het tarief extra te verhogen. Deze vier worden nog eens extra met tien procent verhoogd. Ge volg is een meeropbrengst van 750.000 gulden zodat het gat in de begroting op één miljoen gulden wordt geraamd. Het col lege van b. en w. vindt dit aanvaardbaar omdat Schiedam kan teren op een reserve van zes miljoen gulden. Bij het opstellen van de begro ting heeft men getracht aller eerst bezuinigingen op gemeen telijke diensten door te voeren. Vooral de dienst gemeentewer ken zal het in 1976 moeten ontgelden, met name de post onderhoud straten en plantsoe nen. De directeur heeft zelf één miljoen bezuinigd, terwijl het college nog eens 210.000 gulden heeft beknibbeld op de uitga ven. Verder moeten nog enkele onder delen op aandrang van het col lege „bloeden": de brandweer, museum, minder geld voor de Schiedamse Gemeenschap en de bibliotheek. Tesamen bete kent dat ongeveer 80.000 gulden bezuiniging. De post „onvoorziene uitgaven" is in tegenstelling hierop ver hoogd tot bijna 1,2 miljoen gul den. Volgens de gemeente is dat gebeurd omdat het volgend jaar vele plannen worden aan geboden. Een beroep op de re serve van zes miljoen is in dit geval dan niet verstandig, aldus de gemeente. De totale begroting van de ge meente (zowel inkomsten als uitgaven) sluit op bijna 92 mil joen gulden. Meer dan de helft ontvangt men uit de Pot Ge meentefonds (10*0 50 miljoen). BU de uitgaven slokken de pos ten openbare werken (bijna 21 miljoen) onderwijs (ruim 19 miljoen) en openbare veilig heid (ruim 12 miljoen) bet meeste op. Zie ook pagina 3. Maassluis De gemeente Maas sluis heeft maar weinig ruimte voor de ambtenaren die werken op het stadhuis. De afdeling onderwijs en volksontwikkeling is daarom vast verhuisd. Onder leiding van wethouder Koos Smit vertrokken zij uit de Rode Villa naar een ander pand aan de Govert van Wijnkade. Het bureau van de wethouder van onderwijs, wijkaangelegen- heden, jeugd, sport en recreatie gaat ook naar dat pand. Dit gedeelte van de gemeentesecre-, tane huist voorlopig op num mer 1. Daar blijven de ambte naren tot het nieuwe stadhuis klaar is. De verhuizing was noodzakelijk omdat vooral de secretarie en de centrale boekhouding krap zitten. VlaardiüseE De drie i'hns't l 'i j- ïe partijen ARP, CHU en KVP, m Vburdiugen houdca op vrij ila£ 0 oktober in geimre Triangei aan de Fransmstraat een geeamenüJlEe vergadering. Sinds juni van dit jaar komen de besturen van die partijen in een CDA-werkgroep bijeen. Spre ker op de vergadering is mr. W. C. Hoogendijk uit Den Haag. Hij praat over CDA-problemen en perspectieven. Hij was tot voor kort directeur van de Abraham Kuyperstichting, het wetenschappelijk bureau van de ARP. De ARP.leden moeten op deze vergadering ook stem men voor een nieuwe landelijke voorzitter. r Niet alleen bij de bijeen komst voor het Historisch Genootschap werd er giste ren over Oud-Schiedam ge sproken. Ook toen burge meester Lems (rechts op de foto) in het stadskantoor het eerste exemplaar van de nieuwe druk „Schiedam rond de eeuwwisseling" kreeg uitgereikt ging mën terug in de tijd. Het rijk geïllustreerde boek van de Schiedammer Hans van der Sloot verscheen ne gen jaar geleden voor het eerst. Nu is het in een opla ge van ruim duizend stuks door uitgever Burggraaf (links) voor de tweede maal in de boekwinkels gebracht. De oude prenten in deze nieuwe druk zijn aanzienlijk beter afgedrukt dan in de eerste. Bovendien hebben gemeente-archivaristen da fouten die in de oorspron kelijke editie waren geslo pen nu gecorrigeerd. Een paar honderd exempla ren reeft de gemeente reeds door ruiling met het