„Soos moet geen gereformeerde kroeg worden" Minister als reclame-object Elegant optreden Bevri j dingskoor ANIMO had jubileumwind mee Jeugd moet zelf opknappen Honk stinkt; pakhuis wordt straks Fax-huis Hond in park vast gebonden Groeton vrijdag met „Harvey" Grijp grijpt lichtmast Ons Natuurgenot over gewoon aquariaan zijn Dronken op pad Auto's opengebroken Diefstal in Jeugdhaven I Filatelisten in Triangel Gevonden en verloren in Maasland Dubbel jubileum Maaslandse EHBO er DINSDAG 11 NOVEMBER 1975 9 Jan van Til- borg: „Geen gereformeerde kroeg" Schiedam „Je bedoelt die jongens, die altijd zo'n herrie maken?" is de eerste reactie van de man, die op de hoek van de Schie en de Brede Marktstecg naar het Zakkendra gershuisje staat te tu ren. Uit de grond van zijn hart komt dat antwoord op de vraag, of hij weet in welk pand aan de Schie een sociëteit wordt gebouwd. Zon der zich om te draaien wijst hij mei zijn rechterarm en mompelt „Schie num mer elf". Bij dal pand aangekomen is het stil. Alleen Adriaan van Waart, bestuurslid van de stichting Gereformeerde Jeugdraad, is aanwezig. Korte tijd later arriveert ook Jan van Tilborg, voorzitter van de soos van. genoemde stichting. Samen met enkele enthousiaste leden van de sociëteit zijn zij sinds een j>aar maanden bezig met het verbouwen van het voorma lige Wenneker-pakhuis, dat waarschijnlijk tegen het einde van dit jaar Het Pax- huis zal worden gedoopt. In dit Pax-huis zal het jeugd- en clubwerk van de stichting worden geconcentreerd en de huidige gereformeerde sociëteit 't Honk (gevestigd aan de Hoogstraat 148) krijgt er zijn rueuwe ruimte. Het stinkt namelijk in 't Honk. Dat gebouw is oud, de ratten knagen er aan de bar en de riolering deugt met. Alles opknappen zou te duur worden: voor enkele centen DOOR KOR KEGEL meer kon de stichting het pand aan de Schie kopen. En nu rijn bestuur en leden van de soos bezig met de verbouwing. Begin volgend jaar hopen zij te kunnen verhuizen. Pas dan zal het bestuur ach weer kunnen concentreren op de pro grammering. Want momen teel kost de verbouwing te veel tijd en daardoor kan er geen sprake zijn van een sprankelend program voor de leden van de soos. VOORBEELD Wat is het doel van die soos? Jan van Tilborg: „Het bin nen houden van de christe- t lijke jeugd. Het bieden van recreatie- en contactmoge- lijkheden, zodat men niet de straat ophoeft, of het café in. Maar bet is niet zo, dat deze christelijke jeugd een voorbeeld moet stellen. Het gaat om het contact en ook met-gelovige jongeren zijn welkom." De gereformeerde sociëteit, die op 26 februari tien jaar bestaat, telt momenteel tach tig leden. Minimumleeftijd- achttien jaar. De soos zorgt voor amusement In 't Honk traden veelal cabaretgroep jes, bands en solo-artiesten op. Daarnaast worden plaat jes gedraaid en consumpties kunnen worden genuttigd. Om het op de doorgaans stille zondagavonden wat le vendiger te maken, zullen discussieavonden worden in gesteld. De sociëteit is verder open op vrijdag- en zaterdagavon den. Zijn er klachten over geluids hinder? Adriaap van Waart: „Welnee, we maken het hier even geluidsdicht als in 't Honk. En de buren in de Hoogstraat hebben nooit ge klaagd. Tuurbjk, er ontsnapt altijd wel wat geluid, vooral nu met het timmeren, boren, met de hele verbouwing. Maar echt lawaai? Nee, al leen binnen maken we wel eens herrie." f Rust Ji ieder geval verze kerd op de zondagavonden, als in de toekomst zal wor den „gediscussieerd'*. Jan van Tilborg over de nood zaak van dergelijke ge sp reksa vonden: „Het is niet de bedoeling, dat de soos een soort kroeg of disco- dancing wordt. Zinvolle dingen moeten gebeuren. Zo is bet heel nuttig om uit te wijden over diverse onder werpen. Daarom vooral is de soos niet alleen voor ge reformeerden of christelij- ken. Hoogst interessant en waardevol kan het zijn, als mensen met verschillende standpunten eens een boom opzetten over het waarom van het geloof." De soos wil in de eerste plaats soos blijven. Met andere woorden: ontmoetingscen- trum, een plek waar men gezellig kan samenzijn, zoals Adriaan van Waart het uit drukt. Daarom ook ncht de soos zich, telkens wanneer een artiest optreedt, op een bepaald