SUM :UAMSUHE UUURAIYT Meteropnemers zoeken ontduikers I londenbelastiitig OVERVALLER SLAAT BEJAARDE VAN TRAP Waarom zijn de buren niet bij ons en?" Hond duurder bij hogere ink Lems opent overleg van partnersteden Coilé zwicht voor staandgeid-actie woonwagenbewoners BEGROTING y> Henk Krabben: ,,Het is een walgelijke methode" Jongen geschept Arie Groeneveit naar Schiedam Politie zoekt getuigen Leidsters peuterspeelzaal betreuren grievenbrief: Brood- vinders of bak- bouters lllilllll Buit 10 mille Boosdoener "rubberstank" nog niet gevonden Kampcomitê is het beu Donderdag 6 november 1975 - ONAFHANKELIJK DAGBLAD - 100ste jaargang no. 25444- 4 pagina's Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klach tend lenst 344144 SCHIEDAM EN KETHEL Vlaardingen Meteropne mers van het GEB con troleren bij Vlaardingse gezinnen of de honden belasting wel wordt be taald. De ambtenaren krijgen daarvoor een speciale toelage. PvdA- gemeenteraadslid Henk Krabben noemt het „een soort verradersloon". De meteropnemers kijken dus niet alleen naar de stand van de gas- en electriciteitsmeters, zij speuren bovendien naar honden waarvoor geen belasting is betaald. Henk Krabbés wil dat Vlaardin gen voor de controle naleving van deze een speciale ambtenaai stellen. Hij heeft dit avond voorgesteld in de raads vergadering, toen gesproken werd over de verhoging van een aantal tarieven. Aanvankelijk zei wethouder IJs brand van der Velden dat de ambtenaren geen vergoeding voor hun speuracties krijgen. Later corrigeerde hij dit. De ambtenaren krijgen een kleine toelage. Zij worden niet per ontduiker betaald, verklaarde de wethouder. „De meteropne- mers hebben de opdracht niet in het geniep te handelen", al dus de wethouder van finan ciën. „Ik vind deze methode zó walge lijk", aldus een boze Henk Krabben. In de raadsvergade ring gebruikte hij harde woor den om deze op z'n zachtst gezegd toch wel eigenaardige gang van zaken aan de orde te stellen, De hondenbelasting wordt mas saal ontdoken. „Het is ontzet tend eenvoudig dat te doen", aldus het raadslid. Ontdekte ontduikers krijgen van de ge meente een aangifte-formulier. Dat wordt vaak niet Ingevuld. „Er zijn smoezen genoeg te be denken. Je kan zeggen dat die hond een logé was op het mo ment dat „fe ontdekt werd", aldus Henk Krabben. Er moet daarom een speciale ambte naar worden aangesteld die zich met de controle op de naleving van de hondenbelas ting bezighoudt „Hondenbelasting is eigenlijk on rechtvaardig, want waarom moet je alleen honden belasten en geen paarden en pony's. Het is geen doeibelasting. Met de opbrengst wordt de vervuiling die honden veroorzaken niet bestreden", aldus het raadslid, „het is gewoon een melkkoetje voor de gemeentekas". De be lasting levert momenteel 1,25 ton per jaar op. Vlaardingen Er komt een wijh ziging in de manier van behan delen van de Vlaardingse be groting. Nu is het nog zo dat voorstellen gemeentelijke be lastingen te verhogen apart worden behandeld van de ei genlijke begroting. Vele ge meenteraadsleden hebben daar bezwaren tegen. Zij willen de zaak In één keer behandelen. „Het is voor de laatste keer dat wij op deze wijze meewerken aan een dergelijke behande ling", aldus PCG-fractievoorzit- ter Jeïle Wijnstok tijdens de raadsvergadering van gister avond. PvdA-collega Hans Ver slui js zei: „Het is nu bijzonder moeilijk inkomsten en uitgaven goed af ie wegen". In de raad werden de tariefverhogingen voor '76 behandeld. Wijnstok is gisteravond, namens de WD, KVP en PCG, met een amendement gekomen een aan tal tarieven te wijzigen. Met