„Als Je Iets nieuws wil, moet je iets anders laten schieten'' Burgers helpen is groeiproces spel met de werkelijkheid Roeiend Tentoonstelling vogelliefhebbers officieel open DS. M. C. BAART: Papaver directeur onderscheiden Lezing over opgravingen Verzoekplaten voor zieken en bejaarden Wethouder «ij i j Van der Velden over de ;l cijfertjes in de meerjaren begroting Beroepen kijken in Lijnbaanhallen Sursum Corda en Orpheus samen M- W H DONDERDAG 11 DECEMBER 1975 Vbardingen Wethouder IJsbrand van der Vel den (financiën) hoopt dat de begrotingen voor de gemeente Vlaardin- gen in de bomende jaren steeds sluitend kunnen worden gemaakt. Hij geeft toe dat het moei lijk zal worden: „Ieder jaar za! het weer een kwestie van touwtrek ken worden. In de nu op tafel gelegde meerjaren begroting die tot 1980 loopt houden we er re kening mee dat we in 1979 en in 1980 een voor delig saldo hebben. Maar je weet het na tuurlijk nooit. Het gaat hier om een bedrag van een paar ton. En dat is voor een totale gemeen tebegroting niet zoveel. Er hoeft maar iets geks te gebeuren en je hebt weer een tekort". Het is voor de tweede keer dat er in Vlaardingen een meerja renbegroting wordt gepubli ceerd. Op basis daarvan kan een aanduiding worden gege ven wat het gemeentebestuur de eerstkomende vier jaar van plan is. Het is begrijpelijk dat daarom ook alle genoemde cij- fers niet altijd „hard" kunnen worden gemaakt. „Bij de inkomsten zijn we er van uit gegaan dat het gemeente fonds de jaarlijkse bijdrage steeds weer met ongeveer drie procent zal verhogen. In deze zaak ben je daarom volledig, daar het beleid wordt omge gooid, dan kan je deze vierja- renbegroting wel weggooien. Bij de berekening van onze ei gen inkomsten door middel van bepaalde gemeentelijke belas tingen hebben we gewoon de tarievenstijging van de afgelo pen jaren doorgetrokken". Als kanttekening merkt hij daar bij dat deze regel wordt door broken door twee uitzonderin gen: de huisvuil-tarieven en de rioolbelasting. UITZONDERINGEN „In het eerste geval moeten we er rekening mee houden dat de Vuilverbranding Rijnmond m 1978 komt met een nieuw con tract Zeker is in ieder geval afhankelijk van het rijk. Als dat we dan een zeer flinke ver hoging zullen krijgen. Vandaar dat we nu al geleidelijk aan de tarieven willen verhogen. Zou den we dat niet doen, dan zitten we over een paar jaar met een stijging van bijvoorbeeld 100 procent". Dg extra verhogingen voor de rioolbelastingen worden ver klaard omdat Vlaardingen een nieuw hoofdriool in Holynoord moet bouwen dat verbinding moet geven met de Nieuwe Wa terweg. „Vandaar die erg grote verhoging voor 1976 en 1977. Dat ding moet nu eenmaal be taald worden", aldus Van der Velden. De wethouder geeft toe dat er uit de meerjarenbegroting niet di rect blijkt dat er de komende jaren grote veranderingen te venvachten zijn. „Je kan best iets nieuws doen, maar dan moet je iets anders laten schie ten", aldus Van der Velden, „bijvoorbeeld in het vorige In vesteringsprogramma stonden allerlei wensen gewoon opge somd. Dat leverde miljoenenbe dragen op. Die hebben we er dit jaar met opzet uitgegooid. Dat tikt aan, want dat gaat over ongeveer twintig miljoen. Nu hebben we die zaak wat reëler opgezet". Wel erkent hij dat de financiële ruimte tussen het totaal bedrag dat kan worden uitgegeven en de zaken die al muurvast zitten niet erg groot is. „Vandaar dat je moet kiezen en dat kan je maar moeilijk in zo'n begroting, die over enkele jaren loopt,aan geven". Vlaardingen - De heer F. Ste rnberg is gisteren onderschei den tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Dit