SCHIEDAMSCHE COURANT Wethouder laat deel cultuurbeleid over aan particulieren Kuiper verzamelt gegevens voor structuurplan UitbreidingSG wordt volwassen Leerplan is nu werkplan :tmr Inspraak-man wil rente van gemeente EERST WONINGEN BU VUURTOREN Openbare gebouwen moeilijk bereikbaar Schiedams college blijft doorf eesten Nieuwe bibliotheek in noord komt er Tekort tandartsen opgelost Chinese keuken uitgebrand Bingoavond Stichting Welzijn onderzoekt politieke kleur en inkomen Ruilbeurs ih'i EP.ll Vrijdag 31 oktober 1975_ Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtendienst 144144 ONAFHANKELIJK DAGBLAD -100ste jaargang no. 25440 - 6 PAGINA'S r SCHIEDAM EN KETHEL Het politiebureau: voor invaliden en mensen die slecht ter been zijn nauwelijks te bezoeken. Schiedam De culturele stichting Schiedamse Ge meenschap (SG) heeft een belangrijk resultaat ge boekt, nu de raadscommissie voor vorming en re creatie de programmering van het Passage Theater in principe wil overlaten aan deze particuliere instantie. Wethouder voor cultuur Clara Visbeen heeft hierdoor een kopzorg minder: in de praktijk komt het advies van de commissie erop neer, dat de SG zich mag bezighouden met de hele coördinatie van (theater voorstellingen, in het kader van de zogenaamde passieve cultuur in Schiedam. Samen met onder meer gemeenteambtenaar mr. J. A. Ebbinge Wubben, chef van het bureau welzijn, is de SG gistermorgen direct al daadwerkelijk begonnen met de voorbereidingen. Overigens zonder te wach ten op het advies van de commissie, die de financiële aspecten onder de loep moet nemen. Pas daarna zal ook de gemeenteraad zich kunnen uitspreken, maar de SG is optimistisch: Het college van b. en w. heeft dinsdag tijdens zijn wekelijks beraad besloten om lege ruimte In het Provinciehuis (het vroegere kantoor van de opgehe ven Schiedamse Raad voor Jeugd en Jongeren) voorlopig te verhuren aan de stichting. Er is sprake van, dat de SG ook meer personeel zal krijgen, zodra de loskoppeling van de VVV (streefdatum: 1 januari 1976) een feit is. PvdA-raadsIid Yvonne Siïjee VToeg in de vergadering van de commissie vorming/recrea tie naar een lijstje met het benodigd aantal werkne mers. Dat lijstje zal deze maand worden gemaakt, beloofde Ruud Pillard, directeur van de SG, die aanwezig was on? twee nota's van de stichting (met de titels „Beleid in discussie" en „Passieve cultuur; een basis voor programmering") toe te lichten. Beide nota's stonden op de agenda, nadat zij in de SG zelf maandenlang besproken zijn. De commissielieden waren zeer verguld met het initia tief van de stichting, die na jarenlange pogingen om het culturele leven in Schiedam te stimuleren nu eindelijk op een volwassen Culturele Raad gaat lijken. Pillard en de zijnen kunnen zich voortuit- lopend op andere gemeentelijke plannen alvast storten op de coördinatie van de programma's van het Passage en het Zoldertheater. Zo wordt de hele passieve cultuur (het aanbod voor „uitgaanders") min of meer een SG-aangelegenheid. Wethouder Visbeen verwacht, dat dit het begin zal zijn van een concreter cultuurbeleid in Schiedam. Vlaardingen „Er is veel te laat aan dacht besteed aan de voorzieningen voor gehandicap ten in Vlaardin gen", vindt wet houder Jo Vermeu- le (PvdA). Openba re gebouwen zijn vaak moeilijk be gaanbaar voor in validen en mensen die slecht ter been zijn, het politiebu reau aan de Delft- seveerweg is daar een „goed" voor beeld van. Er zijn heel wat ge- bonwen waar voorzieningen voor gehandicapten moeten worden ge troffen", aldus de wethouder. De ge meente heeft een klein onderzoek in gesteld naar de be reikbaarheid van openbare gebou wen. „We hebben gekeken naar de voorzie ningen die mtieten worden getroffen en de voorzienin gen die künnen worden uitge voerd, financieel gezien". De gebouwen die nu worden gebouwd moeten goed be reikbaar zijn. „Al le gebouwen moe ten bereikbaar zijn via de hoofdin gang", aldus Jo Vermeule. Vlaardingen Met Ingang van 15 december wordt in Vlaardingen ,VDor de lagere scholen een nieuw leerplan ingevoerd. Schiedam In Schiedam-noord zal een splinternieuwe biblio theek. worden gebouwd. Het college van B. en W, heeft dit in principe beslist. Er zal nog advies van enkele com missies hierover worden