Shell speef Leden PvdA gegrief d over Voorwaarts toneel Vuurwerk en verlichting Üeiharde nota van SG vol zelfkritiek Junior Kamer Maassluis Lou van der Stel nieuwe voorzitter .Rots-auto' gevonden Chr. Residentie Mannenkoor in Maasland YVONNE KEULS VOOR CULTUUR KRING MASALANT Nieuw leven voor muziekverenigingen WOENSDAG 19 NOVEMBER 1975 i Toneelspelen leren bij Het Masker: onder deskundige leiding voor 75 gulden per keer. Maassluis Binnenkort wordt de Junior Kamer Maassluis opge richt. Morgenavond om 8 uur wordt daartoe in de Ridderhof te Maassluis een informatie avond gehouden. Belangstellen den kunnen ook schriftelijk in formaties ontvangen via de Ju nior Kamer Rotterdam, Post bus 2557 in Rotterdam. Be Junior Kamer is een organisa tie van honderdduizenden jon geren in de leeftijd van 20 tot en met 40 jaar. Zij zijn verbon den via de Junior Chamber In ternational, Deze organisatie kent op dit ogenblik ongeveer 450.000 leden, die zijn verspreid over ruim 9.000 plaatselijke ka mers in 85 landen. De eerste Junior Kamer werd opgericht in Amerika in 1915; in Nederland werd de eerste opgericht in 1956. De nieuw op te richten Kamer Maassluis zal zich hoofdzakelijk richten op het gebied Vlaardingen, Maas sluis, Hoek van Holland eil Naaldwijk. Schiedam Enkele leden van de P. v. d. A. hebben zich bijzon der geërgerd aan de inhoud van het partijblad Voorwaart- s.Op de- jaarvergadering, die deze week is gehouden, vond met name Tiny Krikke-Heln - ex-raadslid - dat het geheel eer der een groenteboerblaadje was dan een partijblad. „Ik had niet verwacht dat er zulke schunnige teksten in zouden staan. Ik ben diep geschokt met name over de spottende taal" Zij doelde hier onder meer op een artikel onder de kop „Een zach te kern is onze God", een ver haaltje over de binnenstad. Me- Naam: Ras: bastaard. Geslacht: teel Leeftijd: 11/2 jaar. Kleur: beige. Schofthoogte: 37 cm. Bijzonderheden: heeft last van kennelhoest, krijgt daarvoor pille tjes. Is beslist niet ern stig. Al bijna twee weken zit ze in het asiel. Gevonden in het zuidelijks stadsdeel van Schiedam: de Maasboule vard. Lafhartig door iemand vastgebonden met een touw aan een bank. Een voorbij ganger zag haar zitten. Dacht dat het hondje bij een of andere „visser hoorde, maar 's avonds zat ze er nog. Toen maar naar het asiel gebracht. Het is toch echt een lief hond je. Vooral voor kinderen zal ze uitermate geschikt zijn. Een ras kent ze niet, het is een gewoon bastaardje. Bij na geheel beige, op de buik wit en een paar zwarte haartjes op de bek. Letterlijk met vreugdespron gen begroet ze de bezoekers in het asiel. Ze kan verba zend hoog springen, wel vier keer haar „hoogte". Waar schijnlijk afgekeken van de zwarte bouvier, die een tijd je naast haar heeft gezeten en die ook met deze sprong kracht was begiftigd. Nu moet ze alleen haar circus capriolen volbrengen. Het teefje is ongeveer ander- - half jaar en is beslist zinde lijk. Heeft echt zin in het leven en zal een fijn speelka meraadje zijn. Voor een lut tel bedrag ter bestrijding van de onkosten kan ze wor den afgehaald bij het asiel aan de St. Annazusterstraat, teL 266266; geopend elke dag van 9-12 uur en van 2-5 uur; zaterdags alleen 's-ochtends' en zondags gesloten. De zwarte Rakker van vorige week woensdag zit nog steeds te wachten op een nieuwe baas. Nog een week en het kan te Iaat zijn voor hem.... Verder zitten nog verscheidene andere vier voeters in de hokken, onder meer een herder. Ook lopen vijf katten rond: twee cyper se, een lapjeskat en een bruin-zwarte met witte poo tjes. Een mooi dier: alleen loopt ze met één van de voorpootjes mank. Twee weken geden hebben wij een stukje geschreven over een hond die in het asiel werd achtergelaten. De vrouw, die het dier had ge bracht, zou een vals adres hebben opgegeven. Het is echter gebleken dat ze haar naam