publiek. Jan van Tilborg: „Wij peilen bijvoor beeld eerst of er belangstel ling is voor Kabaret Zonder Filter. Is die er, dan contrac teren we die groep en ma ken dan ruim van te voren bekend wanneer dat Kaba ret te zien is. Zo vermijden we dat onze leden, die niet van cabaret houden, zich een avond ritten te vervelen. Die komen, dan maar een andere keer kijken naar iets, - dat meer voor hen bestemd Aan de Hillweg in Hoek van Holland komt een nieuw centrum dat bestemd is voor de Hoekse jeugd. Het centrum is ondergebracht in een oude direciiekeet, die is geschonken door Rijkswaterstaat. Om de keet geschikt te maken voor het jeugdwerk moet er een aantal voorzieningen worden getroffen. Een subsidie van CRM om de kosten te dekken is afgeketst op de bezuinigingen op het welzijnswerk zodat de jeugd nu zelf de voorzieningen moet aanbrengen. De afgelo pen weken is er door de Hoekse jongeren af vee! schilder- en timmerwerk verzet, vrijwiiiigers er moeten nog meer voorzieningen worden getroffen waarvoor meer vrijwilliges nodig zijn. Vlaardingen Vanavond om 8 uur wordt in gebouw De Lijn- d ray er een vergadering gehou den van de Vlaardingse aqua rium- en terrariumvereniging Ons Natuurgenot. Tijdens de bijeenkomst in de Rijkestraat zal de heer W, Hoogendoorn uit Amsterdam een dialezing hou den metf de titel: „Gewoon aquariaan zijn." Verder zal er een discussie wor den gehouden over de Konklij- ke Goedkeuring van de vereni ging. De statuten daarvoor lig gen in de pauze ter inzage. La ter op de avond zullen deze - ai dan niet gewijzigd - worden vastgesteld. Schiedam Twee weggebrui kers zijn dit weekeinde aange houden nadat zij met teveel alcohol achter het stuur wer den aangetroffen. Op de Hargalaan hielden agenten de 34-jarige mejuffrouw H. M. B. uit Vlaardingen aan. De blaastest bewees, dat rij niet geoorloofd was om in haar au to te rijden. Op het politlebn- reau werd de bloedproef geno men. K. W., een 42-jarige fietser uit Schiedam, weigerde de bloed proef, maar blies wel in het Pijpje- Schiedam Aan de Westfranke- landsedijk hebben onbekenden de auto opengebroken van de 26-jarige typiste H. M. P. uit Den Haag. Uit de wagen verdwenen een cas setterecorder en een zonnebril met een totale waarde van 450 gulden. Een cassetterecorder werd ook gestolen uit de wagen van de 19-jarige L, J. v. A. uit Schie dam. De wagen stond gepar keerd op de Groen van Prinste- rerlaan. Het raampje van het achterportier wérd opengebro ken. ïn dezelfde straat probeerde men ook de Simca van de Schiedam mer F. T. en de Fiat van J. B. open te breken. Het bleef ech ter bij een poging. Er wordt niets vermist Schiedam Uit een kantoortje van centrum De Jeugdhaven in de wijk Nieuwland is een porte- feuUJe met 450 gulden gestolen Koel Rasker, de coördinator van het wijkgebouw. heeft hiervoor aangifte gedaan bij het politie bureau. Vlaardingen De politie heeft zondagnacht een 2eer agressie ve herdershond gevonden. Het beest was met een riem van ongeveer veertig centimeter aan een boom in het park 't Hof vastgebonden. De hond, agressief geworden door rijn onvrijwillig verblijf in het Vlaardingse park, heeft van een dierenarts kalmerdende in jecties gekregen. Het dier is overgebracht naar het asiel. De politie is op 20ek naar de eige naar van de hond. Vlaardingen De filatelistenver- eniging Vlaardingen en omstre ken, houdt vanavond een post zegelveiling in zaal Triangel in Vlaardingen. Dc- veiling, die ook voor niet-Ieden open staat, zal worden vooraf gegaan door een lezing over postzegels ver lucht met dia's. In de vorm van een vergadering zullen er ook enkele huishoude lijke zaken van de vereniging aan de orde komen. Triangel aan de Franssenstraat zal om half acht 's avonds open zijn. De vergadering begint om acht uur. De regeringsleider ais reclame-object. Vlaaricgen Er zijn Vlaardingers die aanstoot namen aan een reclame-actie van een kledingmagazijn aan het Veerplein. „Lage prijzen. Brons helpt Joop", staal in grote letters op een affiche met een meer dan levensgroot portret van minister-president Joop den Uyl. „God zal je hiervoor straffen", heeft één van de klanten gezegd. „De Vlaardingse klanten rijn nogal conservatief, ik heb al verschillende