gebeurde in het gebouw van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Beneden-Maas tijdens een algemene ledenvergadering. De 73-jarige heer Sterenberg heeft deze onderscheiding ontvangen voor zijn verdienstelijke acti viteiten op maatschappelijk en kerkelijk gebied. In 1933 ver huisde hij naar Schiedam en werd daar directeur van de N.V. Drogisterij „De Papaver". Daarnaast was hij onder meer medeoprichter van de Vereni ging voor Christelijk Nijver heidsonderwijs Schiedam, raadslid in Vlaardingen van de PCG-fractie (van 1966-1968) en ondervoorzitter van de KVK vanaf 1967. Ook is de geridder de heer Sterenberg mede-op richter en voorzitter van de Stichting Opbouw Schiedam. De versierselen om de onder scheiding zijn hem overhan digd door burgemeester Kie- boom. Schiedam Dr, L. P. Leenderl Kooymans geeft vanavond in het Stedelijk Museum een le zing over opgravingen rond Rotterdam. Stadsarcheoloog C. Hoek, die aanvankelijk zou ko men, is door ziekte verhinderd. De lezing van de conservator van het Rijksmuseum van Oudhe den in Leiden begint om 20 uur aan de Hoogstraat 112. Vlaardingen Speciaal voor zie ken en bejaarden kunnen ver zoekplaten aangevraagd wor den, die in de uitzendingen van de zieken en bejaardenomroep worden gedraaid. Voor hetHo- ly-zi ekenhuis en „De Meerpaal" kunnen de platen dinsdags en donderdags van 20 tot 22 uur beluisterd worden en zaterdags van 9 tot 14 uur. Belangstellen den kunnen hun verzoekplaten doorgeven aan de portier van het Koly-ziekenhuis en bij de receptie van „De Meerpaal1', Ook tijdens de uitzending kan men dit telefonisch doen: num mer 34.56.66 (toestel 401). Wethouder IJsbrand van der Velden elk jaar touwtrekken. Schiedam Niet oud-wet houder Bert Kaptein, maar ds. M. C. Baart is gekozen als voorzitter van de sti- ching Maatschappelijk Werk Schiedam. Een man, die zich op velerlei gebied bezighoudt met maatschap pelijke problemen. Van re cente datum zijn zijn' acti viteiten in de stichting 23- 40, een instelling voor al leenstaanden van 23 tot 40 jaar, en in de telefonische hulpdienst. Geruchten dat Bert Kaptein, lid van de Katholieke 'stichting voor Sociaal-Culturele Arbeid (KSCA) en van D'66, vooratter zou worden, zijn volgens ds. Baart nergens op gebaseerd. De bezwaren die tegen Kaptein be stonden sloegen ook nergens op, volgens hem, omdat die van politieke aard -waren. „En maatschappelijk werk of sa menlevingsopbouw heeft niets met politiek te maken", aldus Baart. „Maar, er is überhaupt nooit over Kaptein gesproken. De politiek om bij elkaar vliegen af te van gen heeft nooit gespeeld. Wel of niet PvdA-lid zijn, had er niets mee te maken". Ds. Baart is lid vy ,j>_ van de PPR. „Maar m die hoe- danigheid zit ik niet ais voorzit- v' 4 ter in de stichting", aldus de |J§- vMË dominee. J Waar het in de eerste plaats om gaat, is een goede dienstverle- ning aande burgerij, zegt Dominee Baart: „Er moet een wisselwerking zijn tussen voert waarZr de probtoen de burgers en de werkers van onze stichting" van de burgers, althans die op maatschappelijk gebied, uit de ,den ^3- merkers en Maar we zijn erop gespitst de wereld kunnen worden gehoï- bestuur moeten leren hoe maatschappelijke hulpverle nen. Daarbij moeten de bur- de burgers op hun beurt moe- ning waar te maken, zodat de gers geholpen worden door de ten Ieren om huIP vragen, als burgers er zoveel mogelijk bij werkers en het bestuur van de zi) dat nodig hebben. Zij moe- gebaat rijn", stichting Maatschappelijk ten de 3'uiste weS leren vinden". Hoe het beleid daartoe zal moeten Werk". Er za! dan sprake moeten zijn