SCHIEDAMSCHE COURANT „Inspraak wordt met twee maten gemeten" Schoolbestuur kan gyiaina isii i ni re< f dei I Ik neem de proef J Toekomst Lef: nog onzeker Alleen integratie ah parii en het eens zijn MmM .Bondgenoot' NKV loopt on§ plots voor de voeten Gemeente onder druk over toekomst Bijdorp SP tot gemeentebestuur over Holy Noord: Na bezoek mr. Vrolijk rüfSS' Arie Groenevelt: 7. ONRUST Orgel geeft zich bloot Info-keffiehuis voor GSD-klanten Keukenbrandje Interim-nota Lijnstraat aangenomen Vrijdag 14 november 1973_ ONAFHANKELIJK DAGBLAD -lOOsfe jaargang no. 25450-8 PAGINA'S- Broersvest 3 telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtendienst 144149 SCHIEDAM EN KETHEL Vlaardingen De inspraak in Vlaardingen wordt met twee maten gemeten. Dat stelt de So cialistische Partij afdeling Vlaardingen vast in een brief aan burgemeester en wethou ders en aan de gemeenteraad. De inspraakprocedure inzake Holy-Noord zit de SP dwars. Uit een brief die deze partij heeft ontvangen van Cebeon BV uit Amsterdam, blijkt dat dit be drijf in opdracht van de Stich ting Nieuwe Woonvormen ideeën verzamelt voor het nieu we centrum in Holy Noord. Ook de bevolking zal volgens Ce beon gepolst worden. De SP noemt inspraak op deze manier een lachertje, omdat zij ervan over tuigd is dat er nauwelijks tijd is om een serieus onderzoek onder de bevolking te houden. De SP ver moedt dat Cebeon het woord bevol king in de brief heeft opgenomen om de indruk te wekken dat iede reen in Vlaardingen bij de inspraak betrokken wordt, terwijl dat niet het geval is. „De gemeente Vlaardingen is verant woordelijk voor inspraak, uitvoe ring en afwegen van de belangen van de bevolking" aldus de SP, „Dat stichtingen en besloten vennoot schappen dit voor de gemeente op knappen is een rare zaak. Het lijkt ons, dat er weer een zoveelste club van beroepsinspraakrnakers een graantje proberen mee te pikken." De SP vermoedt dat er „dure stichtin gen voor nieuwe woonvormen" zijn aangetrokken omdat vooral de ho gere inkomensgroepen in Holy- Noord terecht zullen komen. De gewone mensen moeten het volgens de SP doen met een zure inspraak appel. De Socialistische Partij wil van Bet gemeentebestuur antwoord op vra gen als: wie moet het onderzoek van de Stichting Nieuwe Woonvormen en Cebeon betalen; Wat is de reden van de inschakeling van deze instan ties; wat is de controle van de ge meenteraad over de gang van za ken; voor welke loohklasse wordt er in Holy de Holy Noord gebouwd en tenslotte: waarom wordt de gemeen telijke inspraak-organisatie niet ge bruikt. Maasland „We hopen dat het bezoek van de Commissaris der Koningin aan ons bedrijf hem ervan doordrongen heeft dat Lely onlosmakelijk aan Maas land verbonden is en dat we zonder de honderd hectare proefterrein, die in het streek- rapport Tot nu toe heeft wet houder Visbeen altijd ontkend dat een dergelijk schrijven be staat De reden is, dat zij het Arie Groenevelt in Schiedam: „Zijlstra, De Quay en die anderen, ze staan klaar om te regeren als het weer goed gaat met de economie". Schiedam „Zijlstra, De Quay, ze zijn er alle maal nog en wachten weer op hun beurt Als het straks goed gaat met de economie, staan ze weer klaar om te gaan regeren. Maar wij moeten de strijd winnen en onze bond, de arbeidersbeweging, sterk houden". Met die uitlating beëindigde gisteravond in ge bouw Irene in Schiedam Arie Groenevelt rijn betoog voor zo'n 160 leden van de Schiedamse afdeling van de Industriebond-NKV. „Volksbedrog" noemde de vakbondsleider de ver wijten van Akzo en de VNO (Vereniging Neder landse Ondernemers) aan het adres van het kabinet Den UyL „De VNO is kennelijk op het oorlogspad", sprak hij. „De vereniging zegt dat de overheid het bedrijfsleven