Hondenbelasting ook voor minimumloners Zeventien koophuizen op Schanseiland Geen geld' voor tuinders Moerman ^eiiïii'g verier, tegen spreiding gastarbeiders Landstraat woonstraat Si Eelangencommissies laten niets van zich horen Groenoord krijgt ook wijkberaad Mfi Heusdenslaan en therapie arts weer in raad Oost wil muur. schildering Opnieuw antiekdiefstal in westwijk Wethouder opent rnimtej bewoners- vereniging still SCHIEDAMSCHE COURANT Woeneda# 26 november 1975- ONAFHANKELIJK DAGBLAD Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klochlendicnst 144144 - lOOete jaargang no, 25458-6 PAGINA'S SCHIEDAM EN KETHEL <f"V •"""""'"""■■■••■•'•■•"■"•"•"'•"••""■toiiiiiiiiiiiriiiiiiiiiiiiiiiNiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiitiiimiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiii! Schiedam „Ik verbaas mij erover, dat deze zogenaamde progressieve club een voorstel handhaaft, waarbij ook de mini' mumloners nog hondenbelasting moeten betalen". Deze woorden sprak CDA-frac- tievoorzitter Rietje Taverne tijdens de laatste vergadering van de Scbiedamse gemeenteraad. Kort daarna werd, met 19 stemmen voor en 15 (van CDA en WD) tegen, een voorstel aangenomen, waardoor Schiedammers met een belastbaar inkomen-van 28.900 gulden volgend jaar 25 gulden meer moe ten betalen voor het houden van een hond. De hondenbelasting voor mensen met la gere inkomens blijft gelijk of daalt iets. Mevrouw Taverne vond, dat met deze rege ling de Schiedammers met een minimum inkomen worden achtergesteld bij de mid dengroep. Haar fractie bad een alternatief, waardoor de minimumloners helemaal niet voor hondenbelasting m aanmerking hoeven komen. De fractieleidster wilde, dat de gemeenteraad het voorstel van B en tv zou aanhouden tot een volgende vergadering, zodat eerst nog m de diverse commissies kon worden gepraat over het CDA-voorstel. Wethouder van financiën Reinier Scheeres vond echter, dat het houden van een hond voor iedereen even .moeilijk" moet wor- den gemaakt Volgens het voorstel van het college van B en W komen de minimumlo ners er het goedkoopst af, ieder d.e meer verdient betaalt een bepaald percentage van zijn sal an s aan de hondenbelasting. Uit de PvdA kwam naar voren, dat het nu eens niet ging om een bepaalde politiek, „al lijkt £e regeling van B en W een stapje op de weg naar inkomensnivellering". Wethouder Scheeres: „Dit is geen politieke zaak, maar een technische kwestie", PvdA, cpn en PPR met zijn drieen heb ben zij de meerderheid in de raad verwierpen het voorstel van Taverne om het punt aar *- *- -uden Op dit deel van het Schanseiland moeten zeventien huizen worden gebouwd; een eerste ontwerp staat in de vorm van een maquette op de gemeente-secretarie in Maassluis. Verborgen voor het publiek. In üe openbaarheid brengen noemde een ambtenaar „nog te prematuur". Maassluis - Op bet Schans eiland in Maassluis worden zeven tien woningen gebouwd. Het gedeelte ten westen yan de kerk wordt bebouwd. Het worden koophuizen, geen sociale woningbouw. Op het Schans eiland ïs veel industriële- bedrijvigheid, onder 'meer de slaoliefa- briek De Ploeg. Dat zou de waarde van de huizen wel eens aan kunnen tasten. „Niet iedereen zal er willen wonen", aldus PvdA-wet- houder van stadsontwikke ling Han Hummel en. -Voor de bouw van de woniix "gen moet een- bouwvallig - pakhuis tegen de grond. Dat voorstellen voor de bouw gebouw wordt nu nog ge- va? zeventien woningen men. In die nota wordt aan gedrongen op het versterken van de woonfunctie op het eiland en de verdere binnen stad van Maassluis. De ver dere uitwerking van de structuurnota krijgt zijn be slag in de bestemmingsplan nen, die over zo'n acht maanden klaar zullen zijn. bruikt door de fabriek ï)e Ploeg. De te bouwen huizen vallen niet in de sector so ciale woningbouw (huizen voor een betaalbare huur). De reden daarvoor is, vol gens de wethouder, dat de grond op het Schanseiland te duur is. De bouw past in de structuur nota Oude Binnenstad, een werkstuk dat vorig jaar door de raad is aangeno- zullen, naar wordt ver wacht, aan het einde van het eerste kwartaal van het volgend jaar worden behan deld in de raad. Een eerste ontwerp voor de huizen, ge maakt door het architecten bureau De Bruin BNA uit Maassluis, wordt uitvoerig bekeken. Wethouder Han Hummelen heeft van het ontwerp op de gemeente-se cretarie een maquette staan. Voorlopig experiment