SCHIEDAMSCHE COURANT iein op reen oor woningen Steendijkpolder Krakers in Zuid moeten huis nit f 1 W:-:-pê Overleggroep wijkwaardering opgeheven Hoogstraat afgesloten voor verkeer PvdA-voormaii steunt wethouders Project Stage BERICHT ADVERTEERDERS INLEVERTIJDEN Het malle ^e£er*n% ze& nee ie£en omstreden Rijnpoorthaven Maassluis mm Gemeente: Anderen hebben voorrang' Groenoord en Zuid stappen op: WINKELIER: „DIT KOST MIJ M'N KLANTEN" AUTOBEDRIJF ERTAN Kinderlijkje bleek schaap Donderdag 18 december 1975- ONAFHANKELIJK DAGBLAD -lOOsle jaargang no. 25474 6 pagina's. Broersvest 3 telefoon administratie 268091 - redactie 262566 klachtendienst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL Maassluis koopt al jaren lang -traditiegetrouw dus- vijf kerstbomen. Elke wijk krijgt er één. Maar Maas sluis wordt ai jaren lastig gevallen door een groei- syndroom. Er zijn wel wij ken bijgekomen, maar geen kerstbomen. Een reden voor bet immer attente raadslid Jaap van der Griend (PPR) dit eens in de gemeenteraad kei hard aan de orde te stel len. Dat kan allemaal in een dorp. Volgend jaar wordt het allemaal geluk kig verholpen. Elke wijk krijgt een deuneboom, zo dat Maassluis knus, gezel lig en vooral kneuterig blijft. Mieke en'Ton Rek moeten begin januari hun kraakhuis uit. Schiedam De gemeente gaat binnenkort een eind maken aan de kraak-ac- tie in de Zuidwijk. Mieke en Ton Rek die begin deze maand een leeg staand pand aan de Rijnstraat kraakten zul len begin januari uit huis worden gezet, Wet houder Hans van der Wilk van voorlichting heeft dit collegebesluit gisteren op het stadskan toor bekend gemaakt. „Andere gezinnen hebben voor rang", aldus de wethouder, ,jnet de feestdagen mogen ze nog blijven zitten, maar begin januari grijpen we zeker in. Deze kraak is een inbreuk op de woonverdelingspolitiek van - de gemeente en dat staan we niet toe. Ook een wethouder 2ou er in zo'n geval uitmoeten". De tijd dat het jonge echtpaar bij bureau huisvesting staat inge schreven, enkele maanden, vindt de wethouder nog erg kort Mieke en Ton vinden echter dat de nadruk moet worden gelegd op de urgentie van dit geval. „Andere gezinnen die staan in geschreven hebben vaak een dak boven hun hoofd. Wij heb ben zonder dit huis niets. Dit is toch een signaal dat die woonverdelingspolitiek van de gemeente niet deugt". De krakers zijn voorlopig niet van plan om vrijwillig het bene denhuis aan de Rijnstraat 3Qb te verlaten. Eerst gaan zij in ieder geval nog naar het spree kuur van een van de wethou ders. Water Opnieuw zullen twee kraakwo- ningen aan de Lange Achter weg worden aangesloten op het waterleidingnet. De krakers hadden gevraagd om drie hui zen aan te sluiten. Eén van de woningen is echter niet in han den van de gemeente. Een half jaar geleden besloot de gemeenteraad de krakers water te verstrekken. Ook nu weer zal de raad officieel toestemming moeten verlenen, maar hebben eigenlijk al een preeendent ge schapen door het eerste ver zoek goed te keuren. Schiedam Het stedelijk overleg over de huurver hoging in het komende jaar is een mislukking geworden. Deze overleg groep woning- en wij- kwaardering, waarin huurders en verhuur ders zitting hadden, heeft wethouder Hans van der Wilk moeten op heffen nadat de bewo ner sverenigïng Schie- dam-Zuid en de wijkver- eniging Groenoord eruit waren gestapt. Het ge volg is dat de verhuur ders nu zelf de hoogte van de nieuwe huurver hoging gaan vaststellen. „Als college van B en W betreu ren we het in ernstige mate dat de overleggroep reeds na twee vergaderingen moest worden opgeheven. Op verzoek van de minister moeten we nu stappen gaan ondernemen om alleen de verhuurders tot een gemeen schappelijke regeling te laten komen," vertelde Hans van der Wilk gisteren. De voornaamste reden dat de twee verenigingen eruit 2ijn ge stapt is het feit dat er wat betreft de huurverhoging alleen over de marge van acht tot twaalf procent mocht worden gepraat. Vooral de Gorzenaren wilden ook over een kleinere huurverhoging praten. Coordinator Dettmeijer van de werkgroep huuraangelegenhe- den heeft echter een hete was lijst met redenen waarom Zuid er uit is gestapt en die bij het overleg van tafel werden ge veegd als niet terzake zijnde. Een greep hieruit: „Vorig jaar hebben we de beleidsnota van Van Dam verworpen en het 20u dus met consequent zijn als we dit wel zouden goedkeuren. Hu ren van de zogenaamde oud bouw moeten ook niet aan de nieuwbouw worden