FCN m njt minuten onderuit Jan Baksteen inspireert F ortuna SVDPW toch nog naast OSS Ursus vergeet te scoren mmm tegen IFC Incidenten in duel Dick Hoogenboom gedeeltelijk tevreden VDL buigt achterstand De Hoek van slag 9 9 9 p S 'Boys: onderschatting MAANDAG 8 DECEMBER 1975 Jan Baksteen (r) sterke partij r«S<®5 sfaatHf* Schiedam Koploper Activl- tas heeft het tegen FCN bij- ronder moeilijk gehad. Het won het duel wel met 1—2, maar het had daarbij erg veel geluk. Immers, vijf mi nuten voor tijd stond FCN nog steeds op winst Het was 1—0. In de laatste vijf minuten werden twee blin dere in de verdediging van de thuisclub goed afgestraft en dat betekende dan ook twee treffers van de gasten en de overwinning voor de Rotterdammers. FCN moest het doen zónder de geblesseerde Ger Gouwe leeuw, voor wie Hoogstad speelde. Lang heeft die ech ter niet meegedaan, want hij werd al heel snel het slach toffer van het keiharde voet bal en moest zich dan ook noodgedwongen laten ver vangen door Martin van 't Hoofd. Vooral de eerste helft werd ontsierd door te hard voet bal waar de scheidsrechter te mild OVer oordeelde. Na de rust ging dat wat beter. Toen ook kon FCN het ini tiatief nemen. Na een half uur had dat eindelijk resul taat Bij een hoekschop van Peter Friedrerich, dook de doelman onder de bal door: Dat was voor de attente Joop van Schijndel voldoen de, om het leer hard in te knallen. Op de lijn werd de bal nog wel gekeerd, maar toen was het de beurt aan Joop Kuiper en zijn schot trof de roos: 1—0. Tot vijf minuten voor tijd speelde FCN een gewonnen wedstrijd. Eerst was het een fout van Arie van der Windt waaruit de gelijkmaker viel en net voor het fluitsignaal blunderde de gehele verde diging waardoor op de val reep Activitas tot het win nende doelpunt kon komen. Vlaardingen Twee spe lers op de bon (Dick de Jong en Cees Frijters), één naar de kleedkamer verwezen (Bertus van der Berg) en één 3-1-ne- derlaag. Zie hier het re sultaat voor IFC van een confrontatie met titel kandidaat Fortuna Vlaardingen. „Door de zwakke leiding van de scheidsrechter hebben we onze kop ver loren", oordeelde IFC's trainer Aad Bak. Inder daad, arbiter Bensch uit Ter Aar was geen sterke fluitist, nam ook talrijke aanvechtbare beslissin gen en zijn optreden was geenszins krachtig, maar dat nam niet weg, dat de drie IFC'ers niet ten on rechte binnenkort krij gen te maken met de strafcommissie van de KNVB. Want waarom moest Bertus van der Berg herhaaldelijk achter de rug van de arbiter zijn boek je te buiten gaan? Tien minuten voor de sluiting had hij echter pech, toen hij op een fluittoon van Bensch reageerde met een trap naar de geblesseerd op de grond liggende Dick Verburg. Er bleef toen slechts één beslis sing over: uit het veld. Wat geïrriteerde Van der Berg pas na interventie van Aad Bak wenste te accepteren. Aad Bak verrichtte enkele minu ten voordien nóg een goede daad door IFC's kwalitatief be ste voetballer, Cees Frijters, te verwisselen voor Aarts Tim mermans. Frijters stak zijn woede niet onder stoelen of banken, toen hij werd geno teerd wegens „het wegtrappen van de bal terwijl het spel al dood was". En dat terwijl daar voor de naam van Dick de Jong (had op vrij grove wijze een tegenstander neergelegd) al het boekje was verdwenen, Het zal duidelijk zijn, dat er weinig te beleven viel in het tweede be drijf, waarin de incidenten el kaar opvolgden. Voor de pauze was het overigens nog wel een „gewone" partij voetbal. Fortu