met drie woningen Schiedam Op een blinde muur aan het eind van de Stationsstraat komt mis schien de eerste -muurschil dering jgan ^chiodam. Gë- rheentê-ambtenarèh "dubben "nog over dit initiatief van buurtbewoners. Kunstenaar Ton van Gelder is hiervoor door wijkbewoners reeds benaderd. De Schie dammer voelt er wel wat voor. Het grootste probleem is echter volgens een woord voerder van de gemeente het verkrijgen van subsidie van het ministerie van cultuur, recreatie en maatschappe lijk werk (CRM). Over de plannen die volgende maand in de Stationsstraat en Reaumurstraat in ieder geval wel worden uitgevoerd zijn de buurtbewoners deze week ingelicht. De werk groep „leef- en speelstraten" van de bewonersverenigmg Oost en de dienst gemeente- werken verspreidden deze week een informatiefolder in het Nederlands, Turks, Spaans en Joegoslavisch. Tevens werd er in het wijkcen trum Oost aan de Dr. Za- De Reaumurstraat In de Schiedamse oostwijk, zoals deze er volgens de schetspfan- nen van de gemeente na december uit gaat zien. menhofstraat een informa tie-avond gehouden. Ruim veertig wijkbewoners be zochten deze bijeenkomst, Vrijwel alle bezoekers wa ren tevreden over de veran deringen: meer groen, speel- werktuigen, verkeersdrem pels en een betere parkeer- gelegenheid.- Bij het schetsontwerp is ge bruik gemaakt van de gege vens uit de enquête die de bewonersvereniging eind vo rig jaar in deze buurt hield. Vlaardingen De Bond van Vrije Volkstuinders (BW) krijgt geen schadevergoeding voor verloren gegane gewassen in de ontruimde tuintjes aan de „Moermanweg". Enige tijd Schiedam Uit een woning aan de Nassaulaan is voor 25.000 gulden aan antiek gestolen. Het is de tweede antiekdiefstal in de westwijk binnen een week. Vorige week verdween er uit een woning aan de Stad houderslaan voor 6700 gulden aan oude klokken en schilderij en. Ook dit keer heeft men aan de achterzijde van de woning een raam geforceerd. Bewoner N. B. mist na het bezoek van de inbrekers onder meer twee kostbare klokken en een aantal tinnen en zilveren voorwerpen. Op het politiebureau heeft de Schiedammer aangifte gedaan van de diefstal. Rechercheurs hebben een onderzoek inge steld, maar hebben de daders nog niet kunnen vinden. geleden zijn de tuintjes volgen stort met zand vanwege de aanleg van de omstreden weg die over het landgoed van de veel bekritiseerde kankergene zer Moerman komt te lopen. Van de gemeente krijgen de tuin- loze tuinders geen geld. In een conceptantwoordbrief aan de BW schrijft het college van burgemeester en wethouders: „Verzoeken om schadevergoe ding zou u dienen te richten tot de heer C. Moerman", De ge meente heeft de tuinders één jaar huur vergoed. Een andere tuindersfamilie krijgt een soort gelijk antwoord. Verdagers L, en J". Boer wilden een schade vergoeding voor reeds geplante gewassen. Ook zij krijgen geen geld. Op de lijst van ingekomen stuk ken voor de raadsvergadering van woensdag 3 december staat nog een brief. Mevrouw Van Tijum uit Winterswijk gaat al weer in op de therapie van Moerman en de (niet)erkenmng daarvan. Zij krijgt een stan daard-antwoord van de ge meente, die reeds vele soortge lijke brieven op dezelfde - over igens uitvoerige manier heeft afgehandeld. Het ziet er niet naar uit, dat dit de laatste brie ven zijn die de raad onder ogen krijgt; zeker is dat er nog meer zullen volgen nu afgelopen zon dag een uitvoerige documentai re door de TROS is uitgezon den op de televisie. Vlaardingen - De Landstraat moet niet worden be bouwd. De wijkgroep VOP heeft dat in *73 al eens ge zegd. Onlangs bebben de bewoners van de Land straat dit ook kenbaar ge maakt aan de gemeente raad van Vlaardingen, De wijkgroep VOP zegt dat er gegronde bezwaren zijn te gen de bebouwing voor het gebied bij de Zomerstraat. Het gedeelte van de Land straat waar gebouwd zou gaan worden wordt nu nog gebruikt als parkeerplaats. Het bestaande plan is vol gens de VOP-groep niet meer dan een studieplan. De groep wil vanaf nu een procedure opzetten waarin zowel de eisen van de hui dige als mogelijk toekom stige. bewoners van de Landstraat gekend worden. „Wij menen dat de eventue le vertraging welke deze werkwijze met zich mee brengt, niet opweegt tegen het voordeel van een meer democratische opzet bij de planvorming", zo staat in een open brief aan de raad. Vlaardingen— In januari worden drie flats in Holy ingericht voor elk