John Jiloens wil de jeugd meer zelf laten „We zitten nu op de verkeei de weg" Carol schipper sv •''öer ik dtttaj&E beetje J Iewvms" auussn een Kapitein üob feuilleton door Cataüjn Claes VRIJDAG 12 DECEMBER 1975 2 NAAK DE ►-DCPJË 5TOP VAN' MET GERAAKTE OVER SCIVINSE ix NVA IETS ERVAN HERIN VEE XfeHX BRErv *2# •WEM WeDeSTENEM WEMMEN AfKOE Ml ANDERS ZIJN 2£ zo MOEILIJK T£ VERVOEREN 10332... 10383...MO ET IK VERDER TEILEN Z65 MAAR STOP, ALS 3 HE8 JE ZÊ JULLIE GENOEG HEBgffl!GETELD BEE STOP MAAR, WE KE5 BEN IN IEDER GE VAL GENOEG STENEN QOOrt 'C.PIB 2403. De vrachtauto rijdt een nauwe straat in, stopt dan en rijdt ach*' teruit een poortje binnen. Rob laat de taxi stoppen, rekent vlug af, en samen met Toon en Skip loopt hij naar het poortje. Maar dat blijkt al gesloten te rijn. Wat nu? Rob probeert voorzichtig of hij de deur nog open kan krij gen, maar dat lukt niet. Met Toon neemt hij dan de situatie op. „Achter dat poortje moet een binnenplaatje zijn", zegt Toon. „en natuurlijk kun je daar ook komen via een van de aangrenzenden huizen. Het zou tenminste al raar zijn als dat niet zo was. 's kijken, hoe die boel hier in elkaar rit-.". Na enig zoeken komen Toon en Rob tot de ontdekking, dat de binnenplaats moet toebehoren aan een restaurant in een vol gende straat „Dat is een mee valler", zegt Rob, „dan hoeven we tenminste nergens in te bre ken. Een restaurant kun je ten slotte zo binnen lopen. Kom mee, Toon, we gaan een bezoek brengen bij de Chinezen en dan kijken we binnen wel weer ver der". Zonder zich verder om de naar lucht happende Miesjes te bekomme ren, trekt Rien Tijmen mee on met een „Dég burgemeester, Bartels en ik komme effe met je praten", -> dringt hij de burgemeesterskamer "ftTtClS binnen. Haverkamp stuift woedend op. Hij is een gemoedelijk man, maar dit gaat hem toch te ver. Hrj heeft bezoek van twee heren van de commissie voor landelijk schoon en de eilanders komen hem thans wel bijzonder ongele gen. „Wat moeten jullie? Het is hier de herberg van Pietje breed niet. Zien jullie niet dat ik in gesprek ben? ik kan jullie écht nu niet hebben". Rien knikt de twee zéér verbaasde heren vriendelrjk toe. „Ik zien het. burgemeester, want ik benne met blind". „Ga dan asjeblieft weg". Gebiedend wijst Haverkamp naar de deur. „Wacht bij juffrouw Meufeman. het duurt wel even". Riens gezicht is een stenen masker als hij zegt; „Wachten kenne we nou net niet, burgemeester, en die heren mo gen gerust weten wat voor vuile streek ze met Jan Bartels bebbe uitgehaald. Ze hebbe onze schip per zonder pardon een schop on der 2'n kont gegeve. Ontslagen, het is me godvergeme nogal wal". „Kan het niet minder?" barst de burgemeester uit, gegeneerd voor zijn andere bezoekers, heren van éér christelijke huize. „Welnee." grauwt Rien, „over barre dingen mag je barre woorden zeggen. En ieder vogeltje zingt zo het gebekt is. Kenne Bartels en ikke der niet effe bij gaan zitte?" Zonder het antwoord af te wachten, zet Rien zich op de leuning van een fau teuil. „Ga nou asjeblieft weg, Rien 8artels. wees jij de wijste," smeekt de burgemeester. „Ik zal jullie straks te woord staan, wacht nu in het kamertje. Hier steek allebei maar een sigaar op. Ik moet eerst de zaken mot deze heren afhandelen, We kunnen er aanstonds een uurtje vöor nemen, het zit mij net zo goed dwars als jullie." Bartels trekt, Rien mee. Goed, ze zullen wachten. Als de burge meester praten wil, is het de wachttijd waard, hij zegt zelf dat het hem ook dwars zit. Ze wachten ruim een half uur bij Miesje Meufeman, die hen, blijk baar bang voor nog meer aansla gen op haar slanke lijn, alleen en haar toevlucht zoekt bij Pieter Peereboom, die haar erg bewon dert. „Het was vroeger makkelijker," klaagt Bartels, „toen zat de burge meester beneden, met de vefd- wachter op z*n .trijpen pantoffels, die was meteen 20'n beetje bode ook. Als je hef ie bont maakte, donderden die twee je het raad huis uil, maarv as het lukken wou, kreeg je koffie met kook." Hij houdt Rien bezig met overpein zingen hoe het vroeger was, tot de burgemeester hen binnen roept... Hij tracht hen aan het verstand te brengen dat hij als méns geheel aan hun kant staat, maar als voorzitter van de com missie nu eenmaal gehouden is aan de meerderheid van stemmen. Ook wijst hij op zijn bijzondere positie; juist omdat hij da