ziek maakt en doelt daarmee op het huidige kabinet. Maar is de neergaande conjunctuur al niet begonnen tijdens het vorige kabinet,,Biesheuvel? Het pro bleem moet nu niet ineens naar deze regering worden toegeschoven". Over Akzo zei hij: „Dat bedrijf heeft een falend management en legt de brokken 6600 arbeids plaatsen die eruit moeten op de tafel van Den UyL Daarbij krijgt Akzo indirect hulp van het CNV, dat wenste te praten over de ontstane situatie Praten in deze omstandigheden was voor ons niet aanvaardbaar. Daardoor is de vakbeweging in Nederland niet één blok. Toch moeten wij ons internationaal sterk maken. De vakbeweging in ons land speelt daarbij een grote rol, omdat het hoofdkantoor van Akzo in Neder land staat". Groenevelt vervolgde: „Daarom is het ook zeer triest, dat het NKV ons in de steek liet. Dat was voor mij, alsof ik een klap voor mijn kop kreeg. Hel vertrouwen is geschonden, plotseling loopt onze 'bondgenoot' ons voor de voeten". Over de VNO zei Groenevelt nog: „De kleine middenstand wordt door de VNO gemanipuleerd om op het Binnenhof te gaan protesteren tegen het kabinet Den UyL Maar waardoor gaat de kruidenier op de fles? Verwijt het kabinet dat niet, want de dader zit op de hoek, met 2ijn supermarkten, cash-and-carryzaken en groot- vrinkelbedri jven! Schiedam Alleen als alle partijen akkoord gaan met een fusie zal het Stedelijk Gymnasium in Schiedam worden ondergebracht in de Rijksscholengemeen schap Schravenlant. Het hoofd van de afdeling Rijks Voortgezet Onderwijs van het ministerie in Den Haag, mr. A. W. Luikinga, heeft dit schriftelijk te kennen gegeven aan het VVD-Tweede Kamerlid me vrouw GinjaarMaas. Zij had een uitspraak over de toekomst van de school gevraagd naar aanleiding van de moeilijkheden die waren ontstaan na een publicatie in onze krant van een geheim-rapport Dit antwoord van mr. Lui kinga heeft vrijwel zeker tot gevolg dat er van een fusie tussen beide scholen in de toekomst niets te recht komt Als rector W. A. Visser en het bestuur van bet gymnasium gratie blijven afwijzen zoals zij al jaren doen dan zal het ministerie hier mee genoegen nemen. Met deze brief, die eergisteren werd verstuurd, is voor per soneel en leerlingen einde lijk de gewenste duidelijk heid gekomen. Niettemin zal wethouder van onder wijs Clara Visbeen—Stro man trachten iedereen te overreden om toch akkoord te gaan met een fusie. Gisteren kondigde de wethou der namelijk aan dat op .korte termijn een gesprek komt tussen alle groeperin gen die betrokken zijn bij deze zaak. Dat zijn de be sturen van beide scholen, de onderwijzers, de beamb ten van de school, de leer lingen en de oudercommis sies, De inspecteur van het VWO en HAVO, drs. J. de Lange, zal deze bespreking lelden. M t UI STER IE VAN ONOEBWHS EN WETENSCHAPPEN W ïS.J.ClnJaAT-JtUï, ia Jutnio Kuier dar 6-UttreGcnwl, Stad.Cyrnaslun 5ehi«Sn Zaor Caafhte H ■"■tij 11 V>0/EVIJ 7tl7« ir twwtifiiiw va ra fn»l« a tel*foon{e«pi*k w ini-ü vaa «Ho g*l*<Uncn>,*av>l 4b sijvti ™i liet ul voriai verleend. Z« HupeotfTCï lout ttani nltaloiVca» j* ;ljn balU tilt geilJVbI Ijk vror balde fccholaa aea dasa Jrvaetle -4stilttfjfi.de a lammen inscerar. Cur™ tat radera inlichtingen bareid.TBïbliJf bet ia re—tin ïwG^echtlzvj, "7 De bewuste Ginjaar. brief van mr. Luikinga aan mevr. rapport via^^jmbtenaar van het ministé- heeft gekregen, terwijl dit_ in een voorbe reidend stadium verkeerde- Mi nister Van Kemenade en zijn staatssecretaris De Jong heb ben zich later met deze zaak bemoeid. De reden waarom mr. Luikinga de gewenste duidelijkheid heeft geschapen is, zo staat in de brief te lezen „ter voorko ming van schadelijke onrust". Mr. Luikinga: „Dezerzijds wordt alleen aan een fusie met de