opgetrok ken. De huurders moeten ook ten alle tijde in staat blijven om op grond van klachten de ver- hoging te weigeren. Tevens is het vreemd dat voor wijkwaar- derrng, bijvoorbeeld de twee nieuwe speelplaatsen, de huren van huizen moeten worden ver- hoogd". Net als de consumentenbond is dc wijkverenigjng Groenoord het niet eens over de struktuur van het hele plan. Het bestuur van deze vereniging gaat vol gende maand een rapport uit brengen met de redenen waar om men er tegen is en waarin tevens staat welke stappen on dernomen zouden kunnen wor den, „Bij doorvoering van die huur verhoging. kunnen er wel eens moeilijkheden komen", meent voorzitter A, van der Belt. Coördinator Dettmeijer beves tigt dat voor de Gorzen. Maassluis Er komt seen Kijnpoortiraven. Minis ter Hans Gruyters (D'66) heeft opdracht gegeven de intrekking van de toezegging voor die ha ven te bewerkstellingen. Dinsdag krijgt het Maasslnise gemeentebe stuur dit zwart-op-wit van de minister ia han den. Hij slaat dan eerste paai voor wonin gen in de Maasslnise Steendijkpolder. Het Maassluise gemeentebestuur heeft die voorwaarde onlangs gesteld. Wanneer de Rijnpoort haven er toch zou komen, zou den er in de polder geen wonin gen komen. De bouw van wo ningen in het Rijnmondgebied zou daardoor nog verder achter blijven dan nu al het geval is. De minster van volkshuisvesting heeft gistermiddag Maassluis burgemeester M.K van Dijke gemachtigd de intrekking van de Rijnpoorthaven bekend te maken. Dat gebeurde tijdens een extra raadsvergadering. In de Steendijkpolder zullen zo'n tweeduizend woningen worden gebouwd. Het grootste gedeelte is sociale woningbouw (betaal bare huurhuizen). De rest valt onder de premie-verkoopwonin- gen. Aanvankelijk zou een nog groter gedeelte verhuurd wor den. Doordat er een kleinere subsidie van het rijk komt, vindt er een verschuiving ten gunste van de verkoophuizen plaats. „Da's jammer", zei Pv- dA-fractievoorzitter Mees Dui- meiaar. Hoe groot de verschui ving is, blijft nog onduidelijk. Dat kan pas worden bezien als de financiële exploitatie van de Steendijkpclderplannen bekend is. Die berekening is pas over vijf weken te verwachten. Bij de verkoop van de premie-wo ningen krijgen Maassluizers een voorkeurbehandeling. Wet houder Greet van Eck-Groot-t veld (WD) heeft dit gistere avond toegezegd. Het voorstel voor de woningbouw werd -al- leen met de stem van PPR- raadslid Jaap van der Griend tegen- aangenomen. Burge meester Van Dijke maakte be kend dat de provide toestem ming voor de plannen heeft ge geven. Er komt van GS een vergunning via een speciale procedure (artikel 19). v" "v. v De Hoogstraat, alleen nog maar 's ochtends bestemd voor leveranciers. Vlaardingen Een ge deelte van de Hoog straat in Vlaardingen is voor het doorgaande verkeer afgesloten. De bewoners van de Korte- dijk kunnen daardoor opgelucht ademhalen. Zij krijgen minder ver keer langs han huis. De Kortedijk en Hoogstraat zijn door vele automobi listen als sluiproute ge bruikt Het is een korte re weg naar het cen trum. Die tijd is nu voorbij. De afsluiting tussen Afrol en Korte Hoogstraat is voorlo pig een proef van een maand. De meeste winkeliers van de Hoogstraat zijn voorstander van de afsluiting. De eigenaar van snackbar Hobu Poku is dat niet: „Dit kost mij m'n klan ten". Vooral na winkeltijd komen veel automobilisten een patatje bij hem halen. Zij kunnen niet meer tot voor de deur rijden. Hij wil dat het verbad na vijf uur 's middags niet meer geldt. „Maar dan moet er een extra bord komen. En dat zal die wethouder wel niet willen", zegt hij. „Die wethouder" is Bas Goudriaan van de PvdA. Een andere snackbarhouder en een slager delen de Hoku Poku-me- ning. Vorig jaar hebben winkeliers om de afsluiting gevraagd. De eige naar Bul va van een lampenwm- kel zegt: „De mensen parkeer den hun auto bij mij voor de deur en gingen dan op het Lies veld winkelen. Mensen met kin derwagens konden nauwelijks over de smalle stoep lopen. Het stond vol met auto's en langs de muren fietsen en brom mers". Hij is voorstander van de afsluiting. „Het bevalt me hardstikke goed", zegt hij. Min der verkeer betekent meer voet gangers (lees: klanten) in het gebied. Het is bijna 2eker dat het gedeelte tussen de Afrol en de Korte Hoogstraat voetgangersgebied wordt Eigenlijk moet dit wor den voorgesteld via het veelbe sproken structuurplan. Dat plan Iaat echter nog een jaartje op zich wachten. „Je kan echter met met alles