zijn, kon ds. Baart nog onmoge- van een goede wisselwerking, lijk zeggen. „Ik ben geen waar- Een goede aanpak van de proble- maar Baart blijft realist: „Ik zegger. Er zijn zoveel proble men in Schiedam vindt domi- geloof niet in volmaaktheid, men, die allemaal -zo nauw sa- nee Baart noodzakelijk. „Maar Als dat bestond, zou onze stich- menhangen. Ik weet het nog het zal een groeiproces wor- ting niet nodig hoeven te zijn. niet". Vlaardingen De gisteravond door burgemeester W. Kieboom in gebouw Triangel officieel opengestelde tentoonstelling van de Nederlandse Bond van Vogelliefhebbers, afdeling Vlaardingen, zal ongetwijfeld veel publiek trekken. De expo sitie in een tot wintertuin inge richte zaal Is eeu afspiegeling van wat er in Vlaardingen in huis- en buitenvolières aan tro pische vogels alzo wordt ge houden. Ook van wat de kana riefokkers hebben weten te be reiken om voor de dag te kun-, nen komen met een assorti ment veelkleurige vogels. Elk jaar opnieuw pousseren ze weer nieuwe variëteiten, ver kregen uit vetstof- of pigment- kanaries. Uniek voor het Waterweggebied mag de collectie tropische vo gels genoemd worden. Zaade ters die stammen uit vrijwel alle tropische- en subtropische continenten. Maar vooral de vruchten- en insecteneters hie ronder, ondergebracht in ver lichte vitrines, wedijveren met elkaar in schoonheid van beve- dering. De tentoonstoüinscom- missie schiep met het aanbren gen van groen en planten in de volières kleme leefmilieus waarin de bewoners zich wel happy schijnen te voelen. Rond een aangelegd plantsoen zijn enkele zitjes geplaatst van waar de bezoekers op hun ge mak alles kunnen bekijken. In een grote vïuchtkooi is een aan tal grote soorten parkieten on dergebracht waarvan er overi gens dit jaar bijzonder veel op de tentoonstelling aanwezig zijn. Unter Fish-Vlaardingen verlucht dit alles met het plaatsen van T twee aquaria. Een met tropi sche zoetwater-, de ander met tropische zeevissen. Uit de keu- ringswedstnjcl is als de „kam pioen-generaal" van alle vogels, de Kala Bul Bul van de heer J.-Kerklaan tevoorschijn geko men, tevens kampioen bij de vruchten-insecteneters. Overige kampioenen: Kieurkanaries in de klassen A-B en C. J. van Buuren. Zaadeters (tropisch), W. den Boef; grasparkieten, J. Roozenboom; grote parkieten, A. van Emden; duiven en kwar tels, A. Veldhoven. Tot en met zaterdagavond 8 uur is de ten toonstelling voor iedereen gra tis toegankelijk. Jean-Louts Trintignant als de journalist in Yves Boissets film „Pact met de duivel" fin PASSAGE/BIO). Schiedam PASSAGE/BIO vertoont deze week Yves Bois sets boeiende film „FAtten- tat" („Pact met de duivel"), die zich bezig houdt met de Ben Barka-affaire. Deze hield anno 1965 geheel Frankrijk in zijn greep en verschafte een weinig verheffend beeld van het politieke bedrijf. De waax- heid omtrent de moord op de Marokkaanse volksleider, die uit zijn verbanningsoord Ge- nève naar Frankrijk werd ge lokt onder het voorwendsel van een televisie-interview (in werkelijkheid een Franse film), is nooit helemaal aan het licht gekomen en dat eiste van de regisseur, dat hij een dramatische reconstructie maakte die de waarheid dicht benaderde on althans de in druk kon oproepen van hoe dergelijke troebele machina ties tot stand komen. Daarom zijn ook de namen veranderd. Ben Barka heet Sadiel en zijn meedogenloze tegenstander Oufkir heet hier kolonel Kas- ser. Gian Maria Volonte en Michel Ptccoli maken er twee overtuigende rollen van en vinden naast zich de bloem van de Franse acteurs, zoals Michel Bouquet, Daniel Iver- nel, Philippe Noiret en Fran