volledig" instemming van al le geledingen, zowel de Rijks-1 scholengemeenschap als het1 Stedelijk Gymnasium, meege- werkt". De kwestie over het voortbe staan vaa de school kwam aan het rollen naar aanleiding van een artikel in onze krant over het bestaan van een geheim Mij een zorg, het boekje over de Maassluise monu menten, is gisteren aan de leerlingen uit de klas van de heer W. van de Spek uitgereikt door wethouder I. van der Knaap. Het boekje werd geschreven door de heer Van de Spek en zal worden uitgedeeld onder de kinderen van de drie hoogste klassen van de Maassluise basisscho len, Als dank voor zijn werk aan Mij een zorg, kreeg de heer Van de Spek het boek De Glorie van Amsterdam, over de Amsterdamse monumenten, aan- geboden. Na zijn woord van dank aan de gemeente deelde de heer Van de Spek een lijstje met vragen aan zijn leerlingen uit. De antwoorden konden gevon den worden door de tentoonstelling goed te bekijken, die in het Gemeentelijk Museum, waar de uitreiking plaats vond, gehouden wordt. Schiedam Het PSP-lïd mevrouw A. C. M. Blaauw-Rieu uit Schiedam heeft aan Provinciale Staten vragen gesteld over Bijdorp. Zij wil dat gedeputeerde staten er bij het gemeentebestuur op aandringen om een besluit te nemen over de instandhouding van de wonin gen in het Schiedamse buurtschap en desnoods hiervoor het bestemmings plan wijzigen. Tevens wil zij dat het termijn waarbinnen de huizen van de Bijdorpers moeten rijn aangesloten op de gemeenteriolering wordt verlengd tot een half jaar na het bekend worden van de uitspraak van het college van burgemeester en wethouders. Over de toekomst van de buurt, dat volgens het bestemmingsplan Bijdorp- Kethel van 1967 is bestemd voor aktie- ve en passieve recreatie, heeft de wijk- vereniging Bijdorp reeds eind augustus schriftelijke vragen aan de gemeente gesteld. Dit gebeurde naar aanleiding van een bnef die de meeste bewoners van het Hoogheemraadschap Delfland ontvin gen en waarin stond dat het met ingang van 27 december verboden zou zijn om keukenafvalwater in de sloten van Bij dorp te lozen. De bewoners voelen er echter weinig voor dè kostbare aansluiting op de gemeente-riolering te betalen indien de huizen binnenkort toch ontruimd en gesloopt moeten worden. Van de gemeente heeft de wijkvereniging evenwel nog geen antwoord gehad wat men nu eigenlijk met Bijdorp definitief van plan is. WeJ hebben de bewoners inmiddels van het Hoogheemraadschap te horen gekregen dat deze dienst nog geen reden ziet om het termijn te ver lengen waarbinnen de woningen op de gemeenteriolering moeten zijn aange sloten. Het Hoogheemraadschap heeft wel tege- Bijdorp: toekomst binnenkort zeker? lijkertijd verzekerd dat het ook bij het Schiedams college er op heeft aange drongen om met de besluitvorming op te schieten. Vlaardingen - Het orgel van de Vlaardmgse Grote Kerk geeft zaterdag al zijn geheimen prijs. Beter gezegd, dat doet M van der Harst met een lezing over de grote restauratie van dit Van Pethegem-orgel. Om 14.30 uur kan iedereen die belangstelling heeft terecht in de Vleeshal van de Grote Kerk, waar ook dia's worden vertoond Onder des kundige leiding kan het orgel bezichtigd worden en boven dien staat bezoekers een orgel concert te wachten. Vlaardingen De belangenorga nisatie voor cliënten van de Ge meentelijke Sociale Dienst heeft een ,ónfo-koffiehuïs" geo pend. Op maandag- en woens dagmorgen van 9 tot 12 uur is er dan de mogelijkheid voor GSD-klanten om na het wach ten een kopje koffie te drinken. Het Info-koffie huis is gevestigd in het buurtcentrum De Haven aan het Weeshuisplein 18. Be halve koffie kan men er ook informatie krijgen over de wet telijke regelingen die bij de GSD gehanteerd worden. Bo vendien