negatieve opmerkingen gehoord over deze actie van ons", aldus filiaalchef Masereeuw. „Waarom zou je zo'n jongen ais Joop daar niet voor gebruiken", vindt de filiaalchef, „kijk, ais het nou de koningin was. Kunnen bednjven zomaar het portret van een regeringsleider gebruiken? De codecommissie voor reclame heeft in het verle den een aantal klachten over soortgelijke zaken behandeld Die commissie heeft daar niet altijd even duidelijke uitspra ken over gedaan. De reactie van de Consumentenbond bij monde van P. "Westendorp was „Er zijn ernstiger vormen van misleiding. Je komt op het ter< rein van de ethische normen, het fatsoen, de zedelijkheid, Dat ligt met zo eenvoudig". Ah er een klacht bij de codecom missie binnenkomt zal Joop ze ker nog enige tijd in de etalages van het bedrijf hangen. De be handeling van klachten neemt namelijk nogal wat tijd in be slag. pareltje; groen-blauwe geruite fietstas met inhoud; verzeke ringsbewijs bromfiets BJJ 718; gouden trouwring „B.E.". Maasland Gevonden: herenhor- loge met stalen bandje; zilveren kettinkje met sterrenbeeld leeuw; bankbiljet van 10,-; zwart sleuteletui met drie sleu tels; 2 badhanddoeken; grijs ka- Te bevragen aan het postbureau belslot; blauwe Arisana dames- der rijkspolitie te Maasland op zaterdagmiddag tussen 1 en 2 Verloren, gouden ooi «nop met uur. Maasland De afdeling Maas land van de EHBO heeft een dubbel jubileum gevierd. Het veertig jarig beslaan werd tij dens een goed bezochte recep- tie herdacht, terwijl voorzitter A. Koote vijfentwintig jaar lid van de EHBO was. Op 5 november 1935 waren J J. Koalsie, J. van Leeuwen, J. de Brum, J. van Buurcn en W. van Leeuwen de grondleggers van de plaatselijke afdeling. Onder leiding van dokter Tjebbes werd de eerste cursus gestart, waarvoor vijfentwintig deelne mers hadden ingeschreven. Diverse sprekers voerden het woord tijdens de receptie, waarbij een terugblik en de uit gebreide werkzaamheden van de EHBO uitvoeng werden be licht. Een en ander gmg verge zeld van geschenken. Voor voorzitter A. Koote was er voor zijn vijfentwintig jarig lid maatschap een extra blijk van waardering. Namens het hoofd bestuur werd hem de Tiianus- penning uitgereikt. Vrijdag 14 november wordt het jubileum voortgezet met een feestavond, die tn het dienstencentrum wordt gehouden. Vlaardingen Onder leiding van Aennchen v d Bos-Maurer heeft de Vlaardirigse gemengde zangvereniging „Het Bevnjdwgskoor" een jubi leumconcert in de Stadsgehoorzaal gegeven ter gelegenheid van het 30-jang bestaan. Hieraan werd meegewerkt door Mane Cécile Moerdijk en een combo Het koor geniet bekendheid door het uitgeven van een grammofoonplaat (samen met Mane Cécile Moerdijk) en door regelmatig te concerteren. Het programma bestaat voornamelijk uit luisterlied jes met een bepaalde symboliek, nagenoeg uit sluitend van muziek en tekst voorzien door de diriger.te. Een uitstekend zaal hoorde een wissel vallig concert. Wisselvallig in die zin dat het koor tot goede prestaties in staat bleek als het werd begeleid, doch a capella (Golden Slumbers) wat intensiever aan partijrepebtie zou kunnen doen De teksten en de muziek van Aennchen vd. Bos-Maurer getuigen ontegenzeggelijk van ge voel voor romantiek en ntme en behandelen voornamelijk zaken waar stedelingen alleen over kunnen dromen (mijn Doerenland, de vrije arend, mijn dal, de eenzame weg, prachüge wereld etc.) Gezien het programma lijkt het gehele koorreper toire door de dingente te zjjh gearrangeerd en los van de positieve kanten van deze „doe-het- zelf componeerderij" ontkom je bij het luisteren toch niet aan een zekere eentonigheid. Naast de detailkritiek blijft „Het Bevnjdingskoor" een ensemble waarnaar het plezierig luisteren blijft en wier grammofoonplaat een aanwinst voor iedere discotheek zal ajn. Het optreden van zangeres Marie Cécile Moerdijk was voor sommigen het hoogtepunt van de avond. Zij doet veel „entertaining" en „educatie" in haar werk en de tijd die ze aan conferences besteedt overtreft soms die van de zang. De vraag is maar waar je voor gekomen bent Rest ons de mededeling te vermelden van pianist Loek Jehee, de blokfïuitiste Eiiza Winter en niet in de laatste plaats een compliment