Grens over? „Alle asp e eten 7= van de visserij op een rijtje5' Kat ja wel, Honki-Pon geen subsidie van rijk Zwanen in Beatrixpark overwinteren Dominee Groenewegen (39) verlaat hervormd Schiedam Banken bij stadhuis Palenregen houdt aan boogaard -vlaardingen SPECIALIST IN ZWART-WIT-TELEViSlÉ 1 I BONDSSPAARBANK Autodieven Schrijver van nieuw boek Vissers van de Noordzee: Het rijk betaalt éénderde van ut» Subsidie voor Grote Kerk Werkgroep voor gezondheidsge- bouw Kerstconcert^ in Stedelijk Museum isolatiekosten is goedgekeurd door liet ministerie Orgelbespeling Aad Zoutendijk VRIJDAG 19 DECEMBER 1975 3 tmpon Zend deze koepon voor vrijblijvende dokumentatie aan Roodzand-v.d. Vlisl-Slrui|k B.V. Antwoordnummer 393 (met frankeren) Tel. 010-158555 Rotterdam Naam Adres Plaats Dan orde op (geld)zaken stellen Buitenlands geld. Reis- en bagageverzeke ring Eurocheques of travellerscheques' loop even binnen bij de VLAARDINGEN Schiedam - Hervormd predikant ds. HJ. Groenewegen neemt zondag afscheid van de ge meente Oud-Mathenesse. Hij doet dat tijdens zijn dienst in de aula van de huishoudschool aan het Pinasplein. Op eerste Kerstdag houdt hij zijn laatste predikbeurt voor de hervorm de gemeente Schiedam-Zuid, in de kapel van de Bethelkerk. Reden; dominee Groenewegen wordt jeugdpredikant in Rot terdam. "Na een aantal jaren is het altijd goed om te verande ren van omgeving en werk sfeer," verklaart de prediker zijn vertrek uit Schiedam. Groenewegen, 39 jaar oud, is in Schiedam vanaf mei 1967 werk zaam geweest en was daarvoor gedurende vijfeneenhalf jaar predikant m Zeeland. Op 28 december doet hij in de Lauren skerk in Rotterdam ajn intrede als jeugdpredikant. "Het werken in teamverband trekt mij aan," zegt hij. Zijn vrouw vult aan fin. Schiedam hebben de predikanten 2ich de afgelopen jaren emgszms moe ten specialiseren. Mijn man hoopt zich in Rotterdam nog intensiever bezig te kunnen houden met het begeleiden van bepaalde groepen." Dam dominee Groenewegen niet zal worden opgevolgd, is niet alleen een kwestie van teruglo pend kerkbezoek, al heeft dat er indirect wel mee te maken. Het jaarlijks tekort op de jaar rekening van de kerkvoogdij is er de oorzaak van', dat de een- trale kerkeraad heeft besloten om geen opvolger voor ds. Groenewegen aan te trekken. De diensten van de scheidende predikant zullen voor een groot deel worden overgenomen door ds. M. C. Baart. In de editie Schiedam/Kethel van De Zondaffsbode schrijft A. P. Kappetein, lid van het college van kerkvoogden: "De geldontwaarding is de belang rijkste oorzaak. Er is geen sprake van achterblijvende ontvangsten: zelfs is het zo, dat - ondanks de kleiner wordende gemeente - het totaalbedrag aan bijdragen elk jaar weer hoger wordt." Na het vertrek van ds. Groenewe gen zijn drie predikansplaatsen over: die van Ds. Baart en die van de dominee D. J. Spaling en S. Tijmstra. Toch is de her vormde gemeente met pessimis tisch en men hoopt zelfs, dat over met al te lange termijn weer een predikant kan worden aangetrokken. "Dat is een kwestie van formali teiten", aldus Kappetein. "Hoe wel de gemeente kleiner is ge worden, neemt de laatste tijd het kerkbezoek toch weer toe. Aan kerkelijke activiteiten worejt meer meegedaan. Als de nu ingezette groei aanhoudt en de offervaardigheid wordt gro ter, dan mag het instellen van een vierde predikantsplaats met lang op zich laten wach ten." Schiedam - EIn Een met gereed schap ter waarde van tweedui zend gulden, een autoradio van honderd gulden, een kerstboom en sierbloemen. Dat zijn de spullen die zijn gestolen uit een vrachtwagen van B.V. Malta Rotterdam. De auto stond ge parkeerd aan de Wester kade. Hoewel de zwanen volop worden gevoerd kunnen ze toch altijd nog wat brood gebruiken. Vorige winter werden ze hiervan door wandelaars ruim voorzien. Naast brood bestaat er bij de dieren grote behoefte aan groen. Er is maar wei nig gras rond hun winter verblijf en de bodem van de vijver is snel op watergroen afgegrondeld. Afval