Jongeren centra wit helpen maar kunnen met Koningshof: De vertrossing in het jeugdwerk Golf van protesten tegen sloop van oud herenhuis P Behond uniek pand Giudici staat op het spel Boekwerk over Kethel is Lilt Direkteur jubileert Armand in Quibus Grote ruilbeurs van De Verzamelaar Pianist in Stedelijk Smalfilmers vergaderen Films in De Tempel Hans Otjes in Teerstoof KERKDIENSTEN 1 'ï- d juf VRIJDAG 28 NOVEMBER 1975 ff Maassluis Het ontmoetingscentrum Koningshof in Maassluis-west draait op volle toeren. "Wethouder Koos Smit (PvdA) is daar blij mee. Het centrum wordt druk bezocht door vooral jongeren. Die groep hangt wat in de centrale hal rond; creatieve begelei ding van bijvoorbeeld een opbouwwerker ontbreekt. Ouderen zouden door die groep jongeren niet zo graag naar het ontmoetingscentrum komen. En het gebouw is toch ook voor hen bestemd. Je zou zelfs kunnen concluderen dat het ontmoetingscentrum niet goed functioneert, ondanks dat het druk bezocht wordt. De verkeerde groep komt. Wethouder Koos Smit zit dat niet zo. Wel zegt hij dat daar een stuk grond braak ligt voor het jeugdwerk. Hij wil dat organi saties die zich bezig honden met het jeugdwerk, gaan pra ten. De wethouder wil geld bronnen zoeken, om een experi ment op het gebied van het jeugdwerk te steunen JEk wil ze het geld, dat ze nu in de flipperautomaat stoppen zo doende teruggeven", aldus Koos Smit De inhoud van het experiment wil hij overlaten aan de jeugdorganisaties. De wethouder is bereid mee te werken aan initiatieven, die uit de bevolking moeten komen. Van wie valt er wat te verwach ten? Er zijn in Maassluis twee organisaties die zich met het jeugdwerk intensief bezighou den: De Toverbal en De Jeugd- haven. Hebben zij tijd om aan zo'n experiment mee te wer ken? Waarschijnlijk niet, beide zitten met huisvestingsproble men. De Toverbal moet binnen kort verhuizen en De Jeugdha- ven 2it in een gammel gebouw, waarvan het nog allerminst ze ker is dat het kan worden opge knapt De besturen van deze twee orga nisaties hebben het dan ook druk met hun eigen beslomme ringen. „Maar dat mag mij er nog niet van weerhouden een stuk actie op gang te brengen", vindt de PvdA'er. AANSLUITING In Koningshof komen veel jonge ren. Dit een onderzoekje dat de gemeente heeft gehouden is ge bleken dat deze jongeren niet veeleisend zijn Plezier hebben zij genoeg bij het drinken van een pilsje tijdens een herrie- achtige disco-avond. „Het is jammer dat hun wensen alleen in die sfeer liggen", aldus Jan Deursen, gemeente-ambte naar voor jeugdzaken, „zij zoe- door Cees van der Wel ken niet zozeer naar bijvoor beeld vormingstoneel" Als ze het echter niet krijgen, vragen ze er niet om. Geef ze een disco-avond en hou ze verder zoet Er moet dus een experiment ko men, maar wie gaat dat dan wel doen als De Jeugdhaven en De Toverbal daar geen tijd voor hebben? „Het zou kunnen zijn dat er een nieuwee stich ting komt", denkt de wethou der. WEST Het ontmoetingscentrum - wordt niet alleen bezocht door de jeugd uit de Westwijk Ook jon geren uit andere delen van de stad komen naar het centrum. Waarom gaan ze naar het nieu we centrum? Misschien komt het wel door de slechte aeeom- Wethouder