i iltuurnota nietszeggend Comité blijft vertoornd over godslastering 'Gieren Gehoorzaal Ratten melden Kerst- en nieuwjaarskaarten van bekende Nederlandse kunstenaars Kerstavond met samenzang Maas- ianders exposeren Onduidelijk beleid moeilijk uitvoerbaar Die Deen heeft nog steeds duivelse pl annen Fikse binnenbrand Bilderdijkstraat Kinderen ia of nee Brand en kouwelijke dief Lunchconcert Tegen lichtmast IN GEMEENTEMUSEUM MAASSLUIS: WUÜUNSDAG 17 DECEMBER 1975 Vlaardingen De brandweer van Vlaar dingen zorgde ervoor dal oud papier behou den bleef. Dit lag op geslagen in de 4e In dustriestraat om te worden verwerkt Bij laswerkzaamheden sprong een vonk. in een plasje olie dat op de grond lag. Het brandje, dat maanda gochtend uitbrak, kon snel bedwongen wor den. Ook werd er in het afge lopen weekend een diefstal gepleegd. Het was kennelijk een dief die bet koud had. Hij nam namelijk van een bouwwerk in Ho- Jy-N'oord twee centra le verwarmingsketels mee ter waarde van vierduizend gulden. VIaardingen De jaarlijkse kerstavond van de verenigin gen van de Christelijke Gere formeerde Kerk zal vanavond om half acht beginnen. Naast koorzang en declamatie zal ge zamenlijk gezongen worden. Ie dereen is van harte welkom in de Emmastraatkerk. VI aard in gen Vanaf twaalf uur morgen zal Cor Don het oranje- carillon van de Grote Kerk in Vlaardingen bespelen. Daarna volgt een orgelconcert van Aad Zoutendijk, organist van de kerk. Hij zal in een half uur durend programma werken spelen van Vincent Lubeck, Johann Seb. Bach en Domenïco Scarlatti. Een improvisatie van adventlie deren vormt het besluit Schiedam Na behandeling in het Gemeente Ziekenhuis heeft de politie op het hoofdbureau aan de Lange Nieuwstraat een bloedmonster genomen van de 25-jarige automobilist 3. N. uit Schiedam. De man was waarschijnlijk onder invloed van alcoholische drank op de Zwaluwlaan de macht over het stuur kwijt geraakt en tegen een lichtmast gebotst. Hij had hierbij een hoofdwond op gelopen. De auto werd aan de voorzijde flink beschadigd. Maasland Tot en met zondag is er in het Maaslandse cen trum De Rozenhof een exposi tie te zien van amateurschil ders en tekenaars die in Maas land wonen. Vijftien exposan ten stuurden daarvoor hun pro- dukten in, bestaande uit olie verfschilderijen, pentekenin gen, schilderijen onder glas en een collage. De geëxposeerde werken zijn veelomvattend. In de categorie landschappen neemt de omge ving van Maasland een belang rijke plaats in. Diverse Inwo ners legden hun blik vanuit de polder op het dorp, of alleen op landschapstafereeltjes vast. Tot de verbeelding spreekt ook ftet fraaie interieur van de Ned. Hervormde kerk» geschilderd door de Maaslander Van der Kaaden. De openingslijden zijn dinsdag, Woensdag, donderdag? zaterdag en zondag'van arie tot vijf uur en opf<dinsdag-, woensdag, en igavond van zeven tot rtuur. Wethouder Cfara Visbeen Schiedam De cultuurno ta van Clara Visbeen is Inderdaad het flutwerkje geworden, wat men er zelfs in PvdA-kringen al van venvacht had. On danks de lange voorbe reidingstijd is de nota een nietszeggend geheel geworden: slechts aen opsomming van wat al gemeen bekend was. Een doel staat wel voor ogen, maar over het hoe en wanneer de wensen ge realiseerd kunnen wor- den wordt in de beleid snota van de wethouder nauwelijks gerept. Gevolg daarvan is, en dat komt ook door de manier waarop zij haar weinig concrete verwach tingen omschrijft, dat de cul tuurnota niet duidelijk te in terpreteren is. Was de nota van