Pluimvee-prijzen „Woningnood jiP- voor jongeren snel oplossen" VEEL BELANG STELLING VOOS VOGELEXPOSITIE Geen voorrang: total-loss Dienstenbond NKV blijft bestaan Jongeren Advies Centrum wil plannen zien van gemeente Éerste paal Haydniaan Maasland behandelt begroting Sinterklaas in de Doele Inbraken Neuswond door bedrijfsongeval Expositie gehalveerd Burgemeester Kieboom erg enthousiast Voorbereidin gen kinderkerst Grote kerk Inbrekers in tuinhuisje Broers rijden rond in gestolen auto's Buurtcentrum start met vrouwensoos Normen voor woning zoekenden zijn verruimd DINSDAG 2 DECEMBER 1975 3 Maassluis Directeur J, H. Kloet van gemeentewerken Maassluis slaat morgen om half vier de eerste paal voor de 126 premie- koopwoningen aan de Haydn iaan in Maassluis. De woningen worden gebouwd in opdracht van de Stichting Personeels- faouw Maassluis door de plaat selijke Industriële Bouw Maat schappij Elementum B.V. Ter gelegenheid van dit feestelijk gebeuren wordt er van vier uur af een receptie gegeven in de grote zaal van het Ontmoetings centrum De Koningshof. Maasland De gemeentebegro ting voor 1976 wordt in Maas land vanavond en donderdag behandeld. Vanavond zijn de algemene beschouwingen, waarna verder de maandelijkse gemeenteraad plaats vindt. Op 4 december komen burgemees ter en wethouders met hun ant woorden op de beschouwingen, waarna de raad wordt voorge steld de begroting goed te keu ren. Beide vergaderingen begin nen 's avonds om half acht op het gemeentehuis. Schiedam Sint Joris Doele or ganiseert morgen om zeven uur een Sinterklaasfeest voor jeug digen van Z tot 12 jaar. Ouders en grootouders, aldus het cen trum, zijn echter ook welkom. De kosten bedragen één gulden per persoon. Kaarten kunnen worden afgehaald bij het club huis aan het Doeleplein of tele fonisch worden besteld: 2G8338. Programma: een filmvoorstel ling; bingo en om kwart over drie komt de Sint. Schiedam Eer vormingsleid- -»wr van het centrum Nieuwe y/aterweg-Noord aan de Louis Banzekerstraat in Schiedam heeft aangifte gedaan van in braak in het centrum. Er wordt overigens niets vermist. In het weekeinde werd ook inge broken in een benzinepompsta- tion op de Rotterdamsedijk Er werd mets ontvreemd, wel werd een pomp gedeeltelijk vernield. Schiedam Bij werkzaamheden aan de tanker Warbah op het bedrijf Tanker-Cleaning in Schïedam-Zuid is de 33-jange Marokkaanse arbeider M. A. B.. woonachtig in Rotterdam, ge wond geraakt aan zijn gelaat Doordat een zogenaamde winch, een mechanische lier die bij Tanker-Cleaning wordt ge bruikt om emmers olievuil op te hijsen, haperde, viel een volle emmer naar beneden. De rand van de emmer kwam terecht op de neus van de man. De Sinterklaas-tentoon- j stelling in het Stedelijk I Museum in Schiedam is gehalveerd: Al meer dan de helft van de aanvanke- lijk aanwezige kunstvoor werpen is verkocht in de vier dagen, dat de exposi- j tie duurt. Tot nu toe heb- ben zo'n 1600 mensen de tentoonstelling, die zater- dag werd geopend, be zocht. j Vooral keramiek is erg in trek. Zo waren de kleien .wijnglazen" van Gert de Rijk al na de eerste dag de deur uit. Grafiek wordt j minder verkocht (dat was I ook het geval op de Sin- j terklaas-verkooptentoon- stellingen van de drie voorgaande jaren), maar daarentegen heeft Corry i Pepers haar voorraad i wandkleden in het mu- seum moeten aanvullen: i van de vijf fraaie wandkle* den, die er aanvankelijk I hingen, was er zaterdag» i middag nog maar éèn over. I Prijzen van de diverse kunstvoorwerpen, die on- dermeer via Amsterdamse galeries zijn ingeleverd j door ruim veertig kunste- naars, variëren van 5 tot 300 gulden. Relatief ge- j zien is het keramiek het goedkoopst Grafiek en in I mindere mate wandkleden j zijn vaak aanzienlijk duur- I der, wat vooral opvalt bij j de vrij kleine werkstukjes I van graficus .Pieter Hol- stein. De tentoonstelling duurt nog tot en met 7 decem- ber. Op die dag geeft Re- né Rakier 's avonds in de I aula van het museum een piano-concert. Vlaardingen Voor de jaarlijkse keuring gevolgd door