eerder uitgekomen ge schiedkundige boek van ar chivaris Van der Feijst ver kregen. Deze zullen als tela- tiegeschenk worden wegge geven. De winkelprijs is vij fenveertig gulden. Schiedam Het is nu zeker dat er binnenkort in Schiedam san Historisch genootschap komt. In het Stedelijk Museum is gisteravond een groepje van vijf Schiedammers gevormd dat de „echte" oprichting zal gaan voorbereiden. Ongeveer vijftig Schiedammers Verderspelen de initiatiefnemers toonden gisteren in de aula *net ®e gedachte om in de toe van bet museum *»«-. de Hoog- komst °°k kleine tentoonstellin- straat belangstelling voor het m te échten en een mede initiatief van de Schiedammers detag<mblad uit te geven. Janse, Geerdes en Van der echter de techm- Geer om een dergelijke verenï- S j kanten van de oprichting' Schiedam De dertigjarige Spanjaard X A. B. L. uit Rotterdam Is gistermiddag op de werf Gusto om bet leven gekomen. Hij viel vanaf een veertien meter hoge stelling het ijskoude water in- Waarschijnlijk werd hij door de kou bevangen en verdronk. Een tweede Spanjaard kon de wal bereiken. Het is gebleken dat twee klemmen van de stelling aan stuurboordzij de van het boorschip Pétrel zijn losgeschoten. De twee landgenoten vielen daardoor in het water. De eveneens dertig jaar oude M. O. S- wist een toegeworpen ladder te grijpen en zich op de kade te hijsen. Hij ligt ter observatie in het ziekenhuis. Voor L. kwam hulp echter te laat Enkele uren zijn duikers bezig geweest om hem te zoeken. Uiteindelijk kon de dregploeg van de rivierpolitie het stoffelijk overschot ophalen. Politie en arbeidsin spectie stellen een onderzoek in. [ïroekpolderbos In april van dit jaar nam de Werkgroep Midden-Delfland twintig wilgen langs de Vlaardingse Vaart voor een onder houdsbeurt onder handen. Vlaardingen De Vlaardingse „Werkgroep Delfland" be gint dit najaar samen met de werkgroepen uit Schiedam, Delft, Maasland en Overechle een actie voor het knotten van wilgen in Midden-Delfland. De televisie besteedt vanavond via Nederland I ook enige aan dacht aan dit onderwerp. Tij dens dit programma worden vrijwilligers gevraagd die bij het knotten van wilgen behulp zaam willen zijn. De werkgroep Delfland uit Vlaar dingen zoekt vooral mensen voor het opheffen van het ach terstallig onderhoud en het aan planten van jonge bomen. De actievoerders zijn van plan samen te werken met de ge- meenteli jke overheid, de boeren «►Do0* grote rol die de knotwilg in het verleden in ons kikkerlandje speelde, wijzen de leden van de werkgroep op het rijke vogelle ven, dat in of bij de knotwilg, knot-es en knotrels een plekje heeft gevonden: „Zelfs de wilde eend nestelt in de knotwilg. en het polderbestuur. Naast de Vlaardlngen/SchJedam Het af gelopen jaar rijn er geen kost bare nieuwe werkzaamheden rond de aanleg van rijksweg 19 in uitvoering genomen. Een en ander zou hoofdzakelijk het ge volg zijn van de acties van groepen die betwijfelen of de aanleg van deae rijksweg dwars door het natuurgebied jaar geen geld uit te trekken voor de aansluiting van de Delftse Krui thuisweg op Rijks weg 19. Naar aanleiding hier van stelden Kamerleden vragen- aan de minister en uit diens antwoorden blijkt dat de aan besteding van de viaducten voor de weg opnieuw minstens voor een half jaar is uitgesteld. flow n; Dit nieuwsblad, waarin u al het nieuws uit eigen geving kunt vinden, wordt zonder extra kosten be zorgd in combinatie met het Rotterdamsch Nieuws blad. ging op te richten. Schriftelijk had zich reeds een tiental men sen aangemeld. „Meer dan we hadden verwacht", was dan ook de reactie van de