vIk sta achter Stamgast Lambrechts in Zoldertheater Opera van Glinka gedurfd initiatief Ylaarclliigse slager Van Heijst, lid van 't Worstmaakers Gilde: rggsgglpg EiISËjP Pas-65 in Schiedam vee! gevraagd Groots spectakel door en voor Schiedammers boogaard - vlaardingen boogaard-vladrdifHr Bejaarden krijgen nog een kans Animal Crackers in the Mood Habakuk op koffie Film Rood Vlaardingen: Themroc Jan van den Berg onderscheiden Dichters en componisten geven namen Grote Kerktoren beiert weer Het rijk betaalt éénderde van uw isolatiekosten is goedgekeurd door hetrmnisterje VRIJDAG 12 DKCEMBER 1975 Vlaardingen Slager A. van Heijst in de Waal straat is danig trots dat hij de toelatingseisen voor het Worstmaakers Gilde heeft doorstaan. Hij is nu gerechtigd tot het voeren van het gilde-embleem op de winkeldeur, dat bestaat uit een schild met een ossebloedrood veld waarop twee gouden worsten staan afgebeeld. „Ik verwerk mijn ziel en zalig heid in mijn eigen worst en ook mijn vrouw staat er ach ter. Zelf komt zij niet uit de branche, maar was onder andere directie-secretaresse in Engeland". Enthousiast vertelt de slager verder dat de belangstelling voor het ambachtelijk worst maken groeiend is. De war me bakkers hebben zich al eerder verenigd en voor ons vak is „Het Worstmaakers Gilde" een stap in de goede richting. Deze stichting die zo'n klein jaar bestaat ver- wacht dat het ledental van 42 snel zal groeien. „Wij trachten het kwaliteitspeil van de worst voortdurend omhoog te voeren en toege laten leden moeten bereid zijn hun zelfgemaakte vlees waren op gezette tijden aan een keuring te onderwerpen. Ook worden regelmatig er varingen uitgewisseld", ver telde ons de directeur van het gilde. Toetreden tothet gilde gaat niet zo maar. De minimum eis eis is dat men zelf 18 soorten worst vervaardigt, die steekproefsgewijs wor den gekeurd door het TNO te Zeist Slager Van Heijst maakt 30 worstsoorten zelf en vanaf januari komt er een full-ti me worstmaker in dienst Nu staat hij er elke dag nog zelf voor; hij ziet er niet tegenop om vijf uur 's mor- gens de koelcel in te gaan en pas om half twaalf^, ,- meegerekend 's avonds de tongeworst uit de ketel te halen. Zelf vindt hij dat je er liefhebberij in moet heb ben. „Mijn grootvader zei al, jongen je moet zorgen dat je een goed stuk vlees tegen een redelijke prijs levert". Volgende week bestaat de zaak 71 jaar en de vraag naar zelfgemaakte worst wordt steeds groter. Nu al staat er zo'n twee ton aan apparatuur in de slagerij en met de fijnere soorten mee- gereken wordt er 1200 kg vleeswaren per week ver werkt Ook zijn broer die in de Nic. Beetsstraat in Schie- door' Teddy van Rijn foto: Pieter Schots dam een slagerij heeft be trekt alle worst van hem. Per week gaan er gemiddeld 35 varkens en 12 koeien door. De varkens koopt hij een paar keer per week bij het abattoir. Voor_de koeien gaat hij naar de' markt in Leiden. Het worstgebeuren maakt voor hem ongeveer een kwart van de omzet uit Hij heeft er ook veel voor over want het werk is erg ar beidsintensief. Daarbij be zoekt hij regelmatig interna tionale vaktentoonstellingen en als lid van het gilde krijgt hij het vaktijdschrift „De Worstmaaker". „Er komt heel wat kijken om een kwalitatief hoogwaardi ge worst te kunnen bren gen", zo stelt hij tenslotte. Slager A. van Heijst en zijn vrouw bij het bereiden van de achterhammen Schiedam Stamgast van het Zoldertheater in de Teerstoof is zo langzamerhand wel Frits Lambrechts. Vanavond en morgen komt hij alweer in dat theater, aan de Nieuwstraat 12. Met zijn programma „Van em bryo tot politicus", welk stuk hij al eerder uitvoerde in Schiedam, Frits Lambrechts, op het eerste gezicht een strijdbaar zanger en conferencier. Als pianist begon hij jaren geleden met het pro-, fessionele cabaret bij Jaap van de Merwe. In rijn tijd met Herik Elsiak startte hij met het schrij ven van teksten. Later assis teerde hij nog Wim Kan en Sieto Hoving. Hij heeft inmid dels drie elpees op zijn naam staan: „Neem me zoals ik ben", „Liedjes van Jules de Korte" en „De geur van je huid". Hij is ook bekend als Bob Jongeneel crn<- in de^VARA-serie „Twee onder één kap" en als vaste medewer- Lamb rechts in de «.aisvaremtubwca- Teersto°f: vanavond en mor- ker van' de KRO^achoreeks genavond, het optreden be- „Cursief. In het Zoldertheater zal hij vooral sociaal