SWipife Een spelletje is zonaar nog net litgevonden m lhit pair sport :d rn Spaans Q J Speifenomzet in Nederland 16 miljoen per jaar HARDE LUIM VANUIT MADRID tofc „Draaitollen, enkele reisjes en oogkleppen" f 9KWi Uitvinders behoren tot een bijzonder ras. Zé hebben het vermogen op een idee te komen waar 'anderen nog nooit aan gedacht heb ben, boe voor de hand lig gend het achteraf eigenlijk ook blijkt te zijn. Het aan tal uitvinders is dan ook niet bijster groot Veel gro ter is de groep quasi-uit- vinders. Ze menen, dat ze iets nieuws ontdekt heb ben, maar bij nader inzien blijkt het niets anders dan een variant op al iets be staands te zijn. J>at dit geldt voor de meest uiteen lopende zaken, za! ieder oc trooi bureau kunnen bea men. Dat het ook opgaat voor de spellenindustrie kan de heer A. C. Wijkhui zen van de researchafde ling van de „olifantgigant" Jumbo bevestigen. Maandelijks wordt hij ge confronteerd met een hand vol „uitvinders". Het levert hem per jaar in de regel slechts één goed idee op. Ondanks het gemis aan nieuwe speluitvindin gen brengt alleen al dit bedrijf meer dan 200 spellen op de markt, die in deze Sinter klaastijd hun weg naar de consument makkelijker vinden dan elders in het jaar. De researchafdeling van Wijkhuizen vangt het gebrek aan ideëen op door in oude publikaties te snuf felen wat al meer dan eens tot het uitbrengen van een spel heeft geleid. Van Wijkhuizen zou gezegd kunnen worden, dat hij zijn geld spelenderwijs ver dient Welk ander beroep biedt immers die unieke mogelijkheid, die hij heeft om in de tijd van de baas met pionnen, dobbelstenen en fiches bezig te zijn. Toch is dit uitproberen slechts één van de vele fases, die aan de geboorte van een spel voorafgaan. Over het ontstaan van Mens erger je niet, onget wijfeld nog altijd één van de meest gespeelde spellen, bestaan verschillende ver halen. De bekendste is vol gens Wijkhuizen, die van Duitse militairen, die zich in de eerste wereldoorlog aan het front verveelden. Om de tijd in de loopgra ven te veraangenamen, be dachten ze een spel en dat zou volgens deze anecdote tot het ontstaan van Mens erger ie niet hebben geleid. Bij Jumbo is men er echter van overtuigd, dat het spel eigenlijk vee] ouder is en dat het het eerst in het oosten werd gespeeld. Op vallend is, dat veel spellen, of althans de ideëen ervoor uit het oosten afkomstig zijn. Als voorbeeld kan ge noemd worden Tric-Trac, dat ook wel bekend is ais Backgammon. Overleven Er zijn niet erg veel spellen zoals Mens erger je niet, die jaar op jaar goed in de markt blijven liggen. Om het even op de gezelschaps spellen te houden, komt ook Monopoly deze eer toe. Terwijl het er naar uitziet, dat ook Stratego, dat nog niet zo lang op de markt is, zich voorlopig nog zal we ten te handhaven. Een spel, dat bij kinderen in de leef- tijd rond de tien jaar erg is aangeslagen is Electro. Het is zeer leerzaam en de grote belangstelling ervoor heeft er al in geresulteerd, dat er nu een uitvoering met 1176 vragen bij de speelgoedhandelaren ligt Het bedrijf waarvoor Wijk huizen werkt, is niet het enige in Nederland op dit gebied. Concurrentie wordt Spelletjes: mak kelijk om te ge ven. moeilijk om uit te vinden. met name van Duitse en Amerikaanse importpro- dukten ondervonden. Jaar lijks besteden de Nederlan ders voor ongeveer 16 mil joen gulden aan spellen. Jumbo eist de helft van de markt voor zich op. Door de diversiteit in de spelle nindustrie zijn van sommi ge spelletjes meerdere uit voeringen te koop. Uitge zonderd verschil in naam geving, uitvoering en kwali teit hebben ze verder in de regel veel gemeen. Een voorbeeld is een letterblok- jesspel waarbij het gaat om het maken van woorden en het daarbij verkrijgen van zoveel mogelijk punten. Jumbo heeft het spel onder de naam Board Script uit gebracht, een concurreren de firma heeft het de naam Scrabble gegeven. Eeuw De speOenfabriek van Jum bo bestaat al meer dan een eeuw. Het is nog altijd een familiebedrijf, dat zich in- temationaal ontplooide. Want in grote delen van Europa, Amerika en Japan om een greep te doen, zijn de in Wognum (Noord-Hol land) vervaardigde spellen te koop. Als criterium voor een nieuw spel geldt dan ook steeds dat het