inge wonnen. Het is mogelijk dat tegelijkertijd een nieuw postkantoor zal wor den gebouwd. Met de directeur van gemeentewerken is hier over contact opgenomen. De twee gebouwen maken dan on derdeel uit van het wijkcen trum aan het Bachplein. Een nieuwe bibliotheek voor noord is nodig omdat de nieu we wet bepaalde eisen stelt aan accommodatie en dergelijke. Vlaardingen Peter Roovers, de jongste Vlaardinger die korte tijd rijn medewerking heeft gegeven aan het gemeen telijke Inspraakteam, verwijt het gemeentebestuur laksheid bij betalingen. In een brief aan de gemeenteraad zegt Hoovers dat hij voor zijn activiteiten een honorarium zou krijgen, maar dat dat nog steeds niet is uitbetaald. Vandaar dat hij nu ook rentevergoeding (een bedrag van zestig gulden) vraagt In zijn brief zegt Roovers nog steeds niet te begrijpen waarom hij in juni 1975 zijn medewerking aan het Inspraakteam moest opzeggen. Wel stelt hij dat de zaak toen In goed onderleg financieel is afgerond. Roovers zou drieduizend gulden als honorering ontvangen. Hij vermeldt dan ook wat ironisch in zijn schrijven dat in een omgekeerde situatie hij allang van de gemeente enkele deurwaarders zou hebben gezien. Vier maanden wachten is voor hem voldoende. Vandaar dat hij nu stelt dat de gemeente behalve de 3.000 ook nog eens 60 gulden rente moet betalen. Hij is tot dit bedrag gekomen omdat zijns inziens één maand ter vereffening van een rekening redelijk is. Nu de gemeente drie maanden te laat is, moet deze volgens Roover 3/12 van acht procent van het totale honorarium betalen. Voor het onderwijzend personeel geldt dan niet langer, dat alleen het „wat?" door de gemeentelij ke overheid is vastgelegd, ook het „hoe?" wordt nauwkeuriger voorgeschreven, het aloude leerplan Is een leer- en werk plan geworden. Nieuw in het vaarplan zijn onder meer de eisen die worden ge steld aan onderwerpen als ge- Vlaardingen Het tekort aan tandartsen ia Vlaardingen wordt snel opgelost; de ge meente heeft een serieuze kan didaat die zijn beroep in de tandartsengroepspraktijk wil uitoefenen. Het is mogelijk dat de tandarts volgende maand al begint met rijn werk. Hij wordt dan de derde tandarts in de groep- spraktijk in Holy. De vacature van mondhygiënistfe) is nog niet vervuld. In Vlaardingen is geen tekort aan huisartsen. Een gezondheidscentrum komt dan ook voorlopig niet in de stad. „Het is bijzonder moeilijk jonge artsen bereid te vinden in zo'n centrum deel te laten nemen. Voorlopig zien wij nog geen kans zo'n centrum van de grond te krijgen," aldus wet houder Jo Venneuie(volksge- zondheid). In de stad isgeen behoefte aan nog een huisarts. „We zouden dan een arts aantrekken zonder dat er een patiënt voor hem is", vindt Jo Vermeule. 2ondheidszorg en EHBO, milieu zaken en sexuele opvoeding. De Rijksinspectie voor het onder- vrijs heeft aan het nieuwe Ylaardingse werkplan zijn fiat gegeven. De nieuwe voorschrif ten zijn samengesteld door een werkgroep, waarin alle groepen van onderwijzend personeel vertegenwoordigd waren. Het leer-, annex werkplan sluit nauw aan bij het werkplan dat twee jaar, geleden voor het kleuteronderwijs in Vlaardin gen van kracht was. Voor het voortgezet onderwijs is een der gelijk werkplan inmiddels in voorbereiding. Volgens gemeentelijk inspecteur van het onderwijs Wijlaars zijn de leerkrachten bij deze nauwe re voorschriften bijzonder ge baat: „Ze hebben zo veel meer speelruimte en dat gaat echt niet ten koste van het eigen initiatief. De reacties zijn ook erg hoopvol." Schiedam Een korte maar felle brand heeft in de Gorzen de keuken van het Chinese restau rant Man Fuh Wai volledig in de as gelegd. De brand was ontstaan toen in het zaakje aan de Geervlietse- straat de vlam in de pan schoot. De gealarmeerde brandweer heeft het vuur geblust Een schadebedrag heeft men nog niet kunnen vaststellen. Schiedam De vereniging Het Singelkwartier houdt op dins dag 4 november om 8 uur in zaal Marijke aan het Broers- veld aan bingo-avond. Hoek van Holland Het plan om een aantal eengezinswoningen te bouwen krijgt voorrang boven de bouw van een „vrijgezellen- Dat" aan de Hoekse Brink. Een motie van de PvdA met deze strekking heeft de steun gekregen van de meerderheid van de deelgemeente raad. Aanvankelijk