Koos Smit wil het geld uit de flipper kast aan de Maassluise jeugd teruggeven. modatie van De Jeugdhaven. Dat centrum is gehuisvest in de trieste wijk 't Hoofd; zo'n beetje afgesloten van de rest van de stad. Ambtenaar Deursen geeft toe: „Die accommodatie speelt ook een rol". De Jeugdhaven heeft zelf genoeg problemen. Aan de uitnodiging van Koos Smit kan het bestuur van dat centrum geen gehoor geven, David van der Houwen, voorzitter van De Jeugdhaven, zegt daarover: „Het is geen on wil van ons, maar wij hebben gewoon de mensen en de mid delen met om hier aan mee te werken". De Jeugdhaven ver keert in een penibele situatie op financieel gebied. „Dan kan Smit wel zeggen dat 'ie geld voor het experiment beschik baar wil stellen, maar dat heb ben we zelf ook nodig". De Jeugdhaven draait redelijk vindt David van der Houwen. „Al het werk dat we moeten doen, gebeurt met vrijwilligers. We hebben zelfs geen beroeps kracht". De vrijwilligers heb ben het al druk genoeg met hun Jeugdhaven. De Toverbal in het oude centrum beschikt wel over een beroeps kracht Theo Lieverst, cultu reel werker. Hij wil wel, maar kan niet Hij zit tot over z'n oren in het werk. „Ik wil er best met Smit over praten en meedenken, maar dat moet dan gebeuren binnen de zeer be perkte mogelijkheden die ik heb". Het jeugdbeleid dat in Konings hof wordt gevoerd vindt Theo Lieverst fout: „Het is eigenlijk hun eigen schuld dat het daar niet goed gaat Ik heb dat van tevoren zien aankomen". David van der Houwen tenslotte over Koningshof: „Het stichtingsbe stuur van het ontmoetingscen trum moet eens over het jeugd werk in het centrum gaan den ken. Die zouden een initiatief kunnen nemen". Van dat be stuur is wethouder Koos Smit voorzitter. MMI Het dubbels herenhuis op het terrein van Ulo; gezien vanaf de achterkant één van de laatste vijf bestaande panden van Giudici. Schiedam Het boek over de geschiedenis van Kethel, ge schreven door Jaap de Raat, is op de markt gebracht. De titel is „In en om de Dorpskerk van Kethel en Spaland." Uitgever: drukkerij De Eendracht BV aan de Westfrankelandsestraat in Schiedam. Het boek is al in diverse boekhandels verkrijg baar. Het boekwerk behelst de geschie denis van het dorp Kethel: hoe het ontstond, hoe het zich ont wikkelde en welk lot het onder ging toen het na de Tweede Wereldoorlog aan Schiedam werd toegevoegd. In het voorwoord schrijft drs. Guus van der Fetish stadsarchi- Schiedam Het Histo risch Genootschap en de Schiedamse Gemeen schap hebben krachtig geprotesteerd tegen sloop van een oud pand aan de Noordvest. Waar schijnlijk zal binnenkort ook de Bond van Hous- schut een fel protest la ten horen Verder heb ben al tientallen mensen verontwaardigd gerea geerd op het plan van de BV Uto Mij,, die het pand wil slopen. Het gaat om een gebouw, dat is ontworpen en uitgevoerd door de achttiende eeuwse Italiaanse bouwmeester Jan Giudici. Van de vele panden, die deze archi tect heeft laten bouwen in de penode dat hij in Rotterdam woonde (van 1770 tot 1819), zijn cr nog maar vijf over. Deze unieke panden staan alle in Schiedam en zijn karakteristiek geweest voor het Schiedam van na 1800. Het zijn de Korenbeurs en het Si