wachten op het structuurplan", aldus een woordvoerder van de gemeente. Of de wijziging definitief wordt, hangt af van studies die gemaakt worden. De automobi listen zullen hun route naar het centrum nu via de Hoflaan of de Delftseveerweg moeten ne men. Het bestemmingsverkeer (leveranciers) mogen 's och tends nog wel emge uren ge bruik maken van het afgesloten gedeelte. De raadsleden slaakten een zucht van verlichting, toen bekend werd dat de Rijnpoorthaven de finitief niet wordt aangelegd. Al sinds de toewijzing -in 1969- is er veel verzet tegen de plannen geweest; voornamelijk uit mi lieu-overwegingen, GS van Zuid-Holland, het Openbaar Li chaam Rijnmond, Schiedam, Vlaardingen, Maassluis en het Westland hebben zich altijd te genstanders getoond van het Rijnpoortplan. Folofout In onze krant van gisteren is door een technisch misverstand een verkeerde foto geplaatst bij het artikel „Plan voor Ï40 wonin gen bij 't Nieuw Werck". De geplaatste foto toonde de omge ving van de Dam en niet 't Nieuwe Werck aan de Nieuwe Haven. voor botrouwbarm occasion» v. De venters tr« at 17 Schiedam Tel. 26.53.25- Koopavond geopend Schiedam PvdA's fractieleider Joop de Jong heeft het gisteravond tijdens een ledenvergadering van deze socialistische partij opgenomen voor de Schie- damse wethouders Hans van der Wilk <PPR) en Eef Collé (CPN). Schiedam Stage, een sociaal-maatschappelijk pro ject dat vorm krijgt middels een niet-commercieel café in De Goudsbloem in Schiedam, heeft bij de gemeente de nodige belangstelling gewekt. Hans van der Wilk (PPR), wet houder van wijkaangelegenhe- den en jeugdzaken, wacht vol1 spanning op het definitieve be stemmingsplan voor de voor malige mouterij aan de St An- nazusterstraaL Het project Stage is en wordt nog verder uitgedacht door stich ting De Goudsbloem (die de mouterij van de ondergang heeft gered door het pand te restaureren) in samenwerking met Bram Uil. En nota, die onze krant in handen kreeg, vertelt in grote lijnen over het project Bram Uil, met Bertus Nooteboom de directie van het project vormend, be schouwt deze nota echter als een prullenmand-stuk. Hij ziet de nota slechts als een fase in de realisatie van Stage. Over het project, of zoals de me dewerkers het tot nu toe min of meer zien, meer op pagina drie. Schiedam Twee brugwach ters van de gemeentelijke Havendienst belden giste ren in paniek de politie op. Zij vermoedden dat in het water van de Lange Haven het stoffelijk overschot van een kind dreef. Het lugubere bericht kon ech ter door de politie worden ontzenuwd. Het bleek de resten te zijn van een schaap dat waarschijnlijk door buitenlandse werkne mers ritueel is geslacht. De resten zijn naar het slacht huis overgebracht Het gevoerde beleid van deze twee leden van het program- college van PvdA, PPR en CPN werd op de vergadering aangevallen door met name de senior van de partij, de altijd dwarsliggende Chris van Dijk (80). Die verweet Van der Wilk met een vage beleidsnota over 1976 op de proppen te zijn ge komen. Joop de Jong: "Wat verwacht je nou voor concrete daadwerke lijke, direct uitvoerbare voor stellen van een wethouder die, zonder ambtenaren die hem di rect behulpzaam kunnen zijn, moet proberen te komen tot een beleid over zo'n overzichtelijke problematiek? Niemand kan in zo'n geval met een overduidelij ke nota komen". Hans van der Wilk is voorzitter van communi catie, wijkaangelegen en jeugd zaken. De CPN, vooral Collé, werd in de schoenen geschoven, dat juist met essentiële punten de com munisten de zijde van de oppo sitie kiezen. Voorbeelden: het watercontract van jaren gele den en, van recente datum, rijksweg 19. Joop de Jong daarentegen vond de CPN een goede partner: een versterking voor links, daarmee doelend op de PPR en zijn ei gen partij. Schiedam De post van adjunct- directrice in het Gemeente Zie kenhuis wordt binnenkort defi nitief vervuld door mevrouw De FreJ. Zij is op het ogenblik al waarnemend adjunct en h oofd verpleegkundige. De benoeming zal officieel plaats moeten vinden door de leden van de gemeenteraad. Dat ge beurt in januari. Mevrouw De Frel werkt al jaren in het G2. (ADVERTENTIE VOOR ONZE In verband met de Kerstweek zijn de voor het aannemen van advertentieopdrachten ais volgt gewijzigd: voor de editie van 24 dec. SLUITING 23 DECEMBER 12.00 UUR voor de editie van 29 december SLUITING 24 DECEMBER 12.00 UUR WW JÈsi

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1975 | | pagina 1