voel de de CDA-fractie meer voor het eerst bouwen van de kleir.e torenflat met kleine tweekamerwoningen. Men hoopte dat hiermee de woningnood in de Hoek zou worden verlicht. De socialisten konden later de confessionelen overtuigen dat juist het omgekeerde effect zou worden bereikt omdat er tot 1981 voor Hoek van Holland meer dan 127 woningen beschikbaar zijn. Het bouwen van de flat voor vrijgezellen zou betekenen dat het woningentotaal voor gezinnen kleiner zou worden. De PvdA-motie kreeg geen steun van D'66 en WD. V 0 In Huize Franke- !and was het giste ren groot feest. De heer H. van Roorj- en oudste bewo ner van Schiedam en dus ook van het bejaardentehuis vierde zijn 100ste verjaardag. Tien tallen familieleden waren 's-ochtends present om de jari ge te feliciteren. Ook burgemeester Lems en echtgeno te kwamen even langs om de heer Van Rooijen geluk te wensen. De bur gemeester over handigde de 100- jarige ondermeer een splinternieuwe Pas-65 en hield de heer Van Rooijen voor dat het beha len van een derge lijke leeftijd geen, bijzondere v.;r- dienste was: „Het is slechts een kwestie van vol houden". De jarige zit nog maar zeven jaar in het tehuis. Daarvoor woonde hij aan de Buiten havenweg. Eén van zijn zonen en één van zijn klein zonen vierden gis teren ook hun ver jaardag. Vlaardingen De gemeente heeft het bureau Kuiper Compagnons financieel in staat gesteld ecninventarisatie te maken van voor zieningen op sociaal-cultureel en sociaal-medisch terrein. Het architectenbureau zal voornamelijk gegevens verzamelen die van belang zijn voor het structuurplan. De Stichting Welzijn Vlaardingen verzamelt gegevens voor de sociale kaart die ruimer van opzet zijn. Waar mogelijk wordt door de stichting gebruik gemaakt van de resultaten van het bureau Kuiper. Het gaat - zoais wethouder van welzijnsaangelegenheden Bo venberg (PPR) het uitdrukt - "om een gedegen onderzoek naar de noodzakelijke welzijns voorzieningen in de gemeente Vlaardingen". De te verzamelen gegevens zijn: 0 Structuur van de stad: opper vlakte, indeling in wijken, lig ging, wegen, milieu, plannen voor de toekomst; 0 b^volfcing: aantal inwoners, to taal en per wijk, leeftijdsop bouw, burgerlijke staat, gezins samenstelling. herkomst, bevol kingsgroei, kerkelijke en poli tieke indeling, beroepenstruc tuur en inkomensverdeling: 0 woonsituatie: aantal woningen, huurklasse, ouderdom en kwa liteit, dichtheid bebouwing, wo ningbehoefte, gebondenheid aan woning, buurt en stad, plannen, typen woningen; 0 economie: plaats van werken, vraag en aanbod van arbeids krachten, werkloosheid, leeftijd en geslacht van werklozen, win kels en bedrijven; 0 onderwijs: kleuter- en basis-/ scholen, voortgezet onderwijs, muziekscholen, aantallen ge bruikers, onderwijsniveau, toe komst plannen; 0 welzijn: culturele voorzienin gen, jeugd- en jongerenwerk sport, recreatie, verenigingsle ven, vrijetijdsbesteding, op bouwwerk, club- en buurthuis werk, peuterwerk, gezondheids zorg, voorzieningen voor ach tergestelde groepen, voorzienin gen op het terrein van de justi tie en vormingswerk. En: "Tenslotte zullen de wensen en behoeften van de bevolking op een of andere wijze boven water moeten komen". Schiedam Het Schiedamse col lege van B. en W. blijft in december en ook nog volgend jaar doorfeesten. Hoewel alle activiteiten in verband met het 700-jarig bestaan van de stad al afgelopen zijn, liggen er nog enkele uitnodigingen op de zes de etage van bet stadskantoor van (buurtgemeenteiL Op 15 december is er feest in Enschede, de Overijsselse plaats die 650 jaar bestaat Het gemeentebestuur is al in Schie dam geweest en heeft nu een tegen uitnodiging gestuurd Ook ex-wethouder en ex-voorzatter van het feestcomité, Cor Bül- mers, gaat mee met enkele col lege- en comitéleden. In verband met de begrotingsbe handeling zullen de gemeente besturen van Schiedam, Vlaar dingen, Maassluis en Rotter dam pas in februari kunnen bijeenkomen om een dronk uit te brengen. Ai is het feest dan alweer een tijdje voorbij. Vlaardingen - De plaatselijke af deling van de Nederlandse ver eniging De Verzamelaar houdt op maandag 3 november om 19 uur in zaal Excelsior een ruil beurs..

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1975 | | pagina 1