interna tionaal van karakter moet zijn. De zeer wijd versprei de markt maakt het nood zakelijk dat in ieder spel een gebruiksaanwijzing in zeven talen moet worden bijgevoegd. Ook wordt op iedere doos, die het bedrijf verlaat, aangeduid wat on geveer de minimumleeftijd is waarop het gespeeld kan worden. Deze verduidelij king werd een noodzaak, omdat ook in speelgoed winkels steeds minder des kundig advies te verkrijgen is. Het betreden van de in ternationale markt heeft hel personeel van Jumbo opmerkzaam gemaakt op opvallende verschillen in koopmethodes van Europe se volkeren. Een Engels man ziet een legpuzzel bij voorbeeld als een wegwer partikel. De Duitser doet zijn werk veel meer eer aan en hangt hem aan de muur. De Nederlander tenslotte legt hem keer op keer. Leg puzzels, die wat men bij Jumbo noemt een milieu-si tuatie aanduiden, liggen op het moment goed in de ver koop. Berglandschappen, zeegezichten en bosplaten worden hiertoe gerekend. Slecht Door de mooie zomer is de verkoop dit jaar achterge bleven bij andere jaren. De winkeliers bestellen al maanden van te voren de spullen, die zij voor de we ken voor Sinterklaas willen hebben. Is het een slechte zomer dan wordt van deze reeds geleverde voorraad behcorUjk „geplukt" eri is het noodzakelijk om nabe stellingen te doen. Door het geringe aantal nabestellin gen of het geheel uitblijven ervan komt men tot de reeds gestelde conclusie. Wijkhuizen en de zijnen ho pen dan ook op een Sinter klaas, die de slechte goede zomer goed maakt. En dat het magazijn in Wognuxn waar de personeelsleden zich vanwege de grote af standen. per fiets voortbe wegen, een lege ruimte wordt Madrid Het is midder nacht in Madrid. Iedereen slaapt. Iedereen? Nee, dat niet net buiten de stad staat een oud paleis waar de lichten nog: branden en de bewoners druk it> de weer rijn. Wie dichterbij komt ziet dat niemand minder dan St. Nicolaas de scepter in het paleis zwaait. Ondanks het late unr snelt de oude man nog haastig door de statige vertrekken onderwijl ver wensingen in zijn baard mompelend. Nee het ging niet goed dit jaar. Inflatie en werkloosheid hebben ook de hoogbejaarde bisschop niet onge moeid gelaten. Verschillende zwarte pieten heeft hij al met pijn in rijn hart naar hun eigen land moeten terugsturen omdat hij ze niet meer nodig had. Vroeger had hij nog dui- zenden pieten nodig om langs de schoorstenen en daken te snellen. Tegenwoordig met al die torenflats kan een enkele piet een halve stad voor zijn rekening nemen. Nee van vernieuwing moest de Sint niets heb ben. Vaak kon men hem tegen zijn premier piet rijn beklag horen doen over de moderne welvaart staat „Centrale verwarming, vliegtuigen en auto's dat is toch niets meer voor mij. Komt de tijd van de stoomboot ouderwetse schoorstenen en een een voudige pop met speculaas dan nooit meer terug." „Wat een wereld, wat een wereld," verzuchtte de Sint dan. „Geld, geld en nog eens geld, daar draait tegen woordig alles om. Als je ziet wat die mensen allemaal moeten verdienen. Ik kan me herinneren, dat een voet baller nog voor ztjn plezier ging voetballen. Miljoenen moeten ze nu v hebben". Dat waren droevige momenten voor de Sint Dan ging hij in gedachten terug naar de tijd dat alles nog goed was. AUes is nu veel minder. Met de stoomboot naar Nederland is er niet meer bij. En dan de cadeautjes, die de mensen vroegen. Steeds meer en meer. Nu nemen ze hem ook al kwalijk dat hij uit Spanje komt. Het land van Franco. Er werd zelfs over een boycot gesproken. Nee het wordt er allemaal niet gemakkelijker op voor de Sint Terug aan de voor avond van de vijfde december moet echter alles oprij worden gezet om het feest te doen slagen. In zijn studeerkamer neemt de goedheilig man de lijst met wensen nog eens door. Zijn vinger güjdt bedachtzaam langs de lange rij met namen en instanties met daarachter de ver langde cadeaus. Bij de S van sport stopt hij even en fronst een beetje geërgerd rijn wenkbrauwen. „Piet moet je toch eens luisteren. Het wordt steeds gekker met dat Neder landse sportwereldje. De één wil een spits van zeven ton en de andere een bondscoach." „Sint, het is tijd dat we ze eens een lesje leren" oppert Piet „Dit jaar krijgen ze de cadeaus