voorlopige secretaris Cees van der GeerI, nog voor het gezel schap tot slot van de bijeen komst twee films over Schie dam kreeg te zien. Het toekomstig genootschap zal zich, verdeeld over diverse werkgroepen, op allerlei oud heidkundige facetten van de stad gaan werpen, bijvoorbeeld de branderijen, molens, histori sche figuren en architektuur. Tevens wil men in het gemeen te-archief assisteren en mee werken aan het opnieuw uitge ven van de miniaturen waar de Schiedamse Gemeenschap zo'n tien jaar geleden mee is begon nen. rond zijn, zoals de statuten en de contributie. De gisteravond v gevormde werkgroep zal zich hierover buigen, waarna bin nenkort het Historisch Genoot schap kan worden opgericht Midden-Delfland wel zo nood- Door al deze gebeurtenissen ligt zakelijk Is als minister Wester terp {verkeer en waterstaat) zegt. Werkelijk in de belangstelling kwamen deze actiegroepen na dat de Samenwerkende groe pen Midden Delfland in juni een kam peer-actie hielden op het deels al geprepareerde tra cé van de weg tussen Vlaardin gen en Schiedam. Tijdens deze actie bracht de kerngroep Delft van de Vereni ging Milieudefensie een uitge breide nota over deze proble matiek uit. Twee maanden later besloten Ge deputeerde Staten van Zuid- Holland om de komende twee het werk nu vrijwel stil en is de kans groot dat de Tweede Kamer tijdens de komende be handeling van de begroting van verkeer en waterstaat opnieuw deze rijksweg ter discussie zal brengen. Bovendien komt in ja nuari de ontwerpwet Midden- Delfland in behandeling, waar in juist het recreatieve aspect van dit gebied wordt belicht. Schiedam Een Griekse zeeman is gistermiddag met letsel aan het schouderblad en enkele gebroken middenvoetsbeentjes in het ziekenhuis opgenomen. Hij werd aangereden door een truck met oplegger toen hij de straat overstak. De zeeman stapte uit een RETT-bus en wilde achter de bus om oversteken. De 36-jarige bestuurder van de truck, de Rotterdam mer J. L. wist hem nietje ontwijken. Het gevaarte deed echter ook de 45-jarige Rotterdammer J. van der S. schrikken. Met z'n brommer viel hij op^straat toen de truck hem dreigend naderde bij de uitwijkpoging. De man hield er geen letsel aan over. iom^ Stuur mij dit nieuwsblad 14 dagen gratis Op proef toe in combinatie met: Rotterdamsch Nieuwsblad Woonpl.: Deze bon in open envelop, zonder postzegel, sturen naar: Antwoordnummer 834, Rotterdam. Ook voor het behoud van een rijk vogelleven zijn knotwilgen dus van onschatbare waarde". bet achterwege blijven van bet onderbond, verdwijnen In hoog tempo de knotwilgen uit het landschap. De bomen worden topzwaar en waaien om, nieuwe worden niet ge poot," menen de leden van de werkgroep Delfland- Belang stellenden kunnen terecht hij G. Enters aan de Bosenlaan 65 (344441) of bij A. van de Mark, Nachtegaal laan 3 (347759). Schiedam Volgend jaar zal rekening moeten wor den gehouden met een verhoging van de prijzen van gas, water en elek triciteit. Bij het opstel len van de begroting was nog niet bekend in hoe verre deze prijsverhogin gen "worden doorbere kend aan de Schiedam mer. De gemeente kondigt ech ter aan dat vooral de wa tertarieven fors omhoog zullen gaan. Dit jaar krijgt de gemeente name lijk nog een korting van tien procent op de inkoop van water, maar dat ver valt in 1976. Bovendien komt de jaarlijkse verho ging er ook nog bij. Ook de gas- en elektriciteit- starieven zijn nog niet be kend. Schiedam is wat dat betreft afhankelijk van de Gasunie en het elektriciteitsbedrijf van Rotterdam.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1975 | | pagina 1