Jacobsgasthuis (het huidige Stedelijk Museum), waarvan de uitwerking op naam van de toenmalige stadsarchitect Rui ger van Bol'es kwam te staan, en verder het kantongerecht, een herenhuis aan de Tuinlaan .oor Kor Kegel en het pand aan de Noordvest, dat nu op de nominatie staat gsloopt te worden. Het pand staat op het terrein van Uto BV, die al een sloopver gunning heeft gekregen. Dat die vergunning is verleend is te wijten aan het feit, dat het zowel Monumentenzorg als de gemeente is ontgaan dat het hier een dubbel herenhuis van Giudici betrof. Onbegrijpelijk is, dat niemand in beroep is gegaan tegen de ver- gunningaanvraag van Uto, die vindt dat het gebouw flink in de weg staat op haar terrein. Bezwaren tegen de aanvraag van de kant van het stadsar chief, Monumentenzorg en an dere instanties, die pleiten voor behoud van panden met histori sche waarde, zijn uitgebleven. WAKKER Pas weken nadat de sloopvergun ning al aan Uto was verleend, werd bekend dat een gebouw van Giudici op het spel stond. Een golf van individuele pro testen brak los. Ook de werk groep, die zich bezighoudt met de officiële oprichting van het Historisch Genootschap, rea geerde onmiddellijk en stuurde een klachtenbrief de deur uit. Cees van der Geer, één van de oprichters van dat Genoot schap, schudde de Schiedamse Gemeenschap (SG) wakker. In een stichtingsraad van deze cul turele instelling drong hij erop aan, dat ook dc SG protesten zou laten horen. Op verzoek van de stichtings raad heeft het dagelijks be stuur van de SG zich maandag avond gebogen over het pro bleem en gisteren is een pro testbrief naar de minister van CRM verzonden. Kopieën er van zijn gestuurd naar Uto en naar het gemeentebestuur. Ook de Bond van Heemschut, een landelijke instelling die strijdt voor behoud van historische stadsgezichten, had al moeten protesteren, naar heeft daar tot op heden - volgens een woord voerder - geen tijd voor gehad. Wel wil men al kwijt het schan dalig te vinden dat „zo'n prach tig gebouw zomaar kan worden verwoest als dat gebouw lastig is voor de dynamiek van een bedrijf'. Ongetwijfeld zal de Bond van Heemschut deze da gen van zich laten horen bij Monumentenzorg, Jaap de Raat, sinds 1960 gegevens verzamelen in het archief voor zijn boek over het oude dorp Kethel. varis van Schiedam; „Ter gele genheid van haar 709-jarig be slaan als stad zijn over Schie dam enige boeken verschenen. In deze zal men echter tever geefs zoeken naar gegevens over het oude, voormalige dorp Kethel—Bijzonder verheugend is het daarom, dat het voorlig gende boek het oude Kethel als onderwerp heeft Het is zelfs het eerste boek over Kethel. dat ooit is verschenen. Hoewel de lotgevallen van de oude dorps kerk centraal staan, bevat deze studie veel gegevens over het dorp en zijn inwoners" Van der Feijst merkt verder op, dat Jaap de Raat - die in Bij dorp woont - geen onbekende is op het stadsarchief. Jaap de Raat bezoekt het archief name lijk a! jaren: in 1960 begon hij daar met het verzamelen van gegevens voor zijn boek. Schiedam Bij de CO-OP De Nieuwe Waterweg in Schiedam viert direkteur H. van der Lee dinsdag zijn veertig-jarig jubi leum. Bij de verbruikscoöperatie kwam