va 1 TOCH GELD VOOR MELK K Ik neem cle proef J mm Onderzoek nieuwe route Benelux-tunnel Uitgeven van m nota: \i gemiste kans OVERLEGGROEP W1JKWAARDERING "lil Negatief antwoord op petitie tegen huur verhoging PvdA-fractievoorzitter leest opbouwwerker de les: „Belangen commissies liggen op de loer" Januari 1 LOER Gratis toneel op nieuwjaar afgeschaft Het rijk betaalt éénderde van uw isolatiekosten tnuunsolatle i Is goedgekeurd door _be^min[sterie_ kcepon Zend de2e koepon voor vrijblijvende dokumentaue aan: noodzand-v.d. Vllat-Struijk B.V. Antwoordnummer 393 (niet frankeren). Raad geeft hockey-baas rode kaart i ,:l "UI Wl V|*il ■'--JI Vrijdag S december 1975- SCHIEDAMSCHE COURANT ONAFHANKELIJK DAGBLAD -100ste jaargang no, 25465- pagina's Broersvcst 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 klachtcndiensl 144144 SCHIEDAM EN KETHEL 'O? Evenwijdig aan de Julianalaan zou een weg moeten komen die aansluit op de Vlaardingerdijk..Zwaar vrachtverkeer zou dan de woonbuurt kunnen mijden. Schiedam De gemeente Schiedam beeft een oud plan weer opgevat om een betere verbin ding te maken tussen het zuidelijk stadsdeel en de Beneiuxtunnel. Dit met het oog^op het voornemen om zwaar industrie ver keer niet meer of zo weinig mogelijk door de woonbuur ten te laten rijden. Nu is de tunnel zowel vanuit Schiedam^ als Vlaardingen slechts bereikbaar via de rijks weg. Bekeken wordt nu of het verstandig is een verbindingsweg aan te leggen tussen de Westfrankelandsedijk en de Vlaardingerdijk. Het zware verkeer zal dan via deze meuwe weg, de Vlaardingerdijk en een nieuwe oprit naar rijksweg 19 richting Beneluxtunnel kunnen rijden. De route is dan niet alleen een stuk korter, maar de vrachtwagens behoeven ook niet door de woonwijken in Schiedam te rij den. Al eerder heeft de gemeente met een dergelijk plan gespeeld. Er is zelfs een gedeelte van het groengebied al opgehoogd voor de weg. Een sportpaxkje moest hiervoor verdwijnen. Het plan is echter op het laatste moment in. de ijskast gestopt. Schiedam De petitie over de herzie ning van de 8% huurverhoging die bewoners van de wijken Nieuwland en Gr oenoord in september aan wet houder Chris Zijdeveld, overhandig den, heeft geen effect gehad. Het college van burgemeester en wethou ders gaat de gemeenteraad volgende maand meedelen dat zij de huurver hoging van 1 juli redelijk vindt en dit niet wil veranderen. De vijfhonderd buurtbewoners die de petitie destijds tekenden vroegen al len om een gunstige gedifferentieer de verhoging voor de gemeentewo ningen in de twee nieuwbouwwijken door te voeren, Spreidi aangenomen Vlaardingen PvdA-fractie voorzitter Hans Versluys noemt het uitgeven van de nota „Komt hier de sloper?" door opbouwwerker Ben Dubbeldam uit de Oostwijk een gemiste kans. In een uitvoerige brief rea geert de Vïaardingse socia listenleider op de nota waarin Dubbeldam tot de conclusie komt dat de ge meente geen rekening houdt met de bewoners van de Oostwijk. Volgens de opbouwwerker heeft de gemeente zich te veel laten leiden door in dustriële belangen. De brief van Versluys behan delt eerst uitgebreid of het nu wel de taak is van een opbouwwerker om een der gelijk rapport over de wijk waarin deze werkt te schrij ven. Versluys stelt namelijk dat hij zich kan voorstellen dat een opbouwwerker an ders reageert als deze ont dekt dat er belangrijke be- lissingen voor de wijk zul len worden genomen. „Meer in de lijn van het begelei den en steunen".. Hij acht het succes van Dub- beldams „eenmansactie" .dan ook erg gering. Over de zaak zelf zegt Versluys dat de Oostwijk-werker het ambtelijke rapport Van Leijden Gael veel meer waarde toekent dan het heeft. Zijns inziens is het ambtelijk rapport dat een aantal technische mogelijk heden en onmogelijkheden opsomt. „De uitgangspunten hebben de ambtenaren niet t zelf bedacht, maar deze le ven heel duidelijk in de raad", zo schrijft Versluys. En bij vervolgt later; „Een en ander 1 maakt het ook zo moeilijk om op dit stuk in te gaan omdat de discussies die aan een besluit vooraf gaan nog moeten beginnen". Tenslotte zegt de PvdA-voor- man dat het slopen van hul zen beneden de Van Leijden Gaelstraat in eerste instan tie veel meer samenhangt met de kwaliteit van de wo ningen dan met het verkeer. Tenslotte geeft Versluys de