na manifesteerde zich als de betere ploeg, ook al doordat IFC uiterst behoudend acteerde (44—2). IFC deed dat echter zo chaotisch en de buitenspel- val mislukte zo dikwijls dat het niet eens verbazingwekkend was, dat Aad Biesheuvel al na negen minuten na een recht streeks duel met Jaap de Jong in zijn voordeel te hebben be slist de openingsgoal regi streerde. En de tweede treffer (van Rob Duchienne na een één-twee met Jan Bouman) lag eveneens in de lijn der ver wachting. Fortuna's trainer Arie Verburg; „Er werd goed gevoetbald in de eerste helft. Alleen tegen het einde verslapte het een beetje. Daar kwam ook een doelpunt uit voort". Wat IFC had te dan ken aan Bertus van der Berg, die samen met Cees Frijters juist voor de thee het centrum van Fortuna's achterste linie volledig uit elkaar had gerafeld. Een gunstige uitgangspositie dus voor IFC, dat zodoende tot ie ders verrassing de schade be perkt had weten te houden. Want IFC rammelde aanvanke lijk aan alle kanten: er was nauwelijks organisatie in de de fensie, in tweede lijn leverde Cees Huizer de ene na de ande re zwakke pass af en aan het front was IFC (met Cees Frij ters en Henny Gamier) in té geringe mate vertegenwoor digd. Aad Bak; „Wij moesten léng spelen, maar dat lukte he lemaal niet". Na de hervatting putte IFC uit een ander vaatje, wat het deed met Ton Molenaar die inmid dels de plaats had ingenomen van zwakke Ko Munter. Boven- dien was Bas Plaisier weer op z'n oude „stekkie", laatste ver dediger, terecht gekomen. Van een dominerend Fortuna was geen sprake meer. De Vlaar- dingse brigade mocht zich ge lukkig prijzen, dat het niet méér tegengoals kreeg te incas seren. Overigens had het veel te danken aan Jan Baksteen, die als „laatste man" een moei lijk te omspelen obstakel vorm de. Een andere steunpilaar aan Fortuna-zijde was Jan Bouman, wiens routine goed was voon een aantal bekeken passjes. Hij was het ook die IFC, met nog vijf minuten te gaan, de knock out toediende door van grote afstand de bal achter Jan Ste- houwer in de touwen te wer ken. „De twee punten hebben we. Dat is het \belangrijkste", merkte Fortuna's trainer Arie Verburg op. Aad Bak: „Voor ons een grote teleurstelling deze wedstrijd. Erg jammer, bij rust hadden we nog een kansje op een beter resultaat". Rest te vermelden dat Fortuna's Aad Biesheuvel tijdens de slot fase nog werd ingewisseld voor Henk Uitert Dordrecht SVDPW heeft het in Dordrecht tegen OSS niet verder gebracht dan een gelijkspel, 2—2, na een levendig maar toch ook wel hard voetbalgevecht Onstuimig werd er om elke meter grond gevochten en het bleek da thuisclub te zijn die dat met het meeste succes deed. Jammer was het echter dat het de scheidsrechter ontgaan was dat er aan dit doelpunt een buitenspelluehtje zat Alle pro-' testen van de Schiedammers werden dan ook weggewuifd en hij wees onverbiddelijk naar het midden. Vanaf dat moment ging SVDPW verwoed in de aanval. Chris van Verwiel, Wim van Osta en Henny Bras kregen goede kansen maar hadden het onge luk, dat de doelman van de thuisclub bijzonder goed op dreef was en nog geen doelpunt toestond. Toch kwam dat Uit een van de talloze vrije trappen was het Albert Smit uit een directe, die de stand op 1—1 bracht In de tweede helft trok OSS het initiatief tot zich. Er volgde een ware belegering van het heilig dom van doelman Karei Bras, maar hij en zijn medeverdedi gers stonden in eerste instantie geen doelpunt toe. Toch moest Bras capituleren en wel