hij destijds als jongste bedien de. Vijftien jaar geleden werd hij tot direkteur genoemd. Voor de jubilaris wordt 's middags in café-restaurant Europoort aan de Maasboulevard van vijf tot zeven uur een receptie gegeven. Schiedam In het jongerencafé de Quibus aan de Lange Haven 28 treedt zondag 30 november de bekende Nederlandse solist Armand op. Het optreden begint 's avonds omstreeks tien uur. Vlaardingen Op maandag 1 december houdt de afdeling Vlaardingen van de Nederland se vereniging De Verzamelaar een grote ruilbeurs in gebouw Excelsior aan de Oosthavenka- de. Allerlei soorten ruilmate riaal zijn dan aanwezig, zoals prentbriefkaarten, schepen, lu- cifermerken, postzegels en stic kers De beurs is geopend van 7 tot 10 uur. Schiedam René Ralder speelt op zondagmiddag 7 december piano in de aula van het Stede lijk Museum. Hij brengt onbe kende werken van Mozart, De Lange, Bartok, RackmaninofL De toegang is gratis, het piano concert is een initiatief van de Vereniging Vrienden van het museum. Vlaardingen De Smaifilmgroep F 88 houdt maandagavond I december een bijeenkomst in het clubgebouw van de hand balvereniging WIK, op de hoek van de Hugo de Vriesstraat en de Van der Waalstraat in de westwijk. Het filmavondje be gint om acht uur. Op dezelfde plaats wordt precies twee weken later nog een bij eenkomst gehcuden. Op die vergadering zal een vertegen woordiger van de firma Eumig dan komen demonstreren wat men zoal kan doen met geluid sprojectoren. Schiedam In jongerensociëteit De Tempel aan de Overschiese- straat 44 worden dit weekeinde twee films gedraaid. Vanavond is dat de film „Et catena, et cotera, etc." Morgen is de film „Avonturen in de Pacific" te zien. Beide filmvoorstellingen begin nen om negen uur, de socie- teitsruimte is al om acht uur toegankelijk. Toegang voor de film van vanavond, die over voorlichting over sexualiteit gaat, is gratis. Morgen kost de entree 2,50. "Schiedam "Men noemt hem de man van de toekomst, de laat ste van gisteren en de eerste van morgea Hij houdt nooit op met denken en werken. Hij is met van vroeger of van mor gen, hij is gewoon van vandaag en dat wil hij ook zijn. Een twijfelaar zoals jij en ik, met een ontwapenende onzeker heid". Met dergelijke "loftuitingen'' staat het informatieblaadje over cabaretier Hans Otjes, een blaadje dat is volgeschreven door bestuursleden van het Zol dertheater in de Teerstoof, vol. Harfc Otjes treedt vanavond en morgenavond op in genoemd theater. Beide voorstellingen beginnen om negen uur, ti gang kost 7,50 (behalve voor CJP-houders en 65-plussers die anderhalve gulden minder beta len). Hans Otjes lijkt op het eerste gezicht een domme grapjas met warrige haren, waar hij voort- durend doorheen woelt met zijn nooit rustend handen..