van groenten zijn dan ook bijzonder welkom. Als het goed gaat doorvriezen krijgen ze gezelschap van een grote groep eenden. Ook de kwakers zoeken het open water en die lusten ook het nodige voedsel. Maassluis - Ruim 36.000 gulden bedraagt een gemeentelijke subsidie aan de Grote Kerk in Maassluis. Deze subsidie is be stemd voor de restauratie van het interieur van de kerk. De gemeentelijke bijdrage is on geveer een derde van de totale restauratie kosten CRM neemt vijftig procent voor baar reke ning. Dit zal eerst in 1978 wor den uitbetaald aan de kerk voogdij. De subsidie van de ge meente wordt verrekend met de renteloze lening van 85.000 gul den, die de gemeente al eerder verstrekte. Maassluis - Onder leiding van mevrouw G. van Eek, wethou der van sociale aangelegenhe den in Maassluis, is een werk groep tot stand gekomen. Deze zal zich met het gezond- heidsgebouw gaan bezighou den. Dat eens in Maassluis moet verrijzen. Namens de ge meente hebben enkele ambte naren m deze werkgroep zitting genomen. De leden komen 15 januari voor het eerst in verga dering bijeen. Maassluis - Er zullen twee ban ken worden geplaatst bij het oude Maassluise stadhuis. Deze zouden moeten komen te staan op de boek Hoogstraat—Haven en onderaan de Wip. Vroeger hebben er ook banken gestaan. Nu komen er twee banken van een oud, Engels model. Het wachten is op de toestemming van de gemeente raad. Schiedam Het kamermuziekge zelschap Intertexta geeft zater dag een kerstconcert in de aula van het Stedelijk Museum aan de Hoogstraat. Uitgevoerd worden cantate 151 en enkele Brandenburgse concer ten. Het concert dat wordt ge geven op verzoek van de Ver eniging Vrienden van het Ste delijk Museum begint 's avonds om kwart over acht. De toegangsprijs is een rijksdaal der voor leden. Niet-leden moe ten vier gulden betalen. Vlaardingen Op het bouwter rein ten oosten van de kinder- 'boerderij in Holy-Noord gaat dinsdag weer een eerste paal de grond in. Het is het begm van de bouw van 956 woningwetwo ningen. Heier is bij deze plechtige gebeur tenis ingenieur H. de Kievit. Hij is hoofdingenieur-directeur van het ministerie van volkshuisves ting in de provincie Zuid-Hol land. CDDbL. «isolatie Schiedam Aad Zoutendijk be speelt zaterdag 20 december het Hess-orgel van het lijk Museum. Dit orgelconcert begint 's mid dags om drie uur. Voor mu seumbezoekers is het gratis gankelijk. van Rijn Schrijver Van de Voort, mede werker bij het Vlaardingse Visserijmu seum: „Ge schreven voor een zo breed mogelijk pu bliek" Vlaardingen „De zeevis serij is uit het Vlaar dingse stadsbeeld ver dwenen. Dit betekent niet dat het zeevissen geen bestaansrecht meer heeft. Wel heeft het niet meer de betekenis van vroeger. Wat nu de olie voor ons is, was toen de visserij. Vlaardingen was in de achttiende eeuw zelfs de grootste haringstad van Neder land. Dit monopolie be- hielt zij tot diep in de twintigste eeuw." Dr. J. P. van de Voort (S3 jaar) weet waarover hij praat Als wetenschap pelijk medewerker van het Visserijmuseum houdt hij zich vooral be zig met een documenta tieproject over de ge schiedenis en volkskun de van de Nederlandse zeevisserij. Hij publi ceerde al het een en an der hierover en zojuist verscheen van hem het boek „Vissers van de Noordzee". Zelf zegt hij hierover: „In dit boek zijn alle aspec ten van de zeevisserij op een rijtje gezet. Niet al leen technisch, maar ook economisch, cultureel en volkskundig- Ik heb het geschreven voor een zo Breed mogelijk publiek. Schiedam Het kinderdagverblijf Katja aan de Lange Haven heeft van het rijk een subsidie van ruim 78.060 gulden toegezegd gekregen. De aanvraag voor subsidie voor de maanden september tot en met december 1975 is dus goedgekeurd. Het geld is voornamelijk ter dek king van de personeelslasten. Hiervoor is reeds een voorschot door de gemeente gegeven, om dat Katja anders in financiële nood zou zijn gekomen. De ge- fel was. Van der Wilk: „Het CDA weet heel goed dat die verordening