schoon vader van de ontslagen schipper is, kon hij aan de discussie weinig deelnemen - een voorzitter dient onpartijdig te zijn. „Al met al benne we geen bliksem verder gekome," constateert Rien, als ze weer bulten staan. „Haverkamp wil wel. maar kan niet." zegt Bartels. „Die zit tussen de wal en het schip..." Zo was het geweest, die middag. Haverkamp had beloofd de com missie bijBen te roepen, buiten tegenwoordigheid van de ontsla gen schipper, maar hij had mats kunnen bereiken: de commissie bleef bij zijn besluit. Het was de tweede keer dat Jan Bartels ter verantwoording was opgeroepen. De eerste keer had de commissie genade voor recht laten gelden, de tweede keer gold voor hem geen pardon meer. Uitgave- SiJTHOFF PERS BV Deze krant verschijnt in het gebied Nieuwe Waterweg-noord (van Schiedam tot Hoek van Holland) en is uitsluitend verkrijg baar in combinatie met het Rotterdamsch Nieuwsblad (tn Maassluis eveneens in combinatie met de Haagsche Courant of Het Binnenhof)- REDACTIE Chef: ML van den Anker Redactie Schiedam: M. G. de Bruin, W. J. van der Post en K. Kegel. Redactie Viaardingen: C. van der Wel en O. Schoonheyt Sportredactie: B. v.d. Berg (VtaardingenJ en C. H. Soeters (Schiedam) De redactie Schiedam is gevestigd aan de Broersvest 3a, tel. 262566. (Ook te bereiken via postbus 137, Schiedam) De.redactie Viaardingen is gevestigd aan de Brede Havenstraat 6. tel. 343229. (Ook te bereiken via postbus 110, Viaardingen) Berichten voor de redactie kunnen per telex worden doorgege ven. Telexnummer 32177 PLAATSELIJKE CORRESPONDENTEN Maassluis: C. van de Lety, Van Beethovenlaan 625, tel. 01899-12056 Mevrouw N- Wustrow, Torenvalkstraat 13, tel. 01899-15136 Maasland: S. P. van Zuilen, Diepenburchstraat 34, tel. 01899- 16143 Hoek van Holland, L. van Ooijen, Mahustraat 135, tel. 01747- 2804 ABONNEMENTEN Opgave van abonnementen kan geschieden op de volgende adressen: Broersvest 3a, Schiedam, (tel. 010-268091) en Brede Havenstraat 6, Viaardingen, (tel. 010-354525, b.g.g, 354507) Voor inlichtingen over administratie en abonnementen kan men verder terecht bij het Rotterdamsch Nieuwsblad, tel. 010-144144 KLACHTENDIENST Dagelijks van 18.30 tot 20.00 uur en zaterdags van 17.00 lot 19.00 uur: tel. 010-144144 en 070-624562 Agentschap: Rotterdamsch Nieuwsblad, Maassluis: Bilderdijk- laan 8, tel. 01899-17174 NABESTELLEN FOTO'S Geplaatste foto's kunnen worden nabesteld bij de fotoredactie van het Rotterdamsch Nieuwsblad, tel. 010-144144, toestel 152. ADVERTENTIES Advertentietarieven op aanvraag, tel. 010*144144 a iedereen I eest de krant altijd en 'jjd en overal, iedereen leest de krant altijd en overal, iedereen leest de krant altijd en overal, iedereen leest fi.Su CO Via het organiseren van sporben-spelinstuiven tracht Moens de trimmers een kans te geven. Hier een overzicht van een sportinstuif in Delftse sporthal de Buitenhof. een sociaal opvoedende taak. Ze moeten tenslotte een accent proberen te leggen op de vor ming tot volwassenen. Zelf speel ik bij rugbyvereniging The Hookers in Hoek van Hol land, Een paar weken geleden stonden we met een nulletje of zestig voor. Kijk, die tegenstan der doet er dan van alles aan om een puntje bij ons te scoren en van mij mag dat dan ook. Hebben hun 's -avonds ook dat plezier dat ze één try hebben gedrukt Maar ik ben wel zo'n beetje de enige in mijn team die daar zo over denkt De rest denkt van „Ben je gek, hoe groter de uitslag, hoe mooier." Begrijp je nou waarom ik denk "dat we op de verkeerde weg zijn.?" PARTIJTJE Moens beseft overigens terdege dat zijn strijd tijd nodig heeft „Misschien verklaren velen me wel voor gek, maar daar trek ik rae niets van aan. Want je moet toch ergens beginnen? Je moet de jeugd een eigen ver antwoordelijkheid gunnen. In de maatschappij, maar ook in de sport. Ze moeten doen waar ze zin in hebben. De oefeningen moet je aanpassen aan hen en zeker niet andersom. Daarom zeg ik tegen de leiders: durf gerust je gezag grotendeels naast je neer te leggen, Iaat die kinderen zelf beslissen. Vroe ger toen ik zelf nog trainde Het ik de jongens ook zelf aanmod deren. Partijtje op een trai ning? Okay, partijtje dan. Des noods een half jaar achter el kaar. Wedden dat er op een door Wim de Lange gegeven moment een aantal jongens naar Je toe komen die wel eens iets willen leren? Gek, maar nadien moest je ze gewoon dwingen om een partij tje te spelem.