PPR-wethouder Hans van der Wilk (van communicatie, wijk- aangelegenheden en jeugdza ken) vaag te noemen, deze nota van PvdA-coIlega Clara Vis been slaat alles. Zij voelt dat zelf ook wel aan, in het hoofdstukje over de organi satie van het culturele beleid. Geciteerd daaruit; „Het beeld is versnipperd. Een werkelijk be leid kan niet gemakkelijk ope rationeel gemaakt worden". Met andere woorden, wethou der Visbeen vindt het veld van culturele aangelegenheden on- overizhlelijk, zij komt er niet Om maar eens een aantal culture- kenmerkt door opmerkingen als „Daar moet nog een princi piële discussie over op gang worden gezet" en „Dat zal over ongeveer een half jaar m een aparte nota* uiteengezet wor den" en „Daar is nu nog mets programmering voor het thea ter te willen maken, komt haar dan ook goed uit. Mocht de SG met slagen, en dat lijkt niet zo onwaarschijnlijk met een on deugdelijk theater, dan houdt de gemeente de handen schoon. over te zeggen". Net als uit de Voorlopig zal het Passage Thea- beleidsnota van Hans van der Wilk bleek, staat de gemeente raad het komende jaar nog een fiks aantal nota's over cultuur naast de beleidsnota te wachten. door Kor Kegel blijkens een debat in de maan dagavond gehouden SG-verga- dering. Aan de gemeenteraad is een protest tegen de bewuste bezuinigingsplannen gezonden. Overigens hoopt de wethouder dat het eens mogelijk zal zijn, dat de SG en de gemeente met een gezamenlijke beleidsvisie komen. Wat betreft het museum: Clara Visbeen heeft het over onder meer een gering budget voor aankopen. Zelfs zo gering, dat men zich moet bezinnen op wel ke weg moet worden voortge gaan, Bezuiniging maakt, dat het moeilijker wordt een verza meling en tentoonstellingen te krijgen van eigentijdse kunstui tingen. Over voormalig wees huis De Lindenhof schrijft Vis been, dat die niet vóór 1980 bij het museum kan worden ge voegd. De drempelvrees voor het mu seum wordt minder, vindt Cla ra Visbeen. Daarom moet wor den uitgezocht of het wel de moeite en kosten waard is on* kunst in de wijken te gaan ex poseren. Natuurlijk vindt de wethouder het, dat meer Schie- damse kunstenaars tentoonstel lingen krijgen in het Stedelijk Museum. ter voornamelijk fungeren als In het komende jaar, kondigt wet- uit en zal nota bene in de prak tijk nog een jaar nodig hebben om haar beleidsnota voor 1976 echt compleet te maken. Maar dan zijn we al toe aan een nota met verwachtingen voor *77. De huidige beleidsnota wordt ge- lUllllltiiniUlllHIHItllillillIllKilllill le zaken te pakken; ook bij Clara Visbeen is het besef ge groeid, dat de akoestiek van het voor enkele tonnen verbouwde Passage Theater niet deugt. Dat de Sehiedamse Gemeenschap (SG) als culturele stichting zo bereidwillig is geweest om de slecht draaiende bioscoop. Op de koop toe heeft Clara Visbeen het in haar nota over een financieel soberder be drijfsvoering voor het Passage Theater. Bezuinigingen staan ook het Ste delijk Museum en -de SG te wachten. Uit de beleidsnota van mevrouw Visbeen blijkt echter nergens dat beide instellingen het kalmer aan moeten gaan doen: de wethouder blijft opti mistisch, al legt de SG zich in ieder geval niet zomaar bij de voorgestelde bezuiniging neer, houder Visbeen aan, zullen nog rapporten en andere verslagen worden uitgebracht over de Sehiedamse Muziekschool, over een atelierbeleid en de sociale positie van de beeldende kunst enaars, over de commissie stadsverfraaiing, over amateu ristische kunstbeoefening, over vormings- en ontwikkelings werk