name de reinigingsrechten wil hij niet zo drastisch verhogen zoals burgemeester en wethou ders dit hebben voorgesteld. Willem Kwakkelstem (PPR) noemde het „een goedkoop en populair voorstel". Hij achtte het echter een niet haalbare kaart. Wethouder IJsbrand van der Velden was het daar mee eens. Vanavond wordt ook gestemd over een voorstel van Kwakkel- stem. Hij uil de precariorech ten voor reclamezuilen, -tegels en -borden met 25 procent ver. hogen. De wethouder is daar geen voorstander van. Schiedam Na een aanrijding op de Broersvest is de 8-jarige P. B. uit Schiedam gisteren met een hersenschudding en een gebroken sleutelbeen in het Gemeente Ziekenhuis opge nomen. Een auto, bestuurd door "de 58-ja rige P. F. uit Rotterdam, had de jongen op één van de zebra paden geschept. Schiedam De plaatselijke afde ling van de Industriebond NW houdt op donderdag 13 novem ber om 8 uur een vergadering in gebouw Irene aan de Nieuwe Haven. Op deze bijeenkomst zal bonds voorzitter Arie Groeneveit over „aktuele" onderwerpen spre ken. Schiedam Met bruut geweld heeft een onbeken de jongeman een bejaarde dame van 75 jaar van haar boodschappentas berooid. De overval vond dinsdagmiddag plaats op de HorvL weten te komen. Van de dader is slechts eea vaag signalement bekend. Ter hoogte van een stenen trap bij bet station, aan de-„Parallelweg-kant" van de Horvathweg, werd de oude vrouw van achteren besprongen door de jongen. Zij werd geslagen, tuimelde enige treden van de trap af en begon toen luidkeels om hulp te gillen. De overvaller nam daarop met de boodschappentas de benen. Een voorbijkomende automobilist reageerde op de noodkreten en bracht de vrouw even later naar het woonhuis van haar dochter in de Ooster straat. Daar moest de bejaarde door een dokter worden behandeld aan enkele wonden. De roofovervaller droeg een blauwe broek, een kort zwartleren jasje, had halflang blond haar en was ongeveer 18 jaar, volgens de beschrijving van de dame. 'V-r *-*'• t w Vlaardingen De leidsters van de pueterspeelzaal aan de Lis- sabonweg zijn geschokt door de boze brief, die een aantal flatbewoners naar het gemeen tebestuur van Vlaardingen ge stuurd heeft. Men verwondert zich er over, dat de flatbewoners, die in hun rust gestoord zijn door de peuters, niet eerst naar de leidsters zijn gestapt. Waarom is men niet met klachten naar ons geko men, zo vragen de leidsters zich af, dan hadden wij er eerst samen over kunnen praten en wilden wij vast en zeker tot een vergelijk komen. De peuterspeelzaal vangt per week 160 peuters op en daar voor 2ijn 's ochtends en 's mid dags drie leidsters aanwezig, die terzijde worden gestaan door achttien hulpleidsters, die allemaal één ochtend of één middag per week aanwezig zijn. Hoofdleidster Aken Zaat ge looft niet, dat men naar aanlei ding van de brief aan het ge meentebestuur die door twintig mensen ondertekend is, de speelzaal zal sluiten. Zij heeft begrip voor de klachten van de briefschrijvers, maar ziet daar bij tevens in, dat ook de peuters een belang hebben. Alien Zaat: „Het is eigenlijk" on begrijpelijk, dat die mensen 20 fel gereageerd hebben. Hier recht tegenover staat een groot scholencomplex, daar gaat men toch ook niet tegen protesteren. Het hele probleem is, dat men de noodzakelijkheid van een school wel ziet, maar die van een peulerspeelzaal niet Nu ge loof ik niet, dat de gemeente de zaal zal sluiten. Wij zullen in ieder geval proberen een ge sprek te hebben met de klagers, de ouders van de peuters en het bestuur van het wijkcentrum. Het zou natuurlijk erg verve lend zijn, wanneer