Volgend jaar weer, maar dan langer" Poeldijkse bejaarden: succesvolle trip naar Mallorca Door Cor van Groningen De groep op excursie in het klooster van Valldemosa. ming niet hebben aange durfd. Mogelijk de pro blemen hebben over schat. De organisatoren van het „Poeldijkse experi ment" weten inmiddels beter. Er hebben zich geen problemen voorge daan. Met een respect afdwingend gemak heb ben ze vijf dagen Mal lorca „gedaan" en de enige klacht gold feite lijk de korte duur. Manager Clemente Pra- da was volledig op de hoogte va de proble men die mogelijk met zo'n hoogbejaard gezel schap zouden kranen ontstaan. Ook voor hem is het experiment volle dig geslaagd. Hij ziet ze graag terug. De directie van De Witte Brug heeft inmiddels nog een belangrijk voor deel van de trip onder kend. De belangstelling voor een aantal zaken wordt er door verleven digd. En daarom bij voorbeeld kan men niet meer onder een cursus stijldansen uit! Zondagavond rond ne gen uur zetten ze weer voet op vaderlandse bo dem- Verwelkomd door familie, verwelkomd met een bloemetje door Reisbnro van Staaldui nen in Naaldwijk, dat de trip In samenwerk ing met Air-tour organi seerde. En in De Witte Brug verwelkomd door 103 achterblijvers. En voor die achterblijvers deed het bestuur van de stichting ook wat: elk twee loten voor de Staatsloterij. Hun kans moet dus nog komen. een verontschuldiging dat ze geen twintig meer zijn. Zaterdagavond, na die jam merlijk verregende dag op Mallorca, zijn ze present bij de „mister Tropico" verkiezing. En enkelen van hen schuwen „de strijd" niet en dingen met de andere hotelgasten van al lerlei nationaliteit om de titeL Secretaris Van Veldhoven weet zich met een „schuchtere strippartij", die begint en eind igt bij de broeksband, naar de tweede plaats te manoeuvre ren. Zondagochtend tien uur zijn ze precent in de kathedraal van Palma om de mis bij te wonen. Doen zich 's middags; enkele uren voor de terugreis, zonder uitzondering te goed aan de door manager Prada aangeboden Paella. Heffen spontaan een danklied aan. Worden die laatste uren Mal lorca beschenen door een mil de zon, waarmee de laatste sporen van een regendag wor den uitgewist Machtig „Volgend jaar ga ik ach ter mekaar weer mee. Ik heb ontzettend veel plezier", zegt Gabriel van Bergenhenegouwen. Hij is 72 jaar. Gerrit Witkamp (81) heeft het best naar z'n zin gehad. Mevrouw Van Ni erop (79) prijst de mini-trip met „machtig". Me vrouw Van Leeuwen, met haar 88 jaar de oud ste deelneemster, zegt: „Een belevenis". En N. Duijvestïjn ten slotte vat zijn oordeel aldus samen: „Als je thuis blijft lees je maar één bladzij van het boek des levens. Ik wil het hele boek uitlezen". Hij is 77 jaar. Wat zieh tot dusverre heeft verzet tegen va kanties in het buiten land met bejaarden uit verzorgingstehuizen is niet zo nadrukkelijk aan te geven. Waarschijnlijk komt het er, volgens di rectrice Riet Voorbraak op neer dat de directies een dergelijke ondeme- Directrice Ries Voorbraak (i.) en adjunct-directrice Susan van Bloemen Waanders: experiment geslaagd. Palma Nova Ook dèt is Mallorca: een met bijna tropisch geweld neerplensende regen, over de af stand van een volle dag. Een zee die niet diep-blauw meer is- Een lucht waaruit alle zonnige vriendelijk heid is geweken en waarin alle grauwheid lijkt samengeperst van een oer-Holiandse herfstdag. Ja wel, ook dat is Mallorca. Zaterdag 8 november 1975. Eigenlijk hou je er te weinig rekening mee. Mallor ca lijkt zo nadrukkr''jk het synoniem voor „zon" dat, ondanks het gevorderde seizoen, elke andere weersgesteldheid bij voorbaat uitgesloten wordt geacht. En waarschijnlijk staar je daarom wat verwezen naar buiten als de regen toch met bakken naar beneden komt. Met gretigheid maken ze ken nis met „hun wereld voor vijf dagen", door de één omschre ven met: „De kans van m'n leven" en door de ander met: „Een belevenis". Ze winkelen in Palma en Palma Nova. Spe len bingo in het hotel Enkelen mijden de dansvloer niet, ook al moeten ze dat een dag later bezuren. Ze maken een negen uur durende excursie naar het klooster van Valldemosa, waar ze de vertrekken van Chopin bewonderen. Ze wandelen in Soller en drinken vers geperst sinaasappelsap in de Arabi sche tuinen van Aifabia. En al werd de stap aan het eind van de dag wat traag, ze kwamen waar ze wezen wilden. Klach ten? Geen klachten! Hooguit De Poeldijkse bejaarden uit bet verzorgingscentrum De Witte Brug, een handvol da gen te gast in hotel Tropico in Palma Nova, maakten er geen probleem