is er een aparte gele genheid om gratis en vertrou welijk hulp te krijgen bij pro blemen die men eventueel met de GSD heeft Schiedam - In de Gordonstraat heeft de Schiedamse brand weer een keukenbrandje ge blust Vermoedelijk hebben de kinderen van het echtpaar M,, dat niet thuis was, in de keuken met lucifers gespeeld. Daarbij moet een brandende lucifer in de prullenbak zijn. beland. Om in de keuken te kunnen ko men, moest de brandweer de voordeur intrappen. De schade bedraagt duizend gulden. plan Rijnmond voor woning bouw zijn bestemd, niet kun nen blijven draaien", is de reactie van Lely's directeur mr. ir. H. Mulder na het bezoek van mr. Vrolijk aan de Iand- bo owmachinef abriek. „Hij heeft ons overigens niet toe gezegd dat we sespaard zouden blijven van indeling bij de nieuw te vormen provincie Rijnmond", aldus directeur Mulder, „maar natuurlijk had den we dat ook niet verwacht". De plannen van Maassluis om woningen neer te zetten op Le ly's proef terreinen (die nog net op Maaslands grondgebied lig gen) dateren al uit 1959. „De voorgestelde wijziging van de gemeentegrens die Maassluis toen bij de minister van binnen landse zaken aanvroeg werd, gelukkig voor ons, in 1964 afge wezen. Men vond ons bedrijf te belangrijk om het voor woning bouw plaats te laten maken", memoreert Lely's directeur. „Maar het streekplan Rijnmond gaf Maassluis opeens een heel sterke rugdekking voor hun an nexatieplannen. Daarom trek ken we nu overal aan de bel bij de provinciale- en rijksover heid om de mensen daar op de noodsituatie te wijzen". Het stoort de heer Mulder dat hij noch bij het Openbaar lichaam Rijnmond, noch bij de rijks overheid ooit iemand heeft ge sproken die bereid of in staat was een duidelijke uitspraak over Lely's toekomst te doem „De werkelijk verantwoordelij ke mensen zijn altijd „ongrijp baar", stelt directeur Mulder vast, „dat kan in dit geval mis schien ook niet anders omdat de plannen voor de provinciale herindeling nog in een pril sta dium zijn. Maar ik moet steeds alert blijven om in de toekomst niet te worden verrast door vaststaande besluiten". „Ik heb na het „dreigement" om het bedrijf naar het buitenland te verplaatsen contact gehad met ambtenaren van het minis terie van economische zaken die mij meedeelden dat ze „gro te belangstelling" voor Lely en haar problemen hadden. Maar met dat soort vaagheden ben ik natuurlijk niet geholpen", aldus de heer Mulder, die duidelijk maakt dat hij niet van plan is om passief de beslissingen van hogerhand af te wachten. „Men zal nog van Lely horen", verze kert hij. Maassluis - Medio december zal de projectgroep die belast fa met de voorbereiding van een bestemmingsplan en een bouw plan voor het gebied Lijnstraat en omgeving, een definitieve doelstellingen-nota uitbrengen. De interim-nota die de werkgroep „Belangen-nota" heeft samen gesteld is inmiddels door de projectgroep aanvaard. In deze nota rijn de uitgangspun ten van de voorwaarden voor de uitwerking van het uiteinde lijke plan opgesomd. Daarnaast, worden in deze interim-nota de. doelen gesteld die de richting voor de stedebouwkundige ont wikkeling aangeven. Voor het probleem van het - even tueel - tijdelijk elders huisves ten van de wijkbewoners is een afzonderlijke werkgroep inge steld. //Dit nu Dit nieuwsblad, waarin u al het nieuws uit eïgsn geving kunt vinden, wordt zonder extra kosten be zorgd in combinatie met het Rotterdamsch Nieuws blad. i om-V Stuur mij dit nieuwsblad 14 dagen gratis op proof toe in combinatie met: Rotterdamsch Nieuwsblad Naam: Adres: Woonpl,: Tel.: Deze bon in open envelop, zonder postzegel, sluren naar: Antwoordnummer 834, Rotterdam.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1975 | | pagina 1