„Ook bij mij op school laat ik ze zelf beslissen. Onlangs zette ik een korf en twee baskets In de gymzaal neer en zei tegen die leerlin gen: okay, speel maar wat Pakt één jongen een basketbal en gaat alleen met dat ding Jopen stuiteren. Stop, Ik zeg, wat ga je doen? Basketballen meneer, zegt hij. Doe je dat dan alleen? zei ik. Kijk, op zo'n moment beseft zowel die jon gen als de groep zelf dat je alleen gezamenlijk iets kunt doen. Ze leren er tenminste weer iets van." De regio Zuid-Holland zal onget wijfeld meer van 's-Gravenzan- der John Moens horen in de komende tijd. „Plezier in de sport is erg belangrijk, veel be langrijker dan die prestaties. Maar ook de hedendaagse jeugd wordt daartoe meestal gedwongen door het kader. Vandaar mijn kreet: beter later een gelukkig mens dan een goe de voetballer..." '5-Gravenzande John Moens tou je de „grote hervormer" In de sport kunnen noemen. Totdat het tegendeel is bewezen heeft de 's-Gravenzandse gymnastiekleraar op dit moment het gelijk aan zijn zijde staan. „Ik weet", zo begint Moens zijn betoog al, „dat er ontzettend veel mensen zijn die het persé niet met mij eens zijn. En daar heb ik ook het volste begrip voor. Zelfs mijn eigen vrouw heeft héél vaak haar twijfels over mijn ideeën™" Voorop, all round-sport man Moens (eens voetbaltrainer bij 's-Gravenzan- de. EBOH en Naaldwijk en als keeper zelf aktief bij het Bredase NAC) is zeker niet de man die sportief Nederland met zijn uitspraken op z*n kop zal zetten. Wil echter voorzichtig naar voren brengen dat we op de huidige weg goed verkeerd zitten. Zijn overtuiging: „Later beier een gelukkig mens dan een goede voetballer. Niet dat ik tegen de hedendaagse topsport ben, maar de excessen van tegenwoordig maken me wel eens heel angstig," Als part-time-kracht van de Lan- sport, is namelijk het winnen delijke Dienst Spel en Recrea- vandaag - de dag nag niet het tiesport, waarvan ex-schaats- belangrijkste meer. Of anders coach .Anton Huiskes direkteor gezegd, dat behoort het eigen- Is, heeft Moens dan ook slechts lijk niet meer te zijn. "De maat- één doel voor ogen: het stinra- schappij wijzigt zich met de leren van diezelfde recreatieve dag, dus vanzelfsprekend ook sporbeoefening. de sport die tenslotte een on- Ondanks het feit dat diverse derdeel van diezelfde maat- Zuidhollandse gemeenten er schappij is. Als je goed oplet een andere versie op na houden worden de prestaties tegen- tracht Moens via het organise- woordig ook met de dag min- ren van sport- en spelinstuiven der. Ik vind dat het niet ten „trotters" en trimmers" een kosten van alles moet gaan, er kans te geven. Moens, part-ti- zijn tenslotte grenzen", mer van de Dienst in het dis- Daarom ook „daagt" de gymnas- trict Zuid-Holland en in bezit tiekleraar alle jeugdleiders en van zowel de LO als de MO-ak- -trainers uit om de hele zaak te lichamelijke opvoeding, zegt van een andere kant te gaan het zo:Jk heb de taak om een zien. „Je moet inderdaad bij de goed produkt aan de man te jeugd beginnen, want bij de brengen, In dit geval is dat ouderen heb je, logisch, weinig recreatiesport. In bijvoorbeeld kans meer om iets te bereiken. Den Haag, Viaardingen en Spij- Nogmaals, winnen is in mijn kenisse is dat al heel aardig ogen niet het belangrijkste van gelukt. Als het eenmaal draait alles. Maar vooral de ouders dan is mijn aandeel over. Ik van nu werken daar in negatie- geef de leiding dan over aan ve zjn aan mee- Als een jonge- anderen". tje thuiskomt van een wedstrijd Volgens John Moens die een vragen ze of hij verloren of groot voorstander is van socia* gewonnen heeft. lisering in in de hedendaagse Natuurlijk is dat op zich een logi- John Moens ...tijd nodig..." sche vraag, maar het geeft wél weer een druk op die prestatie drang van die kinderen. Daar om kunnen 2e in mijn ogen beter vragen of ze wel plezierig hebben gespeeld. Dat klinkt toch heel anders? En ook de verenigingen zelf kunnen er wat aan doen. Door bijvoor beeld de training op de recrea tieve toer te gooien. De spel vreugde moet primair staan. Ben Peeters zie je tegenwoordig de jeugd een „seniorentraining" geven, dat is fout Ook een voetbalclub heeft tegenwoordig

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1975 | | pagina 2