en over coördinatie van voorstellingen in het kader van de actieve en passieve cultuur. Kortom, allemaal zaken waar over Clara meer klaarheid had moeten brengen in haar beleid snota 1976. V V «r;> sr - Maassluis In samenwerking met het ministerie houdt de gemeente deze weken een actie ter bestrijding van ongedierte. De strijd gaat vooral tegen de bruine rat die erg schadelijk is voor mens, huisdier en milieu. Achteloos weggegooid voedsel en overdadig gestrooid vogelvoer trekt ratten aan. Wie deze beesten gezien heeft kan dit melden bij de dienst gemeentewerken, Johan Evertsenlaan 12, tel. 01899-13733. Maassluis Een nostalgi sche aangelegenheid noemt de bekende kunstschilder Jan van 99 99 mtimmniiimitiiüiiiiiiiiififrmimi Heel de tentoonstelling, die tot en met 12 januari wordt gehouden in het Maassluise Gemeente museum, Er xijri daar uit aijn collectie ruim driehonderd kerst- en nieuwjaarskaarten bij eengebracht om - zoals vroeger in zijn Rotter damse kinderjaren ge bruikelijk was - het Ge meentemuseum in Maas sluis te dienen met een heuse kersttenloonstel- ling. Jan van Heel herinnert het zich nog goed, dat van die vele tra- ditionete kersttentoonstellingen in Rotterdam, jn Boymans en Door Jan Zwart Volksuniversiteit, een druk ge bruik werd gemaakt. In zijn lange leven heeft hij van tal van Nederlandse kunstenaars telken jare originele kunstwerk-* jes ontvangen in verscheidene techniek, etsen en litho's, dozen vol, omdat hij nu eenmaal „de ziekelijke gewoonte" heeft alles te bewaren. Uit die grote collectie die sinds 1948 steeds maar is aange groeid tot een enorm aantal, is het meest belangrijke gekozen, zodat er in het Maassluise ge meentemuseum nu sprake is van een unieke tentoonstelling, omdat in deze veelheid van kleinkunst een afspiegeling te Gemeentemuseum Maas sluis, Zuiddijk 16, Maas sluis. Kersttentoonstel ling 1975 tot en met 12 januari. Circa 300 kerst en nieuwjaarswensen ontworpen door bekende Nederlandse kunste naars, uit het bezit van de heer en mevrouw J. van Heel-Poort te Den Haag. Dinsdag t/m zon dag 14-17 uur; dinsdag avond 19-21 uur. zien is van het werk van ver scheidene kunstenaars. Omdat op deze tentoonstelling ook te proeven is welk een fleur en geur dit soort kaarten, waarin menig kunstenaar iets heel per soonlijks laat zien, aan het te ven gaven. Zo komt men er de namen en het werk tegen van kunstenaars als Kamerling Onnes, Klement, W. J. Rozen daal, J. Óiederan, Pie- ter Defesche, Piet Roovers, Wim Noordhoek, Sandberg en architect Oud. Ongeveer zestig kunstenaars geven er acte de presence. Naast veel bezoek aan de tentoonstelling wordt er ook gehoopt, dat veel tekenlera ren met hun klassen de exposi tie bezoeken. Een collectie als hier bijeen, kan menigeen en vooral kinderen inspireren tot het maken van een kerstkaart, tot weer even creatief be2ig zijn, tot het vervaardigen van iets in eigen stijl. Dat al die kunstenaars hun eigen stijl to- nen, geeft tevens aan deze unie ke gebeurtenis m Maassluis een zeer persoonlijk cachet. Oekel: iiiimfiim!imm]miiiiii)iiiiiNi!iiiiiiiii!iiiiiiii|iiiiiiiiiimiiimitiiiiifmii Vlaardingen „Die Deen schijnt nog steeds met die duivelse plannen rond te lopen", luidt een zin uit een brief van het immer verontruste Nederlands comité tegen godslastering (NCTG) „Wij houden uite raard de vinger op de pols, teneinde onze stem te laten horen waar en wanneer dit nodig mocht zijn", wordt ter geruststelling toegevoegd. Het comité dat het Hoofdkan toor in Vlaardingen heeft, steekt voortdurend