vijf buitenlandse alleenstaande werknemers. Voorlopig is het een experiment, na zo'n drie, vier maanden wil wethouder Rien Boven berg de zaak uitbreiden. Hij verwacht dan de finan ciering voor de inrichting van de flats rond te hebben. In de komende raadsvergadering volgende week woensdag en donderdag wordt het voorstel voor de spreiding van de alleenstaande buitenlan ders behandeld. terman. De besturen van de commissies konden echter al eind oktober weten dat het voorstel in de decemberraad zou komen. Wij houden ons voorlopig afzijdig van dit expe riment", zegt de voorzitster. De raadsvergadering waar het voorstel wordt behandeld zal wel door de belangencommis- sies worden bezocht. Zoals bekend wordt één woning per flatgebouw ingericht voor alleenstaande buitenlanders. Vooralsnog blijft het bij één woning per flat; als het experi ment slaagt komt er misschien een tweede ronde. Het ministe rie van CRM heeft toestemming gegeven voor het experiment met drie woningen. Dat minis terie wil voor 20 woningen zo'n honderdduizend gulden be schikbaar stellen. Dat geld is bestemd voor de inrichting en wordt voorlopig verstrekt als lening. Om het financiële risico te beperken blijft het nog bij drie flats. Wethouder Rien Bovenberg (PPR) wil ook een bijdrage van het Sociaal Fonds van de Eco nomische Gemeenschap in Brussel, Dit EEG—fonds be heert gelden die bijvoorbeeld kunnen worden aangewend om huisvestingsplannen van emi grerende werknemers te steu nen. De pensionprijs voor de buitenlanders is gesteld op 32 gulden per persoon per week. De stichting Welzijn wil een prijs van 27.5ögulden. Wethou der Rien Bovenberg voelt daar niet veel voor: „Dan ga je posi tief discrimineren". Toen het idee bekend werd, om de Oostwijk te ^ontlasten van buitenlan- 'vdérf,zijrï erin HolJftriSt gal wat protesten losge komen. Op een informa tie—avond heeft dit toen tot protesten geleid, die in de sfeer lagen van„Ik discrimineer niet, maar er moeten geen gastar beiders bij mij in de buurt komen wonen". Van die protesten is nu niets meer vernomen. Het raadsvoorstel is al in twee raadscommissies behandeld. Tijdens de spreekhalfuurtjes wilde niemand hierover het woord. De belangencommissies in Holy houden zich stil. „Wij hebben er al het nodige over geschreven, maar we volgen de zaak belangstellend", aldus me vrouw Pieterman, voorzitster van de belangencommissie Ek- sterlaanflats. De commissies zijn wel voor de vergadering uitgenodigd. „Die uitnodiging hebben we wat laat gekregen", aldus mevrouw Pie- Schiedam - In het vroegere ■winkelpandje van de voor Schiedam legendari sche „Koos de Kapper" wordt zaterdag het nieu we onderkomen van de bewonersverenigmg Oost geopend. Wethouder Hans van der Wilk van vakaangelegenheden zal 's-middags om twee uur officieel de sleutel van het huis aan de Frankün- straat 1 aan het vereni gingsbestuur overhandi gen. De vereniging van zo'n tweehonderd wijkbewo ners heeft dan de be schikking over een win kel en een aangrenzende kamer. Zoals wij reeds in juli meldden, toen het verenigingsbestuur net het huurcontract had ge tekend, woonde daar vo- ng jaar nog de in januari overleden hekeldichter en „advokaat voor arme Iuyden" Matthijs Dollee, beter bekend als Koos de Kapper. Het nieuwe onderkomen zal onder meer worden gebruikt voor vergaderin gen, spreekuren en de ad ministratie. Tot nu toe werd hiervoor het wijk centrum Oost aan de Dr. Zamenhofstraat gebruikt Schiedam - In de nieuwbouw wijk Groenoord zal evenals in de oude wijken Oost, Zuid en West over enige tijd een soort wijkberaad komen. Over dit nieuwe gespteksplateau heeft wethouder Hans van der Wilk van wijkaangelegenheden on langs wijkverenigings voorzit ter Aad van der Belt gepolst. „Indien de wijkvereniging haar autonomie niet verliest, zeg ik ja", meent de voorzitter, „wan neer echter blijkt dat er geen goede communicatie tot stand kan komen dan hoeft het echter niet. Toch ontkom je er haast niet aan". Van der Belt vindt zelf dat het algemeen bestuur van de reeds bestaande Stichting Samenle vingsopbouw Schiedam-Noord (SSSN) als een soort wijkbe raad zou kunnen gaan funge ren. Alle groeperingen uit de wijk zijn hierin volgens de voorntter vertegenwoordigd. Over de plannen voor een wijkbe raad zal het bestuur van wijk- vereniging Groenoord zich bin nenkort beraden. ,i'l

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1975 | | pagina 1