bewogen liederen zin gen. Zijn zelf geschreven tek sten komen regelrecht uit het hart en springen vierkant, maar hartverwarmend de zaal in, want rijn kritiek en sarcasme stoelen op mededogen met de gint om negen uur. verdrukte mens. Door die har de getuigenis klinkt een poëti sche ondertoon. Als dat op zijn plaats is, toont hij tedere gevoe lens en hij heeft talent genoeg om die emoties in woord en muziek te vertolken. Schiedam Een groot aantal schiesestraat 2 (hoek Broers bejaarden In Schiedam heeft vest). reeds de nienwe Pas-65 aan ge- oude gemeentelijke passe-:. scnait. Volgens de gemeente rijn met ingang van 1 december hebben in totaal 6781 bejaar- den hun pas afgehaald; dat is een percentage van 68 procent op het aantal bejaarden dat de stad telt. niet meer geldig. Iedere bejaar de, wil hij korting krijgen op reizen per tram, bus of metro in geheel Nederland, moet een nieuwe landelijke pas aanschaf fen. „Une Vie pour Le Tsar". Naast „Ruslan et Ludmilla" een meesterwerk van de Russi sche componist Michael Iwa- nowitseh Glinka. Een opera die in Nederland maar weinig wordt gebracht, enerzijds vanwege de enorme kosten die er aan zijn verbonden, anderzijds door de moeilijk heidsgraad van het werk als geheel. Desondanks een componist die vooral de mannenkoren een schat aan muziekliteratuur heeft nagelaten. Prachtige hozmonieën uit de 18e*ên lSe eeuw vormen de hoofdmoot van het gigantische werk dat „Schiedams Vrouwenkoor" en Schiedams Mannenkoor „Orpheus" op het répertoire hebben genomen. Het initiatief ging uit van diri gent en operazanger Chris Verhoog. Inmiddels een popu lair koordirigent en al meer dan tien jaar verbonden aan het koninklijk goedgekeurde „Orpheus". Dat „Koninklijk goedgekeurd" geeft de enorme zaak waar men mee bezig is een aparte tint, omdat de leden van het koor daarmee rechtspersoon rijn géworden binnen de ver eniging en eventueel bij een financieel debécle aansprake lijk kunnen worden gesteld. Dat houdt in dat de ongeveer 30,000 gulden kostende pro ductie voor rekening en ver antwoording van de amateur zangers komt Gelukkig zijn er voldoende aanwijzingen dat het financiële risico kan worden beperkt in die zin, dat rijk en gemeente en nog enke le instanties kunnen worden benaderd om het te verwach ten kastekort te kunnen dek ken. De uitvoering van Glinka's koorspectakel vereist van de medewerkenden veel vaardig heid en intensiteit. Glinka heeft de authentieke volksmu ziek nogal wat accenten en „tierelantijnen" meegegeven, zelfs zodanig dat men er in eerste instantie in Rusland zelf niet erg gelukkig mee was. Chris Verhoog blijkt de materie, als we een repetitie avond bijwonen, uitstekend te doorzien en heeft door uitge breide documentatie de leden op de hoogte gebracht wat men nu eigenlijk aan het zin gen is. Dat zo'n werkwijze ook demotivatie van het koor ten- goede komt bleek o.a. uit de toch wel vrij snelle wijze van instuderen. Chris Verhoog: „We willen het in oktober 1976 gaan brengen en de resteren de tijd heb ik hard nodig ora het deze capabele zangers bij te brengen. REPETITIE Er wordt hard gewerkt om iede re noot die er staat er in te krijgen en er, liefst met z'n allen tegelijk, weer uit te laten komen. De leden moeten de financiële gang van zaken nog officieel goedkeuren, doch zijn van het doorgaan van de opeTa al zo overtuigd dat het grootste gedeelte van de repe titietij d er mee wordt gevuld. Iedere dinsdagavond (volgend jaar zelfs twee maal per week) wordt er in gebouw „Arcade" gerepeteerd om straks die 30 mille te kunnen verantwoorden. „Niet steeds over ieder stukie wat we gedaan hebben ouwe hoeren, ik heb er geen ander woord voor. Het is tijdverspil len", schoolmeester Chris Verhoog, als de onderlinge conversatie rijn uitleg gaat overstemmen. Hij zingt, speelt en trommelt enkele passages voor en het leergierig gezel schap wordt één en al aan dacht „Orpheus" heeft duidelijk ple zier in het zingen van de Rus sische muziek. Mannelijk en t -,t overtuigend verhalen een klei- (f ne 80 stembanden van de Poolse inval in Rusland. Dat, om het geheel te vervolma- ken, èn met bekende solisten èn met het Gewestelijk Orkest door Gerard v.d. Heuvel voor dit gedurfde Schiedamse initiatief en zijn reeds diverse autobussen met belangstelien- den uit andere steden voor- ITÏ Kunt'tf nog zingen! Meldt U mu2iekmin- dan via telefoonnummer