cois Périer. In het middelpunt van het ver haal prijkt een Parijse journa list (Jean-Louis Trintignant) die niet zo sterk in de schoe nen staat. Hij steunde vroeger de FLN en raakte bevriend met Sadiel. Rechtse heren in het Franse politie-apparaat dwingen hem als hij gearres teerd is bij een Parijse beto ging contact op te nemen met Sadiel om deze naar Fran krijk te lokken. Als dat ge beurd is, speelt de Franse po litie Sadiel in handen van Kasser en zijn kornuiten die Sadiel doodmartelen. De jour nalist en zijn vriendin (Jean Seberg), achterdochtig gewor den, proberen Frankrijk te alarmeren, maar voor zij hun stemmen kunnen verheffen, hebben de heren, die recht en politiek niet weten te schei den, de zaken al afdoende ge regeld. Zelfs de integere poli tiecommissaris (Francois Pe rier) heeft het nakijken. Een in tegenstelling tot de verwan te „Dag van de Jakhals" links gerichte film, die moedig een troebele situatie tracht door te lichten. VEEL SPERVUUR In PASSAGE „Heroes in Heil" (.Helden onder spervuur"), een film van Michael Wotruba die zich afspeelt in een Duits strafkamp, waar neergehaal de Britse piloten op het einde van de oorlog wachten. De regisseur wist met dat afge kloven gegeven weinig raad. Er werden veel authentieke opnamen van luchtaanvallen uit 1939 ingelast om duidelijk te maken waar het om ging. En verder w<*s ei kunst-cn- vliegwerk voor nodig om voor wat spanning te zorgen. Natuurlijk ontsnappen enkele gevangenen, zij sluiten zich aan bij jongens uit het verzet en beramen het plan om een beruchte generaal te ontvoe ren. Die rol is toebedeeld aan de onvermijdelijke Klaus Kinsky en dat is dan nog wel het beste deel van de film. Overigens weet Wotruba niets anders te bedenken dan sper vuur. Voor- en tegenstanders rollen als duikelaars van trap pen, uit ramen, tegen muren en in het gras. Er blijven er maar twee over: de dikste held en de met morfine slap gemaakte Kinsky, die naar de horizon vertrekken, waarna dit drama ais een nachtkaars uitgaat, In de jeugdmatinees „Circus op stelten" in PASSAGE en „Oom Ferdinand en de tover drank" met Willeke Albert! en Lex Goudsmit in PASSAGBf- BIO. VLAARDINGEN In de Grote Kerk wordt zaterdag om 8 uur een concert gegeven door de Chr. Harmonie vereniging „Sursum Corda" en het Vlaar- cfings mannenkoor „Orpheus". Een deel van het programma is afgestemd op het kerstfeest. Zo 2al Orpheus onder leiding van dirigent Henk Heins een aantal bewerkingen van kerstliederen ten gehore brengen. Sursum Corda (onder leiding van Beerd Boerman) brengt enkele koraal parafrases en enkele grotere werken, namelijk de „First Sui te" van Holst, die onlangs werd uitgevoerd op een concours te Amstelveen en „Prelude et Danses" „Partita Piccola" van Boedijn en de ouverture „Iphi- génie et Aulide" van Gluck. Vlaardingen/Schiedam Een paar duizend leerlingen hebben gisteren en vandaag de Beroe- pemnanifestatie bezocht Giste ren nam een Schiedamse leer- lingengroep als eerste bezit van de vele stands. Een officiële opening was er niet. Om elf uur gingen de deuren open en stroomden de leerlingen naar binnen. Veel stands zijn door overheidsbedrijven bezet, waar onder ook de marine en de luchtmacht. Een grote ruimte is gereserveerd voor het Geweste lijk Arbeids Bureau. Er was ook eenHAVO-stand. Ongeveer 35 procent van de MAVO-leer- lingen gaan na hun eindexamen verder leren op een HAVO. Slechts 30 procent gaat onmid dellijk werken. De resterende 35 procent gaat naar het hoger beroeps onderwijs af het mid- delbaar beroepsonderwijs.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1975 | | pagina 3