£/,&,ner veus; Ook in het dagelijks leven is Otjes nerveurs; hij kan met stü zitten: als hij iets uitlegt, gaat hij staan en begint driftig te gebaren met zijn lange, zwaaiende armen. Zoals Hans Otjes op het tooneel is, is hij altijd. Toch (of liever;daardoor) straalt hij iets vertederends uit. In hem brandt de poezie, volgens het Zoldertheaterbestuur "de bezie ling die onze vroegere cabare tiers door de armoe heendreef'. Twee uur lang raast Otjes door op het toneel: van de hak op de tak springend is hij de schei dende ambtenaar of een vader die zijn zoontje fotografeert, dan weer de wetenschapsman die de wereld tot kalmte maant. Om tussendoor even een gevoe lig liedje te zingep over de din gen, waar hij van houdt. Leger des Stils te Vtiardlngen: Zaterdag 29 nov 19 00 uw Straatzang v. Hogendorp- laan/Ktihelweg. Zondag 30 nov. 10 00 uur HcdiginESsamenkoinst, 16.20 uur Open. [uehtsamenkomst, JA 30 uur Getuigerossa- meniomst De samenkomsten staan onder leiding van Me) G. H anew ld en Kapt tt. J. Kolljn. Medew, van Muziekkorps en zangkoor. Hervormde Gemeente V[aardlagen: Grote Kerk: 10 00 uur da. J. Wieman. 1? M uur d*. A. P. Nauta, Nw. Kerk 1000 uur ds. H Th. van RwnenOcomb Bethelkerk: '000 uur ds. A. P. Maula (viering H.AX 19 00 uur ds. W. C. van Dam. Wljkienweote Imznauuel: Aula Groen van Pnnjterer-Lyceum: 1000 uur ds. J Bouter- se, Rehobotlikerk: 10 00 uur dhr C- H. Heijboer van Foortugaal. Ichtuskerk' 1000 uur da. W. W. Verhoef. 15 M uur ds Weth- nwr, Rotterdam Aangepaste dienst, 19 00 uur ds G. F. H. Kelüng Holy-Centrum. 10 30 uur dhr. A. Zetten. Holy-oekenhius- 900 uur ds L. K. Krol Rusthuis. Wetenng: 10 00 uur ds. J J. van Thiet Grote Kerk: zaterdag 11 00 uur kom zing met ons en doe als wij Dagkapel K v, GeésÜterk/Pntel- kerk/Oosterkrrk. woensdag at I9J0 uur Interkerkelijk avondgebed. Gereformeerde Gemeente VUarilagia: Pniclkerk- II 00 uur, 38-30 uur Imdient, woensdag 3 dec. 1945 uur Ds H. Rietdijk Bijbellezing Chr."Gerei. Kerk Vlaardingen: 10.00 en 1700 uurds B deRomph. Gereformeerde Kerk Vii afdingen: Nw. Kerk: 10 00 uur drs. H. Th. van Koenen Oosterkerk: 17.00 uur d*. B. Baak. Em- mauskerk: 10.15 uur ds. B. Baak, I7,00uur dr, K, i. Kouwenhöven. Kerkcentrum Ho- te- fl 00 uur ds. S. Baak, 17 00 uur drs. H. Th. van Reenerv. PnJelkerk: 9,30 uur drs. Ttemeremn, 17 00 uur ds. L. R. Krot Mara- nathakeric 10.00 uur dr. Kouwenhoven, 17,00 uur ds. V. J. Ttemertma. De we Wetering. 10 00 uur ds. J. J. van Thiet Itolyziekenhuia 00 uur ds. L. R, Krot Het Zonnehuis: ÏO.ÖO ,-ir tri- J. Nxrop, Schic- .roensdag 3 dec. Oos. 19 30-20. DO uur. Inter- zing met ons tn doe als wijt Eemozutraatse Q< zondag 10-30 uur ds. A. C. koffie na de dienst. Kerkeraad der Gereformeerde Geketste Vtaardlngtn: Jac. v d. Wmdstraat 17 zondag 10 W) en 17 00 uur ds. F, Mallan. Hervormde Gemeente te Behledazn; Grote kerk: 1D 00 uur ds. 5 Tijmstra OLA.), 17.00 uur d*. 3 J. Poort. Oisterwijk. (HDJi Opstancbigskcrk: 10.00 uur ds. H. B- Motel en Pater 1. Robben O P. Oecum. dienst Bethelier* 10.00 uur ds. H. J, Groencwe- Êen. Aula-Pma plein: 10.90 uur ds. J. Feune- kes, Cap a.d Usset Hervormde Gemeente te Kethel: St Marü- nuskerk. 940 uur ds. S. Gerbrandy, 1000 uur ds. F. Magre. Dorpskerk: 19.15 uur Oec. dienst ds. P. llagic. di. J. Nierop m.m.v het koor. MAASLAND: Ned. Herv. kerk 10,00 uur ds. H, J, J. Meytcr en 19 00 uur ds. R, Heosmk- veld van Maassluis. Jeugddienst Gerei, kerk: 10 00 uur ds. H. Makksrgs en 19 QO uur di C. Padmos. RJC Parochie: vriidag 19 00 uur en zondag 10.00 uur H L j i T' j

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1975 | | pagina 5