HVO rukt de tweede op naar plaats ui Piet van Veen: versterking Zwaluwen wint, maar óók „slachtoffer" HBSS HEEFT GEEN GELUK arbitrage MARCEL BLOMSTEEL VERBETERT CLUBRECORD 9\ Trainer Bouquet: „Bewust gegokt op een gelijkspel" jH' Vrije trap levert Groot-Ammers winst MAANDAG 15 DECEMBER 1975 Koudekerk HVO's opmars lijkt door niemand te stuiten. Zelfs de koplopers moeten één voor één ervaren dat de formatie van Harry Bouquet geen „outsider" meer is. Vorig seizoen hielden de oranjehemden zich via een verrassende eindsprint ternauwernood staande in de derde klas, maar thans, onder (nieuwe) leiding van Harry Bou quet, blinkt de formatie vooral uit in motivatie. He ex-trainer van DHS: „De spelers weten waar zij aan toe zijn. Bewust tracht ik de jongens de noodzakelijke tactiek bij te brengen, opdat zij kunnen begrijpen hoe er moet worden gespeeld". Koudekerk uit was daarvan een uitvloeisel, zo mogelijk met drie verdedigende middenvelders opereren (Cees Schilder, Peter Beekhoven en Wim Stork) om daar al de aanvalsgolven van de lijstaanvoerder op te van gen. Dat concept slaagde gro tendeels omdat Koudekerk niet in staat was, behalve dan een keer halverwege de tweede v helft met een schot op de paal, om doelman Jan van Eysden uit zijn tent te lokken. HVO verdiende het uitgangspunt, een gelijkspel (0-0), „omdat Koude kerk in al zijn voorgaande duels", aldus trainer Bouquet, „al tot zestien goals (en twee tegen) was gekomen". In dat licht gezien is de prestatie van de oranjehemden er een van formaat Hoewel HVO bij tijd en wijle met de rug tegen de muur stond, omdat juist Koudekerk over vijf aanvallers beschikte. De Vlaardingers werden in dat op zicht voornamelijk verrast door snelle een-twee combinaties, maar het eindresultaat bestond vrijwel altijd uit afzwaaiers. Niettemin mochten de gasthe ren op het slechte veld elf hoek schoppen nemen, tegen HVO niets. Anders gezegd: de acties van HVO waren op één hand te tellen. Maar ook bestond het alternatief bij de oranj'ehemden uit verre afstandsschoten van voorname lijk Cees Schilder en solo's van Wim Vogel en Rïnke Baaima. HVO was door schorsing van laatste man Paul van Wezel en de enkelblessure van Jan Al- derliesten nogal gehandicapt, maar de wissels, Leen Stout en Wim Stork, pasten zich heel goed aan. Trainer Bouquet: „Vooral over de laatste man was ik content, maar dat wil nog niet zeggen dat hij er ook volgende week in staat. Leen Stout weet dat hij zg. „tweede keus" is". Wim Stork daarentegen moest duidelijk wennen aan de acties die HVO doorgaans vanuit het middenveld wil opbouwen, Al- derliesten en Schilder zijn daar voor de aangewezen makkers riiet de lange pass. Wim Stork moest, evenals zijn collega's zich in hoofdzaak tot verdedi gen beperken. Uitgezonderd overigens het laatste kwartier, toen Koudekerk de zaak tracht te te forceren. Toen waren er enkele uitgespeelde kansen voor Cees Schilder, die wegens te fel aanvallen tegen een offi ciële waarschuwing opliep, en Rinke Baaima, maar toen ook, Door Bas van den Berg op dat late uur, waarin iede reen hèt uitzicht werd belem merd door een kleine sneeuw storm, kon doelman Vergunst zich ook bewijzen. Ver in de tweede helft liet trainer Bouquet ook nog eens-Maarten Dijkshoorn opdraven voor Wim VogeL Bouquet „Alleen om er meer verrassing in te brengen. Vergeet niet dat ik door het ontbreken van Van Wezel en Alderliesten gehandicapt was. Evenals ik ook niet over Jacob Storm („bewaking in Beilen", red.) kon beschikken. veld, waar julsti HVO steeds verder terug viel,-joeg het thuis- f front de bal steeds weer over f links, waar aanvoerder Sjaak s Drop een sublieme partij ver tolkte, Keer op keer kon hij via slidings de bal tot. hoekschop verwerken. Zelfs redde hij in de 25ste minuut nog op de doel- f lijn, toen uit de tweede hoek- schop Ringelen5tein een kopbal