van. Oud ge worden in een klimaat dat met „grillig" nog slechts zwak omschreven is, namen ze hun toevlucht tot een degelijk Ne derlands „handwerk": klaver jassen. „Jammer van het weer", zeiden ze. En daar bleef het bij. 2e waren er vieréntwintig man sterk. De begeleidende ploeg niet meegerekend. De jongste is 58 jaar; de oudste 88. De gemiddelde leeftijd: 75 jaar. Ze arriveerden er woens dag 5 november. Om precies te zijn om 18.55 uur. Voor een mini-trip, zoals dat in kringen van tour-operators heet Voor het merendeel van die vieren twintig betekende het veel meen voorlopig dé reis van hun leven. En als het aan hon Ligt zal het daar niet bij blij ven. „Volgend jaar weer, maar dan langer", was de overheer- sende mening. En daarmee is dan gelijk het succes van de reis aangegeven. De bejaarden uit het Poeldijk se verzorgingstehuis, die voor het eerst in hun leven kennis maakten met een recreatie- vorm die voor de gemiddelde Nederlander al jarenlang „ge- xrcngoed" in, willen meer. -ï gaan alvast sparen voor volgend jaar', reageerden ze. Experiment Voor de organisatoren van de trip vormt het succes de be kroning van wat ze nadrukke lijk als een experiment be schouwden. De vraagstelling: kun je mensen uit de verzor gingsfeer met een vrij hoge leeftijd een andere vorm van recreatie bieden dan het tradi tionele dagje uit in eigen land? Hoe zullen ze er op reageren? Is de reis naar, en het verblijf in een ander land. voor mensen van die leeftijd niet net wat teveel? Vijf dagen Mallorca hebben aangetoond dat deze recreatievorm voor bejaarden uit de verzorgingssfeer een haalbare kaart is. De idee voor een buitenlandse reis met een aantal Poeldijkse bejaarden is van directrice Ries Voorbraak. Niet alleen ingegeven door de gedachte om de proef om de som te nemen, maar ook uit andere overwegingen. Omdat bijvoor beeld de mogelijkheden voor het traditionele dagje uit in eigen land steeds beperkter worden. En ook omdat het dagje uit er dit jaar tengevolge van de bouwactiviteiten rond het bejaardencentrum bij was ingeschoten. Hetgeen nog com pensatie verlangde. Aanvanke lijk werd gekozen voor een Rijnreis. De ramp echter met een van dè Rijnschepen maak te, hoofdzakelijk op emotione le gronden, de uitvoering van dat plan onaanvaardbaar. Het nieuwe reisdoel werd Mallor ca. Een willekeurige keuze. Aan belangstelling voor de korte vliegvakantie mankeer de het in De Witte Brug zeker niet. Hel plan was goed voor vijfendertig aanmeldingen en het feit dat er uiteindelijk maar vierentwintig in het vliegtuig stapten heeft geen andere dan een strikt medi sche reden. Degenen die de ras ondernamen deden dat De Poeldijkse groep voor de kathedraal fn Palma. met nadrukkelijke toestem ming van hun huisarts. De organisatoren hadden voorts in voldoende begelei ding voorzien. Naast directrice Ries Voorbraak en haar plaatsvervangster Susan van Bloemen Waanders, maakte ook hulsarts mevrouw C. H. Boldingh-De Wilde uit Son en Breugel de reis mee. Ter oriëntatie namen ook enkele bestuursleden er aan deel. Ze vertrokken woensdagoch tend rond kwart voor elf van uit Poeldijk per bus naar Schiphol, Uitgeleide gedaan door een legertje familieleden. Ze creëerden met elkaar dat nerveuze sfeertje dat zo ken merkend is voor dit soort on dernemingen. En zenamen probleemloos de eerste hinder nis: een vluchtvertraging van bijna twee uren tengevolge van een door mist uiterst moeilijk bereikbaar geworden luchthaven. Het merendeel had nog nooit gevlogen. Maar van zenuwen hadden ze ui teraard geen last! Dat ette lijken van het gezelschap al veertien dagen voer de reis begonnen met het pakken van hun koffers zal dus een andere oorzaak hebben, gehad. Zoons en schoonzoons, doch ters en kleindochters hadden de eventuele angst voor de luchtdoop a! weggeredeneerd. Hadden blijkbaar ook duidelij ke instructies verstrekt met betrekking tot de belasting vrije winkel, want er werd zonder aarzeling met veel ent housiasme gekocht. Vermoeiend Het wordt een pro bleemloze, maar wel een vermoeiende reis. Dat geven ze elkaar ech ter pas toe als ze rond zeven uur 's avonds wat onwennig in de grote hal van het Tropico-bo- tel zijn neergestreken. Na zo'n slordige acht uur „onderweg", luttele uren later, als hotelma nager Clemente Prada ter verwelkoming een vlammende drank schenkt, lijkt de ver moeienis voor het groot ste deel alweer weg geëbd en demonstreren de Poeldijkse bejaarden een bewonderenswaar dige fitheid.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1975 | | pagina 4