een ten toonstelling van de Vlaardlngse en regionale Pluimvee- en Ko- nijnenliefhebbersvereniging in zaal Harmonie was de publieke belangstelling groter dan ooit te voren. Tot de bezoekers be hoorde ook burgemeester W. Kieboom die zich bijzonder ver rast toonde over wat de leden hier op het gebied van het hou den en fokken van rasdieren wisten te presenteren. De mooiste dieren werden door de keurmeesters begiftigd met het predikaat „Fraai" en kwa men in aanmerking voor het beschikbare eremetaal. Ook de lager geklasseerde* dieren be- zorgden hun eigenaars de nodi ge prijzen. De predikaten „Fraai" verwier ven de leden: W. Hoogervorst, Vlaardingen met Brahma's en Wijandotte, wit; A. de Zeeuw, C. K. Hoogervorst Jr, met sierdui- Naaldwijk eveneens met Brah ma's; P. v. d. Meer, Schiedam voor Hollandse hoender, zilver; E. Stiikenboom, Schiedam met Goudpelhoen; J, C. Boender, Barendrecht met Sumatra- en Belgische veehthoenders (3 keer); A. D. Scheffer, Rotter- venzande met Oud Hollandse dam met Sebreehtkriel; M. van tuimelaar. Buuren, Maasland met Java- Bij de raskonijen: krielen (2 keer); J. D. Scheffer W v.d. Holl, Hoek van Holland met oud Engelse vechtkrielen (3 met Wenerkonijn, wit; A. van keer). Keulen, Vlaardingen met We ner, blauw; J. Ham, Schiedam, Hollandse kroppers en Kethel met klein zilverkonijn Thuringers; L. van Staalduinen, midden zwart. 's Gravenzande met Hollandse- Winnaars bondsprijzen voor le- Norwich-Thuringers en Ned. den van speciaafclubs: J. Mijn- Hoogvliegers (4 keer); H. ster, Nederlandse Hangoord- Quack, Maassluis met Norwich wergclub; L. van Staalduinen, (2 keer); M. Meyburg, 's-Gra- Hollandse Kropperclub. Schiedam - Het Comité Kinder kerstzang is bezig met de voor bereidingen voor de traditione le zangavond in de Grote Kerk. Dit jaar zullen er twee uitvoe ringen worden gegeven (op zon dag 21 december). Het comité wil dat de kinder kerstzang een soort afsluiting zal betekenen voor het feest rond het 700-jarig bestaan. Omdat dit evenement de nodige kosten met zich meebrengt hoopt het secretariaat (Royaardsplein 172, telefoon 706018) dat de Schiedammer wat zal bijdragen. Dit jaar zal NCRV-presentator Gerard van den Berg weer de avond leiden. Verder werken mee de Credosir.gers o.l.v. Jan Scholten, Barbra en Bas, een kinderkoor, Aat van Steenoven (solo-zang) en cantor-organist Aad van der Hoeven. Schiedam Eigenaars van twee tuinhuisjes, op de complexen Thurlede en Vijfsluizen, hebben ontdekt dat inbrekers de afge lopen weken hun huisje hebben bezocht, In het huisje op Thur lede werd mets vermist, wel was een baUenjklok naar bene den gevallen. Bovendien was het nogal rommelig in het huis je, doordat enkele kasten en laden zijn doorzocht. In het andere huisje werd even min iets vermist. Maasland De tentoonstelling van de Maaslanöse Vogelvereniging is geslaagd. Niet in de laatste plaats door het gebruik van De Rozenhof, de gemeentelijke expositieruimte, die vooral door de uitstekende verlichting, maar ook door de uiterst sfeervolle Snrichtlngsmogelijkheid, aan alle verwachtingen heeft voldaan. De voor de twaalfde maal gehouden vogelexpositie trok ongeveer 350 bezoekers. Zaterdagavond werd de expositie 2016,1709,795 en 3364. gesloten met de trekking van de De prijzen zijn af te halen bij C. loterij. Twee leden, J. Poot en J. van Duijn, Slot de Houvelaan M. Buynink, werden in het zon netje gezet voor hun verdienst en tijdens de expositie. Zij ver zorgden de ruim 350 vogels en 200 kuikens, terwijl Buynink liefst 2000 van de 5000 loten had verkocht. Na de trekking kwamen de vol gende prijswinnende nummers uit de bus: 1723, 2235, 3489, 2125, 1621, 1188, 2954, 4785, 1092, 2659, 2961, 2054, 4601, 1949, 625, 489, 382, 456, 2187, 13, Maasland. Het aantal kuikens dat geraden moest worden was 194; dit werd door drie personen gera den. De gelukkigen waren Rid der, Dijkshoorn (transistorra- dio) en mevrouw Simons (een pop). De drie vogelkooien kwa men terecht bij mevr. T. v.d. Meer-van Dorp (171), mevr. J. IL Vreugdenhit (292) en