opbouwwerker nog het ad vies de in de nota uiteenge zette problemen met de in- spraakgroep Oost voor het structuurplan 'te bespreken en vandaalrüit met meer be woners uil de wijk. Schiedam Vijf vertegenwoor digers van de bewoners- en wijkverenigingen, een van de consumentenbond en zes afge vaardigden van verhuurders gaan binnenkort oordelen over de huuraanpassing in het vol gend jaar. Deze nieuwe over leggroep voor wijkwaardering die op verzoek van staatssecre taris Marcel van Dam van volkshuisvesting en ruimtelij ke ordening wordt gevormd, zal onder voorzitterschap ko men te staan van wethouder Hans van der WiJk van wijk- aangelegenheden. Dit besluit heeft deze week het college van burgemeester en wethouders genomen, nadat de bewonersvereniging Zuid veer tien dagen geleden had ge vraagd met de oprichting van' de groep op te schieten. Als vertegenwoordigers van de huurders worden nu volgens het besluit iemand van de be woners - en wijkverenigingen Zuid, West- Oost Nieuwland en Groonoord gevraagd. Ook een lid van de consumentenbond zal hiervoor worden aange-: zocht. Van de verhuurders komen verte genwoordigers van de Stichting Samenwerkende Schiedamse Woningbouwverenigngen (SSSW), de gemeente en vier makelaars. Vlaardingen Holy krijgt gastarbeiders in de wijk. De Oostwijk van Vlaardingen wordt enigszins ont last. Het voorstel om een experiment uit te voeren voor spreiding van alleenstaande'buitenlanders is door de gemeenteraad gisteravond aangenomen. Gastarbeiders moeten voor woonruimte in Holy 32,50 .gulden, per week betalen- J)le -prijs kan. nog dalen. PPR-wethoudef Riéiï Bovenberg^zei Tuerover; „Als er definitief subsidies loskomen, zijn wij na« tuurlïjk bereid de prijs te verlagen". In het experimentele stadium wil hij kostendekkend werken. De stichting Welzijn, wijkcentrum De Heipaal en de ABC-werk- groep zijn het daar niet mee eens. Zij willen een goedkopere huur. Verschillende raadsfrac ties dachten dat dit trio daarom de medewerking, in een groep die het project begeleidt, zou hebben opgezegd. „De huur prijs is voor hen geen breek punt. Ze blijven meewerken", aldus Bovenberg. Hij mag het voorstel nu uitvoeren nadat van de drie genoemde groepen schriftelijke bevestiging is ont vangen dat zij willen meewer ken. De spreidingsvoorstellen hebben een bewogen geschiedenis ach ter de rug. „Het dieptepunt was wel de informatie-avond in Ho ly", aldus PPR-raadslid Willem Kwakkelstein, „ik ben daar ge schrokken van de discrimine rende en bijna racistische hou ding van een aantal personen". Die opmerking schoot bij Marie de Vries-Van der Spek (PvdA) en Koos van der Linden (KVP) in het verkeerde keelgat. Kwak kelstein reageerde: „Ik kan de vrees van een aantal mensen billijken, maar het gaat er om hoe die vrees wordt uitgespro ken". Vandaag is hst dan Sinter klaas. Een avond van ge dichtjes, ca deautjes en ge zelligheid staat veten te wach ten. En wat zie je buiten: de kerstboom. Ak koord, de lich tjes zijn nog niet aangeslo ten, maar "dat is vermoedelijk slechts een kwestie van een stekker in het stopcontact ste ken. Sinterklaas is nog niet eens vertrokken of op de hoek kun je. al een kerst-„ boom kopen. De kruimels van de gevulde spe culaas zitten nog aan je kin en de kerststa ven komen er alweer aan. Nog even, dan is het weer „ge woon" januari... Op die informatie-avond, enige maanden geleden, lieten de be- langencommissies uiterst vreemde geluiden horen. Gis teravond was niemand van hen op de publieke tribune aanwe* rig- „Ze liggen op de loer en zullen toeslaan als er iets fout dreigt te gaan", aldus "Willem Kwakkelstein. Wethouder Rien Bovenberg heeft toegezegd voor een goede bege leiding van het project te zor gen. Er komt een uitvoerige voorlichting aan zowel gastar beiders als aan de Holy-bewo- ners, GPV/SGP'er Van der, Meer vroeg zich nog af of de huisvesting niet eigenlijk een zaak van de werkgevers moet zijn. „Die hebben slechts de plicht ze een jaar te huisvesten, Daarna kunnen wij ze niet ver der pressen", aldus de wethou der in zijn uitvoerige en heldere antwoorden. Het gaat voorlopig nog maar om drie woningen. In elk van de huizen in verschillende flats komen vijf alleenstaande buitenlandse werknemers te wonen. De huizen worden hele maal 'ingericht Na een aantal maanden wordt een rapport