te maken voor de elegante aankleding van de koorleden Het oog wil ook wat. Gerard van den Heuvel Schiedam De toneelgroep „Groeton" presenteert zich vrijdag 14 november in het Passage Theater met een eigen productie. Opgevoerd wordt het toneelspel „Harvey" van Mary Chase, uit het Ameri kaanse vertaald door Cor Her mus. De regie is in handen van Lenie Vos. Tijdens een recent bezoek aan Londen heeft rij rich kunnen spiegelen aan de theaterproductie van „Harvey" die daar momenteel volle zalen trekt De rol van de hoofdpersoon, Ell- wood P. Down, speelt de film acteur James Stewart die hem eveneens vertolkte in de van .Harvey" gemaakte film. In april 1965 is „Harvey" ge bracht door de toenmalige to neelgroep Geron in de jaarlijk se S.G. toneelwedstrijd. De groep won de eerste prijs en die voor de beste speler van het eerste plan was voor Koos de Groot de vertolker van de hoof drol, EUwood P. Down. Ook in de productie van „Groe ton" speelt Koos de Groot weer dezelfde rol als de vrijgezel wiens beste vriend, het door hem Harvey genoemde konijn van menselijke afmeting,, ruet van zijn zijde wijkt. Op zichzelf is dit al vreemd maar het dier bestaat alleen m zijn verbeel ding. Over de verdere rolbezet ting beschikt Groeton over amateurs met de nodige erva ring. Wie tien jaar geleden de bewogen gebeurtenissen rond EUwood en zijn konijn in huize Down hebben ervaren en meegemaakt willen het stuk zeker nog een keer zien- Humor erv tragiek wisselen hier elkaar af en qua spelopbouw en verdere entene- rmg valt er bij het bezien van „Harvey" voor de liefhebber van toneel vrijdag in het Passa ge Theater veel te gemeten. Kaarten voor de voorstelling zijn aan de kassa verkrijgbaar a vijf gulden. Vlaardingen Een hydraulische gnjper van een vrachtwagen heeft een lichtmast aan de Van Linden van den Heuvelsmgel volledig vernield. De grijper is nog door onbekende redenen van de vrachtwagen afgegleden. De wagen werd be stuurd door de 35-jarige J.G.K. uit Giessenburg. Er hebben zich geen persoonlijke ongelukken voorgedaan. Vlaardingen Voor de artistieke viering van het zilveren bestaan in de Stadsgehoorzaal had de Vlaardingse Toneel verenigmg „ANIMO" de wind volkomen mee. Een met welwillend pu bliek gevulde zaal (zo'n vijfhon derd bezoekers); een geslaagde opvoering van het treurspel „Ivars Dotter" met tot slot on derscheidingen door de Neder landse Centrale voor Amateurs verleend aan voorzitter, Jan Pleijsier en zijn vereniging Toegegeven moet worden, dat ANIMO met du in Zweden spe lende toneelstuk van Arie van der Lugt net iets te hoog gegre pen heeft. Het verhaal van moe der Marte, Ivars Dotter (doch ter) vraagt, wegens de voorko mende sterke dramatische ten- denzen, bijzonder veel aan ka rakteruitbeelding Tot uitdruk king te brengen in de teksten en in het bijzonder m de in het stuk voorkomende, schokkende gebeurtenissen Voor de enscenering voor wat betreft toneelaankleding en kostumering haalde de groep van regisseur Pleijsier en rijn assistent Minder Baas, een rui me voldoende. Heel goed en soms sterk realistisch werden de geluiden op de achtergrond weergegeven. Rumoer van op- gewonden dorpsbewoners ver oorzaakte bij scheldpartijen ge richt aan de „heks" moeder Marte; later overgaande in een molestatie en poging om haar met hut en al te verbranden. Je hier opgeroepen spanningen bleken met altijd over te slaan in de hut zelf Trage reacties en een even trage zegging van de teksten openbaarde hier tekort komingen van regie en spelers ieel wat beter kwam het stuk over in het tweede bedrijf. Hie rin viel goed ensembJespel op als voor- en tegenstanders van moeder Marte in de dorpsher berg bijeen zijn. Hier werd haat aangewakkerd wat de andere partij trachtte af te zwakken. In deze scène kamen aardige type ringen goed uit de verf. Te traag en zelfs langdradig was het slot van hel drama, De moord en ontdekking hiervan op moeder Marte. Met een han tering van het „rode potlood" kan regisseur Jan Pleijsier bij een herhaling zeker tot een ge wenste sterke point komen. In zo'n geval blijft het zien van „Ivars Dotter" zeker de moeite waard. Willem de Bruijn

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1975 | | pagina 3