dhr. L. van Koppen (58). Schiedam De kring Schiedam van de Dienstenbond van het Nederlands Katholiek Vakverbond (NKV) wordt niet opgeheven. In een ledenvergadering werd besloten voorlopig af te zien van het voornemen om Schiedam, Rotterdam en Hoogvliet tot een kring Rijnmond samen te voegen. Het plan tot samenvoeging werd bleken hun rechten op bijstand door de leden eenstemmig afge- van het NKV-verloren te heb- v/ezen. Het gevolg is dat de hen. beslissing nu een jaar wordt opgeschort. In deze tijd moet de Plan van de bonden om over kring Schiedam zijn bestaans- te Saan tot een zaterdagmid- reeht aantonen. dagsluiting van alle winkels Op de vergadering werd het zit tend bestuur herkozen. Voorzit ter blijft de heer Bruggeling, Er werd ook gediscussieerd over de gevolgen van het uittreden van enkele bonden uit het NKV, die nu de dienstenbond vormen. De uitgetreden leden werd op de ledenvergadering uiteengezet Door dit plan - op gezet door de dienstenbond Mercurius en het HBV - hoopt men een zodanige verschuiving in de koopgewoonte aan te brengen dat de kleine midden stander hiervan zal profiteren. Vlaardingen Op de hoek van de Maassluisedijk-Beethovensingel- Burgemeester Proissingel is zondagnacht de auto van de 49-jarige H. B. total-loss geraakt. De bestuurder zelf moest met onbekend letsel in het Holy Ziekenhuis worden opgenomen; twee andere passagiers belandden eveneens in het ziekenhuis. De botsing ontstond toen de heer B. geen voorrang kreeg van de 31-jarige H. K. die zelf met 2ijn auto op de Maassluisedijk reed. Diens auto raakte slechls licht beschadigd. Geen voorrang was ook de oorzaak van een ongeluk zaterdag op de kruising Holysingel-Anna Paulownalaan-Frederik Hendri klaan. Hier verleende de 59-jarige C. C. de K. met zijn voertuig geen voorrang aan de auto van de 27-jarige R. K. uit Rotterdam. Inzittenden van beide auto's raakten light gewond; een van hen moest met een gebroken schouder in bet Holy Ziekenhuis worden opgenomen. Schiedam - Twee Schiedamse broers, H. en TJJ. van de L,, respectievelijk 21 en 22 jaar, zijn in Zeist aangehouden, om dat zij in het industriegebied aldaar zondagochtend vroeg rondreden in twee gestolen au to's. Eén auto werd gestolen in Ut recht De gebroeders waren naar die stad toe gereden in een witte Citroen, eigendom van de Schiedammer A. J. van de T. uit de Villastraat in Schiedam- Oost Deze had aangifte gedaan van de diefstal van zijn auto, waarna de politie onmiddellijk aan het speuren ging. Omdat een agent in Zeist het uiterst verdacht vond, dat in het industriegebied van rijn woonplaats twee auto's rondre den op een vroege zondagoch tend, hield hij de twee wagens aan. Toen bleek, dat de broers de auto's hadden gestolen. De twee Schiedammers zijn ver hoord en hebben bekend, eerst in Utrecht, later in Schiedam. Daarna konden zij heengaan. Vlaardingen Het buurtcentrum De Haven aan het. Weeshuis plein begint woensdagavond met een vrouwensoos. Deze be gint omstreeks half negen en duurt tot 12 uur. Het is de bedoeling dat vrouwen hier al lerlei activiteiten zoals biljar ten, kaarten, luisteren naar mu ziek of spelletjes gaan doen. Ook zal een begin worden ge maakt met zogenaamde „praat- en-doe"-avonden. Volgens de informatie van De Haven is de ze soos bedoeld voor vrouwen die er eens een avondje uit willen. i y WH den w g H Hartogh, al- Vlaardingen Het Jon geren Advies Cen trum (JAC) krijgt re gelmatig mensen over de vloer, die inlichtin gen willen hebben over het zelfstandig wonen. De normen voor het inschrijven voor jongeren zijn sinds kort verruimd, maar dat wil nog niet zeggen dat zij makke lijk aan een huis kun nen komen. Er komen namelijk doordat de leeftijdsgrens is ver vallen meer woning zoekenden. En het hnizenbestand dat be schikbaar is groeit niet mee. „Er moeten zo snel mo gelijk plannen komen om aan deze proble men een einde te ma ken", vindt Wil den Hartogh, één van de JAC-medewerkers. Hij heeft - namens de alternatieve hulpverle ning zitting in de ad-hoc commissie van de Vlaardingse Raad voor