niet juist had opgege ven. Het is één van de verve lende dingen die gebeuren, want een asielbeheerder moet nu eenmaal wantrou wig en kritisch staan tegen over iemand die een hond afdankt. vrouw Krikke vond het taalge bruik 2eer misplaatst. „Staat het bestuur hier eigenlijk wel achter?". Zij kreeg steun van haar partijgenote ex-wethouder Truus. Verwey-de Graaff, die bijzonder benieuwd was naar de bedoeling van het stuk. Hans de Bakker, redactielid, moest zich daarop verontschul digen. „Het was zeker geen spot. Het artikel was noch een grap noch serieus bedoeld. Het was eerder een soort illustratie, een opluistering. Namens de re dactie mijn excuses". Een na- morrend socialistisch lid: „De bijbel gebruik je toch niet als opluistering?". Op de nogal droge vergadering werd ook een nieuwe voorzitter gekozen. Het werd Lou van der Stel als opvolger van Herman Posthoorn, die sinds-- oktober raadslid is. Hans van der Vhst bleef secretaris en Willem Wac- qué werd aangewezen als pen ningmeester. Het bestuursbeleid van het afge lopen jaar werd door PvdA- bons Jan Simons nog even aan gevallen. Hij vond dat er te veel tijd was besteed aan het werk met de fractie .en te weinig aan de overige contacten zoals Rijn mond, Verder kwam het dalen de ledental (een aantal jaren geleden 1300, nu 630) ter spra ke. Stan Poppe, Kamerlid van de Pv dA, sprak aan het einde van de vergadering de ongeveer zestig aanwezigen toe over bedrijfsde- mocratisering en irikomstenpo- litiek". Vlaardingen De Rotter damse Ontspanningsver eniging Shell telt onge veer achtentwintig afde lingen en één daarvan bestaat uit achtentwin tig lieden die regelmatig zichzelf niet willen zijn. In 1948 werd de toneel groep „Het Masker" op gericht en sindsdien wordt er twee maal per jaar een openbare uit- voering gegeven van dat- gene wat men op repeti ties heeft geleerd. Niet zo maar heeft geleerd, want regisseur Sjef van Leeuwen bij voorbeeld is beroepsacteur en vraagt voor zijn activiteit zo'n ƒ75,per avond, en het hono rarium van Jan Wolffers, beel dend kunstenaar, zal er, als hij zijn grimmeurstaak serieus op vat, ook niet om liegen. Waarom spelen deze, allen aan het grote Shellconcemgelieerde figuren, toneel. Loes Lans heeft de definitie snel gevonden: „Omdat we het zo ontiegelijk leuk vinden" en omdat nie mand tegen een dergelijke for mulering iets inbrengt schrij ven we het maar op. Loes lijkt trouwens toch de grote animatriee van de groep. Voor zitter Dolf Bijkerk geeft leiding aan het geheel maar dan met zo'n gevoel van „zolang er niks misgaat bekijken jullie het maar". Wat er bijvoorbeeld bekeken moet worden is „De Herber gierster". Een comedie in drie bedrijven van de Italiaan Carlo Goldoni, die de ruim zeventien spelende leden vrijdag in de Stadsgehoorzaal op de planken zullen brengen. De kaartverkoop loopt als een trein en tot afgelopen zondag waren er al ruim 400 plaatsen verkocht. „De Herbergierster" is begroot op ƒ2.000,—", zegt voorzitter Bijkerk. Hij speelt zelf de rol van een markies, doch aan de adel zal dat vrij hoge bedrag niet liggen. „Het komt door de costumering", vult secretaresse Loes Lans aan". Voor het eerst in ons bestaan hebben we prachtige toneelkledmg gehuurd". De leden zijn duidelijk enthou siast over de komende uitvoe ring en werken hard aan de voorstelling. Ze repeteren van acht tot elf uur 's-avonds en nemen maar vijf minuten pau ze. „De repetities vinden we eigenlijk leuker dan. de uitvoe ring" zegt Bijkerk, die toegeeft dat de onderlinge verstandhou ding voor hem belangrijker is dan de prestaties op de bühne. De decorbouw is in eigen hand gehouden. Leden van Het Mas ker hebben veel vrije tijd gege ven om een degelijk stuk werk af te leveren en als alles goed gaat kunt U het met eigen ogen aanschouwen. Vrijdagavond in de Stadsgehoor zaal. Om kwart over acht be gint de