de drei- - gende vinger op. Regelma tig worden films, tv-stuk- ken, musicals en boeken als blasfemistische werkjes af gedaan. De eerste actie van de club was een actie tegen „Die Deen". De man, Thor- sen heet 'ie, loopt af jaren rond met plannen „het lief desleven van Jezus Chris tus" te verfilmen. De anti godslasteraars hebben dui zenden handtekeningen hiertegen verzameld, zeggen ze. De musical en de verfilming ervan van Jesus Christ Su perstar was ook maar niks. De film The Exorcist» een kerstshow van Sjef van Oe kel, en het boekje van Jan Blokker. Allemaal onder werpen waar het comité zich heeft tegen afgezet. Het heeft niet mogen baten. Films en musicals werden ka ss u cessen. Het boekje van Blokker heeft juist meer publiciteit gekregen. Het NCTG zegt hierover in een brief aan alle „Waarde vrienden"; „Ons wordt wel eens gezegd, dat men eigen lijk maar beter geen aan dacht aan deze dingen kan wijden, want door dat soort activiteiten komen deze din gen juist in de publicatie", Dit bericht in de krant is er een bewijs van, maar zo gaan de Heren verder: ;,Wij zien heel goed in, dat die mogelijkheid er in zit, maar wij menen toch, dat de uit werking van dergelijke pro testen niet te eenzijdig dient te worden gezien. Voorop staat uiteraard de vanzelf sprekende verontwaardi ging over de lastering van de Naam die ons Heilig is". Fulmineren tegen blasfemie is het doel waarnaar zij stre ven. Sterker nog, zij willen het uitroeien. Er zijn ook mensen die zeggen dat het comité zich met belangrij- ker zaken be2ig moet hou den. Musicals en films 2ijn voor het vermaak. Er is in de wereld nog wel wat meer aan de hand, waar het co mité op haar manier dan weliswaar, tegen ten strijde zou kunnen trekken. Over veel geld beschikt het comité niet. Dit jaar heeft de club ruim drieduizend gulden ontvangen. Van dat geld moet de strijd tegen de ontkerstening worden be kostigd. In de Vlaardingse Stadsge hoorzaal wordt zaterdag het blijspel „Kom van dat dak af" gespeeld. De oorspronkelijke titel luidt „A bit between the teeth", even iets anders dus. Het stuk wordt ge bracht door het Theater van de Lach. Hoofdrolspeler is John Lanting (foto). Hij speelt de rol van Berend Fris. Andere toneelspelers die meedoen zijn Arnold Gelderman, Hannah de Leeuwe, Annelies Bal kan en Frans Koks hoorn. De voorstelling begint zaterdag om kwart over acht iiniiiiiiiiniiMiiiiiiMhiiHiuitniiiiiiininiuiiiniiiHiiiiiiiiiiiititiuiiiiiiiii Schiedam Overbelasting: van de elektrische bedrading of kortsluiting is waarschijnlijk de ooraak geweest van een fikse binnenbrand aan de Bil derdijkstraat. Technici van de GTB, politie en brandweer stellen nog een onderzoek in naar de ware toedracht. Het vuur ontstond maandagmid dag in het huis van het bejaar de echtpaar Keuzenkamp, dat op dat moment afwezig was. De gealarmeerde brandweer brak de buitendeur open om in het huis te komen en ontdekte dat de vuurhaard zich tussen de zoldervloer en het plafond van de huiskamer bevond. Nadat een gedeelte van het pia fond was weggehakt was men de brand snel meester. De scha de die het vuur reeds had aan gericht is echter aanzienlijk 'Het exacte schadebedrag moei nog worden vastgesteld. Vlaardingen Hoe is het om kinderen wel of niet te heb ben". Over dit onderwerp zal vanavond uitvoerig gepraat worden in het buurtcentrum „De Haven", Weeshuisplein 18. Alle vrouwen dis belangstel ling hebben zijn van harte wel kom vanaf half negen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1975 | | pagina 4