Jeugd en Jonge ren (VRJJ).Die club praat over de huisves tingsproblemen van jongeren. „Het be zwaar tegen die com missie is dat ze niet slagvaardig is. Ze zou den wat vaker bij ei kaar moeten komen", aldus Wil den Har togh. Zo snel mogelijk moet een plan gemaakt worden om oude panden te herstellen en nieuwbouwplannen te fabri ceren, Staatssecretaris Mar cel van Dam schijnt bereid te rijn om extra gelden hier voor beschikbaar te stellen. Nog niet zolang geleden is hij begonnen met een propa- ganda-tocht langs de grotere gemeenten van Nederland om zijn plannen hierover na der toe te lichten. Wethouder Rien Bovenberg zou zich daarvoor in moeten spannen, aldus de JAC-me- dewerker, „hij zegt dat er geen wezenlijke nood is voor de huisvesting van jongeren. Maar die is er wel. Wij wor den er dagelijks mee gecon fronteerd". In Vlaardingen staan zo'n 750 woningen leeg, 350 daarvan rijn legaal onbewoond en blijven korter dan drie maanden leeg. er zijn er ook die leegstaan, sommigen meer dan een jaar", zo weet WiL JAC-HUIZEN Het JAC heeft ook een voor ste! gekregen. Het centrum zou huizen van de gemeente kunnen huren. Het JAC zou die op haar beurt weer kun nen doorverhuren aan jon geren die zelfstandig willen wonen. „De verantwoording komt dan bij het JAC. Dat vinden we fout. De verant woording wordt dan op ons afgeschoven. Wij willen dit soort romm el-oplossin gen niet. Het wordt er met dui delijker op, zo blijf je gaan", vindt Wil den Har togh. „Het college zou veel harder aan die leegstand van huizen moeten trek ken", vindt hij. Geld om oude huizen op te knappen is er wel. „Ik geloof dat de gemeente zelfs wette lijk verplicht is een gedeelte van de huuropbrengst te re serveren voor onderhoud", aldus Den Hartogh. Het JAC heeft twee open brie ven aan het gemeentebe stuur geschreven over de moeilijkheden, die worden ondervonden bij de huisves ting. Bij verschillende ge meente-ambtenaren is dat in het verkeerde keelgat ge schoten. „Er is een soort van ruzie-sfeer ontstaan, maar daar is het ons niet om be gonnen. Wij willen gewoon snel plannen", vindt de JAC- medewerker, „wij willen burgemeester en wethouders doordringen dat er wat moet gebeuren". De alternatieve hulpverleners popelen: dat is duidelijk. Er wordt wel iéts gedaan. De VHJJ-commissie gaat bin nenkort op in een stuur groep, die zich op een bre der terrein met de huisves ting bezig zal houden. „Dat is op zich natuurlijk prima; als er maar gewerkt wordt", zegt de JAC-man. Wanneer het allemaal niet lukt, is het niet uitgesloten dat het JAC zelf met een actie-groep komt „Maar dat is natuur lijk ook geen ideale oplos sing", vindt hij. NOEMEN Echtparen of aanstaande echt paren moesten tot voor kort samen 42 jaar oud zijn, of een van de twee moest ou der zijn dan 23 jaar. Dan werd je als woningzoekende ingeschreven. Alleenstaan den moesten minsten 21 jaar zijn om ingeschreven te kun nen worden. Die normen zijn vervallen. Vlaardingen gaat daarmee een stapje verder dan de rege ring Bij het verlagen van de grens naar bijvoorbeeld achttien jaar, zouden er rich altijd nog grensgevallen voordoen, vindt het Vlaar dingse college. Wanneer ou ders van een minderjarige bezwaar maken of als een voldoende financiële basis voor het zelfstandig wonen ontbreekt, kan het gemeen tebestuur alsnog nee 2eggen. door Cees van der Wel foto: Thea Böhmers Eén voorwaarde stelt de ge meente wel. Het moeten Vlaardingers lijn die econo misch aan de stad zijn ge bonden. „Dat is wel logisch ook", vindt JAC-Wil den Hartogh, „anders zouden mensen uit andere gemeen ten ook naar Vlaardingen komen." In oktober stonden bij het wo ningbureau ruim 260 alleen staanden als woningzoeken de geregistreerd, negentig procent is jonger dan 21 jaar. „De normen vormen dus geen belemmering meer, maar er moet wel iets tegenover staan", zegt Wil, om terug te komen op de plannen. Het is volgens hem nu noodzaak dat jongeren die zelfstandig willen wonen zich in laten schrijven.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1975 | | pagina 3