losliet, die doelman Jan van Eysden kennelijk verraste. Hij ging (te) Iaat horizontaal, maar zijn aanvoerder redde fraai. Een afstandsschot van Cees Schilder aan de overzijde vloog rakelings over, evenals daar voor al twee schoten van Wim Vogel. Hoewel Koudekerk lan ge tijd voor rust de zaak con troleerde, was het niet werke lijk gevaarlijk. Wel agressiever en sneller en daarbij combi neerde het bekwamer. Maar steeds kon HVO via vinnige ingrepen de acties ter elfder ure onderbreken. HOUDING Harry Bouquet. .bewuste tactiek. REDDING Na een licht veldoverwicht van HVO sloeg Koudekerk met snelle acties resoluut terug. Via veel balbezit op het midden- Ook na rust, toen Koudekerk hei lig van plan was snelle bressen te slaan in het oranje verweer. Maar er was geen doorkomen aan. De defensie van HVO zorgde maar voor drie hoek schoppen (voor rust acht) en naarmate de tijd verstreek was het Koudekerk aan te zien dat Toen intussen Ringelenstein de het er niet dn geloofde. Die paal beroerde na een Vlaar- „houding" gaf HVO in de span- dings misverstand, schrok HVO nende slotfase nogal wat bewe gingsvrijheid. Toen ook kropen Peter Beekhoven, Cees Schil der en Wim Stork uit hun ver dedigende stelling en zelfs gaf dat lichte veldoverwicht de Vlaardingers nog enkele riante, kansen. van zijn wandaad, maar toen. zelfs de verdedigers van Koude kerk om beurten naar voren renden, kwamen er wederom, voor HVO counters genoeg. Vooral via Rrnke Baaima, die enkele malen de bal klaar legde voor Maarten Bom, maar de Vlaardingse spits had beslist niet zijn dag. Toen ook HVO's aanval faalde, bleef de uitslag daardoor 0-0. Sassenheim Ondanks een benauwd laatste half uur nam PPSC zaterdag toch de volle winst (1-0) mee naar Schiedam. SïZO zag geen kans om de in de "tweede helft opgelo pen achterstand weg te werken. Via een grote serie cor ners en nogal wat vrije trappen, omdat PPSC regelmatig aan de noodrem moest trekken, oefende SI- ZO pressie op de Schiedamse formatie uit: echter zonder re sultaat. Met als gevolgd dat het doelpunt van Dik Vos, gescoord na 15 minuten twee punten waard bleek te zijn. Daarmee blijft PPSC in de run ning en moest SÏZO een klein stapje terug doen. Een toch wel verdiende overwinning voor de Schiedammers omdat men vóór rust steeds in de meerderheid was en na de rust - vanaf de voorsprong - knap verde digde. Vóór rust won het trio Dik Vos, Dik Woord en Koen Winkelman de slag op het middenveld, 1 waardoor PPSC de ploeg was die de lakens uitdeelde. Er rolden nogal wat aanvallen, op het doel van keeper Leo Lefeber af, die echter goed vakwerk afleverde in zijn hok. Piet van Veen (aanvoerder) deed voor het eerst sinds lange tijd weer mee en bleek vooral in de combinatie een versterking. Hij stelde Peter den Hartog en Coen Winkel man een paar keer in staat om te schieten, maar men mikte niet goed of keeper Lefeber greep op heit juiste moment in. VOORSPRONG Een vloeiende PPSC-aanvaJ in de vijftiende minuut van de tweede periode was aanlei ding voor Schiedamse vreugde. Via een pass van Ad Weber werd de snelle Peter den Hartog aan het werk gezet, die twee man passeerde en toen de bal op maat voorzette naar Dik Vos, die ineens en onhoud baar inknalöe: 0-1. Ondanks de voorsprong begon PPSC nu angstig te voetbal len. SIZO profiteerde daar van door volop het gaspe daal in te drukken. PPSC kon veelal met niet veel an ders dan paniekvoetbal er ger voorkomen. Het werd dus een benauwde slotfase waarin PPSC echter overeind bleef. De gevaarlij ke spits Ron van Djest van SIZO werd door het centrale Schiedamse duo aan de ket ting gelegd en de af stands- schoten waren een prooi voor keeper John Rost. Het bleef 0-1- Jaap Verwey juicht over de gelijkmaker vsn Martin Meyer. Herhaalde taferelen Vogels weer alleen aan de leiding Vlaardingen Alsof Zwa luwen een veldslag had moeten