toneelgroep Het Masker het haar hooggeëerde publiek naar de zin te maken met de opvoering van „De Herbergier ster". Gerard v.d. Heuvel. Enkele leden van het Masker tijdens een repetitie-bijeen komst. Schiedam Bij een anderhalf uur durende controle op de Gerrit Verboonstraat zijn acht bromfietsen door de politie in beslaggenomen en naar het po litiebureau gebracht voor een technisch onderzoek. Hoek van Holland - De politie heeft de 28-jarige G. R. M. uit Maasdijk aangehouden omdat hij ervan wordt verdacht vorige week een afsluithek van het waterstaatterrein aan de Konin gin Emmaweg over een groot stuk te hebben vernield. Na de botsing met het hek, reed de man met grote snelheid achter uit en verdween hij. Omwonen den die op het lawaai waren afgekomen, konden ternauwer nood de ,bots-auto' ontwijken. Toch kon de politie met de sum miere gegevens over merk, kleur en deels het kenteken nummer de bestuurder achter halen. Schiedam Het City Centrum Schiedam zal morgen avond de feestverlichting laten aansteken door bur gemeester Lems en echtgenote. Dat gebeurt om zeven uur, voorafgegaan door een vuurwerk op de Koe markt Het City Centrum heeft de verlichting door de hele stad aangebracht, met het oog op de komende feest maand december en ook nog in het kader van het 700-jarig bestaan van Schiedam. Maasland Morgenavond wordt in de hervormde kerk een concert gegeven door het bekende Chris telijk Residentie Mannen koor Ook de Maaslandse gemengde zangvereni ging Te Dum Laudamus verleent medewerking. Te Deum Laudamus onder leiding van TonStolk opent het concert, waar na Jan van Weelden, die met pianist Ben van Lin den voor de begeleiding zorgt, een orgchmprovi- satie geeft. Het Residen tiekoor is met tweehon derd man het grootste mannenkoor van ons land. Sinds kort staat het koor onder leiding van Anne Posthumus, die Jan van der Waart opvolgde. Het koor zingt werken van F. Schubert, H. H. Kre- feld, G. Verdi en G. M. Vail. „Die Zwölf Rauber" wordt uitgevoerd met een baritonsolo van R. van Rossom, terwijl Leo Moerman uit 's-Graven- zande bij een tweetal werken ais tenor soleert. Het concert begint om acht uur, de kerk is vanaf half acht geopend. De toe gangsprijs bedraagt 5,- en voor 65-pIussers en houders van een cultu reel jongerenpaspoort en kinderen tot 14 jaar 3,50. De kaarten zijn verkrijgbaar bij sigaren magazijn Keijzer aan de Doelstraat, bij de koorle den van Te Deum Lauda mus, bij het VW-karitoor te Maassluis en op de concertavond aan de kerk- Maasland Yvonne Keuls, be werkster van Simon Vestdijk's roman „De koperen tuin", komt morgen naar Maasland. Op uit nodiging van de cultuurkring Masalant en het Dienstencen trum houdt zij een lezing over deze roman en haar bewerking hiervan voor de televisie. Deze serie bestaat uit vijf delen, waarvan er inmiddels twee zijn uitgezonden. Vooraf al blijkt de belangstelling groot te zijn, want de vijf boe ken die de cultuurkring ter le zing beschikbaar had gesteld, vonden gretig aftrek. Belang stelling is er ook van de jonge ren, want eindexamen leerlin gen van HAVO en VWO dienen tijdens hun studie veelal een boek van Vestdijk te lezen. Twee jaar terug werkten veel inwoners van Maasland en om geving trouwens spontaan mee aan een door de vereniging van letterkundigen georganiseerde handtekeningenaktie, toen de uitzending van de koperen tuin niet door leek te gaan. De lezing van Yvonne Keuls wordt gehouden in het dienst encentrum en begint om acht uur. Schiedam De muziekmensen van de culturele stichting Schiedamse Gemeenschap zijn verre van tevreden met de wij ze, waarop hun afdeling draait „Niemand is ermee gebaat, als de afdeling muziek van de stichting op de huidige voet voortgaat. Want zoals die afde ling nu functioneert, schenkt dat geen bevrediging aan hen, die zich inzetten voor amateu ristische muziekbeoefening in