er in deze flat twee partijen tegenover el kaar komen te staan met aan de ene kant de ouders van de peuters en aan de andere kant de mensen, die hinder onder vinden van de peuters." De leidsters van de peuterspeel zaal hebben het idee, dat de bewoners een beetje overvallen zijn met de peuterspeelzaal. Er is weliswaar de mogelijkheid tot inspraak geweest, maar daarop heeft niemand gerea geerd. Verder gelooft men, dat de bewoners van de flat nog niet hebben kunnen wennen aan het lawaai dat de kinderen maken, omdat de speelzaal pas sinds september draait. Schiedam Schiedammers met een belastbaar inkomen van boven de 28.000 gulden zullen het volgend jaar 25 gulden meer moeten betalen voor het houden van een hond als huis dier. De belasting voor de lage re inkomens blijft gelijk of daalt iets. Het huidige belastmstelsel is vol gens het college van burge meester en wethouders verou derd. Het zou moeten worden aangepast aan het huidige inko mensniveau. Met de invoering van deze maatregel hoopt de gemeente een bedrag van 15.000 gulden meer in kas te krijgen. Het totaal voor 1976 is geraamd op 155.000 gulden. De ambtenaren hebben dit jaar nauwkeurig onderzocht of de Schiedammers hondenbelasting betalen. Deze controale heeft ertoe bijgedragen dat de op brengst van de belasting in ver- gelijking tot 1974 fors is geste gen. Het volgend jaar worden ook de aangiften voor hondenbelasting strenger bekeken. De omschrij ving van het begrip „belast baar" inkomen zal in de veror dening worden vastgelegd. Aan de hand van de jaaropgave van de Ionen wordt de controle dan eenvoudiger. Met deze nieuwe regeling is Schiedam één van de weinige gemeenten die de hondenbelas ting naar inkomen heft In ste den als Vlaardingen, Dord recht, Delft en Gouda wordt nog een vast bedrag (variërend van 30 tot 48 gulden) per jaar opgelegd. Voor het houden van een tweede hond wordt in Schiedam hefst 150 gulden extra gevraagd, iets dat in andere gemeenten mees- lal aanzienlijk minder is. Een koekje van eigen deeg krijgen. Dat on dervonden gistermid dag padvinders en ka bouters van de Combi Horde van de Wessel Groep. Vorige week wa ren zij naar de Schie- damse molen De Vrij heid geweest. Daar hadden zij zelf mee! ge malen en nu mochten zij bij bakkerij Hazen berg in de Hoogstraat van dat meel zelf brood komen bakken. Maan zaad-broodjes, kadetjes en puntjes, maar ook speculaas of vormen van vissen, poppetjes en vogels. De bakker zelf vond het allemaal best. Alleen wist hij nog geen naam voor zijn collegaatjes: brood-vin ders of bak-bouters? Schiedam Vertegenwoordiger? uit Norrköping, Esslingcn, Vienne, Velenje en Schiedam zullen morgen en overmorgen in restaurant Rijnmond nieuwe ideeën bespreken over de internationale uitwis seling. Dit internationale partnersteden overleg wordt morge nochtend ora half tien geopent door burgemeester Lems. 's Avonds opent wethouder VisbeenStroman in het dienstencen trum De Vier Molens een expositie van de internationale kinder tekeningenwedstrijd. Schiedamse prijswinnaars zullen hierbij aanwezig zijn. De plaats waar deze expositie het volgend jaar 2al worden gehou den is een van de punten die de Schiedamse Gemeenschap op de agenda heeft gezet. Verder zullen "onder meer aan de orde komen; het korenfestival, het uitwisselen van deelgroepen en de plaats waar volgend jaar het sportfestijn zal worden ge houden (dit jaar is de keuze gevallen op Schiedam). Wensen van een aantal plaatselijke ver- enigingen die in de uitwisselin gen zijn geïnteresseerd, zullen ook op dit overleg aan de bui tenlandse