die ze werkelijk toekomen". „Geen gek idee Piet het moet maar eens uit rijn met al dat geruzie en gekonkel rond de sportvelden. Wat dacht je van een - paar oogkleppen voor de KNVB? Of een 65+-kaart voor Jaap van Praag?" „Nee, we zullen er voor zorgen dat de heren hun trekken thuis krijgen. Hier moet je kijken wat de heren Van Be veren en Van der Kuylen op hun verlanglijstje hebben staan." Een aureool Ia Cruyff, een choco laden Europacup kunnen ze krijgen, maar daar is de kous dan ook mee af. En dan is er ook nog ene Brox, die wil niets hebben, maar smeekt of ik ene Van Hanegem in de zak naar Spanje wil meenemen. Alsof ik al niet genoeg van die geldwolven hier heb rondlopen." Kortom de Sint en de Pietenwisten wat ze te doen stond dit jaar. Ijveri ge Pieten snuffelden het vaderlandse sportwereldje af op zoek naar mis standen en bedrog. Van de ruziënde judobond naar de krakelende zefiers. Het was bijna een onmogelijke opga ve. Spelers die wel willen spelen,- maar niet mogen spelen en anderen die bij het zien van het stadion al de angst in de benen schiet en ijlings het hazepad kie2en. Tientallen nutte loze maar vooral borrelende officials signaleerden de zwarte dienaren van de SinLHet werd steeds duidelijker, het was helemaal mis. Iedereen die een stap harder kan lopen dan een ander of net iets harder slaat krijgt al de naam van een sponsor op rijn rug. Volleybal en basketbal uitslagen zijn niet meer van beursberichten te onderschei den. De Sint wist het: Hier moet een staf voor worden gestoken. ,Jk zal zorgen dat dat kleine landje weer sportief in de maat gaat lopen. Maar dan gaan we ze wel hard aanpakken. Wat een gekke mensen zijn. dat toch eigenlijk die sporters. Stel je voor dat mijn pieten ook zo waren. Dan was ik binnen 'n mum van tijd geen Sinterklaas meer maar directeur van Interpiet Ik zie het al. Een piet voor 700.000 gulden verkocht aan de kerstman omdat hij zo snel pakjes door de schoorsteen gooit" De Sint grinnikte in zijn baard, maar ging daarna hard aan het werk om zijn alternatieve cadeaus bij elkaar te scharrelen. Toen het heerlijk avondje dan einde lijk was gekomen, en een ieder ge spannen de komst van de Sint af wachtte, had de goedheilig man sta pels presentjes met milde en scherpe terechtwijzingen voor kemploegle- den, selectiespelers en bondsbonzen. Neerlands befaamste kankeraar leek nog krommer toen hij het geschenk van Sinterklaas be zag. „Op weg naar het einde" van volksschrijver Gerard Reve. Willem pinkte een traan weg en besefte dat het nu werkelijk was gebeurd. Twee mensen werden die gedenk waardige dag met eenzelfde cadeau verrast Willy Brokamp in Amster dam en George KnobjL Een enkele reis Maastricht eerste klasse. Ook zij lieten hun tranen de vrije loop toen zij dachten aan de tijd dat het leven nog goed was, MVV weer net niet degradeerde en het bestuur Brokamp niet wilde verkopen, het bier nog schuimde nl en vóór de wedstrijd en Amsterdam nog ver weg was. Drie pakjes had de Sint in Spanje gelaten. Drie roodwitte shirtjes, waarvan er een naar Valencia en twee naar Barcelona gingen. Ook daar deed het tactische werk van de Sint rijn werk. Voor twee Johannen en een Johnny werd het verlangen naar Amsterdam en De Meer te machtig. Rinus wachtte ze met ont roering op rijn gericht op. Alleen Dé Stoop doorgrondde de diepere bete kenis van zijn cadeau rdet Een prachtige draaitol met aan de ene kant „Ja Interfootball" en aan de andere kant „Nee Interfootball". Hoe meer de Amsterdamse voorman, be slist. geen lieverdje, keek hoe meer het voor rijn ogen duizelde. Hij kon er zelfs niet meer van slapen. Het feest naderde zijn einde, hier en daar ruimde iemand nog wat papier op of dronk het laatste glaasje bis schopswijn. Het zat erop. In de hoek zat het Nederlandse sportwereldje met schaamrood op de kaken. „Nooit meer ruzie beloofden de zei lers." „We lopen nooit meer weg." huilden Jan en Willy. Willy en Geor ge snelden terug naar het veilige Maastricht Weg van de gevaarlijke pers en terug naar het bronsgroen eikehout En terwijl de Kromme aan een bosloop begon, bekeek de Sint rijn sporters met een glimlach en zag dat het goed was ~Q i

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1975 | | pagina 4