op gemaakt Als het experiment slaagt, komen in meer flats in de nieuwbouwwijk buitenlan ders te wonen. Ook andere wij ken kunnen dan aan de beurt komen. Vlaardingen Schoolmeik krijgt toch een gemeentelijke subsidie. Burgemeester en wethouder van Vlaardingen hebben voor gesteld hiervoor geen geld meer te geven. De gemeenteraad heeft dit voorstel, met 23 stemmen tegen, verworpen. Het gaat slechts om' een bedrag van 25 duizend gulden. Kersverse WD'er Van Rijn wierp zich op als de Joris Driepinter: "Het is beneden peil dat de gemeente dit financieel niet op zou kunnen brengen". Henk Schippers (PvdA) zei: "Wij nemen toch' ook koffie, als een moment voor jezelf'. Links en rechts grapten wat over het voor stel. Er werd ook serieus gesproken. "Als kinderen geen schoolmelk meer krijgen, wordtnog meer snoep geconsumeerd", luidde het bezwaar van de PvdA'er. "Wij juichen ook niet om de subsidie af te schaffen, maar we moeten prioriteiten stellen", zei wethouder Ton Kloots, die geen lid schijnt te zijn geweest van de melkbrigade. Hij vindt dat wel melk ver strekt moet worden op school, maar dat de gemeente daar niet voor moet betalen. Mevrouw Bellingwoud (PCG) wilde verder gaan. "Zou er niet meer gedronken wor den als de melk gratis wordt verstrekt", vroeg zij. Er zou dan bezuinigd moeten worden op de leermiddelen. De wethouder zal het onderzoeken. Op de publieke tribu ne merkte iemand op: "Als melk gratis is, wordt er natuurlijk meer gedronken, Da's met jenever ook zo". //Dtt ni uit eigen om-\i nieuwsblad, waarin u af het nieuws uit eigen om geving kunt vinden, wordt zonder extra Kosten be zorgd in combinatie met het Rotterdamsch Nieuws blad. S1uur mij dit nieuwsblad 14 dagen gratis op proef toe in combinatie met: Rotterdamsch Nieuwsblad Naam: Adres: Woonpl.: Tel,: Deze bon in open envelop, zonder postzegel, sturen naar: Antwoordnummer 834, Rotterdam, Schiedam De toneelvoorstel ling die de gemeente sinds en kele jaren op nieuwjaarsdag aan de burgerij aanbiedt, gaat op I januari aanstaande plotse ling niet meer door. B en W hebben dat deze week besloten. Over de beweegredenen is niets bekend. Gisteren kon nie mand ons zeggen over het waarom. In 1974 werd begonnen met een toneelvoorstelling op nieuw jaarsdag te laten plaats vinden, die door iedereen gratis kon worden bezocht B en "W namen de gebruikelijke nieuwjaars wensen in de pauze in ontvang st Ook de gemeentelijk voorlichter kon niet zeggen wat de redenen van het college waren. Vast staat wel dat de burgemeester en zijn vrouw en alle leden van het gemeentebestuur op nieuw- jaarsmiddag vai} vier tot zes uur handjes gaan schudden. Tel. 010-158555 Rotterdam. Naam Adres Plaats Vlaardingen Op dinsdag 23 december w ordt de eerste paal geslagen voor sociale woning bouw in Holy-noord. De Vïaardingse wethouder Bas Goudriaan zei dit gisteravond tijdens de raadsvergadering. Vlaardingen "Pollux-voorzit- ter Kaetzke moet zijn hautaine uitspraken terugnemen", zei gisteravond PvdA raadslid Henk van Iperen. De hockey- baas wotöt in de komende ver gadering van de Vïaardingse Raad voor Sport en Recreatie flink op z'n vingers getikt Kaetzke heeft namelijk gezegd dat hockey best elitair kan blijven. Die uitspraak is de vereniging bijna fataal geworden. De raad moest gisteravond namelijk bij na 20 duizend gulden toeken nen aan Pollux voor verbete ring van de accommodatie. Henk van Iperen wilde het voorstel van de agenda afvoe ren. Hij wilde eerst nadere uit leg van de voorzitter van Pol lux. "Kaetzke heeft ach vergalop peerd", 2ei sportwethouder Rien Bovenberg, "Maar we hoe ven het nog niet de hele vereni ging aan te smeren". De hoc-^ key-baas is ook al door eigen" leden op de vingers getikt Hans Versluijs, PvdA-fractie- vooizitter, verduidelijkte: "Het is geen straf voor Pollux als het van de agenda wordt afge voerd, als raad moeten wij dui delijkheid hebben. Wij moeten geen elite club steunen". Beslo ten'werd de zaak in deVRSR- vergadering van maandag 15 december aan de orde te stel len. Kaetzke's uitlatingen, die hij in deze krant deed, zullen daar zeker worden veroordeeld. "Dan komt het nog harder aan ook", aldus KVP'er Koos van der Linden. De PPR-wethouder was het daar mee eens. *MJ Vi ïr-K

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1975 | | pagina 1