leveren om ASWH klein te krijgen. Volgens het beeld van scheidsrechter Piet La- brujère was dat ook zo, getuige de indrukwek kende balans die hij tot verbazing maar vooral tot verbijstering bij Ze- luwen én in mindere mate bij ASWH ach terliet De balans van de Wassenaarse arbiter ver meldde dat Zwaluwen met 2—0 had gewonnen, maar in negatieve zin dat John van Rees uit het veld was gestuurd, èn Maarten Keizerwaard èn Joop Brussé een offi ciële waarschuwing kre-1 gen uitgedeeld. Niets was echter minder waar dat het hier, getuige dat beeld, een strijd van le ven of dood was ge weest Wel een stevige partij, maar met faire strijdmiddelen. De winst van Zwaluwen was er dan ook één met een zeer zure bijsmaak. Het bericht dat mede-koploper Barend- recht een pont verspeelde werd vooralsnog voor ken nisgeving aangenomen, want Zwaluwen was nog te geschokt over de ervarin gen. Een mopperende trainer Frans de Kruis: „Wat moet Ik van de leiding zeggen. Ik vraag me af of de scheids rechter wel bij de wedstrijd was. Gelukkig hebben we ons verstand erbij gehou den, anders waren we de punten ook nog kwijt ge weest". De smet op de wedstrijd viel pirn, twintig minuten voor de rust. „Toen was de onderlinge irritatie zo hoog opgelopen, dat ik in moest gaan grijpen", weerlegde de arbiter na afloop. Na een sterk begin draaide de leidsman als een blad aan de boom om. Pas toen kwam er irritatie, maar wél veroorzaakt door de toen genomen beslis singen. Kort voor rust leidde dat tot het uitsluiten van John van Rees. Op de linkervoorpost was de Zwaluwen-spits in de slag ge raakt, waarop scheidsrechter Labrujère met de richting kleedkamer wijzende vinger kwam. „Wegens het trappen van een tegenstander", onrv- ---*schreef de arbiter op het for mulier. Mondeling verduidelijk te hjj nog: „Het gebeurde in een flits, maar ik stond er boven op". De reeks verwensingen die Van Rees hem tijdens het weg zenden nazond, werden even eens genotuleerd. Van Rees had overigens eerder al een verma ning ontvangen. Op dat moment had Zwaluwen ASWH en wellicht dan ook de moeilijkheden voor kunnen zijn. Behoudens het eerste kwartier controleerden de vo gels de strijd volledig. De de fensie gunde doelman Aad Boers nauwelijks een bal, het middenveld was voor de Zwalu wen, de voorhoede draaide góed Zwaluwen stuntelde ech ter met de afwerking. Na een afgekeurd buitenspeldoelpunt van Joop Brussé, kregen resp. Jos Buitelaar, Van Rees en Herhaalde taferelen bij Zwaluwen—ASWH, „scheidsrechter wat nu weer?" Henk Nentjes „dotten" van kansen, die alle evenwel om zeep geholpen werden. „Dat we met z'n tienen verder moesten, was juist een extra prikkel", aldus De Kruis. „Het was geen enkele aanleiding om te gaan verdedigen". ASWH on dervond al snel de furieusheid van Zwaluwen, dat geladen ten aanval trok. „Conditioneel wa ren we veel sterker, hetgeen uiteindelijk beslissend bleek", aldus De Kruis. Jos Buitelaar stuitte eerst nog op doelman Van der Meulen, maar in de negende minuut spleet de, ASWH-defensie open. Doorzet tende Brussé forceerde een vrije trap, waarvoor Leen Pijp ers zich meldde. Dat de mid denvelder daarin een specialist is ondervond doelman Van der Meulen toen de bal al achter hem lag: 1—0. Om onbegrijpelijke redenen slin gerde arbiter Labrujère kort achter elkaar Maarten Keizer waard en Joop Brussé op de bon. Waarom? Voor onbenulli ge voorvallen waarvan er hele ritsen voorvielen, aan beide zij den. „Keizerswaard trapte de bal uit de handen van een te genstander en Brussé maakte zich schuldig aan ruw spel", oordeelde de leidsman. Schouderophalend ging het spel verder, waarbij het vooral voor Zwaluwen pleit dat men het hoofd koel hield. „Mag dat nu zomaar, zo links en rechts vrije schoppen geven zonder dat er iets aan de hand is?", vroeg een met stomheid geslagen De Kruis zich af. De 1—0 voorsprong van