partnersteden wor den meegedeeld. De Zweedse plaats Nbrrkoping stelt morgen of overmorgen een eiland ter beschikking waar het internationale avonturenkamp voor de kansarme jeugd gehou den zou kunnen worden. Het Duitse Esslingen en de Franse stad Vienne houden dit nu ruim twee jaar tn de Ardèche. De Schiedamse Gemeenschap voelt er wel wat voor ora volgend jaar aan dit experiment deel te nemen. De tentoonstelling van de interna tionale klndertekeningenwed- stnjd is op zondag te bezichti gen van 's middags half twee tot half vijf en maandag 10 tot en met vrijdag 14 november van 's morgens negen uur tot 's middags half vijf. Vlaardtngen/Schiedam Het openbaar lichaam Rijnmond is er nog steeds met achter waar de stank gisternacht in het ge bied Nieuwe Waterweg-noord vandaan is gekomen. Vele inwoners klaagden over een "zoete vieze lucht die aan rub ber doet denken". Bij de meld- telefoon van Rijnmond moest extra personeel worden ingezet om de vele klachten te kunnen verwerken. De meeste kwamen uit Vlaardingen en Maassluis. Vast staat dat de vieze lucht het eerst is geconstateerd in de Hoekse Waard. Daarna liep de "stankbaan" via Heenvliet en Rozenburg naar Maassluis en Vlaardingen. Ook in delen van het Westland heeft men de "rubber stank" geroken. Rijnmond vermoedt dat de vieze lucht is veroorzaakt bij de lo zing var« een schip. Uit de eer ste onderzoeken is gebleken dat een en ander best op vrij grote afstand en zelfs buiten het Rijn mond-gebied kan hebben plaatsgevonden. Men denkt daarbij zelfs aan de omgeving Maassluis Bij enkele inbraken in vier woningen is ui totaal voor zo'n 10.000,- ontyreemd. De woningen van de gedupeer den staan aan de P. C. Hooft- iaan de Van Lennepstraat, de Cf. A. Brederölaan en de Jan Luykenstraat vV0èWtêt»1bat17 Scblëdaim.fl'v Kbopaypn3"gBbpend van Bergen op Zoom of zelfs verder zuidelijk in Belgie. Volgens Rijnmond is het echter zeker dat de mist van gister nacht ruet de oorzaak van de grote stank is geweest. Wel kan deze een der negatief helpende factoren zijn geweest. Inmiddels heeft het Rijnmon draadslid H. A. Edzes-van Loon (PvdA) vragen gesteld naar aanleiding van hel feit dat de maand oktober is gekenmerkt door een reeks van ernstige en minder ernstige ontploffingen bij bedrijven m het Botlek-ge bied. Hij vraagt rich af of al deze ontploffingen tijdig ge meld zijn en wat de aard van de incidenten was Schiedam De bewoners van het Schiedamse woonwagenkamp vertikken het om nog langer staangeld te betalen. Weliswaar is de gemeente er eindelijk in geslaagd om een reorganisatieplan te verwaardigen dat enigszins aan de wensen van de woonwagen bevolking tegemoet komt, maar ook aan dit plan kleven zoveel nadelen, dat de bewoners wethouder Eef Colié wederom hebben overladen met keiharde kritiek. Begin deze week is CoÜé, belast met sociale zaken en volksge zondheid, gezwicht voor de aan houdende druk: hij heeft op nieuw moeten beloven, dat zijn ambtenaren maar weer eens moeten bezien, of de recon structie van het kamp nóg an ders kan. Het staangeld (de staanplaats van een woonwa gen kost 6,50 per week) zal met worden betaald, voordat de gemeente aandacht heeft be steed aan alle eisen van de bewoners. Keer op keer voelen de bewoners zich met een kluit je in het riet gestuurd, omdat de gemeente sommige van hun argumenten zou negeren. Het woonwagenbewonerscomité meent dat het best anders kan: "De gemeente houdt gewoon geen rekening met alternatieve mogelijkheden en dat rijn we beu". Zie verder pagina drie

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1975 | | pagina 1