nende Scbri^errêeds nu 268704 bij Loet Stouthandel, doen besluiten adhesie te be- daarmee deze geweldig mooie tuigen aan het gebeuren. Ook muziek binnen het bereik van nationaal heeft men respect iedere stadgenoot brengend. De landelijke bejaardenpas kan nog steeds worden afgehaald bij de gemeentesecretarie afde- ang burgerzaken. Dat kan elke aag van 8.30 tot 16.30 uur (het ketst op vrijdagen, aldus de gemeente, want dan wordt men sneller geholpen) aan de Over- ADVERTENTiE SPECIALIST IN PLATENSPELERS 'mmsm- Een aantal leden van Orpheus in actie. SPECIALIST IN TAPE en cassettedecks Vlaardingen De Vlaardingse bejaarden hebben nog tot 1 ja nuari de tijd om in het bezit te komen van de zogenaamde Pas 65. Tot op heden is reeds door 68,5 procent van de Vlaar- dingse bejaarden een pas aan geschaft. De Pas 65 is te ver krijgen bij het administratiege bouw van het Toeleveringsbe drijf Vlaardingen aan de Hof singel 74. De bejaarden moeten dan persoonlijk daar verschij nen tussen half tien en half twaalf 's morgens op werkda gen. De Vlaardingse bejaardenpas is niet meer geldig, maar dient te worden bewaard. Tegen inle vering van deze pas zal nog een bedrag worden terugbetaald. Vlaardingen De band zonder stekkers, Animal Crackers, komt de slotavond van Liefde en Vrede luister bij zetten. Za terdag 13 december in Diskoteit In The Mood in Triangel vindt deze laatste avond van het jaar plaats. De Crackers beginnen hun optreden om negen uur 's avonds. De zaal is om half ne gen open. De toegang bedraagt 3,50 gulden. Vlaardingen De cabaretgroep Habakuk komt zondagavond op de koffie bij Youth for Christ Zij brengen een indringend programma in de koffiebar aan de Nieuwelaan. Het program ma, dat de toeschouwer aan het denken, moet zetten, begint om 8 uur. Vlaardingen Morgen brengt de Stichting Rood Vlaardingen, uitsluitend voor donateurs, een filmvoorstelling in de „Harmo nie". Na de vertoning die om 8 uur begint is er tot midder nacht gelegenheid wat na te praten in de sociëteitzaal. De film „Themroc" is volgens de stichting te beschouwen als een op humoristische wijze ge brachte revolutionaire satire. Hij handelt over het individuele verzet van een arbeider tegen de onderdrukking van de maat schappij. Maasland De Maaslander Jan van den Berg Azn. is koninklijk onderscheiden wegens zijn veertigjarig ambtsjubileum op het Maaslandse notariskantoor. Tijdens een drukbezochte re ceptie ontving hij uit handen van burgemeester J. van den Brink de eremedaille verbon den aan de Orde van Oranje Nassau in goud. De jubilerende medewerker be gon zijn loopbaan onder notaris C. F, Petit dit de la Roche Diens kantoor werd destijds overgenomen door de huidige notaris W. B. H. de Jong. Maasland - het weekeinde wordt de artsendienst waargenomen door P. Noordam, Molenweg 1, tel. 12035. De weekeinddienst van de wijk verpleegkundigen is telefonisch bereikbaar onder de nummers 13271 en 15131. Vlaardingen - Verloskundigen; mej. Barendrecht, Van Hogen- dorplaan 57b, tel. 708542; mevr. Trouwerbach, Eksterlaan 138, tel. 35.18.00 en mej. Mostert, Van Haemstedestraat 13, teL 34.25.93. Maassluis Enkele nieuwe stra ten in Maassluis zullen worden vernoemd naar dichters, schrij vers en componisten. Drie van deze straten liggen in het plan Bilderdïjkiaan. De namen zijn Alberdink Thijxnstraat, Multa- tulistraat en Busken Huet- straat. In het plan Haydnlaan zijn zes nieuwe straten geprojecteerd. De nieuwe straten hier hebben de volgende namen gekregen: Lisztstraat, Chopinstraat, Wag- nerstraat, Berliozstraat, Schu- marmstraat en Verdistraat. Voor drie geprojecteerde straten in het plan Kastanjedal is in aansluiting op de in de Dijkpol- der bestaande namen gekozen voor Wegedoom, Esdoorn en Hagedoom. Voor de Taan! schuurpoider tenslotte, waar ook zes nieuwe straten komen, wordt gedacht aan namen van zeehelden. Maassluis Stadsbeiaardier Ge rard de Waardt houdt morgen weer een concert Tussen 3 en 4 uur voert hij een achttal wer ken uit op het carillon van de Grote Kerk. Er staan werken op het programma van Cris Bos, E. Grieg en K. Ditter von Dittersdorf. muunsolatie KCSpOJÏ Zend deze koepon voor vrijbliivende dokumentatie aan Roodzand-v.d. Vllst-Slruljk B.V. Antwoordnummer 393 (niet frankeren). Tel. 010-158555 Rotterdam. Naam Adres Plaats:.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1975 | | pagina 3