Zwalu- Rein Homan bij herhaling in de voorste linie. wen kwam overigens nauwe lijks in gevaar. De ploeg van trainer Leo van Graafeilaud kreeg geen enkele kans tegen de hechte verdedigingslijn van Zwaluwen. Een zeer ver schot van Henk Nentjes ketste op de lat, maar kort voor tijd viel toch de definitieve beslissing. Joop Brussé blesseerde zichzelf na een duel met doelman Van der Meulen. Hoewel hij krim pend van pijn het veld verliet en zijn knie in de kleedkamer flink gezwollen bleek te zijn, dachtarbiter Labrujère ook hier anders over. „Die speler stond ook op de nominatie om er uit gestuurd te worden. Daarom was het zeer verstan dig dat hij zich liet vervan gen". Ernst Kegel was de invaller, en de A-junior had zich geen aan genamer debuut kunnen wen sen. Juist hij was het die hoog opspringend 2—0 kon inkop pen. Dat een doelpunt van Rem Homan in de laatste seconden ten onrechte wegens buitenspel werd afgekeurd er stond nog een verdediger op de lijn deerde Zwaluwen toen niet meer. Kwalijk was echter wèl, dat arbiter Labrujère na afloop de bedankende hand van Zwa luwen-aanvoerder Werner van der Meer weigerde. „Omdat ik tijdens de wedstrijd te weinig steun van die aanvoerder kreeg, daarom", aldus Labrüje re. Het onderstreepte slecht zijn wijze van leiding geven zaterdagmiddag althans. Schiedam Juichend sprong trainer Plaisier van Groot-Ammers zaterdag uit de dug-out, nadat scheidsrechter Van Elswijk voor de laatste keer had gefloten bij de wedstrijd HBSS—Groot-Ammers. Een duel dat uiteindelijk door de gasten met 1—2 werd gewonnen. Verheugd over de overwinning van zijn ploeg, doch vooral veel lof toezwaaiend aan beide elftallen, voor hun inzet en vertoonde spel, was het commentaar van trainer'Plaisier, na afloop van de wedstrijd. Een uitspraak welke door HBSS-trainer Zoltan Szalay volkomen werd ondersteund, doch wel met de aanvulling, dat de meest gelukkige ploeg had gewonnen en een puntenverdeling zeker de verhou ding was geweest. Toegegeven, de eerste helft was Groot-Ammers het meest ge vaarlijk en was het vooral Ton Viergever, die met zijn haar scherpe passes zijn voorhoede aan het werk wist te zetten. De tweede helft daarentegen was het hoofdzakelijk HBSS dat de toon aangaf en speelde de wed strijd zich voor het merendeel af op de helft van Groot-Am mers. Tot aan de vijfendertigste minuut in de eerste helft hadden beide keepers hun doel schoon weten te houden met daarbij de aante kening dat vooral keeper Ver dam van HBSS het wel wat drukker had dan Jan Vink aan de andere kant. De vijfendertigste minuut echter bracht HBSS op een achter stand. Henk Scharioo had een dieptepass op Ton Viergever verkeerd beoordeeld en toen de geroutineerde Viergever ook nog de Schiedammer met een schijnbeweging op het verkeer de been had gezet, was er voor hem geen vuiltje aan de lucht om ongehinderd de bal langs de uitlopende Verdam in het lege doel te schuiven: 0—1. Een minuut later was het echter gelijk. Vanaf de middenstip was de bal in het strafschopge bied van Groot-Ammers be land waar in een scrimmage voor het doel, vriend en vijand probeerde de bal te raken, doch uiteindelijk Martin Meyer t de bal ineens hard op „de pan toffel" nam en oerhard in de hoek knalde: 1—I.' Het bleef verder een open strijd met toch wel wat gevaarlijkere aanvallen van Groot-Ammers, terwijl vooral de lange Jan Maurik met vaak harde kopbal len Cees Verdam voor moeilij ke problemen stelde. Aan de andere kant verrichtte ook Jan Vink een, goede redding op een „loeier" van Jaap Verwey, door de bal vol op de vuisten tot corner te stompen. De rust kwam met een I—1 stand, waarmee beide partijen volle dig tevreden waren. Na de pauze een wissel bij HBSS en was het Wim van Est, die Jaap Verwey was komen ver vangen. Een waar bombarde ment barstte los op het doel van Groot-Ammers om op een voorsprong