binnenkort komt. Dat heeft trouwens niets te maken met de huidige aan vraag". meente subsidieert ook gedeel- Directrice van de m november telijk. Volgend j'aar zal opnieuw een aanvraag voor geld moeten worden ingediend. Begin 1976 treedt namelijk een nieuwe ver ordening op de kindercentra in. Nu profiteert Katja nog van een interimregeling die door het rijk is getroffen. Het kinderdagverblijf Honki-Pon aan de Kerklaan in Kethel zal opgerichte stichting kinderdag verblijf Kethel, Marja van Wol- feren, is teleurgesteld over de mogelijke afwijzing van subsi die. „Ik wist te laat dat we een stichting moesten worden om daar in aanmerking voor te kunnen komen. Het is erg jam mer. Na kan ik geen vaste kracht en een werkster aanne men. Dat moet volgend jaar dan maar". het zonder steun van gemeente Marja van Wolferen, initiatief- en rijk moeten doen. De pas opgerichte stichting reageerde te laat met de aanvraag, omdat de notariële acte niet op tijd was gepasseerd. De gemeente alleen zal waar schijnlijk niet willen subsidie- ren. Wethouder Hans van der Wilk: „We wachten af wat het rijk beslist, maar ik denk dat men te laat de aanvraag heeft ingediend om er nog voor in aanmerking te kunnen komen. Als het rijk inderdaad afwij zend beschikt, wordt 't voor ons ook erg moeilijk. De lasten al leen dragen is te zwaar". Van der Wilk verwacht echter dat Honki-Pon volgend jaar meer succes zal boeken bij de aan vraag. Hij juicht het toe dat ook in het noorden een vorm van kinderopvang bestaat „De ge meente zal ongetwijfeld ook bij springen, als het rijk subsidie wil verlenen". Het CDA had tijdens de vergade ring van de gemeenteraad moeite met geld geven aan Ka tja. De partij vond dat Katja werd bevoordeeld boven ande re verblijven en vroeg waarom de verordening nog niet op ta- neemster van Honki-Ponk, is op het ogenblik de enige vaste kracht. Zij krijgt hulp van een aantal vrijwilligsters. Over be langstelling voor het dagver blijf heeft ze zeker met te kla gen. Honki-Ponk is na veertien maanden gedraaid te hebben al een begrip in Kethel. 1 Dit houdt in dat de schrijftrant vrij populair is. De belangstelling voor de historie van de visserij is groeiend. Waarschijnlijk heeft dit te maken met de huidige nostalgische tendens. Hierbij komt de popula riteit voor oude ambach ten naar voren. Dit is ook te merken aan het museumbezoek Als Na tionaal museum trekken wij bezoekers uit alle windstreken. Jaarlijks zijn dit er zo'n 25.000." iHet Boekencentrum vroeg 1 hem dit boek te sehrij- j ven. Het is in de „Trian- I gel"-reeks verschenen en voor 18,50 te koop in de boekhandels en in het museum. Van de 5.000 exemplaren die ge drukt zijn ligt er al een I groot gedeelte in de winkels. Het boek bevat vee! foto's uit het mu seumarchief. Volgens de schrijver is het de eerste keer dat alle aspecten die met de zee visserij te maken hebben in één boek verwerkt zijn. „Er is al wel veel documentatie op dit ge bied, maar dat is meestal moeilijk toegankelijke li teratuur. Toch ïs het een feit dat vooral de haring vangst erg belangrijk was voor de welvaart van ons land. De zeevis serij heeft in ons leven en in onze taal veel spo ren nagelaten. Behalve liedjes en rijmpjes zijn er talloze spreekwoor den. Ook zegt men niet voor niets dat de vis duur betaald wordt, want het werk was, vooral vroeger, erg zwaar aan boord en in de kuiperijen. Toch zijn de Nederlanders nooit een visetend volk geweest. Vroeger was haring wel volksvoedsel, maar wij hebben altijd meer geëxporteerd dan zelf gegeten." Marja van Wolferen met „haar" kinderen in Honki-Ponk De zwanen uit het Prinses Beatrixpark en de overige stadsvijvers zijn ook dit jaar door het personeel van de plantsoenendienst overgebracht naar hun overwinterings- verblijf, de maalvijver van de oude watermolen, aan de rand van het park. Met elkaar kunnen ze hier met hun grote zwemvliezen het dichtvriezen van de vijver voorko men.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1975 | | pagina 3