Schiedam". Dat is sterk samengevat de strekking van een nota vol zelf kritiek, vervaardigd door R. H. Pillard, directeur van de Schie damse Gemeenschap (SG) en G. J. van Aalten, sinds drie maan den voorzitter van de afdeling muziek van de stichting. Zoals het nu gaat, zit er dus geen muziek meer in de afdeling, en dat is bijna letterlijk. Want de activiteiten van de Schiedamse muziekverenigingen zijn enorm teruggelopen, sinds een nieuwe subsidieregeling wordt gehan teerd. Door die regeling was het bestaan van de verenigingen verzekerd: om een basissubsi die op te strijken hoefden de muziekclubs alleen maar een aantal eenvoudige voorwaarden na te leven. En verder deden zij niets. De afdeling muziek en, wat in principe nog belangrijker is, de stiehtingsraad van de SG heb ben zich positief uitgelaten over de nota, waarin wordt voorge- steld om een ander beleid te voeren. Zo zal in ieder geval de subsïdieieregeling moeten wor den gewijzigd. Van Aal ten over de reacties van het bestuur van de afdeling mu ziek, dat wordt gevormd door bestuursleden van enkele har monieorkesten en drumbands: „Zij konden op de nota moeilijk anders reageren dan positief. Het muziekwezen in Schiedam ligt nu eenmaal op zijn gat en dat moet men onder ogen zien Hier past alleen een kritische houding". Verrassend in de nota is, dat de afdeling muziek van het.fanfa re- en taptoe'-stempel af wil. Een inventarisatie zal worden gemaakt van wat er in Schie dam is op het gebied van on dermeer beat, pop, jazz, dixie land, soul en kamermuziek. Eindelijk, want tot nu toe kon van een eerlijke subsidieverle ning aan muziekgroepen geen sprake rijn, omdat de afdeling zich uitsluitend bemoeide met drumbands en harmanievereni- gingen. Over het veranderen van de sub sidieregeling willen Pillard en Van Aalten nog geen suggesties doen. Er zou een speciale com missie moeten komen om een ontwerp te maken, Uiterlijk in januari moet die conceptrege ling op de tafel van de afdeling muriek liggen. Willen de muziekverenigingen (voorlopig worden hiermee al leen nog drumbands en harmo nie- en fanfareorkesten be doeld) optimaal kunnen draaien, dan moet de SG een voortdurende zorg dragen voor accommodatie. In de nota staat, dat het hier niet alleen graat om repetitieruimte, maar ook om gelegenheden waar concerten en shows kunnen worden gegeven. Gedacht wordt aan uiteraard het Passage Theater, daar naast een sporthal Margret. Openluchtconcerten worden in de nota niet vergeten. Vooral op pleinen in de wijken moet vaker worden gespeeld. En er moet vaker gebruik worden ge maakt van een doorlopende vergunning van B en W, waar door verenigingen in het Prin ses Beatrixpark kunnen concer teren, Maar nog liever riet de afdeling muziek het opnieuw op touw zetten van een serie con certen in het zeer in een woonwijk liggende Juli ana- park. Vroeger werd van dit park een intensiever gebruik gemaakt als het ging om ludie ke en feestelijke aangelegenhe den. Radicaal wil de afdeling muziek zich kunnen bemoeien met het beleid van de diverse verenigin gen. Een niet gezond orkest (daarmee wordt bedoeld: een vereniging die aantoonbaar niet goed functioneert door falen van wat bestuur) zal door de SG worden begeleid en zo no dig zullen maatregelen worden genomen tegen het bestuur van dat orkest. Tenslotte wil de afdeling muziek bevorderen, dat de muziekver. enigingen eens gaan werken aan een veelzijdiger repertoire, dat jonge muzikanten worden gestimuleerd een goede muzie kopleiding te volgen, en dat meer grootscheepse evenemen ten worden georganiseerd (een muzikaal topgebeuren, muziek dagen, een taptoe vermeden zal worden dat die taptoe een militaire tint krijgt). Daartoe zal een totaalprogramma wor den gemaakt, waarin iedere vereniging een aandeel moet le veren.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1975 | | pagina 3