te komen. Maar het leverde HBSS niet het gewenste resultaat op. Een spetter op de lat van Wim Houtman had be ter lot verdiend en jammer voor HBSS was het dat Martin Meyer iets te snel op de terug springende bal was toegelopen, zodht de bal net over zijn hoofd terug het veld in sprong. Ook Leen Rademaker had pech toen een haarzuiver schot in de benedenhoek zeker doel getrof fen zou hebben als op het aller laatste moment de bal niet vlak voor doel op de grond belandde en net via een graspolletje naast het doel sprong. Groot- Ammers counterde echter uit- stekend en de HBSS-achterhoe- de moest erg attent blijven om de razendsnelle Jaap de Boer geen meter vrijheid te geven. Net toen het aanvalsgeweld van HBSS wat geluwd was, was het Groot-Ammers dat voor de tweede maal toesloeg. Bij een vrije trap, buiten de rand van het strafschopgebied, was het Hans van de Ree, die over de muur op de vrijstaande Jan Maorik mikte. Die bedacht zich geen moment en liet Cees Verdam voor de tweede keer „vissen", wat 1—2 betekende. HBSS deed er verder alles aan wat het kon, doch een verande ring van stand zat er niet meer in, zodat dus bij het eindsignaal van de uitstekend fluitende sc heidsrechter Van Elswijk een overwinning terecht kwam bij de ploeg die door Vrouwe For- tuna als uitverkorene was aan gewezen. Clubkampieonschappen VZC Vlaardingen Aan het derde onderdeel van de clubkampioenschappen van VZC, de vlinderslag, deden 49 leden mee, allen boven de 12 jaar. Marcel Blomsteel over heerste in dat gezelschap, getuige zijn verbetering van het clubrecord, dat hij van 1.18.8 terugbracht tot 1J8. Voorts stak het sterke zwemmen van onder ande re Irma Voorham, die Anneke van der Ende drie banen voor bleef, tot de ver beelding. Maar de eindsprint van Anneke was in het Kolpabad toch weer onweer staanbaar. De tijd van de Vlaardingse was 1.16.1 tegen Irma 1.182 Ook Marianne But blijft goed meekomen. Bij de meisjes en dames eiste Diane Ede- lijn de hoogste eer voor zich op, gevolgd door Karin Nieuws traten en Ada Pors. Tonny Ruys werd veruit eerste bij de jongens 1960/1961 in 1.11.4, gevolgd door Peter Jonkman in 1,19.8. Bij de heien klokte Ruud Pijper als eerste 1.00.7, gevolgd door Rob de Gier 1,01.6 en Frits Jan. Edelijn 1.04.8. Paul Gast bezette de vierde plaats in 1.05.3. Uitslagen: 100 vlinder meisjes 1962/1963: 1. Anneke van der Ende 1,16.1, 2. Irma Voorham 1.18.2, 3. Marianne But 1.21,8,4. Nanda Harteveld 124.5, 5. Irma van der Ende 1.25.9, 8. Monique Brugmans 1.27.1, 7. Marion van Neuren 129.6, 8. Els But 1.37, 9. Mieke Gast Dis, 10. Eline van Oudenaarden 1.42.1, II. Erna van der Most 1.44.6, 12. Linda Hendriks 1.01.1 (dis). 100 vlinder meisjes 1960/1961: 1. Diane Ede- lijn 1.09.6, 2. Karin Nieuwstraten 1.11,2, 3. Irene van der Laan 1.14, 4. Ilse Verhey 1.18.5, 5. Joke van Vliet 1.20.4, 6. Helma Harteveld 1.24.2. JOO vlinder meisjes 1959 en ouder: 1. Ada Pors 1.10.8, 2. Yvonne van Heyst 1.13.3, 3. Eis Nieuwstraten 125.8, 4. Yvonne Ver- maat 1.28.4. 100 vlinder jongens 1062/1963: 1. Marcel Blomsteel 1.18, 2. Hugo van Santbrink 1.30.6, 3. Marcel de Gier 1.33.1, 4. Marcel van der Kruk L37.4, 5. Arjan Ydo 3.37.4, 6. Erik Jan Helderop 1.52,4 (dis). 100 vlinder jongens 1960/1961: 1. Tonny Ruys 1.11.4, 2. Peter Jonkman 1.19.8, 3. Jan Willem de Jong 122, 4. Peter Bekkering 1.302, 5. John Gouweleeuw 120.5, 6. Joop de Jortg 1.30.8, 7. Michel Klessens 122.1, 8. Jacky Dijkshoorn 1.36.7, 9, Leo Voogt 1.39,10. Stef Ket 1.42.1 100 vlinder heren 1959 en ouden 1. Ruud Pijper 1.00.7, 2. Rob de Gier 1.01.6, 3. Frits r Jan Edelijn 1.04.8, 5. Payl Gast 1.05.3, 5. Gerrit Buys 1.10.8, 6. Pim van der Werff 1.11.1, 7. John Bot 1.14.9, 8. Kees de Rad der 1.23.8 (dis), 9. Ruud Suurland L29.2, 10. John Blokzijl 1.33.5 (dis).

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1975 | | pagina 4