voor een ver en hard schot waaruit de bal net onder de kruising verdween: 1—2. Dat was SVDPW blijkbaar te gor tig. Het stroopte de mouwen nog eens op en trachtte met alle beschikbare middelen tot een doelpunt te komen. Dat lukte nog ook. Koos Nielse zag kans om uit een onmogelijke hoek toch nog de bal met een lob over de doelman heen in het doel te lepelen: 2—2. Dit" ge beurde met nog een tien minu ten te spelen. Beide teams trachtten nog tot het winnende doelpunt te komen maar dat lukte niet De uitslag 2—2 was de juiste. 's-Gravendeel - "Ec ben een eerlij ke speler. En als ik dan een bal over de doellijn zie gaan dan geef ik geen voorzet meer. Nu deed ik het wel dus was die bal duidelijk "in". Wat vertwijfeld kwam het uit de mond van Ursus-speler Ruud van Dijk. Hij doelde met die opmerking op de afgekeurde treffer van Jacques Nieuwstraten nadat de overigens goed leidende scheidsrechter Den Heijer had gefloten omdat de bal uit zou zijn geweest Het kwam erop neer dat Ursus een puntgave treffer werd ont houden. Gelukkig maar, want de ploeg van Dick Hoogenboom verdiende niet meer dan de be haalde 0—0. Want gezien de wedstrijd was dit de enige uit slag die de verhouding tussen 's-Gravendeel en Ursus juist weergaf. Vandaar,ook dat de Ursus-oefemneesierr zeker niet ontevreden was met hetbehaal- de resultaat - Dick Hoogenboom, vorig jaar succesvol trainer van Martini t, zei dan ook over de wedstrijd; "Gezien de omstandigheden ben ik toch niet helemaal tevre den. We hebben voor rust twee kansen onbenut gelaten en na rust verzuimd 's-Gravendeel in het begin te kloppen. Toch heb ik wel vrede met de 0—0 stand," Moest hij ook wel hebben want de indruk die beide ploegen achterlieten was nou niet zo erg hartverwarmend. Oorzaak daarvan was zeker het wat afwachtende spel van de Schiedamse formatie. Dick Hoogenboom echter: "Dat was een onderdeel van de uitgestip pelde taktïek. Ik had de jon gens gezegd dat we niet al te gretig moesten spelen. We heb ben op dit moment gewoon geen ploeg die echt aan kan vallen. Als dat gebeurt gaan we echt de boot in. Vandaar dat we zeker in het begin rustig zijn begonnen." Het leverde dan ook verschillende keren gevaar op voor het doel van de 39-jarige doelman Joop Kuiters, Want 's-Gravendeel had vooral in de jonge Henk van Twist een sterke midden velder die de aanval keer op keer naar voren stuwde. Het was echter jammer dat met na me Gert Siniemiklaas wel tech nisch knap speelde maar zon der al teveel rendement De mooiste kansen kwamen ech ter pas na rust Want na een kwartier spelen was het Gert Sintemiklaas die een corner mocht nemen. De in eerste in stantie afgeslagen bal kwam voor de voeten van Harry Ger- ritse die keihard inknalde. Via de lat en de paal wist Joop Kuiters de bal echter ander maal tot corner te verwerken. Scheidsrechter Den Heijer: "Ik stond precies op de goede plaats. De bal is niet over de lijn geweest". En toen de kans voor Ursus om alsnog een voorsprong te ne men. Op links was het Ruud van Dijk die een dieptepass net binnen leek te houden. Zijn voorzet werd dan ook door Jac ques Nieuwstraten omgezet in een doelpunt. Maar ook nu klonk het fluitje van de in het blauw gestoken scheidsrechter ("Ik mag van de dokter geen zwart dragen omdat ik daar allergisch voor ben", was de verklaring). De bal zou de doel lijn al gepasseerd zijn. Ruud van Dijk was het daar, evenals een aantal 's-Gravendeel-sup- porters niet mee eens. Maar Den Heijer verklaarde echter: "Ik heb duidelijk gezien dat de witte lijn werd doorbroken. En toen mijn grensrechter (die van 's-Gravendeel) mij steunde kon ik helemaal niets anders doen dan fluiten. Het was duidelijk geen geldig doelpunt". Waarna Dick Roogenboom aanvulde: "Die goal had hij moeten tel len. Maar ja, de beslissing lag ten dele bij een club grens jager. En dat zegt genoeg.-" Scbiedam Schiedamse Boys, dat de uitwedstrijd tegen Den Toomboys met 3—2 had gewon nen, is op eigen terrein tegen dit team bedrogen uitgekomen. Het moest een gelijkspel van 1—1 toestaan. Voor de rust ble ken de bezoekers toch wel iets beter dan De Boys die waar schijnlijk hun tegenstanders wat onderschatten. Het was dan ook uit een goede combinatie in de voorhoede dat Den Toomboys tot een doelpunt kwam. Tegen de kopstoot was doelman Breeman niet opge wassen. Natuurlijk trachtten toen de Schiedammers het spel te verzetten. Het ging al wat aanvallender spelen maar doel punten bleven uit Na' de thee deponeerde Schie damse Boys een heel ander spelletje op de grasmat en na vijf minuten had het succes. Er ontstond een doel worsteling en daaruit was het Ben Stip die voor het laatste en beslissende tikje kon zorgen: 1—3. Na dit doelpunt is de thuisclub voortdurend in de aanval ge weest Dit niet in het minst door het uitstekende spel van Jumelet, die op het middenveld heer en meester was. Ben Over- devest moest geblesseerd zijn plaats afstaan aan Nico Doef en ook good old Jan van Geene Jr, mocht de laatste twintig mi- nuten meespelen voor de even eens geblesseerde Schenau. De thuisclub bleef het beste van het spel houden, kreeg ook kan sen, maar het winnende doel punt bleef uit. Van onze sportredactie Maassluis - De zaterdagelf van VDL vijzelde het prestige op door in het lastige uitduel te gen Nelsoa (middenmoot) na een 2—0 achterstand in de eer ste periode tot een 4—2 over- winning te komen, Slippers/in de defensie waren er de oorzaak van dat de equipe v3n VDL-oef e nmeester Arie IJsselsteijn na twintig minuten in het eerste deel naar een ogenschijnlijke nederlaag (2-0 voor Nelson) werden gespeeld. Een positieve omzetting (Aad van Arkelen op het middenveld en Jacob Huizing als voorstop per) had in eerste aanleg tot gevolg dat de blauwwitten met de rust al gelijk stonden (2—2), Het systeem 4—42 (met de snel le spitsen Jan Rijpsma en Hans van Katwijk) had uiteindelijk succes. Bernard kon bij de twee tegentreffers alleen maar vert wijfeld de bal nakijken znder schuldig te zijn. VDL kreeg het ritme ra de om zetting en het was Jan Rijpsma die voor de eerste maal raak schoot (21e minuut) en het aan geslagen Nelson zag Aad van Arkelen veertien minuten later met een enorme spetter VDL op 2—2 brengen. Het was Wim Bekker die de voor sprong van VDL voor zijn reke ning nam (2—3) eer een eigen speler van Nelson voor £-4 zorgde. Aad Hoek miste nog een strafschop voor VDL. Hoek van Holland - Het zaterdag team van Hoek van Holland heeft opnieuw een nederlaag moeten incasseren en is daar door wat verder achterop ge raakt. In een toch wel aantrek kelijke wedstrijd liet Hoek van Holland zien dat de "schwung" er een beetje uit is. SML kon in de eerste helft een 0—2 voor sprong nemen. Weliswaar wist Hans Jonas na de thee een tegentreffer te produceren, maar dat was niet voldoende. De bezoekers pakten verdiend de beide punten. Tumult rond Bertus v.d. Berg. Arbiter Bensch is echter gedecideerd...

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1975 | | pagina 6